Κοντά στο όνειρο (andreas_a)

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
αν μπορεις να κανεις αυτο θα παθεις ενα σοκ σαν αποτελεσμα...

εσυ θελεις την σκουρα μπλε αποχρωση και να μπορεις να παιξεις με την ενταση του
...δλδ ποσο εντονο να ειναι....

πες μας και πως γινεται ολο αυτο;
κοστος στο περιπου;
μπορουμε να το αναβουμε και να αλλάζουμε τα χρωματα ασυρματα ή απο smartphone;
ισως να ανοιγαμε ενα νημα φωτισμος οθονης με LED, για να μην χαλασουμε την ωραια παρουσιαση του φιλου Αντρεα.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
χρονια πολλά
βρε παιδια απο την μια κυνηγάμε το απολυτο σκοταδι απο την αλλη φωτιζουμε την οθονη?
οξύμωρο μου μοιάζει
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
αν μπορεις να κανεις αυτο θα παθεις ενα σοκ σαν αποτελεσμα...

εσυ θελεις την σκουρα μπλε αποχρωση και να μπορεις να παιξεις με την ενταση του
...δλδ ποσο εντονο να ειναι....

Αυτη ηταν η αρχικη σκέψη. backlight στην οθονη. To προβλημα είναι οτι η οθονη γατζωνει ακριβως πανω στον τοιχο. Θα επρεπε να δημιουργησω ενα κενο με αποστατες με καποιο τροπο. Το βοβηθηκα λιγο, να πω την αληθεια. Ειναι καταπληκτικη ιδεα, αλλα θελει πολυ δουλεια.
Μπορει μελλοντικα να το αλλαξω σε κατι τετοιο.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Ολα με γούστο και μεράκι. Μόνο ταπεινό δεν το λες, Ανδρέα μου.
Μία άποψη: Ο συνδιασμός Ντένον & Κλιπσ για ακρόαση μουσικής,κρίνεται ανεπαρκής. Στον κινηματογράφο, λόγο του σαμπ, βολεύεται η κατάσταση, όμως να γνωρίζεις ότι δεν παίρνεις αυτό που μπορούν να προσφέρουν τα ηχεία σου.
VAkis σε pure direct που ακουω το οτιδηποτε, το αποτελεσμα ειναι αρκετα ευχαριστο. Σιγουρα δεν παιρνω το 100% της αποδοσης αλλα η αναλογια μουσικη - ταινιες ειναι 30-70.
Αν ηταν κατι στην παρουσα φαση που θα ηθελα να επενδησω, θα ηταν ενας jvc και σε δευτερη μοιρα ενας ενδεχομενως καλυτερος ολοκληρωμενος.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
χρονια πολλά
βρε παιδια απο την μια κυνηγάμε το απολυτο σκοταδι απο την αλλη φωτιζουμε την οθονη?
οξύμωρο μου μοιάζει
προσωπικά, εχω bat cave, και θελω να απαλαχτώ απο κατι προβολάκια που συντονίζουν σε συγκεκριμένες συχνότητες. Επίσης θα μου ηταν πολύ βολικό να εχω ασύρματο έλεγχο του φωτισμου.
εψαξα λίγο τα Philips Hue και κατι άλλες μάρκες,
αλλα το κόστος ξεφεύγει, ενω το προβλημα του συντονισμού θα υπάρχει.

μόνη λύση, να φυγουν τελείως τα προβολάκια απο το ταβάνι και να βρώ μια άλλη λύση φωτισμού του χώρου.

για επιδαπέδιο φωτισμό δεν υπάρχει χώρος.
οποτε τα LED ισως να ειναι μια καλή και ανέξοδη λύση.

φυσικά και ΔΕΝ θα έχω ανοιχτα τα LED κατα την διάρκεια της ταινιας.
Για βασικό φωτισμό του χώρου τα θέλω.
 
Last edited:

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Τα προβληματα που εχω αμεσα να λυσω, ειναι σε πρωτη φαση καλυτερη αποκριση των χαμηλων συχνοτητων, ειτε με διαφορετικη τοποθετηση του sub ειτε με calibration απο τον κ. Καστρουνη.

Σε δευτερη φαση, βελτιωση της εικονας ειτε με καποιoν jvc η εναν απο τους καινουριους epson.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
προσωπικά, εχω bat cave, και θελω να απαλαχτώ απο κατι προβολάκια που συντονίζουν σε συγκεκριμένες συχνότητες. Επίσης θα μου ηταν πολύ βολικό να εχω ασύρματο έλεγχο του φωτισμου.
εψαξα λίγο τα Philips Hue και κατι άλλες μάρκες,
αλλα το κόστος ξεφεύγει, ενω το προβλημα του συντονισμού θα υπάρχει.

μόνη λύση, να φυγουν τελείως τα προβολάκια απο το ταβάνι και να βρώ μια άλλη λύση φωτισμού του χώρου.

για επιδαπέδιο φωτισμό δεν υπάρχει χώρος.
οποτε τα LED ισως να ειναι μια καλή και ανέξοδη λύση.
εχω λαμπες philips hue και οντως ειναι ακριβες ειδικα το starter kit που πρεπει να προμηθευτεις και το bridge
ομως ειναι μακραν πολυ αξιοπιστο και με πολλα ειδη λαμπων
υπαρχουν και πιο καινουργια συστηματα φωτισμων και ισως και καλυτερα απο οτι διαβαζω σε ξενα reviews
[DOUBLEPOST=1492339065][/DOUBLEPOST]
Τα προβληματα που εχω αμεσα να λυσω, ειναι σε πρωτη φαση καλυτερη αποκριση των χαμηλων συχνοτητων, ειτε με διαφορετικη τοποθετηση του sub ειτε με calibration απο τον κ. Καστρουνη.

Σε δευτερη φαση, βελτιωση της εικονας ειτε με καποιoν jvc η εναν απο τους καινουριους epson.
κι εγω ανδρεα σε αυτη τη φαση ειμαι (επισης εργενικο σαλονι:D)
τοποθετησης ατμος και καλιμπραρισματος ηχου και εικονας
εχω τον 9200 εχω μπει σε πειρασμο να τον αλλαξω αλλα νομιζω η πιο σωφρων λυση ειναι η επομενη γενια ισως epson η οτιδηποτε αλλο που θα χει ξεκαθαρισει το θεμα του 4Κ
σκεψου το κ ετσι
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ειναι καταπληκτικη ιδεα, αλλα θελει πολυ δουλεια.
Μπορει μελλοντικα να το αλλαξω σε κατι τετοιο.
Αν ηταν κατι στην παρουσα φαση που θα ηθελα να επενδησω, θα ηταν ενας jvc και σε δευτερη μοιρα ενας ενδεχομενως καλυτερος ολοκληρωμενος.
Προσωπικα πιστευω οτι αυτο που χρειαζεται πριν την αναβαθμιση του προτζεκτορα ειναι μια μεγαλυτερη οθονη και στο θεμα του ηχου εναν ισχυρο τελικο ενισχυτη για τα L/R ωστε και να οδηγηθουν οπως τους αρμοζει αλλα και να ελευθερωσεις τον Denon απο το φορτιο και να αποδωσουν και τα υπολοιπα καναλια σωστα.
Σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα καποιον "καλυτερο" ολοκληρωμενο αφου το θεμα ων Klipsch ειναι μονο η σωστη οδηγηση (παρ ολη την υψηλη τους ευαισθησια ειναι ιδιεταιρα δυσκολα στην οδηγηση και θελουν ενισχυτη με σοβαρα αποθεματα ισχυος και καλη συμπεριφορα σε χαμηλα φορτια)
Οσον αφορα την οθονη δεν μπορω να υπολογισω με ακριβεια ποσες ιντσες χωρανε αλλα σιγουρα θα κοιταζα να βαλω την μεγαλυτερη οθονη που χωραει. Kαι φυσικα οταν βαλεις την μεγαλυτερη οθονη θα μπορεσεις να βαλεις και το backlight που θες.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.619
Reaction score
94.555
βρε παιδια απο την μια κυνηγάμε το απολυτο σκοταδι απο την αλλη φωτιζουμε την οθονη?
οξύμωρο μου μοιάζει
Δεν φωτίζουμε την οθόνη αλλά πίσω απ' αυτήν!

Το μπλε σκούρο πίσω απ' την οθόνη, σου βελτιώνει το κοντράστ, ''ψεύτικα'' μεν, αλλά ωραία δε.

2017-04-16 13_39_41-Greenshot.jpg


2017-04-16 13_42_02-Greenshot.jpg


Δεν υπάρχει διαφορά λες;
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δεν φωτίζουμε την οθόνη αλλά πίσω απ' αυτήν!

Το μπλε σκούρο πίσω απ' την οθόνη, σου βελτιώνει το κοντράστ, ''ψεύτικα'' μεν, αλλά ωραία δε.

View attachment 73260

View attachment 73261

Δεν υπάρχει διαφορά λες;
δεν ξερω δεν το χω δει εκτος απο κατι παλιες Philips τηλεορασεις ππυ ειχαν ενα τετοιο συστημα και μαλιστα αλλαζε κ το χρωμα αναλογως των χρωματων της οθονης
ομως θεωρητικα μου φαινεται οξύμωρο
anyway δεν εχει σημασια
σιγουρα φαινεται εντυπωσιακο :thumbsup:
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Προσωπικα πιστευω οτι αυτο που χρειαζεται πριν την αναβαθμιση του προτζεκτορα ειναι μια μεγαλυτερη οθονη και στο θεμα του ηχου εναν ισχυρο τελικο ενισχυτη για τα L/R ωστε και να οδηγηθουν οπως τους αρμοζει αλλα και να ελευθερωσεις τον Denon απο το φορτιο και να αποδωσουν και τα υπολοιπα καναλια σωστα.
Σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα καποιον "καλυτερο" ολοκληρωμενο αφου το θεμα ων Klipsch ειναι μονο η σωστη οδηγηση (παρ ολη την υψηλη τους ευαισθησια ειναι ιδιεταιρα δυσκολα στην οδηγηση και θελουν ενισχυτη με σοβαρα αποθεματα ισχυος και καλη συμπεριφορα σε χαμηλα φορτια)
Οσον αφορα την οθονη δεν μπορω να υπολογισω με ακριβεια ποσες ιντσες χωρανε αλλα σιγουρα θα κοιταζα να βαλω την μεγαλυτερη οθονη που χωραει. Kαι φυσικα οταν βαλεις την μεγαλυτερη οθονη θα μπορεσεις να βαλεις και το backlight που θες.
Η οθονη θεωρω οτι ειναι αρκετα μεγαλη ηδη για την αποσταση που καθομαι. Μπορει οι φωτογραφιες να ξεγελανε γιατι ειναι τραβηγμενες στα 24mm απο τη θεση θεασης, πραγμα που δινει μια ποιο wide αισθηση και απομακρυνει τα παντα.
Αν υποθεσουμε οτι το normal focal length ειναι περιπου 45-50mm. (ποιο κοντα στο ανθρωπινο ματι)

Οσο για την οδηγηση των l - r ο crown που προτεινεις φαινεται μια πολυ αξιολογη λυση και οικονομικη θα ελεγα.
Αυτοι οι crown ειναι καλοι και για μουσική ή ενδικνυνται μονο για χρηση home cinema?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Η οθονη θεωρω οτι ειναι αρκετα μεγαλη ηδη για την αποσταση που καθομαι. Μπορει οι φωτογραφιες να ξεγελανε γιατι ειναι τραβηγμενες στα 24mm απο τη θεση θεασης, πραγμα που δινει μια ποιο wide αισθηση και απομακρυνει τα παντα.
Αν υποθεσουμε οτι το normal focal length ειναι περιπου 45-50mm. (ποιο κοντα στο ανθρωπινο ματι)

Οσο για την οδηγηση των l - r ο crown που προτεινεις φαινεται μια πολυ αξιολογη λυση και οικονομικη θα ελεγα.
Αυτοι οι crown ειναι καλοι και για μουσική ή ενδικνυνται μονο για χρηση home cinema?
Οι 130 ιντσες σιγουρα δεν ειναι λιγες.
Αλλα με προχειρους υπολογισμους ειδα οτι θα χωραγε μια 150" και πιστευω οτι καποια στιγμη οταν θα εχεις ηδη συνηθισει τις 130 θα πας εκει ;)

Οι Crown αυτης της σειρας χρησημοποιουνται με επιτυχια σε ολον τον κοσμο απο παρα πολλους audiophiles που δεν εχουν κολλησει τον ιο της χαιεντιλας. Ειναι δε πολυ δημοφιλεις απο τους κατοχους των συγκεκριμενων ηχειων απο οσο εχω δει σε καποια ξενα φορουμ. Το συγκεκριμενο μοντελο το εχουν πολλοι συμφορουμιτες εδω στο AVSITE και σιγουρα θα μπορουν να σου πουν και αυτοι την γνωμη τους. Απο οσο ξερω ομως ολοι ειναι ενθουσιασμενοι με αυτους.

Για το τελος αφησα τις πιο σημαντικες αναβαθμισεις που θα μπορουσες να κανεις οι οποιες αφορουν την ακουστικη του χωρου αλλα για αυτες ο καλυτερος δρομος ειναι οι μετρησεις και η καθοδηγηση απο καποιον ειδικο που θα ερθει, θα δει, θα μετρησει, και θα σου προτεινει αυτα που χρειαζονται.
 


Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Χρόνια πολλά! Πολύ ωραίος ο χώρος σου,μπράβο!
Επειδή βλέπω τον χώρο σου "γυμνό", με πολλές ανακλαστικές επιφάνειες θα ήταν καλύτερο πιστεύω πρώτα να ασχοληθείς με την ακουστική φροντίδα του και μετά όλα τα άλλα.
Ειδικά το ταβάνι που είναι στο 0.
Ακόμα και το χρώμα να αλλάξεις στον τοίχο πίσω από την οθόνη και ταβάνι θα δεις διαφορά στο contrast της οθόνης.
Οπότε πρώτα ο ειδικός μέσα για μετρήσεις και μετά η αλλαγές.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Είναι θέμα προτεραιοτήτων καθαρά. Απλώς να γνωρίζεις ότι τα ηχεία αυτήν την στιγμή ευρίσκονται ηχητικά αρκετά κάτω από αυτό που μπορούν να προσφέρουν. Έχε το αυτό στην άκρη του μυαλού σου.....
Όσον αφορά τον προβολέα, δεν ξέρω αν η διαφορές σε απόδοση αξίζουν την διαφορά στην επένδυση , ή έχουν να κάνουν με .... ψυχολογικούς λόγους.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.793
Μια χαρά είναι η οθόνη σου, όπως και οι προτεραιότητές σου!

Άντε να βρεις προβολέα να προβάλει σωστά σε 150"... Στην τελική, αν κάποτε σου φανούν λίγες οι 130", θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα αν πλησιάσεις τον καναπέ στην οθόνη, έχοντας ίσως και το πλεονέκτημα να "καθίσουν" σωστότερα και τα surround και atmos ηχεία σου σε σχέση με την τωρινή τους θέση.

Σωστά το έχεις σκεφτεί, ένας JVC λείπει μόνο.

Τα περιφερειακά λαμπάκια τα παραβλέπω. Καλά δείχνουν όταν η οθόνη είναι σκοτεινή, αλλά κατά τη διάρκεια της προβολής δεν θα ήθελα τίποτα να μου αποσπά την προσοχή. :wink:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.686
Υποθέτοντας πως υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στην ένταση, με σωστά ρυθμισμένο το sub είναι απίθανο να χρειαστεί τελικός για τις συχνότητες άνω των 80Hz που παίζουν τα Klipsch. Αν δεν υπάχουν περιορισμοί, τότε ίσως να χρειάζεται τρικάναλος 200+W.

Αν θα αποφάσιζα κάποια αλλαγή, και η δική μου προτεραιότητα θα ήταν το προβόλι.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Και γω παιδια, μετα απο ενα calibration με τον κ. Καστρουνη στο αμεσο μελλον, νομιζω οτι ενας jvc ειναι μονοδρομος στην βελτιωση της αποδοσης του συνολου.

Για το θεμα μεγεθους οπως ειπε και ο rose μπορω απλα να τραβηξω λιγο πιο μπροστα τον καναπε αν νιωσω καποια στιγμη οτι δε μου φτανει η οθονη.

Οσο για το θεμα της ενισχυσης, δε μπορω να πω και πολλα, αλλα ολα τα ηχεια εκτος απο τα l-r παιζουν με αποκοπη στα 80hz. Τα l-r τα εχω στα 60hz.

Οι εντασεις που ακουω ειναι αρκετα κοντα σε reference (volume στον ενισχυτη απο -10 εως 0) και δεν ακουω παραμορφωσεις.
Το συνολο των ηχειων ειναι απολαυση, το surround θεωρω οτι λειτουργει σε πολυ καλο επιπεδο, για το SVS τι να πω, οσοι το εχουν ακουσει γνωριζουν τι εστι, το μονο μου προβλημα απο θεμα ηχου ειναι καποια μπουμαρισματα σε καποιες συχνοτητες που πιστευω οτι ειναι θεμα χωρου και τοποθετησης.

***Αν μπορουσα να βελτιωσω κατι ακομα, θα ηταν λιγο περισσοτερο roll off στις ηψηλες συχνοτητες γιατι σε εντασεις -5 εωσ 0 σε καποιες σκηνες μου τρυπανε λιγο τα τυμπανα.
Ο denon ακομα και σε reference mode που τον εχω δε μου επιτρεπει περισσοτερο roll off.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.174
***Αν μπορουσα να βελτιωσω κατι ακομα, θα ηταν λιγο περισσοτερο roll off στις ηψηλες συχνοτητες γιατι σε εντασεις -5 εωσ 0 σε καποιες σκηνες μου τρυπανε λιγο τα τυμπανα.
Ο denon ακομα και σε reference mode που τον εχω δε μου επιτρεπει περισσοτερο roll off.
τότε ίσως στις προτεραιότητες σου να μπει και ένα av receiver που να σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.
Για παράδειγμα με τον νέo multi eq audyssey app, με συμβατα μοντέλα σε denon αυτά που φαίνονται στο link. Υπάρχει και ο marantz βέβαια :D
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
τότε ίσως στις προτεραιότητες σου να μπει και ένα av receiver που να σου δίνει αυτή τη δυνατότητα.
Για παράδειγμα με τον νέo multi eq audyssey app, με συμβατα μοντέλα σε denon αυτά που φαίνονται στο link. Υπάρχει και ο marantz βέβαια :D
Γιατί μου το θύμησες αυτό τώρα! Δε μπορώ να καταλαβω πώς η denon στην προκειμένη περίπτωση αφήνει την ναυαρχίδα της χωρίς αυτό το app. Το θεωρώ λίγο απαράδεκτο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.754
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top