QSC: ανακοίνωσε το K Cardioid Subwoofer

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Η ενεργεια που δρα απολυτα συμφασικα ,αθροιστικα ειναι υπερ μας τοση οση,....οτι περισσευει την κοβουμε , γιατι για περισευματα μιλαμε οχι βυθισματα.... εγω θεωρω ολη την ενεργεια χρησιμη, σαμπ ειναι θα συντονιζει , οσο ποιο ενεργοφορο ειναι τοσο περισσοτερο, ισως να παιζει κατι τετοιο που λες ομως στο γενικοτερο οφελος ειναι ο καλυτερος συμβιβασμος... θα ειχε ομως ενδιαφερον αν υπηρχε δυνατοτητα ενος τετοιου συγκριτικου ...
παντως δε ξερω αν υπαρχουν σαμπ ht που να χρησιμοποιουν καρδιοειδη ακτινοβολια αλλα ολλοι κονταροχτυπιουνται κυριως στο ποιος κατεβαινει ποιο χαμηλα σε τι ενταση και με τι παραμορφωσεις...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.803
Reaction score
11.044
Δεν είμαι σίγουρος για το "απόλυτα συμφασικά". ΟΚ, οι συχνότητες ενός σαμπ είναι αρκετά χαμηλές για να τις "απασχολεί" η μικρή καθυστέρηση από την ανάκλαση από πολύ κοντινούς τοίχους. Από την άλλη οι επιφάνειες που δέχονται ενέργεια από τόσο κοντινή απόσταση δεν μπορεί να μην "κουδουνίσουν"! Πιστεύω ότι το διάγραμμα CSD / waterfall θα το αποτυπώνει αυτό, αλλά δεν έχω βρει αξιόπιστη σχετική μέτρηση στο νετ.

Παρεμπιπτόντως, σχεδόν κανένας reviewer δε μετρά csd / waterfall ηχείου σε χαμηλές συχνότητες (απουσία ανηχοικού):

http://www.troelsgravesen.dk/download/MeasuringLoudspeakers_JohnAtkinson.pdf

αλλά και όσοι μετρούν το αποτέλεσμα στις χαμηλές είναι ψιλοχάλια. Φταίει η καμπίνα; ο χώρος; Don't know.

http://resolution.nodecube.net/products/pdfs/Monitoring/Klein + Hummel O 410.pdf

Και ένα με cardio bass:

http://resolution.nodecube.net/products/pdfs/Monitoring/ME Geithain RL944K.pdf
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Παιδες ht σαμπ μιλαμε μη μου δειχνετε δορυφορους, να βαρανε και στις εκρηξεις να κουνιεται ολο το κτηριο dbdbbbdbbdb , εδω πληρωνουμε να αγορασουμε κουνιστρες ... ψαχτε την εσεις με καρδιο για ht λυσεις και εγω με ενα τετοιο http://www.rythmikaudio.com/FV15HP.html και ενα τετοιο http://www.dspeaker.com/en/products/anti-mode-8033.shtml χωρις πολλα πολλα σε μια γωνιτσα τοποθετημενο :superman:περιμενω αντιστοιχες ''καρδιολογικες αντιπροτασεις'' .
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.803
Reaction score
11.044
Εγω προσπαθω απλα να εξηγησω γιατι δεν αρεσουν σε κανεναν τα σαμπ που εχω στημενα για μουσικη by the book, οπως περιγραφεις. Για εκρήξεις και τετοια, δεν ξερω.

(Μεταξυ μας, ουτε εμενα μου πολυ-αρεσουν, αχαχα!)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
αλλο για μουσικη , απαντω σε quote που εκανες για ht χρηση και vfm επιλογες , σε δικαναλο αν ενοχλουν καποια modes μπορει να χρειαστεις και μαχαιρατο κοψιμο στα .>25hz π.χ. για να βελτιωθουν και οι επαναληψεις τους σε υψηλοτερες συχν ;) σε ht εγω ας πουμε εχω αφησει αερα πατερα κατω απο 30hz ...
Τωρα που λες για τους συντονισμους των δομικων υλικων, ειχα παρατηρησει με ενα κουτι που ειχα φτιαξει παγιδα μεμβρανης 60-40χ30βαθος και την γυρναγα στο δωματιο να δω συμπεριφορες παροτι μικρων διαστασεων την καλυτερη συμπεριφορα την ειχε οταν κοιτουσε η μεβρανη τον τοιχο ή σε υαλοπινακα σε αποσταση περι τα 25-30 εκατοστα... ορατη και στην αποκριση συχνοτητας

για μουσικη δε θα κοιταγα κατι διαφορετικο σε σαμπ στουντιακο, με subsonic filter....
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.427
Reaction score
125.711
εδω πληρωνουμε να αγορασουμε κουνιστρες ..
Συμφωνώ με το (σωστό) σκεπτικό, αλλά κατακρίνω την επιλογή υλοποίησης.

Δηλαδή, το να κουνιέται ο σπλήνας σου από τη θέση του, και να συντονίζει η θωρακική σου κοιλότητα, είναι ένας σωστός στόχος, συμφωνώ.

Όλοι μας έχουμε τουλάχιστον μία τέτοια ιδιαίτερη εμπειρία από κάποιο τέτχιο άκουσμα κάπου και κάποτε.

Είναι μια καλή αρχή να συνειδητοποιήσουμε που είχαμε αυτές τις εμπειρίες, και να κάνουμε ένα απλοϊκό ριβερς εντζινιρινγκ του τρόπου που πραγματοποιήθηκε αυτό, με ποιες πηγές ήχου, με τι μεγάφωνα και σε τι συχνότητες. Όχι με υποθέσεις...

Προσωπικά μιλώντας, το μεγαλύτερο κούνημα σπλήνας το έχω φάει από PA σαμπ, σε 3-4 διαφορετικά μέρη, πάντα από σαμπ με μεγάφωνα μεγάλου μεγέθους και πάντα από ηχεία που στάνταρ δεν έπαιζαν κιχ στους 20-25 κύκλους και κάτω...
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Διαφωνώ..
:rolleyes: δε νομιζω οτι διαφωνεις θα εξηγησω..... αλλο σαμπ εννοω.
Να πω γιατι τα διαχωριζω , μουσικη vs ht, συγκεκριμενα σε συνθηκες σπιτιου που δε μπορεις να πετυχεις χαμηλους χρονους αντηχησης ακαριαιο σβησιμο στις πολυ χαμηλες συχνοτητες δε θες να κατεβαινει παραπολυ χαμηλα οπως το μοντελο ας πουμε που εδειξα ανω για να μην ξυπνησεις τα μεγαλα θηρια , που ξυπνουν και τα μικροτερα και τα ποιο μικρα.... τα pa π.χ.δεν κατεβαινουν πολυ χαμηλα ομως.... σε ht θες και τις πολυ χαμηλες συχνοτητες , το χτυπημα στο στερνο ~στομαχι ειναι 50-80 κουνημα κωλαρακι καναπες, μπατζακια ειναι κατω απο 25 ;) και θες πολλα db ... εκει τα pa δεν...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.427
Reaction score
125.711
Κούνημα σπλήνας με περίσσιο τσαμπουκά και συντονισμό όλων των κοιλοτήτων του σώματός σου, θα φας ακούγοντας λάιβ ένα ηλεκτρικό μπάσο με το επαγγελματικό ηχείο συνδεδεμένο με την κιθάρα.

Θα πεις το δεσπότη Παναγιώτη, θα ζαλιστείς από την έκταση στο φάσμα, τον παλμό των χορδών να εισέρχεται στο μεδούλι σου και να δοκιμάζει τις αντοχές της σπονδυλικής σου στήλης, ενώ τα τύμπανα στα αυτακια σου τα ευαισθητούλια θα τα νιώσεις να πάλλονται μαζί με την χορδή και θα ανησυχήσεις για την δομική τους ακεραιότητα.

Αν κατεβάσει πολύ συχνότητα ο μπασίστας, με την χοντρή χορδή να κόβει βόλτες ελεύθερη, θα το νιώθεις πολύ περισσότερο από όσο το ακούς, θα είσαι βέβαιος 1000% ότι πρόκειται για υπόηχους.

Μετά από αυτό το σοκ, πάνε να διαβάσεις τις προδιαγραφές του ενεργού PA ηχείου που χρησιμοποίησε ο μπασίστας... Κατάλαβε επιτέλους τι είναι το ρημάδι το μπάσο, που βρίσκεται η ενέργεια που σε κάνει να τρέμεις, τι μεγάφωνα θέλει, τι στάθμες απαιτεί, τι δυναμικά χρειάζονται.

Και δες κορυφαία ηχεία που χρησιμοποιούνται σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις, δες τι λένε μουσικοί και εγκαταστάτες στο YouTube, δες κορυφαία στουντιακά ηχεία που σκατά έχουν το κρος, δες τι μεγέθους μεγάφωνα βγάζουν ποιες συχνότητες, δες τις προδιαγραφές για κορυφαίους κινηματογράφους με τη βούλα, δες τα ρημαδια τα κωλοπιντιεφ, τζάμπα είναι, ελεύθερα κυκλοφορούν...

Η αλήθεια του ήχου είναι μία, δεν υπάρχει άλλη αλήθεια για το δικάναλο, άλλη για τον πολυκάναλο κι άλλη για τον κινηματογραφικό ήχο, άλλη για τον στουντιακό κι άλλη για τον συναυλιακό...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.427
Reaction score
125.711
μπατζακια ειναι κατω απο 25 ;) και θες πολλα db ... εκει τα pa δεν...
Κάνεις τόσο μεγάλο λάθος, που πραγματικά απορώ!

Θα σου πω ένα περιστατικό, εδώ Σαλόνικα, όταν πήρα το PA σαμπ της JBL που έχω στο σπίτι.
Πήγα που λες στο μαγαζί με τα JBL, εδώ στα κωνσταντινουπολίτικα, και ο φίλος μου εκεί, ο δντης του υποκαταστήματος, που τον ήξερα πάνω από 20 χρόνια, από το "πρίσμα" που είχε κάποτε και πουλούσε Hi-Fi, μου κάνει πλάκα όταν τον ρωτάω στο χαβαλέ αν κουνάει γερά το ρημάδι. Μου λέει πάνε στάσου στην πόρτα, άνοιξέ τη, και στάσου στην εξώπορτα. Πήγα, γελώντας. Η πόρτα απείχε περίπου 10 μέτρα από τη ντανα που είχε τα συνδεδεμένα ηχεία να παίζουν. Βάζει ένα μπιταδικο κομμάτι στυλ Μόμπι, και σηκώνει το βολιουμ. Γελούσα κάνα μισάωρο! Τα μπατζακια από το παντελόνι μου πηγαινοέρχονταν σαν τρελά, σα να ακολουθούν την κίνηση ενός σαμπ που τερματίζει το εξ μαξ του, τα μπαλάκια μου στο σωβακο ομοίως, το μπουφάν μου, κόντεψε να πετάξει έξω από τις τσέπες κινητό και κλειδιά, και το στομάχι μου το'δεσε κόμπο το μπάσο, από κάτι κωλο-jbl ενεργά PA του κερατά..

Δεν έχεις ακούσει τίποτα μου φαίνεται..
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.427
Reaction score
125.711
Ρε Αρβανιτάκη; Να οργανώσουμε κάνα PA event με JBL να δουν τα παιδιά το φως το αληθινό στο μπάσο;

Να βάλουμε και ταινία ρε! Καμία κακιά, με χαμό στα μπάσα και τους "υπόηχους"!

Σαμπως προβολέα δεν έχουμε; Χαχαχαχαχα
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Σκεψου σε εκεινο το χωρο να επαιζε κανα αλλο σαμπ .:whistling:..
Δεν εχω κανενα θεμα με τα pa, απεναντιας ... πριν εβαλα ενα λινκ με ενα sub της rythmik , μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση η αποδοση του σε σχεση με το κοστος του και παροτι δεν εχω παρακολουθησει κατι τελευταιο θα ειχε ιδιαιτερο ενδιαφερον αν κατι μπορουσε να το κοντραρει σε αντιστοιχο ποσο... γλειφει τα 100db στα 12,5hz ...το γαντι ριχτηκε :dance::vinsent:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Ρε Αρβανιτάκη; Να οργανώσουμε κάνα PA event με JBL να δουν τα παιδιά το φως το αληθινό στο μπάσο;

Να βάλουμε και ταινία ρε! Καμία κακιά, με χαμό στα μπάσα και τους "υπόηχους"!

Σαμπως προβολέα δεν έχουμε; Χαχαχαχαχα
''Ρε'' εμένα?:p

Εγώ βοηθάω και μάλιστα πολύ.

Απ την άλλη , αν ο άλλος δεν θέλει να δεί το φως του , ποιοί είμεθα εμείς που θα κάνουμε το ''ξυπνητήρι''.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.427
Reaction score
125.711
γλειφει τα 100db στα 12,5hz
Αυτό μου είναι εντελώς αδιάφορο. ;)

Σα να μου μιλάς για πυκνωτές σε phono stage..

Αντιθέτως, με ενδιαφέρει πολύ τι γλύφει όλο το σύστημα μαζί, στο εύρος 25-160 και 160 ως 300.

Κάτι PA που στο 1 μέτρο χτυπάνε χαλαρά πάνω από 130 dB στο άνωθεν εύρος, όπως και κάτι στουντιακά που βαράν τα ίδια νούμερα στο ίδιο εύρος στο 1 μέτρο, ναι, με ενδιαφέρον τα παρακολουθώ. ;)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Τωρα θα ελεγα οσα δε φτανει η αλεπου...:D
Φυσικα φαινομενα οπως σεισμοι π.χ. που ξεκινουν πολυ κατω του οριου ακοης πως θα αποδωθουν ειδικα ως αισθηση?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.603
Έχουμε ήδη διαφωνήσει με τον Εαρ για το ζήτημα προ εβδομάδων...:dance2:
Σε πάμπολλες ταινίες εχουν γραμμένες συχνότητες κάτω απο τα 20Hz, υπάρχουν και διαθέσιμες οι λίστες με τις ταινίες και σε ποια συχνότητα κατεβαίνουν.
http://data-bass.ipbhost.com/index....equency-content-thread-films-games-music-etc/

Εννοείται πως αυτα δεν ειναι εκεί για να τα ακούς, αφού δεν ακούγονται. Αλλα για να κουνιέσαι και να τρομάζεις. Π.χ η εισαγωγή του Edge of Tomorrow στα 9Hz. Φυσικα και δεν ακούγεται. Ο σκοπός ειναι να σε κανει να νιώσεις ανησυχία.
http://data-bass.ipbhost.com/index.php?/topic/304-edge-of-tomorrow-discussion-poll-closed/
Μιλάτε για αλλο πράγμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.427
Reaction score
125.711
Κάνετε 3 λάθη στο συλλογισμό σας, όσον αφορά τους υπόηχους και τους κρότους:

1) κίνηση πχ σεισμού που μπορεί να είναι μισό χερτζ, αν περιμένεις να βγει από μεγάφωνα κι όχι από κινητήρα μετάδοσης κίνησης, έχεις πρόβλημα στον τρόπο υλοποίησης.. προσωπικά, εκτιμώ ιδιαιτέρως τις "κουνιστρες", κι υπάρχουν εξαιρετικές μάλιστα! Βεβαίως είναι εκτός προδιαγραφών Hi-Fi, όπως και το ίδιο το κούνημα, αλλά τέλος πάντων αυτός είναι σωστός τρόπος κίνησης.

2) όταν παίζουν τα ηχεία 5 και 10 χερτζ, αν νομίζετε ότι ακούτε ή έστω αισθάνεστε αυτήν την συχνότητα κι όχι πολλαπλάσιες αρμονικές που διεγείρουν τους ρυθμούς του χώρου, πάλι υπάρχει πρόβλημα..

3) αν νομίζετε ότι επειδή υπάρχουν εγγεγραμμένοι υπόηχοι στο ηχητικό stream δικάναλου ή πολυκάναλου ήχου, ότι αυτό σημαίνει πως πρέπει να αναπαραχθούν στα δήθεν πλαίσια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, πάλι υπάρχει πρόβλημα. Εδώ το πρόβλημα είναι τα προσωπικά σας πλαίσια ορισμού της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, τα οποία προφανώς διαφέρουν από τα επίσημα της EBU..

Με συγχωρείτε, αλλά βαδίζω στεγνά πάνω στα επίσημα πρότυπα, όπως ακριβώς αυτά ορίζονται από την AES, την EBU, την Dolby και γενικά τις ισχύουσες προδιαγραφές της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής. ;)

Ταυτόχρονα, να θυμίσω τις προδιαγραφές στην απεικόνιση, όπου το κοντραστ και το μπραϊτνες ρυθμίζονται σε ένα τέτοιο πλαίσιο, ώστε να είναι ορατά συγκεκριμένα όρια και επίπεδα φωτεινότητας και όχι όλο το δυνατό εύρος απεικόνισης του εξοπλισμού, παρότι οι ταινίες εμπεριέχουν πληροφορίες στις περιοχές εκτός αυτών των ορίων της ρύθμισης, που γίνεται στα πλαίσια ενός σοβαρού καλιμπραρίσματος. Αυτές τις υπαρκτές πληροφορίες της εικόνας δε πρέπει να τις βλέπετε, ασχέτως αν υπάρχουν στην ταινία, αν βέβαια θέλετε να είστε εντός των επίσημων και ισχυουσών προδιαγραφών του κινηματογράφου. Αν θέλετε να ισχύουν δικές σας προδιαγραφές, προσωπικές, οκ, πασσο. ;)

Τέλος, επιτρέψτε μου να θυμίσω τα βασικά:

FB_IMG_1484967971597.jpg


Και:

FB_IMG_1484226722803.jpg
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.427
Reaction score
125.711
Φυσικα φαινομενα οπως σεισμοι π.χ. που ξεκινουν πολυ κατω του οριου ακοης πως θα αποδωθουν ειδικα ως αισθηση?
Θα ήταν ενδιαφέρον να συγκρίνω αυτό που λες, με την αίσθηση πτώσης, ή την αίσθηση απώλειας βαρύτητας, ή ακόμα και την αίσθηση επιτάχυνσης και επιβράδυνσης.

Όλες αυτές οι αισθήσεις θα μπορούσαν να ενισχύσουν την αντίληψη της αληθοφάνειας σε μία κινηματογραφική θέαση, ιδίως σε ένα περιβάλλον virtual reality. ;)

Τα ηχεία αναπαραγωγής ήχου, είναι ακατάλληλα μέσα για την επίτευξη αυτών των αισθήσεων.
Τα προφανή λέω.. ;)

Όσον αφορά τον ήχο και την εικόνα, στα πλαίσια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, ισχύουν συγκεκριμένες προδιαγραφές, και αυτά που λέω δεν αποτελούν προσωπικές απόψεις ή εκτιμήσεις.

Η εμμονή σε διαστρεβλώσεις των ισχυουσών προδιαγραφών λόγω "προσωπικής εμπειρίας" επειδή ο κάθε πικραμένος έδωσε 500 ή 1000 ή 3000 ευρώ και πήρε ένα σαμπ ή ένα προβολέα ή ένα ενισχυτή λάμπας ή ένα γαμωκαβλώδιο, κι άρα δικαιούται να έχει "άποπση" με αφήνουν παγερά αδιάφορο. :)

Η μισητή από πολλούς ιδιαιτερότητα των PDF είναι ακριβώς αυτή: μπορείς να ενημερώνεις για το αντικειμενικά ορθό, ασχέτως προσωπικής εμπειρίας ή προσωπικών προτιμήσεων, και πάντα να έχεις "δίκιο". ;)
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.657
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top