Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Ανοίγω νέο thread για να διηγηθουμε προσωπικές εμπειρίες απο την ενασχόληση με το χόμπι :D
Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι...θυτες και ...θυματα...
Το χόμπι για μένα ηταν σαν ενα κουβάρι που τυλίγεται,στην αρχή ηταν μικρό αλλα όσο περνούσε ο καιρός μεγάλωνε.
Τα μηχανήματα έμπαιναν και έβγαιναν απο το σπίτι με μεγάλη ταχύτητα.
Γνώση ελάχιστη,διάβασμα ελάχιστο (διάβαζα τους τιμοκαταλόγους στον ΗΧΟ και την Στερεοφωνια).
Μεσουρανούσε τοτε στο χωρο ένας τύπος που συστηνόταν ειδικός στο hi end και με χιούμορ και επικοινωνιακό ταλέντο μπορούσε να πουλήσει παγάκια σε Εσκιμώους.:p
Ο τύπος αυτός,ανεπάγγελτος, ηταν ο "αβανταδορος" μεγάλων αντιπροσωπειών και ειναι υπεύθυνος για μεγάλο όγκο πωλησεων Krell,Wilson,Audio Research,Octave,κλπ επωνύμων εταιρειών του χώρου που έγιναν τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας(πριν τα μνημόνια).
Γνώριζε πρόσωπα και πράγματα και ειδικοτητά του ηταν οι πολλαπλές τραμπες.
Τα Σαββατα γύριζε όλα τα χαιεντομαγαζα στην ευρύτερη περιοχή του Κέντρου-Κολωνακιου-Εξαρχειων και έκοβε κίνηση.Τοτε τα μαγαζιά αυτά ηταν το καφενείο των φιλάθλων.
Μπορούσε να κανονίσει τράμπα-καραμπόλα με τους εμπλεκόμενους να ειναι Κρητη-Θεσσαλονίκη-Αθηνα, άγνωστοι μεταξύ τους.
Αναλόγως ποσοστού προμήθειας ενίοτε υποστήριζε ή υποτιμούσε μηχανήματα με τέχνη πάντα γιατί και αυτά που υποτιμούσε αυτός τα ειχε πουλήσει.
Η βασική του τεχνική απλή:άκουσα στου Μητσου τα Krell και τα γ@μησαν τα Audio Research.-
Ήδη ειχε βάλει σε εφαρμογή το σχέδιο τράμπα που αναλόγως μπατζετ μπορούσε να ειναι διπλή τριπλή κοκ.
Υπήρξα πελάτης του-το λέω κομψά-αλλά του βγάζω το καπέλο για το επικοινωνιακό του χάρισμα και την τέχνη του να εντοπίζει την ασχετοσύνη και την μ@λ&κια των θυμάτων του.
Προφανώς παραμένει φίλος μου γιατί ηταν φερέγγυος,και γιατί η ικανότητα,η καινοτομία,η εξυπνάδα ενός ανθρώπου πρέπει να αμοίβεται.:gamer:
Αυτονόητο οτι ο παράγοντας χώρος ηταν παντελώς άγνωστος,απαγορευμένη λέξη, και όπως λέει και ο έαρ τα περισσότερα Watt Puppy εκείνης της περιόδου προοριζονταν για υπνοδωμάτια ή για σαλόνια σε τμ υπνοδωματίου.
Αυτά προς το παρών,εχω και άλλες :D
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
ευχαριστηθηκες ποτέ κάποιο από τα συστήματα σου που σου έφτιαξε. Δλδ ικανοποίηθηκες ποτέ από τον ήχο του?
 






Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
Υπήρχε αντιπρόσωπος-κατασκευαστής που δεν υπήρχε πρότασή του που να μην περιλαμβάνει τις λέξεις,κόκκο-γρεζι :D
Ποτέ δεν κατάλαβα τι εννοούσε :o
- ίσως εννοούσε πως βάζεις diana krall , και εάν δεν είναι hi-end το σύστημα , βγαίνει kim gordon ( όταν έχει τα νεύρα της )

- απίθανη ιδέα είχες για το παρόν θέμα :drinks:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
- λοιπό ακούστε ιστορία : Πρίν περίπου 20 χρόνια έχω ένα ταπεινό σύστημα με πηγή Project 6.1 και blue point ( την πρώτη την απλή ) , έχω γράψει ένα cd-test με αυτή και γυρνοβολάω τα μαγαζιά για ακροάσεις και ψάξιμο ηχείων προς αγορά

- Τι σύστημα έχεις με ρώταγαν ; . . . απαντούσα και μόλις έφτανα στην κεφαλή . . . αααα τι είναι αυτό , χάλια , άλλαξέ την κλπ . Μετά τους έβαζα το cd-test μου γραμμένο με την blue point , και τους πέφταν τα σαγόνια

- μόνος σας το γράψατε αυτό κύριε ; ( πληθυντικός αμέσως ) , από βινύλιο ; μπράβο σας θα πρέπει να έχετε πολύ καλό αναλογικό σύστημα :lol::lol::lol:


- ερώτηση : μα καλά πρίν λίγα λεπτά τους είχα πεί το σύστημά μου , το ξέχναγαν κιόλας ;
- απάντηση : ποτέ δεν με άκουσαν , να πουλήσουν ήθελαν μόνο


- οκ , υπήρχαν και θα υπάρχουν σωστοί , που σου πουλάν βέβαια αλλά τους ενδιαφέρει να μείνεις ευχαριστημένος
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.460
- λοιπό ακούστε ιστορία : Πρίν περίπου 20 χρόνια έχω ένα ταπεινό σύστημα με πηγή Project 6.1 και blue point ( την πρώτη την απλή ) , έχω γράψει ένα cd-test με αυτή και γυρνοβολάω τα μαγαζιά για ακροάσεις και ψάξιμο ηχείων προς αγορά

- Τι σύστημα έχεις με ρώταγαν ; . . . απαντούσα και μόλις έφτανα στην κεφαλή . . . αααα τι είναι αυτό , χάλια , άλλαξέ την κλπ . Μετά τους έβαζα το cd-test μου γραμμένο με την blue point , και τους πέφταν τα σαγόνια

- μόνος σας το γράψατε αυτό κύριε ; ( πληθυντικός αμέσως ) , από βινύλιο ; μπράβο σας θα πρέπει να έχετε πολύ καλό αναλογικό σύστημα :lol::lol::lol:


- ερώτηση : μα καλά πρίν λίγα λεπτά τους είχα πεί το σύστημά μου , το ξέχναγαν κιόλας ;
- απάντηση : ποτέ δεν με άκουσαν , να πουλήσουν ήθελαν μόνο


- οκ , υπήρχαν και θα υπάρχουν σωστοί , που σου πουλάν βέβαια αλλά τους ενδιαφέρει να μείνεις ευχαριστημένος
Μου έχει τύχει αντίστοιχο περιστατικό σε έκθεση. Με την ίδια κεφαλή...
 

Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.675
άντε και μια δική μου , πριν κάμποσα χρόνια τότε που ο Σαραφίδης έφτιαξε στούντιο στη Θεσσαλονίκη προς το αεροδρόμιο πήγα για ακρόαση. Κλείνω ραντεβού και αρχίζει το cd να παίζει με ηχεία martin logan sl3 που χαλβάδιαζα από καιρό ,διάλεγε κομμάτια ο πωλητής και εγώ μένω με το στόμα κλειστό ....τα ενισχ/κα οκ η πηγή οκ αλλά ο ήχος μουντός .Κάτσε να βάλω τον διακόπτη του τουίτερ στην άλλη θέση μου λέει γιατί σε βλέπω σκεφτικό....τον αφήνω 10 λεπτά και επιστρέφω από το αμάξι με ένα cd HDCD του περιοδικού ήχος και τότε μένει ο πωλητής πάκης ! Τα cd του ήταν γραμμένα mp3 στα 128 kbps και για μερικά λεπτά με κυνηγούσε και παρακαλούσε να του αφήσω το δισκάκι γιατί έτσι θα πωλούσε πίο πολλά μηχανήματα !
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Γενικα δεν συναντησα προβλημα, ισως τους παραξενευε η ηλικια μου λιγο .. ή και η μαιμουδοφατσα μ.. :p
whatever. Μπορει να γραψουν αυτοι και να με κανουν ρομπα.. :D
Αντιπροσωπος και εγω .. εχει συμβει μερικες φορες :
(...)
-τι μουσικη ακουμε ?
-μμμμ... πανκ!
-τιιι ?!
-μμ.. Ναι ναι πανκ...ποστπανκ.. και τετοια.. ...
-....!!!?!??!!!
-εεε λιγο συνθ ...λιγο πειραματικο....
-?!?!?!?1 ....
-οκ, πες νιου γουειβ ...
- :)
(...)
αν και εχω στο μελλον μερικες βολτες ..
Δεν μπορω να ξερω πως ηταν τα πραγματα παλαιοτερα .. αλλα αυτα τα ευτραπελα μενουν.. :D this is hobbie αφτερ ολ...αφτερ σειβ...after save..^^
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
αντιπροσωπος ενισχυτων εκ βορειας ευρωπης ηθελε να μας πεισει στη περσινη εκθεση οτι το καλωδιο ρευματος που πουλουσε και ειχε μεγαλυτερη αξια απο τον ενισχυτη αξιζε τα λεφτα του....

να πω μαρκα ? να πω? χαχαχαχα! μα μιλαμε για πολυ γελιο
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Copy-paste

Απάντηση: Mike Kay

Eνα άλλο καλοκαίρι , ηρθε ο θείος Μάικ κι έφερε μαζί του κάποια καλώδια της Madrigal τα CZ GEL.
Στο γραφείο είχαν μαζευτεί διάφοροι χαιεντάδες της εποχής. Μόλις τα έβγαλε ο θείος απ τη βαλίτσα , ήταν κουλουριασμένα.
Πετάγεται ενας τύπος και λέει:Να τα ισιώσουμε για να ''ηρεμήσουν''.
Απαντά ο Mike Kay:Γιατί είναι νευριασμένα?:107:

Κόκκαλο οι χαιεντάδες...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
- ίσως εννοούσε πως βάζεις diana krall , και εάν δεν είναι hi-end το σύστημα , βγαίνει kim gordon ( όταν έχει τα νεύρα της )
Σιγά μην ξέρουν οι χαλιεντάδες την Gordon.
Aπο Κim μέχρι την Wilde , που ήταν και ωραίο γκομενάκι.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Σε κάποια Έκθεση πριν από μερικά χρόνια (νομίζω ήταν στο ξενοδοχείο Imperial) κάποιος guru του είδους ;) παρουσίαζε εκείνες τις μαγικές πέτρες που τις βάζεις πάνω στα μηχανήματα και «βελτιώνουν» την απόδοσή τους!!!! :o:p:p

Έπιασα μία τέτοια πέτρα που την είχε πάνω στον ενισχυτή του για να την περιεργαστώ. Θα μπορούσε να ήταν ένα ωραίο μοντέρνο διακοσμητικό. Διάφανη ρητίνη με ρινίσματα μετάλλου μέσα.

Μετά την ξανακούμπησα πάνω στον ενισχυτή από όπου την είχα πάρει.
Ήρθε τρέχοντας πανικόβλητος να την «ευθυγραμμίσει» με «θρησκευτική ευλάβεια» και μάλιστα έκανε παρατήρηση να μην του μετακινούμε τις πέτρες από τα μηχανήματα!!! :o
Προφανώς γιατί έτσι πρόχειρα όπως την ακούμπησα εγώ πάνω στον ενισχυτή δεν μπορούσε να συγκεντρώσει τις κοσμικές ακτίνες και μειώθηκαν τα «ευεργετικά» της αποτελέσματα στον ήχο!!!

:headbang:

Χα χα χα :):p:D:p:);):):D:p:) ακόμα γελάω όσο τον θυμάμαι!!!!
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top