UPS....

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά καλησπέρα. Επειδή η ΔΕΗ κάνει κάτι κόλπα γεν ΙΚΑ στο σπίτι μου έλεγα να πάρω ups.
Έχω ήδη σε ups τον epson9000.

Τωρα θέλω άλλο ένα και να του βάλω ενισχυτή Marantz sr6006, μια 40αρα τηλεόραση, ένα Media player ,ενα bluray player και ένα από κωδικοποίητ η Mpeg 4.

Να σημειώσω ότι απολα αυτά που θα χει επάνω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στη χειρότερη θα παίξουν Media player και ενισχυτής.
Η αλλιώς τηλεόραση, Media player και ενισχυτής.

Πόσα va πρέπει να είναι το ups?
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Θα έλεγα ότι ενισχυτές δεν ενδείκνυται να τροφοδοτούνται από UPS, γιατί χάνουν σε ποιότητα ήχου. Τα υπόλοιπα ΟΚ. Βρείτε ένα UPS που να δίνει ημιτονοειδές σήμα στις εξόδους του και να είναι ή LINE INTERACTIVE (πιό οικονομικό) ή ON LINE (καλύτερο αλλά και πιό ακριβό). Τα απαιτούμενα VA να είναι παραπάνω από το σύνολο των VA των συσκευών που θα τροφοδοτήσει. Πιστεύω να θέλετε κυρίως να καταπολεμίσετε σκαμπανευάσματα της τάσης, γιατί να λειτουργούν οι συσκευές σε διακοπές ρεύματος για 2-3 λεπτά εντάξει, για παραπάνω λεπτά είναι πανάκριβο.

O SR6006 αναφέρει κατανάλωση 650W=1000VA μόνος του. Λίγα μου φαίνονται για την ισχύ του 6006. Νομίζω ότι για σιγουριά θέλει τουλάχιστον 2000VA αν τελικά τον συνδέσετε σε UPS. Με τα υπόλοιπα 2500VA τουλάχιστον.

Θα ακούσετε και άλλες γνώμες στο site, πριν αποφασίσετε.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Επειδη μου κανει εντυπωση αυτο, ισχυει οτι ο ενισχυτης χανεις σε ποιοτητα ηχου οταν μπει σε UPS? δεν τοχα ξανακουσει αυτο.

Δηλαδη για σωστη προστασια του ενισχυτη τι κανουμε;
Απο ολες τις συσκευες οπου ανεφερα ο ενισχυτης με ενδιαφερει πιο πολυ.

εχω ενα πολυπριζο ασφαλειας των 50 ευρω αλλα δεν εχω ακουσει καλα σχολια απο δαυτα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το ασφαλείας υπάρχει για την περίπτωση κεραυνών.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΣΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΔΕΚΤΕΣ, ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΛΠ ΕΝΑ UPS 2000VA ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑΖΑ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΦΕΤΟΣ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟ.....

http://www.you.gr/proionta/pc-print...theropoiites-tasis/ups-bitmore-prime-u2000lcd



....ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 70-80 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΗΣΥΧΟ.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.....
ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΡΕΙΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΟΛΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΑ 237 ΒΟΛΤ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ!
Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΑ LG 50PC1RR ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΡΕΥΜΑ.
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
δυο ερωτησεις...
1) αυτο σχετικα με την χειροτερη ποιοτητα ηχου απτον ενισχυτη οταν συνδεεται με ups?? ισχυει???
2)γιατι λες οτι ξενοιασες απο αλλαγες μπαταριων?αυτο το ups δεν εχει μπαταρια?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Από το 2008 έχω το ΚΕBΟ 3000HB ON LINE, και δεν έχει καταλάβει τίποτα ακόμα, ούτε μπαταρίες δεν του έχω αλλάξει ακόμα (ευτυχώς γιατί έχει 8 μέσα), και δεν έχει βγει από την μπρίζα από τότε. Είναι λίγο μεγάλο σε μέγεθος, και κάπως θορυβώδες, για αυτό το έχω στην αποθήκη και έχω γραμμή από εκεί. Σε καμια περίπτωση όμως δεν κάνει για μέσα στο σαλόνι και γενικά στο σπίτι λόγο θορύβου στα ανεμιστηράκια. Μπαταρίες αντικατάσταση (όταν έρθει η ώρα) στα 100€ - 130€ όλες.
Είναι και σταθεροποιητής τάσης και έχεις επιλογή ενεργοποίησης ή όχι.

https://www.skroutz.gr/s/295860/Kebo-UPS-3000HB.html

Αν θες απλά προστασία και όχι και back up ρεύμα, τότε δες και την περίπτωση για σταθεροποιητή τάσης στον πινακα του σπιτιού. Έτσι καθαρίζεις για όλο το σπίτι. Από τα καλύτερα που κυκλοφορούν και Ελληνικό προϊόν είναι το παρακάτω. Είναι το επόμενο που θα κάνω.

http://www.kafkas.gr/od/raycap-pros...egkatastasis-1056.htm?lang=el&path=1532062083

Έχω ακούσει και εγώ ότι καλο είναι τα ενισχυτικά να μην είναι πάνω σε UPS.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
ωραια η λυση του Καυκα αλλα 450 ευρω ειναι παρα πολλα δυστηχως.
δηλαδη για ενισχυτη η βελτιστη λυση για προστασια ποια ειναι αν πρεπει να αποφευχθει το ups?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Εγώ προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη σε φθηνές λύσης, Δυστυχώς και οι ηλεκτρολόγοι μηχανολόγοι θα σου πουν (όπως και σε μένα) ότι η πραγματική προστασία πληρώνεται.
Τα χρόνια μου έδειξαν ότι με τα ημίμετρα τελικά δίνεις περισσότερα.Άρα καλύτερα το σωστό και τελειώνεις, όποτε και να είναι αυτό, λόγο κόστους.
Αυτά τα λέω λόγο πείρας και καμένων συσκευών επειδή μένω σε χάλια περιοχή από ποιότητα ρεύματος (Ανάβυσσος).
Το RAYCAP και εμενα με τσούζει, αλλα θα μπει όπως και να έχει, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Εσύ αποφασίζεις βεβαια.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
δυο ερωτησεις...
1) αυτο σχετικα με την χειροτερη ποιοτητα ηχου απτον ενισχυτη οταν συνδεεται με ups?? ισχυει???
2)γιατι λες οτι ξενοιασες απο αλλαγες μπαταριων?αυτο το ups δεν εχει μπαταρια?

ΝΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΟΝΥ 1070 ΠΑΛΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΦΟΣ ΒΕΒΑΙΑ......;)

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΠΛΕΟΝ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ UPS ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΤΑΝ ΤΟΧΕΙΣ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
ωραια η λυση του Καυκα αλλα 450 ευρω ειναι παρα πολλα δυστηχως.
δηλαδη για ενισχυτη η βελτιστη λυση για προστασια ποια ειναι αν πρεπει να αποφευχθει το ups?
450 τα 4...το ένα έχει περίπου 190.δεν ξέρω αν είναι όντως πανάκεια για όλο το σπίτι απλά την τιμή σχολιάζω.

οι πτώσεις τάσης πως επηρεάζουν την υγεία των μηχανημάτων ?
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΚΑΙΝΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ....
ΦΟΥΣΚΩΝΟΥΝ ΠΥΚΝΩΤΕΣ...
ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΖΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ...
ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΜΗΤΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΛΑΚΕΤΕΣ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ ΚΛΠ

ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΔΕΚΑΤΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ 500 ΒΟΛΤ!!!!

ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΦΙΛΟΥ ΜΕ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΚΡΑΤΗΣΕ 500 ΒΟΛΤ ΓΙΑ 26 ΛΕΠΤΑ!!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΓΕΝΙΚΟ.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
δυο ερωτησεις...
1) αυτο σχετικα με την χειροτερη ποιοτητα ηχου απτον ενισχυτη οταν συνδεεται με ups?? ισχυει???
2)γιατι λες οτι ξενοιασες απο αλλαγες μπαταριων?αυτο το ups δεν εχει μπαταρια?
Από προσωπική πείρα, όταν συνέδεσα τον ενισχυτή μου πάνω σε ONLINE UPS 1500VA έχασε αρκετά σε μπάσα ο ήχος του. Άσε που ζοριζότανε και στο κάθε άναμα του ενισχυτή. Στις άλλες συσκευές δεν άκουσα διαφορά στον ήχο. Ίσως όμως ήταν κάτι που αφορούσε τον συγκεκριμένο συνδυασμό μηχανημάτων.
UPS χωρίς μπαταρίες δεν υπάρχει, χωρίς μπαταρίες είναι τα AVR (Automatic voltage regulator), δηλ οι σταθεροποιητές τάσης. Τα UPS είναι για να μην κλείσουν αμέσως τα μηχανήματα που είναι πάνω τους, αλλά να προλάβει ο χρήστης να τα κλείσει κανονικά μέσα σε 2-3 λεπτά, στα κομπιούτερ κυρίως για να μην χαθεί η όποια εργασία που έχει κάνει.
Ίσως το πιο πρακτικό είναι ένας επιτηρητής τάσης και ένα αντικεραυνικό φίλτρο στον πίνακα και έτσι προστατεύεται όλο το σπίτι και όχι μόνο σε μια μπρίζα, από απότομες & μεγάλες αλλαγές τάσης και κεραυνούς. Και τα φιλτράκια στις μπρίζες της κεραίας ίσως βοηθάνε και εκεί.
 
Last edited:



ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Παιδιά να ρωτήσω κάτι...
Ένα voltage regulator σαν αυτό
http://www.skroutz.gr/s/324875/Power-On-AVR-SD1000.html
Δεν κάνει για τον ενισχυτή;
Ο συγκεκριμένος είναι πολύ μικρής ισχύος, δεν θα σηκώσει τον ενισχυτή σας. Επιπλέον είναι με ρελέδες, προτιμώτεροι είναι AVR με σερβομηχανισμό, πχ.

Ή ακόμα καλύτερα σε κάτι παρόμοιο με αυτόν ή αυτόν. Εξειδικευμένοι βάσει των προδιαγραφών και μεγάλης ισχύος για να σηκώσουν ενισχυτή και τα άλλα.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
να ρωτησω κατι..
μπορω σε μια πριζα να βαλω ενα ταφ οπου θα μπουν σε αυτο δυο συσκευες οι οποιες δε με ενδιαφερουν να ειναι σε σταθεροποιητη τασης και στην 3η υποδοχη να βαλω τον σταθεροποιητη τασης και πανω σε αυτον οτι θελω?
με λιγα λογια πειραζει να μπει σε ταφ ο σταθεροποιητης τασης?
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Λυπαμαι αλλα τα περισσοτερα απο αυτα που γραφονται σε αυτο το νημα ειναι προσωπικες αποψεις που στερουνται επιστημονικης τεκμηριωσης και επισης απλης αναγνωσης του μανουαλ και των προδιαγραφων του τι μπορει να προσφερει μια συσκευη ... ( αναφερεται στο spec του κατασκευαστη και οριζεται απο κανονες διεθνων στανταρ )

Μερικα Δεδομενα

Σημερα οι περισσοτερες συσκευες διακοπτικα τροφοδοτικα τα οποια εχουν αυτοματη προσαρμογη στην ταση απο 100 -240 βολτ ( DVD , blue ray , Plasma , LCD , LED CD player και ολοι οι προτζεκτορες ) Αρα η σταθεροποιηση τασης ειναι αχρηστη σε αυτες τις συσκευες το κανουν απο μονα τους anyway . Αρα UPS δεν χρειαζονται . με την ιδια λογικη δεν βοηθαει κανενας απολυτως σταθεροποιητης τασεως .

Σε περιπτωση που η ταση ανεβει πανω απο 240V τα απλα UPS καθως και τα LINE interactive δεν θα μπορεσουν να κανουν απολυτως τιποτα Αν μπορεσουν να κανουν κατι ο χρονος αποκρισης ειναι τοσο αργος που δεν υπαρχει απολυτως καμμια περιπτωση να σωθει η συσκευη .

Ο χρονος αποκρισης σε σταθεροποιητες και σε UPS LINE interactive ( τα οποια ειναι απλα UPS σε συνδυασμο με εναν απλο σταθεροποιητη τασεως ) συνηθως αναγραφεται στις προδιαγραφες τους πλην ομως ελαχιστοι μπορουν να καταλαβουν την χρηστικοτητα μιας τετοιας πληροφοριας .

Περα απο τα παραπανω ολες οι συσκευες με διακοπτικα τροφοδοτικα ( DVD , blue ray , Plasma , LCD , LED CD player και ολοι οι προτζεκτορες ) εχουν υποχρεωτικα και βασει θεσπισμενων διακρατικων οδηγιων και νομοθετημενων προδιαγραφων , προστασια υπερτασης για την περιπτωση υπερτασης παραπανω απο τα 240 βολτ αρκετα γρηγορη και τσπ ηδη λιγο γρηγοροτερη απο αυτην που εχει μεσα ενα απλο UPS η ενα UPS LINE interactive ( τα οποια ειναι απλα UPS σε συνδυασμο με εναν απλο σταθεροποιητη τασεως ) και στις δυο περιπτωσεις η προστασια αυτη ειναι one off και εαν ενεργοποιηθει καιει την κεντρικη ασφαλεια της συσκευης ωστε να εμποδισει την υπερταση να περασει μεσα στην συσκευη .

Μετα την παραπανω παραδοχη οι αλλαγες σε μπαταριες καθε Χ χρονικο διαστημα , αλλαγη του UPS καθε Χ χρονικο διαστημα εξυπηρετει μονο τον ψυχολογικο παραγοντα του τυπου """πληρωσα αρα ειμαι καλυμενος """ το οποιο ειναι τραγικο λαθος .

Περαν των παραπανω συσκευες λαθος επιλεγμενες για λαθος χρηση με προιοντα που εχουν αγοραστει απο πλαισια και καυκαδες με μαρκες TURBO X ( Κινεζοτουρκικα ) και ΚΕΒΟ καθαρα κινεζικα προφανως και δεν προσφερουν απολυτως καμμια προστασια και φυσικα αυτα τα γραφουν και στις προδιαγραφες τους και αναφερουν ακριβως τι δουλεια κανουν αλλα κανενας δεν τα διαβαζει και εχει αρκεστει απο την στιγμη που πιστεψε τον αστικο μυθο οτι αν βαλεις ενα οποιοδηποτε UPS εχεις λυσει καποιο προβλημα .

Σε παρα πολλες περιπτωσεις οι σταθεροποιητες τυπου kEBO ειναι υπευθυνοι για το ακριβως αντιθετο γιατι λειτουργουν με ρελεδες οπου αργα ...πολυ αργα..... μα παρα πολυ αργα κουμπωνουν σε διαφορετικα τυλιγματα ενος μετασχηματιστη για να συμπληρωσουν η να αφαιρεσουν τηνταση που πρεπει . Ο θορυβος που εισαγουν τετοια κυκλωματα ειναι ιδιαιτερα καταστροφικος για διακοπτικα τροφοδοτικα .

Η πιο προσφιλης φραση πελατων στο service ειναι : """ Μα πως καηκε ??? αφου ειχα βαλει UPS """


Συνεπως οι ανθρωποι που πιστευουν σε αυτα τα παραγματα ειναι θυματα παραπληροφορησης η καλυτερα εσφαλμενης ενημερωσης και δεν εχουν προστατεψει απολυτως τιποτα με τις συσκευες που εχουν αγορασει > οπως ειπα και παρακατω ειναι πιθανο να εχουν κανει τα πραγματα μαλλον χειροτερα . Οσο και να σας φανει παραξενο απλα σταθηκατε τυχεροι μεχρι αυτη την στιγμη .

Για τις μεγαλες συσκευες οπως ολοκληρωμενοι ενισχυτες και τελικοι επισης η σταθεροτητα της τασης ειναι παγερα αδιαφορη απο την στιγμη που μια διακυμανση της ταξης των 50 ολοκληρων βολτ δλδ απο 240 να πεσει στα 190 θα εχει την μονη επιπτωση οτι ενας ενισχυτης που ειναι 100 βαττ θα μπορεσει ( εαν χρειαστει ) να αποδωσει γυρω στα 65 κατα τα αλλα ολα τα υπολοιπα θα λειτουργουν το ιδιο καλα οπως και με 240 βολτ .

Αντιστοιχα με 250 βολτ ενας ενισχυτης 100 βαττ θα μπορει να αποδωσει μαλλον 110 αλλα θα ανεβασει θερμοκρασιες και τα ρευματα στην εξοδο του και η εσωτερικη προστασια μαλλον θα τον κοψει εαν παιξει πολυ δυνατα, κατα τα αλλα θα παιζει αψογα και καλα και με 250 βολτ ισως και λιγακι παραπανω .

Τωρα το οτι η απουσια UPS δημιουργει τα παρακατω τα οποια ποσταρω αυτουσια αφου τα κοπιαρα απο πιο πανω
ΚΑΙΝΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ....ΦΟΥΣΚΩΝΟΥΝ ΠΥΚΝΩΤΕΣ...ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΖΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ...ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΜΗΤΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΛΑΚΕΤΕΣ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ ΚΛΠ
ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΔΕΚΑΤΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ 500 ΒΟΛΤ!!!!
ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΦΙΛΟΥ ΜΕ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΚΡΑΤΗΣΕ 500 ΒΟΛΤ ΓΙΑ 26 ΛΕΠΤΑ!!
ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΓΕΝΙΚΟ.
ειναι τραγικο λαθος και δεν εχει να κανει με απολυτως τιποτα με αυτα που περιγραφονται ....

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τελικα τι κανει τις ζημιες στα μηχανηματα ?
--Πτωση κεραυνου σε σημειο κοντινο με τον χωρο μας ( εαν πεσει στον δικο μας χωρο δεν μας προστατευει απολυτως τιποτα ) ειδικα εκει UPS και σταθεροποιητες τασεως δεν μπορουν να κανουν απολυτως τιποτα Ισως εαν σκασει το ασφαλιστικο υπερτασης της συσκευης η του UPS Η κατασταση χειροτερευει εαν εχουμε ουδετερογειωση .

--Μονιμη υπερταση απο προφανες προβλημα της ΔΕΗ και θα πρεπει η ταση να ειναι τυπου 260 βολτ για παρα πολλη ωρα πραγμα Σπανιο στις μερες μας αλλα οχι απιθανο ΚΑι εκει και τα απλα UPS και οι σταθεροποιητες τυπου KEbo δεν μπορουν να κανουν απολυτως τιποτα .
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top