Επιλογή Subwoofer για Denon AVR-X2400H

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Έχω τον ενισχυτή Denon AVR-X2400H.
Υπάρχει κάποιο subwoofer που θα μου προτείνατε για την συγκεκριμένο ενισχυτή. Είμαι λίγο αδαής.
Δε θα ήθελα να είναι πολύ ακριβό γιατί είναι μία πρώτη απόπειρα δημιουργίας home cinema.
Σας ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
κάποιο subwoofer πρόταση για τον συγκεκριμένο ενισχυτή δεν υπαρχει..οπως δεν υπάρχει για κανέναν άλλο..
αυτο θα το ορίσει ο χωρος σου το μπατζετ σου ,τα υπόλοιπα ηχεία σου , καθώς και η κοινή ίσως χρήση του με audio σύστημα...
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Έχετε δίκαιο. Ο χώρος είναι 3Χ4. Ήθελα όσο πιο οικονομικό. Υπολογίζω γύρω στα 150-200. Απλώς να είναι ικανοποιητικό. Μουσική όχι τόσο πολύ.
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.098
Έχετε δίκαιο. Ο χώρος είναι 3Χ4. Ήθελα όσο πιο οικονομικό. Υπολογίζω γύρω στα 150-200. Απλώς να είναι ικανοποιητικό. Μουσική όχι τόσο πολύ.
Δεν έχει σχέση το μοντέλο του ενισχυτή με το μοντέλο του subwoofer.
Πολύ φοβάμαι ότι στο μπατζετ που έχετε δεν θα βρεθεί κάτι που να παίζει έστω και σε κάποιο ελάχιστο βαθμό ικανοποιητικά στο μέγεθος του χώρου σας τις χαμηλές συχνότητες των περισσότερων ταινιών. Επειδή όμως δεν θα το καταλάβετε αν δεν μάθετε (πάθετε) τότε πάρτε στα χρήματα αυτά οποιοδήποτε sub βρείτε στις αγγελίες, δεν έχουν καμία σημασία τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (για αυτήν την κατηγορία τιμής ξανατονίζω). Χρησιμοποιήστε το, αν είστε πολύ τυχερός θα μείνετε ικανοποιημένος με αυτό που θα έχετε (που σημαίνει, πιθανότατα, πως είστε ήδη ικανοποιημένος και τώρα που δεν έχετε αλλά δεν το ξέρετε) αλλιώς πολύ σύντομα θα βγείτε ξανά σε αναζήτηση sub με πολλαπλάσιο προϋπολογισμό.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Δεν έχει σχέση το μοντέλο του ενισχυτή με το μοντέλο του subwoofer.
Πολύ φοβάμαι ότι στο μπατζετ που έχετε δεν θα βρεθεί κάτι που να παίζει έστω και σε κάποιο ελάχιστο βαθμό ικανοποιητικά στο μέγεθος του χώρου σας τις χαμηλές συχνότητες των περισσότερων ταινιών. Επειδή όμως δεν θα το καταλάβετε αν δεν μάθετε (πάθετε) τότε πάρτε στα χρήματα αυτά οποιοδήποτε sub βρείτε στις αγγελίες, δεν έχουν καμία σημασία τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (για αυτήν την κατηγορία τιμής ξανατονίζω). Χρησιμοποιήστε το, αν είστε πολύ τυχερός θα μείνετε ικανοποιημένος με αυτό που θα έχετε (που σημαίνει, πιθανότατα, πως είστε ήδη ικανοποιημένος και τώρα που δεν έχετε αλλά δεν το ξέρετε) αλλιώς πολύ σύντομα θα βγείτε ξανά σε αναζήτηση sub με πολλαπλάσιο προϋπολογισμό.
Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.
Πιο πολύ με νοιάζει για το "πάντρεμα" watt μεταξύ ενισχυτή και subwoofer.
Βέβαια, ασχολούμαι πρώτη φορά με το αντικείμενο. Δεν έχω καθόλου γνώσεις.
Ωστόσο, αν με κάποια παραπάνω χρήματα μπορούσα να βρω κάτι πιο αξιόλογο, ίσως να τα διέθετα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.098
Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.
Πιο πολύ με νοιάζει για το "πάντρεμα" watt μεταξύ ενισχυτή και subwoofer.
Βέβαια, ασχολούμαι πρώτη φορά με το αντικείμενο. Δεν έχω καθόλου γνώσεις.
Ωστόσο, αν με κάποια παραπάνω χρήματα μπορούσα να βρω κάτι πιο αξιόλογο, ίσως να τα διέθετα.
Δεν υπάρχει το θέμα που λέτε. Τα subs έχουν δικό τους ενισχυτή. Καποια λίγα που δεν έχουν ενισχυτή και πωλούνται ως κομμάτι κάποιων φθηνων σετ που τα λένε συνήθως home cinema καταχρηστικά λέγονται subwoofers, πρόκειται για market gimmicks.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Καλησπέρα.Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν αγόρασες καινούργιο τον ενισχυτή και εάν ναι ,είχε οδηγίες χρήσης στα ελληνικά?(αν και ξέρω την απάντηση.......)
Όσο αφορά το υπογούφερ,δεν γίνεται να δίνεις 500-550 ευρώ που έχει ο ενισχυτής και να ζητάς υπογούφερ με 200.....Σε αυτά τα χρήματα καινούργιο παίρνεις κάτι που απλά γεμίζει το χώρο όπως το δικό μου πού έχω για πώληση το YAMAHA YST-FSW 150.Τώρα μειώθηκε η τιμή του στα 140 ευρώ από 200 που είχε.Τι θα κάνεις?Απλά θα περιμένεις για να αγοράσεις κάτι καλό που θα το νιώθεις.... και δεν θα το ακούς μόνο.Το υπογούφερ είναι το πιο σημαντικό θα έλεγα κομμάτι στο homecinema(έγραψα και λίγα αγγλικά.....).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Σε 12 τετραγωνικά για χαμηλές συχνότητες χρειάζεται sub 10 ιντσών τουλάχιστον.
 



Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Σε 12 τετραγωνικά για χαμηλές συχνότητες χρειάζεται sub 10 ιντσών τουλάχιστον.
Αυτος ο μπουσουλας ισχύει και για ηχοσυστηματα για ακροαση μουσικης;:offtopic:
 



Μηνύματα
8
Reaction score
0
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Ο ενισχυτής έτρεχε σε προσφορά σε Media Markt μαζί με ηχεία M-audio. Ακόμα δεν έχω ανοίξει τις συσκευασίες.
Είχα διαβάσει καλά λόγια για τον εν λόγω ενισχυτή.
Από αυτά που διαβάζω δεν πρέπει να έχει οδηγίες χρήσης στα ελληνικά.
Εν ολίγοις, είναι μικρό το ποσό που διαθέτω για ένα κάπως καλό υπογούφερ?
Είμαι διατεθειμένος να ανεβάσω και άλλο το διατιθέμενο ποσό.
Για τα YAMAHA NS-SW200 και NS-SW300 τι λέτε;
Έχω μία προτίμηση στη συγκεκριμένη εταιρεία.
 
Last edited:

Μηνύματα
31
Reaction score
22
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Ο ενισχυτής έτρεχε σε προσφορά σε Media Markt μαζί με ηχεία M-audio. Ακόμα δεν έχω ανοίξει τις συσκευασίες.
Είχα διαβάσει καλά λόγια για τον εν λόγω ενισχυτή.
Από αυτά που διαβάζω δεν πρέπει να έχει οδηγίες χρήσης στα ελληνικά.
Εν ολίγοις, είναι μικρό το ποσό που διαθέτω για ένα κάπως καλό υπογούφερ?
Είμαι διατεθειμένος να ανεβάσω και άλλο το διατιθέμενο ποσό.
Για τα YAMAHA NS-SW200 και NS-SW300 τι λέτε;
Έχω μία προτίμηση στη συγκεκριμένη εταιρεία.
Καλημέρα, στο αρχικό σου budget υπάρχει αυτό http://www.xe.gr/hlektronika/ixeia-hi-fi|ad-467684773.html
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Ο ενισχυτής έτρεχε σε προσφορά σε Media Markt μαζί με ηχεία M-audio. Ακόμα δεν έχω ανοίξει τις συσκευασίες.
Είχα διαβάσει καλά λόγια για τον εν λόγω ενισχυτή.
Από αυτά που διαβάζω δεν πρέπει να έχει οδηγίες χρήσης στα ελληνικά.
Εν ολίγοις, είναι μικρό το ποσό που διαθέτω για ένα κάπως καλό υπογούφερ?
Είμαι διατεθειμένος να ανεβάσω και άλλο το διατιθέμενο ποσό.
Για τα YAMAHA NS-SW200 και NS-SW300 τι λέτε;
Έχω μία προτίμηση στη συγκεκριμένη εταιρεία.
Πολύ καλά με καλή απόδοση , περιγραφικό μπάσο και άριστη κατασκευή.
Έχω το 200 και δεν έχει κανένα πρόβλημα , εξαφανίζεται δε στον χώρο.
Το 300 νομίζω με το 10" δεν είναι απαραιτητο στον χώρο σου.
Πάντως είναι από τα μόνα entry level sub που αξίζουν.
Σε πιο λίγα χρήματα μάλλον πετάς τα χρήματα σου καλύτερα να μην πάρεις.
Ποια ηχεία της m audio είναι αυτά που έχεις;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.197
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top