Τηλεοπτικές άδειες - Οι εξελίξεις

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.987
Βρε καλώς τους...:D

Για πάμε πάλι.
Ήταν αντισυνταγματικός ο νόμος Παππά;
Ήταν αυθαίρετος ο καθορισμός των συχνοτήτων σε τέσσερις;
Τα σκ@τωσε η κυβέρνηση με τον διαγωνισμό;
Διορθώνεται η ανομία με παρανομία;
Είναι μ@λάκας ο Παππάς;
Ήταν αρκετά ηχηρή η σφαλιάρα του ΣτΕ;
Δώστε ένα διάγραμμα του RT60. :lolsign:

Θα ξεγράψω το Fox. Να κρατήσω το BBC; Θα γραφτώ συνδρομητής στην Αυγή για έγκυρη ενημέρωση. :rofl:
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Ναι πάμε πάλι με τα ίδια ερωτήματα.
Πολλά ερωτήματα όμως και καμμία απάντηση στα ερωτήματα των αλλων...
Σε αντίθεση με τους άλλους που απαντούν στα δικά σου.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Βρε καλώς τους...:D

Για πάμε πάλι.
1. Ήταν αντισυνταγματικός ο νόμος Παππά;
2. Ήταν αυθαίρετος ο καθορισμός των συχνοτήτων σε τέσσερις;
3. Τα σκ@τωσε η κυβέρνηση με τον διαγωνισμό;
4. Διορθώνεται η ανομία με παρανομία;
5. Είναι μ@λάκας ο Παππάς;
6. Ήταν αρκετά ηχηρή η σφαλιάρα του ΣτΕ;
Δώστε ένα διάγραμμα του RT60. :lolsign:

Θα ξεγράψω το Fox. Να κρατήσω το BBC; Θα γραφτώ συνδρομητής στην Αυγή για έγκυρη ενημέρωση. :rofl:
1. Εν μέρει - όχι όλος. Δες την απόφασή του ΣτΕ
2. Βλέπε #1. Νομίζω η απόφαση δεν αναφέρεται κάν στον αριθμό των αδειών
3. Όχι, ο διαγωνισμός έγινε με αδιάβλητο τρόπο
4. Πάλι καλά που δέχεσαι το καθεστώς ανομίας 27 χρόνων...
5. Δεν είμαι δίπλα του όταν ασχολείται με τα γεννητικά του όργανα
6. Σχετικά με την ένταση και τις χροιές υπάρχουν αρμοδιότεροι. Μήπως όμως να διαβάσουμε τι ακριβώς λέει η απόφαση?
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Βρε καλώς τους...:D

Για πάμε πάλι.
Ήταν αντισυνταγματικός ο νόμος Παππά;
Ήταν αυθαίρετος ο καθορισμός των συχνοτήτων σε τέσσερις;
Τα σκ@τωσε η κυβέρνηση με τον διαγωνισμό;
Διορθώνεται η ανομία με παρανομία;
Είναι μ@λάκας ο Παππάς;
Ήταν αρκετά ηχηρή η σφαλιάρα του ΣτΕ;
Δώστε ένα διάγραμμα του RT60. :lolsign:

Θα ξεγράψω το Fox. Να κρατήσω το BBC; Θα γραφτώ συνδρομητής στην Αυγή για έγκυρη ενημέρωση. :rofl:
Εχω(ουμε)απαντησει, αλλα εσυ δεν απαντας σε τιποτα! Απλα επιμενεις στο να εκμεταλλευεσαι την βεβιασμενη μαλακια του Παππα που ΕΝΔΕΚΑ δικαστες του ΣΤΕ δεν τη θεωρησαν ως τετοια - εσυ που δεν εισαι δικαστης τη θεωρεις! Δηλ. ΔΕΝ ΘΕΩΡΗΣΑΝ Ως ΣΚΑΣΤΗ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΠΑΠΠΑΣ, αλλα ως εχατο μεσο καταφυγης εννομου πολιτειας για να λειτουργησει εναντια στην υποκρισια "καποιων"!!!. Τελος παντων...
Οσο περι ενημερωσης, ο καθεις διαλεγει οτι του βολευει - προσωπικα δεν με βολεβει ΤΙΠΟΤΑ!
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Αυτό αρκεί.
Όταν τα πράγματα είναι ζόρικα δεν αρκεί να λέμε τι να μην κάνουμε, πρέπει να λέμε τι να κάνουμε.
Και δεν ήταν παρανομία, με νόμο έγινε - που κρίθηκε αντισυνταγματικός.
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
Συγγνωμην Γρηγορη, αλλα πότε διαλυθηκε το ΕΣΡ και πότε εκανε το νομο ο Παππας;
Και μην ξεχνας (ή μαθε) οτι 11 δικαστες μειοψηφησαν ισχυριζομενοι οτι η απουσια θεσμικου οργανου δεν σημαινει και ακυβερνησια (κατι τετοιο), δηλ πως οταν θεσμικο οργανο αδυνατει να συγκροτηθει δεν θα σταματησει να γυριζει η Γη εξ αιτιας του. Εξ αλλου η μη συγκροτηση ΕΣΡ (οπως και οι αλλεπαλληλες ανανεωσεις του ΔΣ, που ηταν παρανομες) ηταν ευθυνη της ΝΔ που αρνουνταν την (επανα)συσταση. Και ο λογος βεβαια γνωστος: φοβοταν οτι τα δεκανικια τους (μην πω αφεντικα τους) θα παθαιναν την ...κασκαρικα που παρα λιγο να παθαιναν. Και την γλυτωσαν χαριν του βιαστικου Παππα.
Αληθεια ΤΙ φασιστικες καταβολες εχει ο τυπος αυτος;

ΕΠΑΝΑΣΥΣΤΑΣΗ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ Η ΝΔ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ.
Η ΝΔ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΡΟΣΩΠΑ "ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ" ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΚΑΝΕ
ΜΕΤΑ.
Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ "ΤΕΛΟΙΟΦΟΙΤΟΣ" ΤΗΣ ΚΝΕ....
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.987
Και δεν ήταν παρανομία, με νόμο έγινε - που κρίθηκε αντισυνταγματικός.
Δηλαδή ήταν νόμιμος. :lol:

Αν είχε γραφεί σε κwλόχαρτο, θα είχε μεγαλύτερη αξία. Και χρησιμότητα επίσης.
1. Εν μέρει - όχι όλος. Δες την απόφασή του ΣτΕ
2. Βλέπε #1. Νομίζω η απόφαση δεν αναφέρεται κάν στον αριθμό των αδειών
3. Όχι, ο διαγωνισμός έγινε με αδιάβλητο τρόπο
4. Πάλι καλά που δέχεσαι το καθεστώς ανομίας 27 χρόνων...
5. Δεν είμαι δίπλα του όταν ασχολείται με τα γεννητικά του όργανα
6. Σχετικά με την ένταση και τις χροιές υπάρχουν αρμοδιότεροι. Μήπως όμως να διαβάσουμε τι ακριβώς λέει η απόφαση?
1.
Μα ένα ήταν το θέμα της αντισυνταγματικότητας, η μεταφορά αρμοδιοτήτων από μια ανεξάρτητη αρχή στον υπουργό.
2.
Εκκρεμούν προς έκδοση σε άλλη συνεδρίαση της Ολομέλειας του ΣτΕ άλλες τρεις αποφάσεις που αφορούν την τιμή εκκίνησης του διαγωνισμού (3 εκατομμύρια) που επίσης αφορά εμμέσως και τον αριθμό των αδειών (4) καθώς και άλλα σημαντικά θέματα, όπως ο ελάχιστος προβλεπόμενος αριθμός προσωπικού για κάθε κανάλι.
3. Παράνομος διαγωνισμός και αδιάβλητος δεν υπάρχει.
4. Ας έβρισκε τρόπο, όπως αναγκάστηκε εκ των πραγμάτων, να συγκροτήσει το ΕΣΡ.
5. ...
6. Διαβάσαμε την απόφαση (βλέπε #1 και #2). Θα ρωτήσω το BBC για το RT60 :beach:
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
1. Ναι, αυτό λέω: Ηταν αντισυνταγματικός ώς προς το θέμα της μεταφοράς αρμοδιοτήτων - όχι όλος ο νόμος.
2. Ας περιμένουμε λοιπόν την δημοσίευση και αυτών των άλλων αποφάσεων.
3. Μια χαρά υπάρχει.
4. "Ας έβρισκε τρόπο", ωραίο αυτό ;). Σου βάζω τρικλοποδιά και σού λέω ας πρόσεχες!
5. ... !!!
6. Η απόφαση εσένα σου φάνηκε σφαλιάρα, εμένα όχι.

Τελικά όμως θέλουμε να πληρώνουν οι λεβέντες ή να συνεχίσουμε έτσι άλλα 27 χρόνια;
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
Γρηγόρη δεν ξέρω, μπορεί να έχεις δίκιο και πράγματι ο Παππάς να ηταν ο μη συννενοήσιμος.
Αλλά θα ήθελα να μου πείς τι νομίζεις όσον αφορά στο ότι επί 27 χρόνια τους αφήνανε να χρησιμοποιούν τις δημόσιες συχνότητες τσάμπα οι ΝΔ/ΠΑΣΟΚ.
Ο Παππάς λέει ότι η ΝΔ δεν ήθελαν τη συννενόηση και επικαλείται το παραπάνω γεγονός. Εσύ θεωρείς ότι δεν το έκαναν επειδή δεν μπορούσαν; Και αν ναι, γιατί δεν μπορούσαν;
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΚΡΟΤΗΣΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΟΜΙΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΡΕΥΣΤΟ ΓΙΑΤΙ
ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.
ΣΑΘΡΟΤΑΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΦΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΡΤ.
ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΚ
ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ
ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΚΡΟΤΗΣΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΟΜΙΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΡΕΥΣΤΟ ΓΙΑΤΙ
ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ.
Με την εν μέρει νομιμοποίηση δεν πλήρωναν όμως... ;)
ΣΑΘΡΟΤΑΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΦΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΡΤ.
ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΡΓΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΚ
ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ
ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ.
Δεν διαφωνώ καθόλου επι της αρχής. Αυτό που με ενοχλεί είναι να κάνουμε την πάπια για τους προηγούμενους. Αν έλεγαν ότι οι προηγούμενοι ήταν καθίκια και κακώς ο ΣΥΡΙΖΑ είναι καθίκι κι αυτός δεν θα έγραφα αυτά που γράφω. Αλλά δεν το λένε...
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΠΑΝΤΖΑ ΤΟΥ "ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑΣ" ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΟΝΟ 4 ΑΔΕΙΕΣ ΔΕΝ
ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ?
[DOUBLEPOST=1484404192][/DOUBLEPOST]
Με την εν μέρει νομιμοποίηση δεν πλήρωναν όμως...
ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΑΘΡΟ.
ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΡΒΑΝΑ
150-200 ΜΥΡΙΑ ΣΕ ΒΑΘΟΣ 20ΕΤΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΝΑΤΙ.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΠΑΝΤΖΑ ΤΟΥ "ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑΣ" ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΟΝΟ 4 ΑΔΕΙΕΣ ΔΕΝ
ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ?
Βεβαίως και με ενόχλησε. Περισσότερο από οτιδήποτε άλλο σε αυτό το νόμο.
Προσωπικά αν ήμουν στη θέση του Παππά θα έκανα τα ίδια εφόσον δεν έβγαζα άκρη, αλλά δεν θα έβαζα 4 άδειες.

Το πόσο πρέπει να τιμολογηθεί η κάθε άδεια όμως δεν θα ήξερα πως να το καθορίσω. Ας πούμε ότι δίνουμε όσες άδειες χωράνε οι συχνότητες (50?). Προφανώς ένας πλειοδοτικός διαγωνισμός θα κατέληγε σε 1 ευρώ η άδεια. Άρα θα έπρεπε κάποιος να πεί "τόσο η άδεια". Πόσο όμως; Και πως θα το συμφωνούσαμε;

Επειδή όμως "ουδεν κακόν αμιγές καλού", σήμερα έχουμε μια αρκετά ρεαλιστική ιδέα πόσο πρέπει να κοστίσει η κάθε άδεια με βάση τις προσφορές των ενδιαφερομένων.

ΥΓ Και αν δεν είχε ανάγκη από λεφτά η χώρα θα έλεγα να τιμολογηθούν χαμηλά, γιατί δεν θεωρώ σωστό να επηρεάζει τον κόσμο (άμεσα ή έμμεσα με τα αποβλακωτικά χαζοπρωϊνάδικα, τις γλάστρες και τους ξεφτίλες) μόνο όποιος έχει πολλά λεφτά. Απλά να είναι βιωσιμη η επιχείρηση και να μη παίρνει δάνεια με αέρα και εκβιασμούς. Παρ ολο που εκτιμώ γενικά την ποιότητα του περιεχόμενου του ΔΟΛ.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.958
Reaction score
41.256
Κρίμα, χάσαμε το κανάλι του καλογριτσα και έμειναν ανεκμετάλλευτα τα βοσκοτόπια...μπα, τώρα που το σκέφτομαι η εκμετάλλευση συνεχίζεται, υπάρχει ανάγκη για πολύ σανό ακόμα :rolleyes::laugh:
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
Βεβαίως και με ενόχλησε. Περισσότερο από οτιδήποτε άλλο σε αυτό το νόμο.
Προσωπικά αν ήμουν στη θέση του Παππά θα έκανα τα ίδια εφόσον δεν έβγαζα άκρη, αλλά δεν θα έβαζα 4 άδειες.

Το πόσο πρέπει να τιμολογηθεί η κάθε άδεια όμως δεν θα ήξερα πως να το καθορίσω. Ας πούμε ότι δίνουμε όσες άδειες χωράνε οι συχνότητες (50?). Προφανώς ένας πλειοδοτικός διαγωνισμός θα κατέληγε σε 1 ευρώ η άδεια. Άρα θα έπρεπε κάποιος να πεί "τόσο η άδεια". Πόσο όμως; Και πως θα το συμφωνούσαμε;

Επειδή όμως "ουδεν κακόν αμιγές καλού", σήμερα έχουμε μια αρκετά ρεαλιστική ιδέα πόσο πρέπει να κοστίσει η κάθε άδεια με βάση τις προσφορές των ενδιαφερομένων.

ΑΣ ΕΛΕΓΕ 20-30-40 Ο ΚΑΘΕ ΣΤΑΘΜΟΣ.
ΚΙ ΑΣ ΗΤΑΝ ΟΣΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ.
ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΑ ΜΑΖΕΥΕ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΛΗ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.
ΑΣ ΕΒΑΖΕ ΡΗΤΡΑ ΛΟΥΚΕΤΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ...
ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΠΟΝΙ....
ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ.....ΦΑΝΗΚΑΝ ΟΙ ΑΘΛΟΙΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ....
[DOUBLEPOST=1484404972][/DOUBLEPOST]
Κρίμα, χάσαμε το κανάλι του καλογριτσα και έμειναν ανεκμετάλλευτα τα βοσκοτόπια...μπα, τώρα που το σκέφτομαι η εκμετάλλευση συνεχίζεται, υπάρχει ανάγκη για πολύ σανό ακόμα :rolleyes::laugh:
ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ....
ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΠΑΝΤΖΑ ΤΟΥ "ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑΣ" ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΟΝΟ 4 ΑΔΕΙΕΣ ΔΕΝ
ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ?
[DOUBLEPOST=1484404192][/DOUBLEPOST]
ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΑΘΡΟ.
ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΡΒΑΝΑ
150-200 ΜΥΡΙΑ ΣΕ ΒΑΘΟΣ 20ΕΤΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΝΑΤΙ.
Αν εννοείς τους φόρους και τις ασφαλιστικές εισφορές, τότε θα πρότεινα κανένας να μη πληρώνει γα τη χρήση οποιουδήποτε δημόσιου αγαθού, αρκεί να πληρώνει τους φόρους του. Εγώ όμως σαν πολίτης - ιδιοκτήτης αυτών των αγαθών δεν τα χαρίζω σε κανένα.

Κρίμα, χάσαμε το κανάλι του καλογριτσα και έμειναν ανεκμετάλλευτα τα βοσκοτόπια...μπα, τώρα που το σκέφτομαι η εκμετάλλευση συνεχίζεται, υπάρχει ανάγκη για πολύ σανό ακόμα :rolleyes::laugh:
Θέλεις πάρα πολύ να παίξουμε στο παιχνίδι της προπαγάνδας χωρίς επιχειρήματα αλλά εγώ δεν αγοράζω με βάση τις διαφημιστικές δαπάνες μιας εταιρείας αλλά με βάση την πραγματική ποιότητα του προϊόντος που πουλάει, όσο μπορώ να το εκτιμήσω.
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
Αν εννοείς τους φόρους και τις ασφαλιστικές εισφορές, τότε θα πρότεινα κανένας να μη πληρώνει γα τη χρήση οποιουδήποτε δημόσιου αγαθού, αρκεί να πληρώνει τους φόρους του. Εγώ όμως σαν πολίτης - ιδιοκτήτης αυτών των αγαθών δεν τα χαρίζω σε κανένα.

Σ ΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑΙ.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΥΤΟΠΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ......
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
ΑΣ ΕΛΕΓΕ 20-30-40 Ο ΚΑΘΕ ΣΤΑΘΜΟΣ.
ΚΙ ΑΣ ΗΤΑΝ ΟΣΟΙ ΗΘΕΛΑΝ ΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ.
ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΑ ΜΑΖΕΥΕ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΛΗ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.
ΑΣ ΕΒΑΖΕ ΡΗΤΡΑ ΛΟΥΚΕΤΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ...
ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΠΟΝΙ....
ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ.....ΦΑΝΗΚΑΝ ΟΙ ΑΘΛΟΙΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ....
Τι ποσό ετησιως? Τι δικαιώματα χρήσης? Τι ελάχιστες προϋποθέσεις λειτουργίας? Ποιός μηχανισμός ελέγχου?
Δεν έχω τις γνώσεις αλλά ούτε και τα δεδομένα για να κρίνω την ορθοτητα της πρότασης σου αλλά νομίζω ότι δεν είναι τόσο απλό.
[DOUBLEPOST=1484406016][/DOUBLEPOST]
Σ ΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑΙ.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΥΤΟΠΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ......
Συγγνώμη, δεν σε κατάλαβα.
Να πληρώνει κάποιος για τη χρήση δημόσιου αγαθού (=αγαθού που ανήκει σε όλους μας) ή αρκεί να πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές;

Αν αρκεί, τότε να ρυπαίνω όσο θέλω και στα τέτοια μου αν δεν έχετε νερό να πιείτε και αέρα να αναπνεύσετε. Εγώ είμαι στις Μπαχάμες και δροσίζομαι...
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
Τι ποσό ετησιως? Τι δικαιώματα χρήσης? Τι ελάχιστες προϋποθέσεις λειτουργίας? Ποιός μηχανισμός ελέγχου?
Δεν έχω τις γνώσεις αλλά ούτε και τα δεδομένα για να κρίνω την ορθοτητα της πρότασης σου αλλά νομίζω ότι δεν είναι τόσο απλό.
[DOUBLEPOST=1484406016][/DOUBLEPOST]
Συγγνώμη, δεν σε κατάλαβα.
Να πληρώνει κάποιος για τη χρήση δημόσιου αγαθού (=αγαθού που ανήκει σε όλους μας) ή αρκεί να πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές;

Αν αρκεί, τότε να ρυπαίνω όσο θέλω και στα τέτοια μου αν δεν έχετε νερό να πιείτε και αέρα να αναπνεύσετε. Εγώ είμαι στις Μπαχάμες και δροσίζομαι...
ΕΝΝΟΩ ΠΩΣ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΑΓΚΗ
ΓΙΑ ΕΜΜΕΣΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΤΣΙΑ.
Σ ΕΝΑ ΙΔΑΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΟΜΩΣ ΚΙ ΟΧΙ Σ ΕΝΑΝ ΑΝΑΠΗΡΟ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΗ.

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΧΑΡΙΣΜΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΑΓΑΘΩΝ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.987
Πω ρε φίλε...η τρίχα τριχιά.

Είχε δικαίωμα ο Παππάς να αδειοδοτήσει οτιδήποτε;

Όχι, έκρινε το ΣτΕ. Τέλος.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.786
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top