Διάφορα


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ερώτηση για όσους ταξιδεύουν συχνά με αεροπλάνο:
Ποιές θέσεις (παράθυρο) θεωρούνται καλύτερες; Μπροστά ή πίσω απο τα φτερά?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- εγώ προτιμώ τις πίσω , εκτός εάν οι κινητήρες είναι και αυτοί πίσω και κάνει θόρυβο
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Με airbus θα είναι οι πτήσεις οπότε οι κινητήρες είναι στα φτερά.....και νομίζω ότι οι τουαλέτες είναι πισω οπότε καλύτερα προς τα πίσω (θα έχουμε τα παιδιά μαζι....).
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Αυτή είναι η ημέρα που δεν υπήρξε ποτέ





Η 5η Οκτωβρίου 1582 είναι η ημέρα που δεν υπήρξε ποτέ. Είναι η πρώτη ημέρα του Ιουλιανού Ημερολογίου, η οποία απαλείφθηκε, προκειμένου οι ημερολογίες να εναρμονιστούν με το νέο Γρηγοριανό ημερολόγιο . . .

http://www.enikos.gr/society/538904/afti-einai-i-imera-pou-den-ypirxe-pote




Ιουλιανό και Γρηγοριανό Ημερολόγιο

Τα χρονολογικά συστήματα που χρησιμοποιήθηκαν ανά τους αιώνες είναι εκατοντάδες. Σχεδόν κάθε πολιτισμός ανέπτυσσε το δικό του, λίγα όμως κατόρθωσαν να επιβιώσουν. Έως τα μέσα του 1ου αιώνα π.Χ. το ημερολόγιο που επικρατούσε ήταν αυτό της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, το οποίο βασιζόταν στις φάσεις της Σελήνης. Λόγω της ατέλειάς του, όμως, δημιουργήθηκαν μεγάλες αποκλίσεις, κυρίως στην εαρινή ισημερία, με σημαντικές επιπτώσεις στην οικονομία και τη λειτουργία του κράτους . . .

https://www.sansimera.gr/articles/56
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- test γήρανσης......εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..................πρεσβυωπίας . . .



Πρεσβυωπία

Η πρεσβυωπία εμφανίζεται συνήθως από την ηλικία των 40 ετών και μετά.

Σταθείτε σε απόσταση 30-40 εκατοστών από την οθόνη του υπολογιστή και προσπαθήστε να διαβάσετε το παρακάτω κείμενο.



Συμβουλευτείτε οφθαλμίατρο εάν δυσκολεύεστε να διαβάσετε τις τελευταίες γραμμές.

http://www.onmed.gr/ygeia/story/335...yopia--ypermetropia--presvyopia--astigmatismo
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Το 48ωρο του ΘΩΡΗΚΤΟΥ ΑΒΕΡΩΦ στο Αιγαίο! Πότε για που και γιατί αποπλέει!
Εντυπωσιακές εικόνες από τον απόπλου του θωρηκτού "Αβέρωφ"

. . . "Απέπλευσε από τη μόνιμη θέση ελλιμενισμού του στη Μαρίνα Φλοίσβου και πλέει για το λιμένα Θεσσαλονίκης, όπου θα παραμείνει έως τις αρχές Νοεμβρίου 2017 . . .






http://www.enikos.gr/society/538947/entyposiakes-eikones-apo-ton-apoplou-tou-thoriktou-averof-photo





















- βόρειοι , ερχόμαστε . . . :neo:
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.739
στα αεροπλανα εχω καταληξει στις εξης θεσεις

α) A380 - δεν εχει ιδιαιτερη σημασια αλλα τα παραθυρα γενικα ειναι πολυ πιο ανετα για υπνο (στον κατω οροφο) λογο σχηματος ατρακτου (ανοιγει στο υψος του κεφαλιου). γενικα πολυ αθορυβο αεροσκαφος σε ολες τις θεσεις.
β) 787/747/777. εχουν διαταξη 3-3-3 η 3-4-3 (αναλογα την εταιρια) . γενικα μια θεση στο παραθυρο αν και λιγοτερο ανετη απο οτι το 380 μπορει να σου τυχει να μεινει κενη η ενδιαμεση. τελευταια ομως επιλεγω εξοδο κινδυνου στι μεσαια σειρα. εχω τον τοιχο μπροστα μου και επειδη θεωρειται διαδρομος διαφυγης εχει αρκετο χωρο στα ποδια. επιπλεον στο υψος το δικο μου (172) ειναι ταμαμ να στριμωξω ποδια ευθεια στον τοιχο και να την πεσω 7-8 ωρες κατι που στην κανονικη εξοδο κινδυνου δεν κανεις γιατι εινια η πορτα μεγαλη. επιπλεον οι μεσαιες σειρες εχουν σημαντικα λιγοτερο θορυβο απο τα παραθυρα (ειδικα αν την πεφτεις προς το παραθυρο οποτε εινια πιο εντονος ο θορυβος)
γ) Α340/350/330 . γενικα ειναι δραμα γιατι σε πολλες περιπτωσεις οι ακριανες θεσεις ειναι 2πλες και οχι τριπλες οποτε δυσκολα θα βρεθεις με τη μεσαια ελευθερη. γενικα στεναχωρα αεροσκαφη σε οποιαδηποτε εταιρια λογω πλατους ατρακτου.
δ) ολα τα μικροτερα πχ 321/320/319 ευτυχως δεν πανε μακρυα , μεχρι 4 ωρες το πολυ οποτε δεν εχει σημασια που θα κατσεις. οι εξοδοι κινδυνου ειναι προς αποφυγη σε καποιες εταιριες γιατι ουτε σημαντικα περισσοτερο χωρο εχουν , ουτε μπορεις να αφησεις πραγματα κατω απο το καθισμα (απαγορευεται) και καποιες φορες εχουν περιορισμους ως προς την ανακληση της πλατης και του υποβραχιονιου. σε καποιες αλλες παλι (πχ aegean) βολευει γιατι στις 2 σειρες των εξοδων στα φτερα ακυρωνουν 4 θεσεις και ειναι καλη καβατζα.

βεβαια γενικα εξοδο κινδυνου δεν παιρνεις ευκολα. ακομα και χρυση καρτα να εχεις μπορει να μην προλαβεις.

για το θορυβο παντως ενα σετακι bose quite comfort μεγαλου μεγεθους ειναι ταμαμ ακομα και αν δεν εχεις να ακουσεις μουσικη. το βαζεις στην αποθορυβοποιηση και την πεφτεις. η διαφορα στην κουραση σε μεγαλη πτηση (απο 5 ωρες και πανω) ειναι πολυ σοβαρη
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- dornier , έχει προλάβει κανείς ; . . . δεν πέφτουν και δεν καταλαβαίνουν από αέρα ( αυτά , όχι οι επιβάτες ) , γ΄αυτό τα είχαν στο Αιγαίο , ο απόλυτος σαματάς και το κόκπιτ απομονώνεται από το υπόλοιπο σκάφος , με κουρτίνα

 



Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.501
- test γήρανσης......εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε..................πρεσβυωπίας . . .



Πρεσβυωπία

Η πρεσβυωπία εμφανίζεται συνήθως από την ηλικία των 40 ετών και μετά.

Σταθείτε σε απόσταση 30-40 εκατοστών από την οθόνη του υπολογιστή και προσπαθήστε να διαβάσετε το παρακάτω κείμενο.



Συμβουλευτείτε οφθαλμίατρο εάν δυσκολεύεστε να διαβάσετε τις τελευταίες γραμμές.

http://www.onmed.gr/ygeia/story/335...yopia--ypermetropia--presvyopia--astigmatismo
Παίρνω το μέτρο ( για να είμαι σίγουρος ) και μετράω την απόσταση από την οθόνη.

Βλέπω όλες τις σειρές το ίδιο καλα.Διαβαζω και στο σκοτάδι,είμαι και σαράντα χρόνων....:D
[DOUBLEPOST=1507232774][/DOUBLEPOST]
- dornier , έχει προλάβει κανείς ; . . . δεν πέφτουν και δεν καταλαβαίνουν από αέρα ( αυτά , όχι οι επιβάτες ) , γ΄αυτό τα είχαν στο Αιγαίο , ο απόλυτος σαματάς και το κόκπιτ απομονώνεται από το υπόλοιπο σκάφος , με κουρτίνα


Νομίζω πως εχω ταξιδέψει Μ ένα τέτοιο τη δεκαετία του 1980 Στη Λήμνο και τη Μυτιλήνη.Ειναι αυτό που το έλεγαν "Μαγια Μελισσα",δεν υπηρχε φόβος πτώσης στο πέλαγος κι έκανε πολυ θόρυβο στην καμπίνα?
[DOUBLEPOST=1507232891][/DOUBLEPOST]
Ερώτηση για όσους ταξιδεύουν συχνά με αεροπλάνο:
Ποιές θέσεις (παράθυρο) θεωρούνται καλύτερες; Μπροστά ή πίσω απο τα φτερά?
Μπροστά.
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Νομίζω θα ικανοποιήσω όλα τα γούστα.....έκλεισα στο πήγαινε 4 θέσεις μπροστά απο τα φτερά και στο έλα 4 θέσεις πίσω...προς την ουρά....απο ένα παράθυρο για κάθε παιδί για να μην έχουμε μανούρες και είμαστε κομπλε.....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.833
Νομίζω θα ικανοποιήσω όλα τα γούστα.....έκλεισα στο πήγαινε 4 θέσεις μπροστά απο τα φτερά και στο έλα 4 θέσεις πίσω...προς την ουρά....απο ένα παράθυρο για κάθε παιδί για να μην έχουμε μανούρες και είμαστε κομπλε.....
Κανονικά έπρεπε να κλείσεις για εσάς τελείως μπροστά, και για τα παιδιά τελείως πίσω. :p:roflmao:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Νομίζω θα ικανοποιήσω όλα τα γούστα.....έκλεισα στο πήγαινε 4 θέσεις μπροστά απο τα φτερά και στο έλα 4 θέσεις πίσω...προς την ουρά....απο ένα παράθυρο για κάθε παιδί για να μην έχουμε μανούρες και είμαστε κομπλε.....
- have a nice flight . . .

 




Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.143
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top