Dac και πάλι

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Αναζητω καποιο dac για αγορα.

Τιμη στα 1000ε.
Ακροασεις κ τετοια ειναι δυσκολα. Οποτε παρακαλώ γνωμες απο εχουν ακουσει(που κ αυτο σχετικο ειναι).

Διάβασα καλα πράγματα σε αυτα τα χρηματα και καποια λιγο πιο πανω τα questyle, teac ud 503, m2tech young και schiit.

Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πόσο κάνει το Teac, γιατί θα χρειαστώ κι εγώ μια τέτοια συσκευή (pro-dac-balanced).
 



Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Το θελεις για να συνδεσεις υπολογιστη μονο ή και αλλες συσκευες,αρα χρειαζεσαι ομοαξονικη και οπτικη εισοδο? Θελεις να ειναι και ενισχυτης ακουστικων? Θελεις να εχει και balanced εξοδους? Θελεις να δουλευει και σαν προ? Το 503 ειναι η πιο ασφαλης επιλογη λογω ονοματος και επειδη αντικατασταθηκε προσφατα απο το 505,θα το βρεις και σε καλη τιμη (εννοω απο το εξωτερικο γιατι στη χωρα μας επισημα δεν εισαγεται,δεν ξερω αν καποιος ανεξαρτητος εισαγωγεας το φερνει,αλλα μαλλον ειναι απιθανο).
Επισης το 1000 σαν οριο πως το βαζεις? με βαση την οικονομικη δυνατοτητα που εχεις ή θεωρεις οτι κατι καλυτερο δεν θα το αναδειξει το υπολοιπο συστημα σου?
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

H συνδεση θα ειναι αυστηρα απο υπολογιστη. Οπτικες δεν με ενδιαφερουν. Ουτε ενισχυτης ακουστικων.

Τωρα εαν εχει και balanced δεν θα ελεγα οχι...ας εχει κακο δεν ειναι.

Μπορω να κανω οικονομιες για κατι καλυτερο.....πχ στα 2000ε αλλα δεν ξερω εαν αξιζει ή οπως ειπες και εσυ εαν θα αναδειξει απο το συστημα μου.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Εχω ακουσει και τα 3 διπλα διπλα στο ιδιο συστημα αλλα οχι με ιδιες προυποθεσεις(καλωδια, σταθμες κλπ) οποτε δεν εχει εεγαλη αξια ΑΛΛΑ εγω εγω θα επελεγα το Questyle.

Παρατηρηση 1: Το young καλυτερα να το υπολογιζεις μαζι με το εξ. τροφοδοτικο του.

Παρατηρηση 2: Εχε στο μυαλο σου και το dac της Lab12.
 



Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
τοτε δεν εχεις λογο να δωσεις χρηματα για μια συσκευη που θα εχει ενισχυτη ακουστικων,balanced εξοδο,δυνανατοτητα προ κλπ. Θελω να πω οτι μια συσκευη με τα ολα τα παραπανω στα 1000 ευρω,μπορει σαν καθαροαιμο usb dac (αν και οι κανονικες συσκευες εχουν τουλαχιστον και ομοαξονικη εισοδο) να ειναι χειροτερο απο ενα της κατηγοριας 700 ευρω (τυχαιο παραδειγμα). Πιστευω αλλωστε οτι οι ακροασεις με ακουστικα γινονται εκτος βασικου συστηματος,με το laptop μπροστα μας (ή το smartphone/tablet) σε συνδυασμο με καποιο φορητο usb dac/ενισχυτη ακουστικων.
To θεμα ειναι ομως τι μπορεις να ακουσεις και πως? Καλα οσα σου προταθηκαν,αλλα δεν ξερω αν μπορεις να ακουσεις καποιο.Βαλε παντως στα υποψη και το ayazi της Ιdeon audio,αυτο τουλαχιστον θεωρω πιθανο να μπορεις να το ακουσεις.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
τοτε δεν εχεις λογο να δωσεις χρηματα για μια συσκευη που θα εχει ενισχυτη ακουστικων,balanced εξοδο,δυνανατοτητα προ κλπ. Θελω να πω οτι μια συσκευη με τα ολα τα παραπανω στα 1000 ευρω,μπορει σαν καθαροαιμο usb dac (αν και οι κανονικες συσκευες εχουν τουλαχιστον και ομοαξονικη εισοδο) να ειναι χειροτερο απο ενα της κατηγοριας 700 ευρω (τυχαιο παραδειγμα). Πιστευω αλλωστε οτι οι ακροασεις με ακουστικα γινονται εκτος βασικου συστηματος,με το laptop μπροστα μας (ή το smartphone/tablet) σε συνδυασμο με καποιο φορητο usb dac/ενισχυτη ακουστικων.
To θεμα ειναι ομως τι μπορεις να ακουσεις και πως? Καλα οσα σου προταθηκαν,αλλα δεν ξερω αν μπορεις να ακουσεις καποιο.Βαλε παντως στα υποψη και το ayazi της Ιdeon audio,αυτο τουλαχιστον θεωρω πιθανο να μπορεις να το ακουσεις.
φιλε tanto εσυ τι εχεις να προτεινεις;
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
φιλε tanto εσυ τι εχεις να προτεινεις;
απο αυτα που αναφερθηκαν εχω ακουσει το 503 και το ayazi (την πρωτη εκδοση,η δευτερη προσφατη δεν ξερω ποσο πανω απο το χιλιαρικο κοστιζει). Φυσικα και τα δυο προτεινονται αλλα αν δεν κανεις αμεση συγκριση,δεν θα βγαλεις ακρη (αλλο να ακους ενα dac στο σπιτι ενος φιλου σε ενα συστημα που γνωριζεις τον ηχο του και αλλο να πρεπει να βγαλεις ακρη που θα ακουμπησεις το χιλιαρικο......).
Εγω μιας και δεν γνωριζω το συστημα σου ( τι ενισχυτη και ηχεια εχεις?),θα ελεγα να ξεκινησεις απο χαμηλα και να ακουσεις πιο προσιτα dac (εχεις καποιο τωρα? ποιο? και αν ναι τι σε χαλαει σε αυτο?) και να δεις αν αξιζει να πας στο χιλιαρικο (αν δεν ακουσεις διαφορες στο συστημα σου δεν εχει νοημα)
Μακαρι να γινοταν να παρεις το δικο σου (αν εχεις) για απευθειας συγκριση με ενα υποψηφιο ή να δανειζοσουν καποια απο τα υποψηφια για δοκιμη σπιτι σου.
 


Μηνύματα
205
Reaction score
290
Εγώ έχω το benchmark είμαι ικανοπoιημένος αλλά έχω ακούσει εξαιρετικές κριτικές για το GoldNote dac7
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Αναζητω καποιο dac για αγορα.

Τιμη στα 1000ε.
Ακροασεις κ τετοια ειναι δυσκολα. Οποτε παρακαλώ γνωμες απο εχουν ακουσει(που κ αυτο σχετικο ειναι).

Διάβασα καλα πράγματα σε αυτα τα χρηματα και καποια λιγο πιο πανω τα questyle, teac ud 503, m2tech young και schiit.

Ευχαριστώ
Made in Greece....δώσε μια ευκαιρία ακρόασης και σε ένα ελληνικό προϊόν..
http://www.ideonaudio.com/index.php/products/ayazi-dac
 



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εαν μπορεις να διαθέσεις 1500 εχω το ναιμ ντακ
Εννοειται με ακρόαση ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top