Denon bar x4400h HDMI πρόβλημα

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.380
Έχω μπερδευτεί νόμιζα οτι εχεις μαραντζ, αυτό που σου έγραψα είναι για τον μαραντζ, τσέκαρε το μανιουαλ για ντενον.
αν αυτο το κάνει ο marantz και οχι ο denon θα πηδηχτώ απο το παράθυρο
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έχω μπερδευτεί νόμιζα οτι εχεις μαραντζ, αυτό που σου έγραψα είναι για τον μαραντζ, τσέκαρε το μανιουαλ για ντενον.
Marantz και τα μυαλά στα κάγκελα!:D
 

Μηνύματα
305
Reaction score
248
οχι δε θελω αυτο..
θελω οταν ακουω ραδιο να εxω την επιφάνεια εργασίας του pc και οχι το πανελ του av
[DOUBLEPOST=1514230435][/DOUBLEPOST]
ok θα το τσεκαρω ευχαριστω !
[DOUBLEPOST=1514230660][/DOUBLEPOST]μηπως υπάρχει και η περίπτωση να αλλάξουμε τον τιτλο του θέματος με την συγκατάθεση βεβαία του κωστα , σε "denon avr x4400h" ?
γιατι αυτο το "πρόβλημα" σε καινούριο μηχάνημα τέτοιου βεληνεκούς με πληγώνει...
Έχω τον X5200, στον οποίο γίνεται να ακούς άλλη πηγή και να βλέπεις άλλη - αφού καταλήξαμε ότι αυτό ψάνεις - δεν ξέρω γο μενού του 4400 για να σε βοηθήσω παραπάνω. Ρίξε όμως μια γρήγορη ματιά αν υπάρχει στην πρόσοψη του ενισχυτή κουμπί VIDEO SELECT. Με αυτό αλλάζεις το τι βλέπεις και παραμένει ο ήχος της πηγής που είχες. Αλλιώς από το μενού...
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.380
Έχω τον X5200, στον οποίο γίνεται να ακούς άλλη πηγή και να βλέπεις άλλη - αφού καταλήξαμε ότι αυτό ψάνεις - δεν ξέρω γο μενού του 4400 για να σε βοηθήσω παραπάνω. Ρίξε όμως μια γρήγορη ματιά αν υπάρχει στην πρόσοψη του ενισχυτή κουμπί VIDEO SELECT. Με αυτό αλλάζεις το τι βλέπεις και παραμένει ο ήχος της πηγής που είχες. Αλλιώς από το μενού...
Οκ Ευχαριστώ
Ναι ίσως το διατύπωσα λίγο περίεργα αυτό που θελω
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Κάτοχος Denon 2313 και Infocus ΙΝ80, το μόνο πρόβλημα φαίνεται να είναι το media player netgear NTV550 που απλά αργεί να κλειδώσει σε σχέση με την TV, που και που αντιμετωπίζω το εξής κουφό: δεν έχω εικόνα στον προτζέκτορα απ το συγκεκριμένο media player αλλά άμα ανοίξω την τηλεόραση τότε παίρνει σήμα κι ο προτζέκτορας κι έχω και στα δύο εικόνα, κλείνω την τηλεόραση και μένω με τον προτζέκτορα αλλά αυτό το κάνει μία φορά στο 4μηνο. Με ps3, tvbox και τον εξωτερικό αποκωδικοποιητή δεν έχω κανένα πρόβλημα απολύτως, το καλώδιο όμως της supra είναι 8 μέτρα και το χα πληρώσει κανά 200άρι, παίζει μεγάλο ρόλο όπως επίσης και τα καλώδια των πηγών στον ενισχυτή να είναι high speed.
 


Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Κάτοχος Denon 2313 και Infocus ΙΝ80, το μόνο πρόβλημα φαίνεται να είναι το media player netgear NTV550 που απλά αργεί να κλειδώσει σε σχέση με την TV, που και που αντιμετωπίζω το εξής κουφό: δεν έχω εικόνα στον προτζέκτορα απ το συγκεκριμένο media player αλλά άμα ανοίξω την τηλεόραση τότε παίρνει σήμα κι ο προτζέκτορας κι έχω και στα δύο εικόνα, κλείνω την τηλεόραση και μένω με τον προτζέκτορα αλλά αυτό το κάνει μία φορά στο 4μηνο. Με ps3, tvbox και τον εξωτερικό αποκωδικοποιητή δεν έχω κανένα πρόβλημα απολύτως, το καλώδιο όμως της supra είναι 8 μέτρα και το χα πληρώσει κανά 200άρι, παίζει μεγάλο ρόλο όπως επίσης και τα καλώδια των πηγών στον ενισχυτή να είναι high speed.
εγω και με το oppo ειχα προβλημα με τον Infocus. αλλα και τωρα τελικα εικονα πηρα απο την mnitor2 του denon. απο την monitor 1 πανε να δει εικονα....μου βγαζει preparing image ο infocus αλλα το χανει....και παει συνεχεια ετσι.....
δεν μπορω να καταλαβω....η monitor 1 χανει σημα και η montior 2 οχι?...κουφο!!
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά κι εγώ στη 2 έχω το προβόλι, πάντως είναι καθαρά θέμα απόστασης, αν βάλω ταινία στο media να το δω στην tv φορτώνει σε 1sec, την ίδια ταινία αν τη βάλω στο προβόλι θέλει 3-4sec, επίσης ταινίες με βαρύ ήχο true hd για παράδειγμα έχει τύχει να μη βγει ο ήχος παρά μόνο εικόνα, πατάω στοπ και ξανά μετά θα το παίξει, στην tv αυτό δεν συμβαίνει κι όπως είπα ποτέ στο ps3 ή στον αποκωδικοποιητή, πιστεύω ότι δεν έχουν δυνατή έξοδο τα media player για αποστάσεις οπότε το ακριβό καλώδιο είναι μονόδρομος.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Μας έχουν φάει τα συκώτια με αυτή τη βλακεία το hdmi την ώρα που ένα cat καλώδιο έχει τεράστια ικανότητα μεταφοράς σήματος σε οποιαδήποτε απόσταση χωρις απώλειες και με καλύτερο κούμπωμα ....και εμεις πληρωνουμε ένα σκασμό λεφτά για να το πάμε 4/5 μέτρα και αν.....
 


Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Αρκετοί έχουμε 10-12 μέτρα HDMI καλώδια χωρίς θέματα. :)
Και αρκετοί έχουμε θέματα...τι πάει να πει αυτό;; κάνεις δεν έπρεπε να έχει κανένα θέμα..Δεν πάει με ποσοστό η λειτουργία μιας συσκευής....
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Απ τη δική μου πλευρά βλέπω ότι είναι θέμα media player, πως γίνεται το ps3, ο δέκτης F&U και το tvbox των 29 ευρώ να κλειδώνουν στα 8 μέτρα σε χρόνο dt και το media player όποτε του κατεβάσει, ενώ στην τηλεόραση κλειδώνει μία χαρά, άρα δεν έχει "δύναμη" ή έξοδος hdmi του, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Εχω κάνει ό,τι τράμπα μπορείτε να φανταστείτε με τις εξόδους του ενισχυτή και καλώδια και δεν έχει αλλάξει τίποτα, είναι σαν τα παλιά blue ray που μέχρι να φορτώσει το δισκάκι προλάβαινες να φτιάξεις κι ένα καφεδάκι!

Υ.Γ. Ξέχασα ν αναφέρω χθεσινό πρόβλημα, δεν είχα εικόνα απ το media player με τίποτα, ό,τι και να έκανα άνοιξε κλείσε ενισχυτή, άνοιξε κλείσε media, μία το ένα πρώτο μία το άλλο απλά δεν, μόλις έβγαλα το media απ την πρίζα και το ξανά έβαλα κλείδωσε, δεν έχει δύναμη η hdmi του για πολλά μέτρα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
εχω σαν player ενα mac mini με onboard καρτα γραφικων. παρατήρησα ότι στην έξοδο το mac δε μου δινει τη δυνατότητα για 24hz. μονο 60!!!??? αν δωσω 60 μεσω hdmi στον denon και εχω την ρύθμιση για εικόνα απο τον denon στον προβολεα επισης στα 60 η εικόνα που έχω στον προβολεα δεν ειναι smooth. αν αλλαξω τη ρύθμιση στον denon και τον ρύθμισω να δίνει 24 στον προβολέα ενω παιρνει 60 απο το mac η εικόνα γινεται ομαλη αλλα καθε λιγο γίνεται μη ομαλη για 3-4 δευτερολεπτα και ξανα ομαλη....και παει λέγοντας.... το ίδιο συμβαίνει και αν συνδέσω το mac απευθείας στον προβολέα.... πως στο καλο θα εχω smooth κίνηση ;; ο infocus που έχω έχει πολύ καλή κίνηση στα24 και δεν θέλω να παίζει στα 60..είναι δυνατόν το mac να μην εχει 24???
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.380
Επειδή έχω χαθεί στη μετάφραση... ξέρει κάποιος καλός κύριος σε ποια θέση του 4400 να κουμπωσω το VOG ?
[DOUBLEPOST=1519506427][/DOUBLEPOST]Να ενημερωσω οτι ηδη σπρωχνει 9.1...
5.1 + 4 ύψους..
Ευχαριστώ πολύ
 


Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.380
Εάν είναι σαν το μαραντζ, sub2 out[/QUOTEθέλω να βάλω και δεύτερο sub όμως...
επισης και δευτερο κεντρικο.. μπορω να τα εχω αυτα?
φυσικά υπάρχει τελικός δικαναλος για επέκταση..
ευχαριστω !
[DOUBLEPOST=1520242943][/DOUBLEPOST]θέλω να βάλω και δεύτερο sub όμως...
επισης και δευτερο κεντρικο.. μπορω να τα εχω αυτα?
φυσικά υπάρχει τελικός δικαναλος για επέκταση..
ευχαριστω !
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
αφου εχεις τελικο δικαναλο μπορεις να εχεις ι αλλο ενα κεντρικο και sub και vog

ενα mini dsp θελεις για το κεντρικο και το sub..
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.380
αντιμετωπίζω ενα θέμα με τον 4400..
ξαφνικα το ποτενσιομετρο δεν ανεβαζει την ενταση πανω απο 69,5 ενω παει μεχρι 80,0
δεν εχω βαλει οριο οποτε αυτο δεν ειναι η λυση...

επισης οταν δεν του εχω σημα απο εναν πλευερ η ενταση δεν παει πανω απο 56,5..
help
[DOUBLEPOST=1524676048][/DOUBLEPOST]εχω κανει και restart αλλα τιποτα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.924
Reaction score
77.585
αντιμετωπίζω ενα θέμα με τον 4400..
ξαφνικα το ποτενσιομετρο δεν ανεβαζει την ενταση πανω απο 69,5 ενω παει μεχρι 80,0
δεν εχω βαλει οριο οποτε αυτο δεν ειναι η λυση...

επισης οταν δεν του εχω σημα απο εναν πλευερ η ενταση δεν παει πανω απο 56,5..
help
[DOUBLEPOST=1524676048][/DOUBLEPOST]εχω κανει και restart αλλα τιποτα...
τελευταία φορά τι έκανες Δημήτρη?
έτσι ξαφνικά το άναψες και σου έκανε αυτό?

δοκίμασες να κάνεις εργοστασιακές ρυθμίσεις?

http://manuals.denon.com/AVRX4400H/NA/EN/GFNFSYvyalrwrt.php
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top