Τέλος καλό, όλα καλά (L-507UXii + SCM40v2)

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Πολύ ωραία μηχανήματα, καλοάκουστα. Όταν πλέον γράψεις τα απαραίτητα χιλιόμετρα στον ενισχυτή, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τις φωτεινές ενδείξεις. Στον Μ700u τελικό που έχω κάνει μικρή αλλά αισθητή διαφορά. Το linn sondek είναι το akurate? Με τι κεφαλή παίζει?
Καλημερα και ευχαριστώ.

Τον φωτισμό των VUs τον έχω απενεργοποιημένο συνέχεια, διότι α) το πρωί δεν χρειάζεται, β) το βράδυ ειναι πολύ έντονος και γ) με την μυωπία που έχω, δεν τα βλέπω τα VUs! :)

Το μόνο που θα ήθελα να έχουν αυτοί οι ενισχυτές επιπλέον, είναι ένα μικρούλι led πάνω στο ποτενσιόμετρο - εκεί που είναι η εγκοπή - για να καταλαβαίνεις που βρίσκεται, στο σκοτάδι (όπως π.χ. οι Accuphase έχουν στο κέντρο, ανάμεσα στις βελόνες, ψηφιακή ένδειξη στάθμης).

Το Linn, αγοράστηκε σαν Majik και τώρα ειναι στο επίπεδο akurate, αλλά με την mm κεφαλή, την adikt, που δεν θα την αλλάξω, γιατί - για μένα - οι mm ακούγονται πιο «ζεστά».
Όταν χρειαστεί αλλαγή, μπορεί να δοκιμάσω καμιά Nagaoka.

Αλλά, έχουμε καιρό μέχρι τότε.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.660
Αλλά, έχουμε καιρό μέχρι τότε.
Καμιά βδομάδα σου δίνω.
Πήρες φόρα εσύ! :p

Πάρτην μωρέ, να πάει το παλιάμπελο, σιγά, τι ψυχή έχει μια ναγκαόκα;:drinks:

Με γεια η κεφαλή προκαταβολικά! ;)
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μπααα, προηγείται το D-05U! ;)

View attachment 94830
Αύξησε ο Τσίπρας τις συντάξεις; :idk:
Όχι,πλην όμως μια ζωή την έχουμε και άμα μας περισσεύουν δεν τα παίρνουμε μαζί μας στην άλλη.;)

Η δε υλοποίηση του σταδίου DAC στο D-05u γύρω από το ζεύγος PCM 1795 της Texas Instruments υπόσχεται αγκαλίτσες και φιλάκια και...λούτρινα αρκουδάκια.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Όχι,πλην όμως μια ζωή την έχουμε και άμα μας περισσεύουν δεν τα παίρνουμε μαζί μας στην άλλη.;)

............................
Γεια στο στομα σου Μαστορα!;) Αυτο λεω και στην δικια μου, μα που να καταλαβει* το ματαιον ετουτης της ζωης!:)


*δεν μ΄αφηνει να αλλαξω ηχεια, της αρεσουν τα woodινα ΣονουσΦαμπερια:):):) αλλα εδω ισχυει το "αμα ΔΕΝ μας περισσευουν κλπκλπ" (χμ... εν μερει;))
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.660
Η δε υλοποίηση του σταδίου DAC στο D-05u γύρω από το ζεύγος PCM 1795 της Texas Instruments υπόσχεται αγκαλίτσες και φιλάκια και...λούτρινα αρκουδάκια.
Λίγα λες...
Πφφφ... Πάμε πίσω 10 χρόνια, τότε που φτιάχνει η ΤΙ το 1795. Τότε, δεν θυμάμαι τι κινητό τηλέφωνο είχα, αλλά θα μου πεις η ναγκαόκα έχει ακόμη πιο μακρά ιστορία, ο,τι και νά'ναι το 1795, καλύτερα από τη ναγκαόκα. Τες πα, το 1795 ήταν μια φτηνή έκδοση ντακ, πολύ οικονομική, να "μπει δυναμικά στην αγορά" των ανερχόμενων τότε φορμά.
Δηλαδή, βγήκαν (θεωρητικά) στα 32 μπιτ. Ωραία. (Στο τέλος το κερασάκι).
Όμως, υπήρξαν παραχωρήσεις (γκουχ γκουχ), αφού του 1795 το interpolation filter έφτανε μόνο μέχρι τα -98dB, ενώ το γνωστό πχ 1792Α ήταν στα -130dB, μεγάλη διαφορά μάστορα, και παρά τα 32 μπιτ, τζάμπα το σάλιο..
Όλα είναι στα λευτά. Το 1704 ήταν μεν έξοχο, αλλά στα 80 ντάλαρς το ένα, ψάχνεις μόνο χαλιεντάδες με πετρελαιοπηγές, η ανάλυση κόστους είναι απλή:

Let's see, DAC chip is 10% of whole device, and price of whole device is 10% of sale price. /typical for overprieced audiophile market - very same market the 1704 is aiming for/
So, if the 1704 costs $80 per chip, 160$ for 2 channels, the cost of device should be 1600$, and a retail price of 16,000$.
Now how many of 16k$ devices are being sold yearly? Huh. Thats the real-world demand.

The pcm1792A, for example, is 13$ at that very same mouser shop. 130$ unit cost and 1300$ retail price is very reasonable, right?
Από Μάουζερ ψωνίζουν όλοι (λινκ στο τέλος)

Απλές οι σκέψεις του κατασκευαστή, ε;
Να, έτσι δουλεύει το πράγμα.
Τι να θυμηθώ τώρα που έπαιζε πριν 10 χρόνια...
Άσε, βαργιέμαι.:p
:D


Κερασάκι: δεν δουλεύει στα 32 μπιτ. Ήταν εξ'αρχής απάτη. Εξ'ου και οι βλακείες σπεκς. Στην πράξη αδυνατεί να παρέχει ακόμα και 22 μπιτ δυναμικό εύρος! :p

Είναι όμως φτηνό:

Screenshot_20180421-164649.png


Ορίστε, ψωνίστε από δω. :rofl:
Είπαμε, από Μάουζερ ψωνίζουν όλοι, της λάξμαν συμπεριλαμβανομένης.:p
 
Last edited:

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Λίγα λες...
Πφφφ... Πάμε πίσω 10 χρόνια, τότε που φτιάχνει η ΤΙ το 1795. Τότε, δεν θυμάμαι τι κινητό τηλέφωνο είχα, αλλά θα μου πεις η ναγκαόκα έχει ακόμη πιο μακρά ιστορία. Τες πα, το 1795 ήταν μια φτηνή έκδοση ντακ, πολύ οικονομική, να "μπει δυναμικά στην αγορά" των ανερχόμενων τότε φορμά.
Δηλαδή, βγήκαν (θεωρητικά) στα 32 μπιτ. Ωραία. (Στο τέλος το κερασάκι).
Όμως, υπήρξαν παραχωρήσεις (γκουχ γκουχ), αφού του 1795 το interpolation filter έφτανε μόνο μέχρι τα -98dB, ενώ το γνωστό πχ 1792Α ήταν στα -130dB, μεγάλη διαφορά μάστορα, και παρά τα 32 μπιτ, τζάμπα το σάλιο..
Όλα είναι στα λευτά. Το 1704 ήταν μεν έξοχο, αλλά στα 80 ντάλαρς το ένα, ψάχνεις μόνο χαλιεντάδες με πετρελαιοπηγές, η ανάλυση κόστους είναι απλή:



Από Μάουζερ ψωνίζουν όλοι (λινκ στο τέλος)

Απλές οι σκέψεις του κατασκευαστή, ε;
Να, έτσι δουλεύει το πράγμα.
Τι να θυμηθώ τώρα που έπαιζε πριν 10 χρόνια...

Κερασάκι: δεν δουλεύει στα 32 μπιτ. Ήταν εξ'αρχής απάτη. Εξ'ου και οι βλακείες σπεκς. Στην πράξη αδυνατεί να παρέχει ακόμα και 22 μπιτ δυναμικό εύρος! :p

Είναι όμως φτηνό:

View attachment 94848

Ορίστε, ψωνίστε από δω. :rofl:
Ρε συ “ear”, το D-05u, το θέλω για transport, δεν με ενδιαφέρει το dac του, αφού έχω το 851n, που μαμάει το dac του.

Άντε, φιλούνια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.660
Ρε συ “ear”, το D-05u, το θέλω για transport, δεν με ενδιαφέρει το dac του, αφού έχω το 851n, που μαμάει το dac του.

Άντε, φιλούνια.
Ποτέ δεν αφήνουμε αφορμή για χαβαλέ!:dance2:

Ώστε είπες τη μαγική λέξη transport, ε;:lolsign:

Χαχαχαχαχα, ετοιμάσου! Θα βρέξει! :party:


ΥΓ. 24-μπιτο είναι το αζουρ, μη σκας όμως.:D
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Marba το 851n δουλευει και ως προενισχυτης για τελικο? Τι διαμορφωσης σκληρους αναγνωριζει fat ή ntfs;
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Marba το 851n δουλευει και ως προενισχυτης για τελικο? Τι διαμορφωσης σκληρους αναγνωριζει fat ή ntfs;
Ναι, είναι και προ, αλλά δεν έχει αναλογικές εισόδους (μεγάλη μαμακία, θα μπορούσε να έχει τουλάχιστον μία, για να βάλεις ένα πικάπ).

Βλέπει και NTFS και FAT32, και όλα τα formats (flac, alac, κλπ).
 





Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
κωστα τα μηνυματα σου ειναι ιδανικα για τις γυναικες των hi end machine lovers για να τους πεισουν να μην...

ακουστηκε τα εκτυπωνουν και τους τα τριβουν στα μουτρα φωναζοντας
--ΚΟΡΟΪΔΟΟΟΟΟΟ...!!!!!!:D
 
Last edited:

Μηνύματα
156
Reaction score
14
Καλημερα και ευχαριστώ.

Τον φωτισμό των VUs τον έχω απενεργοποιημένο συνέχεια, διότι α) το πρωί δεν χρειάζεται, β) το βράδυ ειναι πολύ έντονος και γ) με την μυωπία που έχω, δεν τα βλέπω τα VUs! :)

Το μόνο που θα ήθελα να έχουν αυτοί οι ενισχυτές επιπλέον, είναι ένα μικρούλι led πάνω στο ποτενσιόμετρο - εκεί που είναι η εγκοπή - για να καταλαβαίνεις που βρίσκεται, στο σκοτάδι (όπως π.χ. οι Accuphase έχουν στο κέντρο, ανάμεσα στις βελόνες, ψηφιακή ένδειξη στάθμης).

Το Linn, αγοράστηκε σαν Majik και τώρα ειναι στο επίπεδο akurate, αλλά με την mm κεφαλή, την adikt, που δεν θα την αλλάξω, γιατί - για μένα - οι mm ακούγονται πιο «ζεστά».
Όταν χρειαστεί αλλαγή, μπορεί να δοκιμάσω καμιά Nagaoka.

Αλλά, έχουμε καιρό μέχρι τότε.
Το phono σου υποστηρίζει πολύ ανώτερες κεφαλές από την adikt (η οποία είναι εξαιρετική παρεπιπτόντως). Δοκίμασε τις zyx, είναι εξαιρετικός συνδυασμός.
[DOUBLEPOST=1524336255][/DOUBLEPOST]
Ρε συ “ear”, το D-05u, το θέλω για transport, δεν με ενδιαφέρει το dac του, αφού έχω το 851n, που μαμάει το dac του.

Άντε, φιλούνια.
Χωρίς να έχω ακούσει το 851n να πω ότι τα dac της luxman είναι πολύ καλά (μην το υποτιμάς λοιπόν). Από το ρακ μου πέρασαν πολλά πανάκριβα dac όμως το dac του luxman d06u που έχω τώρα τα ξεπέρασε όλα, ακριβώς γιατί δεν ακούγεται καθόλου σαν ψηφιακή πηγή.
[DOUBLEPOST=1524336619][/DOUBLEPOST]
Γεια στο στομα σου Μαστορα!;) Αυτο λεω και στην δικια μου, μα που να καταλαβει* το ματαιον ετουτης της ζωης!:)


*δεν μ΄αφηνει να αλλαξω ηχεια, της αρεσουν τα woodινα ΣονουσΦαμπερια:):):) αλλα εδω ισχυει το "αμα ΔΕΝ μας περισσευουν κλπκλπ" (χμ... εν μερει;))
Αυτό με τις γυναίκες και τη συγκεκριμένη μάρκα είναι μεγάλη πίκρα. Τέσσερα ζευγάρια ηχεία έχω αλλάξει και όλα (έχει μπει όρος να είναι), sonus faber!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ρε συ “ear”, το D-05u, το θέλω για transport, δεν με ενδιαφέρει το dac του, αφού έχω το 851n, που μαμάει το dac του.

Άντε, φιλούνια.
Κατανοείς βεβαίως ότι αυτό που βρίσκεις κι εσύ τόσο ελκυστικό στην εν λόγω υλοποίηση δεν προκύπτει από κάποιες εξευγενισμένες διαδρομές ηλεκτρονίων πάνω σε αγνά παρθένα μονοπάτια,αλλά από...αλγορίθμους,άχαρους στυγνούς και αγροίκους.:D
...
ΥΓ. 24-μπιτο είναι το αζουρ, μη σκας όμως.:D
Διαθέτει όμως ρυθμιστή στην έξοδο και πριν τη μετάβαση σε αναλογικό πεδίο το 32μπιτο DSP του SHARC.
1) Το phono σου υποστηρίζει πολύ ανώτερες κεφαλές από την adikt (η οποία είναι εξαιρετική παρεπιπτόντως). Δοκίμασε τις zyx, είναι εξαιρετικός συνδυασμός.

2) Χωρίς να έχω ακούσει το 851n να πω ότι τα dac της luxman είναι πολύ καλά (μην το υποτιμάς λοιπόν). Από το ρακ μου πέρασαν πολλά πανάκριβα dac όμως το dac του luxman d06u που έχω τώρα τα ξεπέρασε όλα, ακριβώς γιατί δεν ακούγεται καθόλου σαν ψηφιακή πηγή.
[DOUBLEPOST=1524336619][/DOUBLEPOST]

3) Αυτό με τις γυναίκες και τη συγκεκριμένη μάρκα είναι μεγάλη πίκρα. Τέσσερα ζευγάρια ηχεία έχω αλλάξει και όλα (έχει μπει όρος να είναι), sonus faber!
1) Κανόνας δεοντολογίας : κάθε πρόταση αλλαγής κεφαλής για συγκεκριμένο βραχίονα,να συνοδεύεται επίσης από την τιμή που θα λαμβάνει η συχνότητα ιδιοσυντονισμού για την πιθανή συνεδρία που θα προκύψει με την αντίστοιχη κεφαλή.

2) Υλοποιημένο - όπως και το D08u - γύρω από ζεύγος PCM 1792Α για να μην ξεχνιόμαστε,με ανάλογα για την απαιτούμενη αύξηση στην τιμή καλούδια κατά την υλοποίηση των αναλογικών σταδίων.

3) Povere tu...Diffusori Sonus Faber e pane secco e la stessa...moglie.:)
Λίγα λες...
Πάντοτε ποντάρω στην...καλοσύνη σου να αναλύεις οτιδήποτε πέφτει πάνω στο τραπέζι - όχι βεβαίως το γνωστό...περιστρεφόμενο.;)

Η πραγματική ανάλυση που θ'αποδιδόταν στην καλύτερη περίπτωση από οποιοδήποτε chip 32bit δεν ξεπερνά την τάξη των 20-22 bit ελέω θερμικού θορύβου.Εγγενές πλεονέκτημα όμως διακρίνει όσα από εκείνα διατηρούν 32μπιτο βάθος στο ψηφιακό πεδίο καθόλη τη διαδρομή του σήματος από το εσωτερικό τους,λόγω του παρεχόμενου δυναμικού περιθωρίου κατά την επεξεργασία.

Κάτι τέτοιο λ.χ. θα επέτρεπε την ενσωμάτωση εξασθενητή σήματος στο ψηφιακό πεδίο χωρίς ουσιαστική έκπτωση στα bits της ευκρίνειας ακόμα και σε χαμηλές στάθμες.
 
Last edited:

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Κατανοείς βεβαίως ότι αυτό που βρίσκεις κι εσύ τόσο ελκυστικό στην εν λόγω υλοποίηση δεν προκύπτει από κάποιες εξευγενισμένες διαδρομές ηλεκτρονίων πάνω σε αγνά παρθένα μονοπάτια,αλλά από...αλγορίθμους,άχαρους στυγνούς και αγροίκους.:D

Διαθέτει όμως ρυθμιστή στην έξοδο και πριν τη μετάβαση σε αναλογικό πεδίο το 32μπιτο DSP του SHARC.

1) Κανόνας δεοντολογίας : κάθε πρόταση αλλαγής κεφαλής για συγκεκριμένο βραχίονα,να συνοδεύεται επίσης από την τιμή που θα λαμβάνει η συχνότητα ιδιοσυντονισμού για την πιθανή συνεδρία που θα προκύψει με την αντίστοιχη κεφαλή.

2) Υλοποιημένο - όπως και το D08u - γύρω από ζεύγος PCM 1792Α για να μην ξεχνιόμαστε,με ανάλογα για την απαιτούμενη αύξηση στην τιμή καλούδια κατά την υλοποίηση των αναλογικών σταδίων.

3) Povere tu...Diffusori Sonus Faber e pane secco e la stessa...moglie.:)

Πάντοτε ποντάρω στην...καλοσύνη σου να αναλύεις οτιδήποτε πέφτει πάνω στο τραπέζι - όχι βεβαίως το γνωστό...περιστρεφόμενο.;)

Η πραγματική ανάλυση που αποδίδεται τελικώς από οποιοδήποτε chip 32bit δεν ξεπερνά την τάξη των 20-22 bit ελέω θερμικού θορύβου.Εγγενές πλεονέκτημα όμως διακρίνει όσα από εκείνα διατηρούν 32μπιτο βάθος στο ψηφιακό πεδίο καθόλη τη διαδρομή του σήματος από το εσωτερικό τους,λόγω του παρεχόμενου δυναμικού περιθωρίου κατά την επεξεργασία.

Κάτι τέτοιο λ.χ. θα επέτρεπε την ενσωμάτωση εξασθενητή σήματος στο ψηφιακό πεδίο χωρίς ουσιαστική έκπτωση στα bits της ευκρίνειας ακόμα και σε χαμηλές στάθμες.
Ἅγιε, εὐλόγησον!

FFE7303C-90B0-41A3-B275-F7DC75A9C867.jpeg
 
  • Like
Reactions: PPG


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.209
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top