Σύνδεση 2ης τηλεόρασης σε OteTV δέκτη

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Καλημέρα. Πρίν λίγες ημέρες απέκτησα το φούλ πακέτο του ΟΤΕ tv με δορυφόρο.
Στον πίσω τοίχο είναι το δωμάτιο του αδελφού μου και θέλω να του δώσω hd εικόνα να βλέπει και αυτός. Πήρε απο το διαδίκτυο 1 διαμοιραστή μα δεν του βγάζει εικόνα. Γνωρίζει κανείς πως θα καταφέρω να του δώσω εικόνα; Πρέπει να πάρει κάποιο καλύτερο μηχάνημα που να μοιράζει με καλώδιο hdmi εικόνα; Μήπως το tuner του ΟΤΕ δεν έχει μεγάλη ικανότητα διαμοιρασμού; Ευχαριστώ πολύ.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Σακη τι ακριβως διαμοιραστης ειναι αυτος? Αναμεταδότης RF?
Που και πως το συνδέεις?
Η HD εικόνα μπορεί να μεταδοθεί μόνο μέσα απο HDMI splitter.
κάτι τετοιο δηλαδή...



http://www.cosmodata.gr/product/76073/

Αν όμως θελεις απλώς να "δει" ο αδελφός σου, τότε μπορείς μέσα απο την εξοδο RF του δέκτη με ενα καλώδιο κεραίας πρός την τηλεόραση του αδελφου σου.
Εναλλακτικά απο την έξοδο scart να συνδέσεις ενα adaptor που εχει εξοδο composite video και ήχου, για να συνδεθει στην τηλεόραση ή να το συνδέσεις σε ενα ασυρματο αναμεταδότη (πομπός-δέκτης)
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
ΒΑΛΑΜΕ RCA ΜΑ δεν έχει την ποιότητα υψηλής ανάλυσης. Πήρε 1 μικρό σπλίτερ εαν το λέω καλά. Μα δεν πέρναγε η εικόνα ούτε ο ήχος.
Α να μόλις το βρήκα στην σελίδα που μου έστειλες. Πήρε λοιπόν αυτό.... http://www.cosmodata.gr/product/158653/lancom-hdmi-splitter-19pin-m-2chf ΤΟ ΟΠΟΙΟ φυσικά είναι πολύ φθηνότερο απο αυτό που προτείνεις. Και δουλειά δεν έγινε! Απ'την άλλη, αυτό που πρότεινες κοστίζει τόσο που δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε τέτοιο κόστος ο αδελφός μου. Μακάρι να βρούμε απο αγγελία αλλα αυτό είναι τελείως τυχαία κατάσταση.:errwhat:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αρα το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τον OTE TV και μάλλον πρέπει ν αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος.
 

Μηνύματα
837
Reaction score
68
Αν όμως θελεις απλώς να "δει" ο αδελφός σου, τότε μπορείς μέσα απο την εξοδο RF του δέκτη με ενα καλώδιο κεραίας πρός την τηλεόραση του αδελφου σου.
Δεν έχει rf out ο δέκτης του ΟΤΕ.
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Αρα το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τον OTE TV και μάλλον πρέπει ν αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος.
Δίκιο έχεις. Εντελώς λάθος τίτλος. Μάλλον έπρεπε να βάλω.... επίλυση προβλήματος σε δέκτη ΟΤΕ tv η κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Τον τιτλο το αλλαξα, όμως το splitter που εδειξες δεν νομιζω να καλύπτει μεγάλα καλώδια. Ποσα μέτρα καλώδιο εχεις μέχρι την τηλεόραση του αδελφού σου?
Αυτα ειναι απλώς παράλληλα παθητικά splitter, δεν εχουν κάποιο ενισχυτη μέσα γιαυτο ειναι και τοσο φτηνα.
Το αλλο ειναι πιο ακριβο αλλα με ενισχυτη.
 


panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
θα επρεπε λογικα να δουλευει...αλλα...
παντως επειδη τα σηματα ειναι ψηφιακα, κάτι παραξενο γινεται με τις συνδέσεις με αυτο το splitter...
Πιθανον να δουλευουν η μια απο τις τις δυο τηλεορασεις καθε φορα, αλλα όχι και οι δυο ταυτόχρονα. Δοκίμασε το. Ετσι εχει μια λογική.
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Το splitter KONIG ειναι καταπληκτικο!!! Στα 8μετρα και καμια πτωση ποιοτητας
Ξερει κανεις αν βγαινει και με 3η εξοδο?
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Τελικα το splitter KONIG σταματησε για τον ΟΤΕ !!!
Μου ανεφεραν απο σχετικο μαγαζι οτι για τον ΟΤΕ απαιτειται "ειδικό" splitter (δεν το εμπορευονται)..
Γνωρίζει κανείς ποιο -α ειναι?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα. Το πρόβλημα είναι στο HDCP πρωτόκολλο του αποκωδικοποιητή. Βγάζει violetion error όταν ενώσεις splitter στο hdmi. έχω δοκιμάσει 4-5 διαφορετικά splitter και δεν κατάφερα να το ξεγελάσω με κανένα. Scart για τι δεύτερη tv
[DOUBLEPOST=1515762874][/DOUBLEPOST]ούτε με kramer του χιλιάρικου δεν έπιαξε
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
....καταλαβα!!! πανε αλλα 35ε για ενα που αγορασα και που ορκιζεται ο πωλητης οτι παιζει!!!
αρχισε πολυ να μοιαζει στη Νονα ο ΟΤΕ και θα παρει δρομο και αυτος.
Τι το κακο να θες να δεις μια ταινια σε ενα αλλο δωματιο με το ιδιο μηχανημα, ας πουλανε ενα δικο τους εστω
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Απο το σκαρτ θα υπαρχει προβλημα αν συνδεθει μετατροπεας scart to hdmi?. Eχω εγκαταστησει το καλωδιο hdmi προς την δευτερη TV.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Γιατί δεν ενεργοποιείς το tvgo?
Μια sim cosmote χρειάζεσαι και μια συσκευή που να μην είναι rooted! Ή ένα pc/laptop!
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.307
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top