Πώς τακτοποιούμε τους δίσκους μας

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.520
Reaction score
50.939
. . . τα cd μας , τα μουσικά αρχεία μας κλπ

εγω προσωπικά τα έχω σαν σε δισκάδικο ( στο happening δούλευα κάποτε ) , δηλ. κατά είδος : classic rock , NEW rock , jazz , blues , industriall , κλπ .
Το κάνω αυτό διότι με βολεύει εάν ακούω πχ κάποιο είδος μουσικής , να βλέπω τι άλλο παρόμοιο υπάρχει παραδίπλα που ενδεχομένως έχω ξεχάσει .
Αφήστε δε που δεν θα ήθελα οι Butthole Surfers να είναι δίπλα με τον Dave brubeck
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.118
Reaction score
20.685
Τους τακτοποιώ ανά είδος και μετά αλφαβητικά. Απλά, τα είδη που "χρησιμοποιώ" για κατηγοριοποίηση είναι πιο γενικά.

Για παράδειγμα, στο είδος "Metal" θα βρεις heavy, power, death, black κτλ κτλ. Στο "Rock" θα βρεις classic, oldies, progressive, hard rock κτλ κτλ.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.520
Reaction score
50.939
Τους τακτοποιώ ανά είδος και μετά αλφαβητικά. Απλά, τα είδη που "χρησιμοποιώ" για κατηγοριοποίηση είναι πιο γενικά.

Για παράδειγμα, στο είδος "Metal" θα βρεις heavy, power, death, black κτλ κτλ. Στο "Rock" θα βρεις classic, oldies, progressive, hard rock κτλ κτλ.
ωραίος , αυτό είναι το ιδανικό . Από περιέργεια τον 1ο των Sabbath , ( τον ομότιτλο ) , που τον κατηγοριοποιείς ; είναι πολύ blues για Metal και πολύ heavy για hard rock
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.118
Reaction score
20.685
Metal. Χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όσο για το εάν "είναι πολύ blues για metal", διατηρώ τις αμφιβολίες μου. Ας μην ξεχνάμε ότι το 1969 δεν υπήρχε metal. Εάν κρίνουμε το δίσκο με βάση πρόσφατα δείγματα metal μουσικής (ή, έστω, από τις αρχές του 1980 και μετά), τότε ναι, μπορεί να μην είναι τόσο "πιστός" στο είδος, αλλά για τότε ήταν ό,τι πιο "βαρύ" από πλευράς ήχου είχε κυκλοφορήσει.

Στο κάτω κάτω, σκέψου το άλλο. Έστω ότι κατέτασσα το 1ο των Black Sabbath στα "Rock". Πού θα κατέτασσα το "Sabbath Bloody Sabbath" ή το "Heaven & Hell"; Μάλλον στo "Metal". Οπότε θα είχα δίσκους του ίδιου συγκροτήματος σε δύο διαφορετικές κατηγορίες. Αχρείαστο μπέρδεμα, θα έλεγα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.520
Reaction score
50.939
Metal. Χωρίς δεύτερη σκέψη.
ok και ένα τελευταίο , τους villagers of ioannina city που τους κατατάσσουμε ; στο heavy - κλαρινο - progressive ?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.118
Reaction score
20.685
Πρώτη φορά τους ακούω. Από το λίγο που άκουσα στο YouTube, θα τους έβαζα στο "Rock" - για metal δεν μου "έκατσαν" και τόσο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.520
Reaction score
50.939
Πρώτη φορά τους ακούω. Από το λίγο που άκουσα στο YouTube, θα τους έβαζα στο "Rock" - για metal δεν μου "έκατσαν" και τόσο.
άκου και το zvara και το karakolia
[DOUBLEPOST=1456930963][/DOUBLEPOST]
Metal. Χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όσο για το εάν "είναι πολύ blues για metal", διατηρώ τις αμφιβολίες μου. Ας μην ξεχνάμε ότι το 1969 δεν υπήρχε metal. Εάν κρίνουμε το δίσκο με βάση πρόσφατα δείγματα metal μουσικής (ή, έστω, από τις αρχές του 1980 και μετά), τότε ναι, μπορεί να μην είναι τόσο "πιστός" στο είδος, αλλά για τότε ήταν ό,τι πιο "βαρύ" από πλευράς ήχου είχε κυκλοφορήσει.

Στο κάτω κάτω, σκέψου το άλλο. Έστω ότι κατέτασσα το 1ο των Black Sabbath στα "Rock". Πού θα κατέτασσα το "Sabbath Bloody Sabbath" ή το "Heaven & Hell"; Μάλλον στo "Metal". Οπότε θα είχα δίσκους του ίδιου συγκροτήματος σε δύο διαφορετικές κατηγορίες. Αχρείαστο μπέρδεμα, θα έλεγα.
παρόμοιο μπέρδεμα παθαίνω και με την δισκογραφία του brian eno
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.118
Reaction score
20.685
Σε τέτοιες περιπτώσεις, σαν αυτή του Brian Eno, προσπαθώ να κατηγοριοποιήσω το συγκρότημα βάσει του γενικότερου ύφους της δισκογραφίας του. Εάν π.χ. 8 στους 10 δίσκους είναι rock και σε 2 αποφάσισε να παίξει jazz, ε, θα το βάλω στο "Rock" με μια "υποσημείωση" στο "πίσω μέρος" του μυαλού μου ότι αυτοί οι δύο δίσκοι αποτελούν "εξαιρέσεις".:)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.287
Reaction score
96.330
Και γιατί δεν τους βάζετε μόνο αλφαβητικά; :)
 


Μηνύματα
1.850
Reaction score
2.322
ok και ένα τελευταίο , τους villagers of ioannina city που τους κατατάσσουμε ; στο heavy - κλαρινο - progressive ?
Καλησπερα και απο εμενα. Χωριζω και εγω τα cd μου ανα ειδος και τους V.I.C (αν ειχα cd τους) θα το εβαζα με τα folk rocκ. Εχω καμποσα απο αυτο το ειδος :p
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Δεν τους χωρίζω .
Αφήνω όλα τα δισκάκια μου να κάνουν παρέα.:D
Αν και ανακατεμένοι στο ράφι , ξέρω ανά πάσα στιγμή που είναι ο καθένας με απόκλιση 10 πόντων.Και δεν έχω 100 δίσκους....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.118
Reaction score
20.685
Και γιατί δεν τους βάζετε μόνο αλφαβητικά; :)
Προσωπικά δεν με βολεύει καθόλου ο συγκεκριμένος διαχωρισμός. Ίσως επειδή ακούω μουσική αναλόγως διάθεσης, όταν π.χ. θέλω να ακούσω metal, θέλω να βλέπω μπροστά μου μόνο metal δίσκους.

2 υποφάκελοι...MINE με τα metal και ΟΤΙΝΑΝΑΙ με όλα τα υπόλοιπα.
Εννοείς ότι έχεις κι αλλά είδη μουσικής εκτός από metal;;;;;;; Με απογοητεύεις...:D:D

Δεν τους χωρίζω .
Αφήνω όλα τα δισκάκια μου να κάνουν παρέα.:D
Αν και ανακατεμένοι στο ράφι , ξέρω ανά πάσα στιγμή που είναι ο καθένας με απόκλιση 10 πόντων.Και δεν έχω 100 δίσκους....
Order in chaos!:thumbsup:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.612
Η κλασική και η Jazz σε απόλυτη αλφαβητική σειρά.

Και μετα το χάος.
[DOUBLEPOST=1456955860][/DOUBLEPOST]Τα αρχεία με iTunes
 




Μηνύματα
1.201
Reaction score
1.152
Εννοείς ότι έχεις κι αλλά είδη μουσικής εκτός από metal;;;;;;; Με απογοητεύεις...:D:D
Σκάει το γκομενάκι για δείπνο στο σπίτι...να μην βάλω καμιά Rachel Yamagata για να ανέβουν τα επίπεδα υγρασίας?Να μην κάνω τον καμπόσο με καμιά τζαζοπαπαριά?Μια Diana ρε αδελφέ...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Σκάει το γκομενάκι για δείπνο στο σπίτι...να μην βάλω καμιά Rachel Yamagata για να ανέβουν τα επίπεδα υγρασίας?Να μην κάνω τον καμπόσο με καμιά τζαζοπαπαριά?Μια Diana ρε αδελφέ...

Φτού σου ρε.

Καλά τώρα , σέρνει καράβι αφού.
Ενα μεταλάκι σαν τον Pavlito δεν θα σύρει?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.018
Μηνύματα
2.885.398
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top