Tune Audio Avaton . . . το πιο ακριβό Ελληνικό ηχείο

Μηνύματα
194
Reaction score
26
"Tελικά έχουμε το πιο ακριβό Ελληνικό ηχείο."
220.000.- Ευρώ?????????
.......H αλλιώς ψάχνοντας για μ@λ@κες σε διάφορες εκθέσεις.......
Η αλλώς δεν ξέρω που πατώ και που βρίσκομαι.....
[DOUBLEPOST=1495513888][/DOUBLEPOST]
Γνωρίζει κανείς τα ντραιβερς που φοράει ?
Ναι.......
Είναι από ¨τιμιόξυλο¨ της σειράς Ο.Θ.Ν.Μ.Φ (ο Θεός να μας φιλάει)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.995
Reaction score
20.523
"Tελικά έχουμε το πιο ακριβό Ελληνικό ηχείο."
220.000.- Ευρώ?????????

.......H αλλιώς ψάχνοντας για μ@λ@κες σε διάφορες εκθέσεις.......
Η αλλώς δεν ξέρω που πατώ και που βρίσκομαι.....
[DOUBLEPOST=1495513888][/DOUBLEPOST]

Ναι.......
Είναι από ¨τιμιόξυλο¨ της σειράς Ο.Θ.Ν.Μ.Φ (ο Θεός να μας φιλάει)
Τόση ειρωνεία σε ένα post, τι να πω...

Ότι αυτά τα ηχεία δεν απευθύνονται στο 99% της ελληνικής αγοράς;
Ότι κανείς δεν κάνει κουμάντο στην τσέπη του άλλου;
Ότι "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια";
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.278
Reaction score
1.357
Γνωρίζει κανείς τα ντραιβερς που φοράει ?
Δεν ειναι αυτο το θεμα Νικο..................η σχεδιαση για τα συγκεκριμενα μεγαφωνα ειναι ολο το ζουμι.
Εκει φυσικα ειναι και η διαφορα του απο τα υπολοιπα κορνατα (κυριως στα μπασα) ηχεια.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.481
Reaction score
50.739
Το αρθρο το εχει γραψει καποιος αναπηρος η ειναι google translate;
- αντιγραφή είναι από το επισυναπτόμενο ''λίνκ''
 

Μηνύματα
194
Reaction score
26
Τόση ειρωνεία σε ένα post, τι να πω...

Ότι αυτά τα ηχεία δεν απευθύνονται στο 99% της ελληνικής αγοράς;
Ότι κανείς δεν κάνει κουμάντο στην τσέπη του άλλου;
Ότι "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια";

Tι να πείς παλλικάρι μου????
220.000 δεν έχουν τα
https://www.mbl.de/radialstrahler-mbl-101-x-treme-2/
που έχουν ένα σκασμό τεχνολογία και ακούγονται από άλλο πλανήτη και
έχει το Cornetto της ALGIDA????
Εκτός αν πρόκειται για λάθος και οι 220.000 είναι Ex Ιταλικές λιρέττες.....
Πάντως εμένα μου κάνει πιο πολύ το βρε δε βάζεις 220 και άμα βρεθεί κανας
μ@λ@κ@ς βρέθηκε.
Ετσι το κόβω και με το συμπάθειο......
Η είναι φτιαγμένα από τιμιόξυλο.....
Α και πούσαι Αλεπού μπορεί να μην είμαι ΑΛΛΑ μ@λ@κ@ς ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είμαι.(χωρίς να θέλω να προσβάλλω την συμπαθέστατη αυτή κατηγορία ανθρώπων)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.639
Reaction score
30.973
Tι να πείς παλλικάρι μου????
220.000 δεν έχουν τα
https://www.mbl.de/radialstrahler-mbl-101-x-treme-2/
που έχουν ένα σκασμό τεχνολογία και ακούγονται από άλλο πλανήτη και
έχει το Cornetto της ALGIDA????
Εκτός αν πρόκειται για λάθος και οι 220.000 είναι Ex Ιταλικές λιρέττες.....
Πάντως εμένα μου κάνει πιο πολύ το βρε δε βάζεις 220 και άμα βρεθεί κανας
μ@λ@κ@ς βρέθηκε.
Ετσι το κόβω και με το συμπάθειο......
Η είναι φτιαγμένα από τιμιόξυλο.....
Α και πούσαι Αλεπού μπορεί να μην είμαι ΑΛΛΑ μ@λ@κ@ς ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είμαι.(χωρίς να θέλω να προσβάλλω την συμπαθέστατη αυτή κατηγορία ανθρώπων)

Σίγουρα η τιμή είναι αστρονομική. Από την άλλη, όταν ανοίγει κάποιο νήμα για ένα αυτοκίνητο των 200.000 ευρώ (ή και για πολύ ακριβότερο), βλέπω να απουσιάζουν τέτοια σχόλια και αντιθέτως μόνο επιφωνήματα θαυμασμού παρατηρώ. Και μάλιστα -οξύμωρο!- σε ένα φόρουμ όχι αυτοκινητιστικό, αλλά πραγματευόμενο θέματα ήχου και εικόνας! Για ένα πράγμα που κυκλοφορεί στην άσφαλτο και σήμερα γυαλίζει και αύριο έχει στουκάρει κάπου και έχει γίνει παλιοσίδερα.
Πού δηλαδή να άνοιγε κανείς νήμα για τα ηχεία αυτά στο φόρουμ των 4Τροχών τι κράξιμο είχε να ακούσει!
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Για να μην ξεχνιομαστε !

Στο παραδιπλα περιπτερο απο του Μανωλη...., 374.000 λιρες Αγγλιας το απλο φινιρισμα.
Υπαρχει τιμοκαταλογος (εντυπος και εξωπραγματικος) και για τα αλλα φινιρισματα !

20170520_122324_1.jpg


Για το ηχειο του Μανωλη, υπαρχουν πολλες πληροφοριες και λεπτομεριες που δεν εχω εξουσιοδοτηση να αποκαλυψω !
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.995
Reaction score
20.523
Tι να πείς παλλικάρι μου????
220.000 δεν έχουν τα
https://www.mbl.de/radialstrahler-mbl-101-x-treme-2/
που έχουν ένα σκασμό τεχνολογία και ακούγονται από άλλο πλανήτη και
έχει το Cornetto της ALGIDA????
Εκτός αν πρόκειται για λάθος και οι 220.000 είναι Ex Ιταλικές λιρέττες.....
Πάντως εμένα μου κάνει πιο πολύ το βρε δε βάζεις 220 και άμα βρεθεί κανας
μ@λ@κ@ς βρέθηκε.
Ετσι το κόβω και με το συμπάθειο......
Η είναι φτιαγμένα από τιμιόξυλο.....
Α και πούσαι Αλεπού μπορεί να μην είμαι ΑΛΛΑ μ@λ@κ@ς ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είμαι.(χωρίς να θέλω να προσβάλλω την συμπαθέστατη αυτή κατηγορία ανθρώπων)
Άρα εάν κάποιος αγοράσει τα MBL δεν είναι μ@λ@κας, αλλά εάν αγοράσει τα Avaton είναι. ΟΚ, fuck logic.

[...]Για το ηχειο του Μανωλη, υπαρχουν πολλες πληροφοριες και λεπτομεριες που δεν εχω εξουσιοδοτηση να αποκαλυψω !
Δεν χρειάζεται να αποκαλύψεις κάτι. Είμαι σίγουρος ότι όταν ο κατασκευαστής επιθυμεί, θα κάνει τις κατάλληλες αποκαλύψεις στην ιστοσελίδα του.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
....Πάντως εμένα μου κάνει πιο πολύ το βρε δε βάζεις 220 και άμα βρεθεί κανας
μ@λ@κ@ς βρέθηκε.
Ετσι το κόβω και με το συμπάθειο......
Η είναι φτιαγμένα από τιμιόξυλο.....
Α και πούσαι Αλεπού μπορεί να μην είμαι ΑΛΛΑ μ@λ@κ@ς ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είμαι.(χωρίς να θέλω να προσβάλλω την συμπαθέστατη αυτή κατηγορία ανθρώπων)
Υπάρχει κι άλλη κατηγορία ανθρώπων.
Αυτή που ξεβράζει τη γενιά των Ελλήνων και τους απαξιώνει για τις προσπάθειές τους.
Είναι και οι "άλλοι" βέβαια, που τους επαινούν και τους παραδέχονται.

Δε μου κάνουν εντύπωση τα όσα αναφέρεις.
Η Ελλάδα καίει τα παιδιά της.
Πάντα το είχε ο Έλληνας στο πετσί του. Να θάβει όποιον αναπτύσσεται και να ζηλεύει όποιον προοδεύει.
Μ@λ@κ@ς μπορεί να μην είναι αυτός που κατακρίνει τιμολογιακές πολιτικές.
Το βέβαιο είναι ότι είναι "ξύπνιος" (με όποια έννοια καταλαβαίνει..) και άφραγκος. :hi:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Σίγουρα η τιμή είναι αστρονομική. Από την άλλη, όταν ανοίγει κάποιο νήμα για ένα αυτοκίνητο των 200.000 ευρώ (ή και για πολύ ακριβότερο), βλέπω να απουσιάζουν τέτοια σχόλια και αντιθέτως μόνο επιφωνήματα θαυμασμού παρατηρώ. Και μάλιστα -οξύμωρο!- σε ένα φόρουμ όχι αυτοκινητιστικό, αλλά πραγματευόμενο θέματα ήχου και εικόνας! Για ένα πράγμα που κυκλοφορεί στην άσφαλτο και σήμερα γυαλίζει και αύριο έχει στουκάρει κάπου και έχει γίνει παλιοσίδερα.
Πού δηλαδή να άνοιγε κανείς νήμα για τα ηχεία αυτά στο φόρουμ των 4Τροχών τι κράξιμο είχε να ακούσει!
Σοβαρά τώρα, συγκρίνεις αυτοκίνητο με ηχείο;

Το πιο απλό αυτοκινητάκι του κόσμου να πάρεις, κόστους 5000€ ( κάπου τόσο δεν πουλάνε στην Ινδία; ) έχει τόνους παραπάνω τεχνολογία από το πιο ακριβό ηχείο του κόσμου.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.481
Reaction score
50.739
- μιάς και το γυρίσαμε στα οικονομικά . . . εγώ θα προτιμούσα αυτόν που έχει στην κατοχή του ένα τέτοιο ηχείο ή οποιαδήποτε πανάκριβη συσκευή αναπαραγωγής ( φτάνει να δικαιολογεί το κόστος της ) , από κάποιον που απλά σκορπάει τα λεφτά του διασκεδάζοντας ,ταξιδεύοντας , φαγοπότι κλπ

- άστε που ο πρώτος είναι κατά κανόνα ποιό ''συμμαζεμένος'' από τον δεύτερο

- πανάκριβα προϊόντα υπάρχουν παντού και καταναλώνονται , προσωπικά δεν τα αγγίζω αλλά δεν βλέπω κάτι κακό σ΄ αυτά

- εξ΄ άλλου και το δικό μου σύστημα ( περί τα 14 . . 15.000eu όλα μαζί ) , είναι εξίσου πανάκριβο για κάποιον που αρκείται σε ένα των 600eu , πχ foobar + ενεργά με ενσωματωμένο dac ( αξιοπρεπές δηλ. )
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.633
Reaction score
12.227
Σίγουρα η τιμή είναι αστρονομική. Από την άλλη, όταν ανοίγει κάποιο νήμα για ένα αυτοκίνητο των 200.000 ευρώ (ή και για πολύ ακριβότερο), βλέπω να απουσιάζουν τέτοια σχόλια και αντιθέτως μόνο επιφωνήματα θαυμασμού παρατηρώ. Και μάλιστα -οξύμωρο!- σε ένα φόρουμ όχι αυτοκινητιστικό, αλλά πραγματευόμενο θέματα ήχου και εικόνας! Για ένα πράγμα που κυκλοφορεί στην άσφαλτο και σήμερα γυαλίζει και αύριο έχει στουκάρει κάπου και έχει γίνει παλιοσίδερα.
Πού δηλαδή να άνοιγε κανείς νήμα για τα ηχεία αυτά στο φόρουμ των 4Τροχών τι κράξιμο είχε να ακούσει!
Σοβαρά τώρα, συγκρίνεις αυτοκίνητο με ηχείο;

Το πιο απλό αυτοκινητάκι του κόσμου να πάρεις, κόστους 5000€ ( κάπου τόσο δεν πουλάνε στην Ινδία; ) έχει τόνους παραπάνω τεχνολογία από το πιο ακριβό ηχείο του κόσμου.
Είναι δύο εντελώς διαφορετικά θέματα, καθότι τα αμάξια έχουν άλλες λογικές και μεθόδους παραγωγής (μαζική) και εξέλιξης.
Σίγουρα με τίποτα δεν μπορούν να μπουν στην ίδια λογική κοστολόγησης.

Από την άλλη, πανάκριβα αυτοκίνητα του παρελθόντος δεν έχουν χάσει αξία, αλλά αντιθέτως, με την ενδεδειγμένη συντήρηση, δουλεύουν σαν επένδυση.
Πράγμα βέβαια που ποτέ δεν θα συμβεί με μια συσκευή ήχου, η οποία σε μερικά χρόνια θα έχει χάσει μεγάλο μέρος των επιδόσεων της (αν ποτέ είχε τέτοιες).

Γι αυτούς που ρωτάνε κόστος μεγαφώνων και τα σχετικά τι περιμένουν να ακούσουν?
Ότι τα μεγάφωνα κοστίζουν 20 ή 30000 ευρώ ή και παραπάνω?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.910
Το πιο απλό αυτοκινητάκι του κόσμου να πάρεις, κόστους 5000€
Τα πολύ ακριβά ηχεία είναι απλώς είδη πολυτελείας που δεν τα χρειάζεται κανείς, ενώ τα οικονομικά αυτοκίνητα είναι είδη πρώτης ανάγκης, που τα χρειαζόμαστε για να καλύψουν τις απαιτήσεις τως καθημερινών μας μετακινήσεων.

Σ'αυτά τα πράγματα που δεν είναι απαραίτητα, που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, το κόστος απόκτησης δεν αντανακλά την παρεχόμενη υπηρεσία ή το κόστος υλικών. Το μόνο που αντανακλά, είναι το μέγεθος της τσέπης του αγοραστικού κοινού στο οποίο απευθύνεται.

Τι δε καταλαβαίνεις.
Δις ιζ χάι εντ. Άχρηστα πράγματα.
Κι εσύ το συγκρίνεις με το αυτοκίνητο;

FB_IMG_1486036233856.jpg
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.639
Reaction score
30.973
Σοβαρά τώρα, συγκρίνεις αυτοκίνητο με ηχείο;

Το πιο απλό αυτοκινητάκι του κόσμου να πάρεις, κόστους 5000€ ( κάπου τόσο δεν πουλάνε στην Ινδία; ) έχει τόνους παραπάνω τεχνολογία από το πιο ακριβό ηχείο του κόσμου.
Δεν είναι θέμα σύγκρισης τεχνολογίας. Δηλαδή τα θαυμαστικά ή σχετλιαστικά επιφωνήματα έχουν να κάνουν, θέλεις να πεις, με το πόση τεχνολογία κουβαλάει ένα πράγμα;
Αν πήγαινε έτσι, τα κινέζικα media players θα έπρεπε να πωλούνται ακριβότερα και από τα καλύτερα πλατώ.
 

Μηνύματα
1.017
Reaction score
1.190
"Τα Avaton ήταν ένα έργο ανάπτυξης και έρευνας πέντε ετών για την Tune Audio".
Οι πρωτοι αγοραστες θα πληρωσουν αυτο (το ανωτερω αναφερομενο), και οχι το κοστος κατασκευης + κερδος/μοναδα.
Πιστευω οτι μετα απο μια πενταετια η τιμη θα εχει πεσει στο μισο, οταν πλεον η πενταετια που προηγηθηκε της παραγωγης θα εχει "αποζημιωθεί"!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.639
Reaction score
30.973
Τα πολύ ακριβά ηχεία είναι απλώς είδη πολυτελείας που δεν τα χρειάζεται κανείς,
Μάλλον τα πολύ ακριβά ηχεία είναι είδη βιοτεχνίας κλπ κλπ
Κατά μεγάλο μέρος πληρώνεις την limited ή και bespoke διάστασή τους. Καλά το "περιορισμένη έκδοση" στους βιοτέχνες πολύ με διασκεδάζει. Λες και θα μπορούσαν να το βγάλουν όχι σε χιλιάδες, αλλά έστω και σε εκατοντάδες κομμάτια.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Δεν σχολιάζω την τιμή πώλησης, δεν με ενδιαφέρει. Ας τα πουλήσει και 500.000€ αν θεωρεί ότι θα βρει πελάτες καλά θα κάνει. Μακάρι να βρει και να πετύχει. Άλλοι αγοράζουν γραμματόσημα, καλά κάνουν, ο καθένας με την τρέλα του.
Σχολιάζω το αν η τεχνολογία που έχουν αξίζει αυτά τα λεφτά. ΦΥΣΙΚΑ και ΟΧΙ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.633
Reaction score
12.227
"Τα Avaton ήταν ένα έργο ανάπτυξης και έρευνας πέντε ετών για την Tune Audio".
Οι πρωτοι αγοραστες θα πληρωσουν αυτο (το ανωτερω αναφερομενο), και οχι το κοστος κατασκευης + κερδος/μοναδα.
Πιστευω οτι μετα απο μια πενταετια η τιμη θα εχει πεσει στο μισο, οταν πλεον η πενταετια που προηγηθηκε της παραγωγης θα εχει "αποζημιωθεί"!
Καλό θα ήταν να μην καταπίνουμε αμάσητη την κάθε βαρύγδουπη έκφραση που διαβάζουμε στον ενημερωτικό τύπο ή δελτίο τύπου εταιρίας.
Έχουν το σκοπό του εντυπωσιασμού και τίποτα παραπάνω.
Ποια ανάπτυξη και ποια έρευνα κρύβεται πίσω από ένα ζεύγος ηχείων κόρνας το 2017?
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
"Τα Avaton ήταν ένα έργο ανάπτυξης και έρευνας πέντε ετών για την Tune Audio".
Οι πρωτοι αγοραστες θα πληρωσουν αυτο (το ανωτερω αναφερομενο), και οχι το κοστος κατασκευης + κερδος/μοναδα.
Πιστευω οτι μετα απο μια πενταετια η τιμη θα εχει πεσει στο μισο, οταν πλεον η πενταετια που προηγηθηκε της παραγωγης θα εχει "αποζημιωθεί"!
Alfa Romeo Giulia QV.
400 μηχανικοί.
5 χρόνια εξέλιξης
4 δις € για έρευνα και ανάπτυξη
Τιμή τα μισά από το ηχείο.

Ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, τουλάχιστον τα αυτοκίνητα δικαιολογούν το μισό τους κόστος.

Εδώ μιλάμε για φετίχ.
Οι δικαιολογίες ''έκανα 5 χρόνια να το φτιάξω στην αποθήκη μου'' είναι για γέλια.
Ας τα πουλήσει όσο θέλει, καλά κάνει. Σαχλαμάρες όμως ότι το κόστος τους δικαιολογείται για την τεχνολογία που έχουν δεν θα πάρω.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
29
Εδώ υπάρχουν ουίσκια που πωλούνται μισό μύριο (Macallan 1946).
Τσαντούλες, παπουτσάκια και φουλαράκια χιλιάδων ή και δεκάδω χιλιάδων ευρώ.
Εκτός και αν κάποιος τα θεωρεί επένδυση (τα ουίσκια) και φτιάχνει κάβα στο υπόγειο του κάστρου του (μαζί με μερικά D'amalfi λιμοντσέλα των 27 μυρίων το μπουκάλι-μαζί με τους πολύτιμους λίθους-) :p

Γιατί τέτοια απαξίωση ?
Ειδικά όταν ένα τέτοιο βήμα προέρχεται από άνθρωπο-χομπίστα που χαίρει εκτίμησης του χώρου (και διεθνώς πλέον).
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.772
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top