Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
πολυ λαδι στο τηγανι
εγω χρησιμοποιωντας ακριβως τα ιδια υλικα εκτος του κομματιου μπεικον που δεν εχω βρει ποτε και πουθενα στην ελλαδα ακολουθω αυτον τον τροπο με εξαιρετικα αποτελεσματα

Την ποσότητα του λαδιού τη ρυθμίζεις αναλόγως των προτιμήσεων των ...πεινασμένων. Εγώ βάζω ελάχιστο λάδι κι όταν τσιγαριστεί το μπέικον βγάζω τα περισσότερα από τα λίπη που έχουν υγροποιηθεί. Δεν μου αρέσουν καθόλου τα υγρά/πολύ λιπαρά φαγητά.

Το guanciale πράγματι είναι δυσεύρετο. Εγώ το αγοράζω από το deli που είχα αναφέρει παλιότερα στο νήμα. Προέρχεται από τα μάγουλα και προγούλι του χοιρινού ενώ η, πιο συνηθισμένη, πανσέτα είναι από την κοιλιά του ζώου. Γευστικά είναι πιο τρυφερό με πιο έντονη γεύση. Και τα δύο έχουν την ιδιαιτερότητά τους. Είναι ωριμασμένα αλλαντικά κι όχι καπνιστά. Αν βάλουμε το φτηνό καπνιστό μπέικον του super market παίρνουμε άλλη γεύση, αρκετά διαφορετική από την original.
 


m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Από το link του caruso σχετικά με το guanciale:

"Guanciale δεν βρίσκει κανείς εύκολα στην Αθήνα, αλλά εμείς ξετρυπώσαμε αυθεντικό Ιταλικό και μάλιστα σε δυο τύπους , απλό και stagionato (=ωριμασμένο) στο γνωστό ντελικατέσεν CULPA deli στο Νέο Ψυχικό (τηλ. 21 0671 9900). Πέρα απ’ αυτό, περιμένουμε και Ελληνικό γκουαντσιάλε που έχουμε παραγγείλει στη βιοτεχνία Ματύλλη Αλλαντικά Μακεδονίας, στην Κοζάνη και απ’ όπου μπορείτε να παραγγείλετε και σεις στα τηλ. 6973544510 & 2461064127, αναφέροντας ότι τους μάθατε απ’ το Cucina Caruso παρακαλούμε."
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Από το link του caruso σχετικά με το guanciale:

"Guanciale δεν βρίσκει κανείς εύκολα στην Αθήνα, αλλά εμείς ξετρυπώσαμε αυθεντικό Ιταλικό και μάλιστα σε δυο τύπους , απλό και stagionato (=ωριμασμένο) στο γνωστό ντελικατέσεν CULPA deli στο Νέο Ψυχικό (τηλ. 21 0671 9900). Πέρα απ’ αυτό, περιμένουμε και Ελληνικό γκουαντσιάλε που έχουμε παραγγείλει στη βιοτεχνία Ματύλλη Αλλαντικά Μακεδονίας, στην Κοζάνη και απ’ όπου μπορείτε να παραγγείλετε και σεις στα τηλ. 6973544510 & 2461064127, αναφέροντας ότι τους μάθατε απ’ το Cucina Caruso παρακαλούμε."
To deli που ανέφερα είναι το CULPA.
 










Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Καλά βρε, γιατί δεν μας δείχνετε τα πιάτα όταν ήταν γεμάτα;
Μας τα δείχνετε άδεια και κάνουμε εικασίες τι μπορεί να είχαν.
 








Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top