LFE κανάλι



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τι σχέση εχει αυτό;
Εσυ θα μου πεις που και πως πάνε τα υπολοιπα 40 hz επειδή ψάχνεις τα db εκει ψηλά γιατί πιστεύω ότι θα χαθουν στη '' μεταφραση''....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Εσυ θα μου πεις που και πως πάνε τα υπολοιπα 40 hz επειδή ψάχνεις τα db εκει ψηλά γιατί πιστεύω ότι θα χαθουν στη '' μεταφραση''....
Νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί το κανάλι LFE
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Νομίζω ότι νομίζεις ότι όλοι θα αγοράζουν παντα ζευγος σαμπ και θα τα τοποθετούν στις ιδανικότερες θεσεις.... πες μου αν πρέπει να είναι ρυθμισμένο παντα το LFE 120 και γιατί και εάν πρέπει να υπαρχει τέτοια ρυθμιση...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Εσυ θα μου πεις που και πως πάνε τα υπολοιπα 40 hz επειδή ψάχνεις τα db εκει ψηλά γιατί πιστεύω ότι θα χαθουν στη '' μεταφραση''....
Δεν χάνονται αν το sub είναι συνδεδεμένo στο LFE κανάλι.

Νομίζω ότι νομίζεις ότι όλοι θα αγοράζουν παντα ζευγος σαμπ και θα τα τοποθετούν στις ιδανικότερες θεσεις.... πες μου αν πρέπει να είναι ρυθμισμένο παντα το LFE 120 και γιατί και εάν πρέπει να υπαρχει τέτοια ρυθμιση...
Πάντα 120Hz σε όσους AV έχουν Audyssey αποκλειστικά, γιατί στους υπόλοιπους ενισχυτές με bass management δεν υπάρχει καν επιλογή. Ο ίδιος ο Κυριακάκης γράφει παντού πως δεν θα έπρεπε ούτε σε αυτούς να υπάρχει, κυρίως γιατί μπερδεύει άδικα τον SOCO (και άλλους). :D

Το LFE, .1, είναι κανάλι χαμηλών συχνοτήτων με low-pass στα 120Hz, κατάλοιπο κινηματογράφων όπου τα subs βρίσκονται πάντοτε πίσω απ' την οθόνη. Στα HD πολυκάναλα formats περιέχει πολύ μικρό τμήμα των χαμηλών συχνοτήτων, οι οποίες μοιράζονται στα κύρια full range κανάλια και κατευθύνονται στο sub μόνο όταν ενεργοποιηθεί το bass management κάνοντας τα ηχεία small (με συχνότητα crossover συνήθως τα 80Hz).
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Για να δουμε ποιος μπερδευεται...:rolleyes: LFE 120
Εχω ένα σαμπ και το βαζω γωνία... Στην αριστερή και γίνονται πυροβολισμοί και εκρήξεις ξεκινώντας από την δεξιά πλευρά της οθόνης... Όλα καλά; :fuckyou:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
...και είστε βέβαιοι ότι το νήμα αναφέρεται, ως χώρο τοποθέτησης των ηχείων, σε σαλόνι και όχι σε γιαπί;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Για να δουμε ποιος μπερδευεται...:rolleyes: LFE 120
Εχω ένα σαμπ και το βαζω γωνία... Στην αριστερή και γίνονται πυροβολισμοί και εκρήξεις ξεκινώντας από την δεξιά πλευρά της οθόνης... Όλα καλά; :fuckyou:
Όλα καλά, γιατί το LFE περιέχει ελάχιστη πληροφορία και δεν κάνουν το λάθος να περιέχει συχνότητες ανιχνεύσιμες απο τον SOCO.

Ένα απλό πείραμα (που έχουμε κάνει στο σπίτι μου) για να πεισθείς, είναι να απενεργοποιήσεις το bass management κάνοντας τα κανάλια large, να σβήσεις τους τελικούς ή να αποσυνδέσεις τα ηχεία και να βάλεις το sub να παίξει μόνο LFE. Πφ, πφ, πφ. :D
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ε ναι +10DB Μέχρι 120 ολα τα εφέ δηλ:D εγω αντιλαμβάνομαι πανω απο 20 db διάφορες κατω από τα 120...
Στο τελος οπως παει θα το καταργησουν το κανάλι αυτό :D

Always 120,always...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Μα τι γράφεις; Μέχρι 80Hz* είναι η ανακατεύθυνση όλων των καναλιών εκτός του LFE.






*Σε έναν τέλειο κόσμο με άριστα crossovers.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εγώ τι γράφω; όταν ένα ηχειο (σαμπ εδω) παίξει +10db(Lfe) δε θα προσδιορίστει η θέση του?
 





TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Εγώ τι γράφω; όταν ένα ηχειο (σαμπ εδω) παίξει +10db(Lfe) δε θα προσδιορίστει η θέση του?
συνηθως επειδη "τσιτωνουμε" το sub και λιγα db επειδη μας αρεσει , η διαφορα στα db ειναι και πανω απο 10 db.
δεν θα προσδιοριστει η θεση του εφοσον τα ηχεια με το/α sub ειναι χρονικα ρυθμισμενα.
ολα μαζι θα "σκαν " στην θεση ακροασης και δεν θα καταλαβαινεις που ειναι το sub.
αν δεν ειναι χρονικα ρυθμισμενα και ποιο σιγα να παιζει το sub απο τα υπολοιπα παλι θα καταλαβαινεις που χτυπαει.
δεν ειναι θεμα db ειναι θεμα χρονικης ευθυγραμμισης αν θα καταλαβεις το sub η οχι , αυτος ειναι και ενας απο τους λογους οπου συνηθως οι αποστασεις των sub στον receiver ειναι διαφορετικες απο τις πραγματικες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
γδυσου :p
τι έχουμε εδώ?
σεχ?:p:D
[DOUBLEPOST=1519297047][/DOUBLEPOST]
συνηθως επειδη "τσιτωνουμε" το sub και λιγα db επειδη μας αρεσει , η διαφορα στα db ειναι και πανω απο 10 db.
δεν θα προσδιοριστει η θεση του εφοσον τα ηχεια με το/α sub ειναι χρονικα ρυθμισμενα.
ολα μαζι θα "σκαν " στην θεση ακροασης και δεν θα καταλαβαινεις που ειναι το sub.
αν δεν ειναι χρονικα ρυθμισμενα και ποιο σιγα να παιζει το sub απο τα υπολοιπα παλι θα καταλαβαινεις που χτυπαει.
δεν ειναι θεμα db ειναι θεμα χρονικης ευθυγραμμισης αν θα καταλαβεις το sub η οχι , αυτος ειναι και ενας απο τους λογους οπου συνηθως οι αποστασεις των sub στον receiver ειναι διαφορετικες απο τις πραγματικες.
οοοοοοοοοοο την είπες στον SOCO τώρα?:p:roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κάνεις λάθος είναι όλα μαζί. Μην αλλάζεις όλους τους συντελεστές κράτα τη χρονική ευθυγράμμιση δεδομένη, βάλε το ένα ηχειο να παίζει,+ 3,όχι+ 10 και πες μου ότι δεν καταλαβαινεις διαφορες...:)
Το κερασακι στην τούρτα το κρατώ στο τέλος...ποσο προβληματικό μπορεί να είναι το έξτρα αυτό καναλι οταν επιλέγεται διαφορετικό σημείο Κρος π. χ 120 lfe... 80sub-cent-main :whistling:
αφήνουμε εκτός το θέμα κατευθυντικοτητας...που θεωρώ δεδομένο..
Θα εξηγήσω γιατι είναι κάποιες φορές διαφορετικες οι αποστασεις και τι σημαινουν όχι τώρα ομως
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
συνηθως επειδη "τσιτωνουμε" το sub και λιγα db επειδη μας αρεσει , η διαφορα στα db ειναι και πανω απο 10 db.
δεν θα προσδιοριστει η θεση του εφοσον τα ηχεια με το/α sub ειναι χρονικα ρυθμισμενα.
ολα μαζι θα "σκαν " στην θεση ακροασης και δεν θα καταλαβαινεις που ειναι το sub.
αν δεν ειναι χρονικα ρυθμισμενα και ποιο σιγα να παιζει το sub απο τα υπολοιπα παλι θα καταλαβαινεις που χτυπαει.
δεν ειναι θεμα db ειναι θεμα χρονικης ευθυγραμμισης αν θα καταλαβεις το sub η οχι , αυτος ειναι και ενας απο τους λογους οπου συνηθως οι αποστασεις των sub στον receiver ειναι διαφορετικες απο τις πραγματικες.
Υπάρχει ένας ακόμα λόγος.
Το αν τα ηχεία έχουν ικανό SPL και ατάκα, ώστε να μπορούν να προσδιορίσουν τις χαμηλές συχνότητες με τα χαμηλομεσαία τους.
Τα χαμηλομεσαία "ορίζουν" την αντίληψη των χαμηλών. Αν δε τα καταφέρνουν, υπάρχει σκέτο, ακαθόριστο χαμηλό, κακής ποιότητας. Σα το μπουμάρισμα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top