2 Sex + 1 Kαράτε;

Μηνύματα
1.878
Reaction score
6.410
Περπατώ σκυφτός, λυπημένος, βιαστικός, με τα χέρια βαθιά χωμένα στις τσέπες του ασήκωτου παλτού μου, καθώς τη χειμωνιάτικη τούτη νύχτα ο αέρας λυσσομανά παγώνοντάς μου το πετσί, καθώς το χιόνι μεταμορφώνεται από όμορφες νιφάδες σε μια κρύα κι επικίνδυνη μάζα για τους περαστικούς...

Είναι λίγο μετά τα μεσάνυχτα και το χιόνι αρχίζει να πέφτει όλο και πιο πυκνό απ' τον ουρανό, οι νιφάδες πιάνουν έναν άγριο χορό κάτω από τα χλωμά φώτα της πόλης. Οι διαβάτες πια στους δρόμους είναι λιγοστοί κι αυτοί πολύ βιαστικοί καθώς σπεύδουν για τα σπίτια τους...

Η ψηλή κοκκινομάλα με προσπέρασε έξω από το "Αττικόν" στη Σταδίου, ενώ το δεκάποντο τακούνι της έκανε τον χαρακτηριστικό θόρυβο του σπασίματος του ελαφρύ πάγου στην πλάκα του πεζοδρομίου!

Δεν βιάζομαι να πάω πουθενά, απλά βιάζομαι. Λες και τρέχω να ξεφύγω από τον εαυτό μου, από τις σκέψεις μου, από το μέλλον που δίχως καμιάν απολύτως αμφιβολία με περιμένει. «Όχι, δεν χρειάζεσαι projector», λέω στον εαυτό μου. «Αποκλείεται!» προσπαθώ να με πείσω.

Κι όμως, βαθιά μέσα μου το ξέρω, το ξέρω καλά πως δε θα μπορέσω ούτε και τούτη τη φορά να ξεφύγω από τη μοίρα μου, μια μοίρα που μισώ - που απεχθάνομαι όσο τίποτ' άλλο στον κόσμο, μια μοίρα που είναι όμως το μόνο που έχω - που μου δίνει ζωή και που μου την κλέβει στάλα την στάλα, στιγμή τη στιγμή...

"Πάρτε κύριε λαχεία, πάρτε κύριε λαχεία" μου είπε ένας μικρός ακριβώς μετά την πόρτα του σινεμά...

Με χιονόνερο και κρύο
πέρασα από μια πλατεία
και μου φωνάζει ένας μικρός:
"Πάρτε κύριε λαχεία".


Το λαχείο όμως του Ζαγοραίου του επιφύλασσε μια δυσάρεστη έκπληξη:

Το φτωχό το σπιτικό του το έμαθα και αμέσως πήγα
και ω συμφορά μου! Τι με βρήκε!
Μου φωνάζει μια γυναίκα:
"Το παιδί σου ξεπληρώνει τη δική σου αμαρτία! "


Τ η δ ι κ ή σ ο υ α μ α ρ τ ί α...
Τ η δ ι κ ή σ ο υ α μ α ρ τ ί α...

Υπέκυψα. Το σκέφτηκα και πήρα την απόφαση. ΟΧΙ. Το παιδί μου ΔΕΝ θα πληρώσει τη δική μου αμαρτία. Δεν θα το κάνω στο περίπου. Θα το κάνω όπως πάντα - το καλύτερο με τα διαθέσιμα μέσα. Θα ρωτήσω στο C.E.R.N., θα ρωτήσω στην IMAX, θα ρωτήσω τον Σειρηνάκη...

Θα ρωτήσω στο φόρουμ σκέφτηκα και ήμουν πλέον σίγουρος πως έκανα την ορθότερη επιλογή!

Συνεχίζεται...
 







Μηνύματα
1.878
Reaction score
6.410
Πάμε από τα βασικά:

Θα βλέπω από τα 2,50 μέτρα. Το ανώτερο που πρέπει να βάλω είναι 81", αλλά θα κάνω την υπέρβαση στις 84" μιας και είναι εμπορικό μέγεθος.

Θα προβάλλεται από τα 5,00 μέτρα οπότε δεν έχω πρόβλημα προβολέα. Αν και θα ήθελα να είναι περισσότερο, δεν πρέπει να το κάνω περισσότερο γιατί θα παρακολουθώ σαν το παιδάκι που μαζεύει τα μπαλάκια στο τέννις...

Είμαστε ΟΚ ή χάνω κάτι;
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
92" ειναι πολυ και δεν χωραει ?

Στο λεω γιατι ειναι το ιδανικο μεγεθος οθονης για την αποσταση 2.5μ

αν δεν μπορεις οκ ........θα χανεις κατι λιγο σε 235/1 με τις 84"
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.172
Reaction score
41.718
Μήπως τα 2.5 μ. είναι λίγο για τον ηχο; θα έχει συνεχή σκηνή μπροστά του ή θα ακούει το κάθε ηχείο ξεχωριστά...η σωστή θέση θα είναι μια και αυστηρά οριοθετημενη νομίζω.
Ο master τι λέει επί του θέματος;
 

Μηνύματα
1.878
Reaction score
6.410
92" ειναι πολυ και δεν χωραει ?
Στο λεω γιατι ειναι το ιδανικο μεγεθος οθονης για την αποσταση 2.5μ
αν δεν μπορεις οκ ........θα χανεις κατι λιγο σε 235/1 με τις 84"
Μπορώ και παραμπορώ. 92". Αν το λες, ΟΚ. Το 81" το είδα στο projectorcentral, όταν τις 92" τις δίνει maximum για 2,90 - 3,00 μέτρα απόσταση. Κατοχυρώθηκε λοιπόν.

Μήπως τα 2.5 μ. είναι λίγο για τον ηχο; θα έχει συνεχή σκηνή μπροστά του ή θα ακούει το κάθε ηχείο ξεχωριστά...η σωστή θέση θα είναι μια και αυστηρά οριοθετημενη νομίζω.
Ο master τι λέει επί του θέματος;
Καλή η σκέψη σου Βασίλη αλλά είναι μια χαρά ο ήχος, σε διαβεβαιώ. Το πρόβλημά μου είναι πως είναι πολύ "μεγάλος" ο ήχος για την 46"άρα. Το Dirac κάνει καλή δουλειά!
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
αν ο χωρος σου ειναι φωτεινος χρωματικα θες γκρι οθονη ....

θα προτεινα γκρι οθονη για ολες τις περιστασεις μιας και μπορεις να παρακολουθεις και οτι αλλο θες με λιγο φως....
...με μπυρες και πιτσες......;)
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Μπορώ και παραμπορώ. 92". Αν το λες, ΟΚ. Το 81" το είδα στο projectorcentral, όταν τις 92" τις δίνει maximum για 2,90 - 3,00 μέτρα απόσταση.
κατα smpte reference σε 239/1 .....43.4 Angle (Degrees) ;)

επειδη λοιπον οι περισσοτερες ταινιες ειναι 235/1 παιρνουμε σαν βαση αυτο το μεγεθος οθονης.
.....σε 1.78/1 καδρο θα εχεις λιγο μεγαλυτερη εικονα απο το επιτρεπτων

η αποσταση θεασης εχει να κανει με την σωστη οξυτητα - βαθος πεδιου και αποχρωσεις της εικονας χωρις κουραση.......:)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.878
Reaction score
6.410
Γκρι παιδί μου, γκρι. Δεν είμαι σκοταδόψυχος. Αφ' ενός ο χώρος είναι φωτεινός, αφ' εταίρου μου αρέσει ένα αμυδρό φως γενικά.

Άλλη ερώτηση:
Χρειάζεται ειδική οθόνη το 3D;
Αν και δεν με ενδιαφέρει καθόλου, δεν θα ήταν κακό για κάτι παιδικές υπερπαραγωγές κινουμένων σχεδίων!!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.542
Reaction score
94.787
Για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα του συνονόματου: όταν ήμανε μικρός, για το καράτε πήγαινα. Απλά περίμενα να τελειώσουν τα προηγούμενα. :whistling: :D
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Γκρι παιδί μου, γκρι. Δεν είμαι σκοταδόψυχος. Αφ' ενός ο χώρος είναι φωτεινός, αφ' εταίρου μου αρέσει ένα αμυδρό φως γενικά.

Άλλη ερώτηση:
Χρειάζεται ειδική οθόνη το 3D;
Αν και δεν με ενδιαφέρει καθόλου, δεν θα ήταν κακό για κάτι παιδικές υπερπαραγωγές κινουμένων σχεδίων!!!
η αποσταση του προβολεα και τι προβολεα αντεχεις να παρεις ειναι καθοριστικης σημασιας στο ερωτημα σου....:)
 


Μηνύματα
1.878
Reaction score
6.410
Η απόσταση από τον φακό θα είναι 4,75 με 4,80.
Και εδώ εισερχόμαστε σε άλλη ερώτηση. Είναι αξιόπιστοι οι wireless; Θα ήταν ΟΚ ένας 9200W; Μπορώ με κάποιον μικρότερου κόστους;
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.278
Reaction score
96.303


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.006
Μηνύματα
2.885.151
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top