Ερώτηση για δικτυακό δίσκο

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Πρόσφατα βρέθηκε στα χέρια μου ένα δυκτιακος δίσκος της WD ο οποίος έχει μέσα δυο δίσκους των 2TB.
Από πίσω έχει μια είσοδο USB και μια είσοδο δικτιου.
Όσο και να προσπάθησα με καλώδιο USB να το συνδέσω με το pc δε κατάφερα κάτι.
Και κάποια στιγμή μου ήρθε η ιδέα να βάλω ένα καλώδιο δικτιου και ως εκ θαύματος τα windows 7 άρχισαν να τον βλέπουν.
Μάλιστα εμφανίστηκε με διαφορετικό σύμβολο στην ενότητα "Ο υπολογιστής μου" από ότι οι υπόλοιποι δίσκοι.
Αλλά μάλλον κάτι συμβαίνει:
1ον) τον εμφανίζει ως ένα δίσκο ενώ μέσα έχει δυο και φυσικά με τη μισή χωρητικότητα δλδ 2ΤΒ και όχι 4.
2ον) είχε μέσα κάποια αρχεια από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη τα οποία και έσβησα αλλά όταν προσπάθησα να μεταφέρω δικά μου αρχεια η ταχύτητα μεταφοράς ήταν απογοητευτική, ποτέ δε ξεπέρασε τα 30 Mb/s.

Εάν ξέρει κάνεις τι μπορεί να φταίει και έχει τόση χαμηλή ταχύτητα ας με βοηθήσει
Επίσης αυτή η USB θύρα μήπως δημιουργεί κάποιο θέμα ή έχει χαλάσει?

Κάθε βοήθεια δεκτή.
[DOUBLEPOST=1526421781][/DOUBLEPOST]Παραθέτω το μοντέλο της μητρικής μου σε περίπτωση που κάποιος χρειαστεί κάποια πληροφορία.
https://www.asus.com/Motherboards/X79DELUXE/overview/
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.802
Προφανώς είναι δικτυακός δίσκος (NAS) και συνδέεται με καλώδιο δικτύου. Η θύρα usb είναι για να συνδέσεις άλλο δίσκο επάνω του μέσω usb. Το καλό των NAS είναι ότι μπορούν να τους βλέπουν όλες οι συσκευές του οικιακού δικτύου, χωρίς να χρειάζεται να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής.

Βλέπεις την μισή χωρητικότητα γιατί οι 2 δίσκοι πρέπει να είναι σε mirroring (RAID1). Αν χρειάζεσαι ολόκληρη την χωρητικότητα, διαμόρφωσέ τον σε RAID 0 μέσα από το interface που λογικά παρέχεται από την WD.

Η χαμηλή ταχύτητα είναι γνώρισμα των δικτυακών της WD. :D
Tα 30 Mb/s είναι αποδεκτά, και μάλλον καλά για την περίπτωση.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Δηλαδή Γιάννη,
Μου λες ότι μπορώ από ότι κατάλαβα να τον συνδέσω στο ρουτερ και να μοιράζει αρχεια όπου και όταν ζητείτε με το πισι κλειστό.
Για να γεμίσω όμως το δίσκο θα χρειαστώ με αυτή τη ταχύτητα βδομαδες.

Εάν γνωρίζεις διαφώτισε με.
Θα μπορούσα αφού πρώτα έκανα το κάθε δίσκο ξεχωριστό για να έχω όλη τη χωρητικότητα, να τον έβγαζα και να τον έβαζα στο πισι ώστε να γεμίσει γρήγορα?
Θα τον διάβαζε μετά το κουτί του?
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
... η ταχύτητα μεταφοράς ήταν απογοητευτική, ποτέ δε ξεπέρασε τα 30 Mb/s.
...
30 Mb/s ή 30 MB/s?

To MyCloud EX2 ή το MyCloud 2100 είναι?
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Δηλαδή Γιάννη,
Μου λες ότι μπορώ από ότι κατάλαβα να τον συνδέσω στο ρουτερ και να μοιράζει αρχεια όπου και όταν ζητείτε με το πισι κλειστό.
Για να γεμίσω όμως το δίσκο θα χρειαστώ με αυτή τη ταχύτητα βδομαδες.
Τι θύρες LAN έχει το router, 100άρες?
Αν ναι, αγοράζετε ένα switch με θύρες Gb/s και αυξάνει πολύ η ταχύτητα.


Εάν γνωρίζεις διαφώτισε με.
Θα μπορούσα αφού πρώτα έκανα το κάθε δίσκο ξεχωριστό για να έχω όλη τη χωρητικότητα, να τον έβγαζα και να τον έβαζα στο πισι ώστε να γεμίσει γρήγορα?
Θα τον διάβαζε μετά το κουτί του?
Τσάμπα κόπος θα είναι. Δεν διαβάζει το PC το σύστημα αρχείων του NAS, οπότε θα πρέπει να γίνει format του δίσκου στο PC, αλλά μετά ο NAS δεν θα διαβάζει το σύστημα αρχείων που έγινε στο PC.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.802
Εάν γνωρίζεις διαφώτισε με.
Θα μπορούσα αφού πρώτα έκανα το κάθε δίσκο ξεχωριστό για να έχω όλη τη χωρητικότητα, να τον έβγαζα και να τον έβαζα στο πισι ώστε να γεμίσει γρήγορα?
Θα τον διάβαζε μετά το κουτί του?
Όχι.
Διάβασε εδώ πώς θα αλλάξεις raid:
https://support.wdc.com/knowledgebase/answer.aspx?ID=12965
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Το ρουτερ είναι αυτό που δίνει ο ΟΤΕ.

Ευχαριστώ Γιάννη τα κατάφερα και το γύρισα σε jbod και ξανά πάλι σε RAID αλλά η ταχύτητα εγγραφής παραμένει ίδια δλδ χαμηλή.
Αυτό από ότι μου λες είναι φαίνομενο όλων των δυκτιακων δίσκων?
Δηλαδή θα πρέπει να έχω υπομονή ώστε να το φορτώσω με αρχεια?
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Όπως έγραψε ο rose, όλοι οι δικτυακοί WD σέρνονται. Ένας 2TB που πήρα πριν αρκετά χρόνια, είναι παρκαρισμένος σε ντουλάπι για να μη βλέπω τα λεφτουδάκια που πέταξα.
Δεν είναι θέμα router, ένα 100MBit είναι πολύυυυ ταχύτερο απ' τον WD.
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Δεν ξέρω πως γίνεται βάσει των όσων λέτε, αλλά δύο MyCloud Gen2, πάνω σε Gb port switch, μου δείχνουν ταχύτητα 70-90 GB/s (560-720 Gb/s) στην εγγραφή με W10.
Το ίδιο και σε απ' ευθείας σύνδεση PC <-> MyCloud.

Να παίξω κανένα LOTTO?
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Δηλαδή Δημήτρη τζάμπα την υποχρέωση από το συγγενή που μου τον έδωσε!:D
Η έστω μιση η υποχρέωση γιατί μου έμειναν δυο green δίσκοι των 2ΤΒ, κάτι είναι και αυτό.8-)
Πληροφοριακά και μόνο λοιπόν μιας και δε πρόκειται να κάνω καμία αγορά
Άλλοι δίσκοι δυκτιακοι μήπως δουλεύουν πιο γρήγορα?
Μήπως αυτός που λέει ο ika είναι πιο γρήγορος γιατί είναι νεότερης γενιάς?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Μήπως αυτός που λέει ο ika είναι πιο γρήγορος γιατί είναι νεότερης γενιάς?
Μάλλον.
Αλλά δεν ενδιαφέρομαι να δοκιμάσω, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις δεν δίνω δεύτερη ευκαιρία.
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Και έλεγα να πάρω εναν ΕΧ4100 και να βάλω τους δύο σκληρούς μέσα.
[DOUBLEPOST=1526476069][/DOUBLEPOST]
Μήπως αυτός που λέει ο ika είναι πιο γρήγορος γιατί είναι νεότερης γενιάς?
Ποιός ακριβώς είναι ο δικό σας?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λοιπόν 30Mb/s δεν είναι καθόλου κακή ταχύτητα για NAS. Στο δικό μου NAS σε gigabit δίκτυο πιάνω 100Mb/s και είμαι πολύ ευχαριστημένος (128Mb/s είναι το θεωρητικό max). Σε περίπτωση που θεωρείτε πως το WD δεν είναι βολικό και μιας και υπάρχουν οι δίσκοι η καλύτερη λύση είναι το https://www.skroutz.gr/s/7572861/Synology-Diskstation-DS216SE.html. Ουσιαστικά plug'n'play συσκευή, εξαιρετικά απλή στη χρήση. Υπάρχει φθηνότερη και καλύτερη λύση αλλά χρειάζονται κάποιες βασικές γνώσεις υπολογιστών και δικτύων για να σεταριστεί. Τα 140€ που ζητά το diskstation περιλαμβάνουν και ddns μέσα και μπορεί ο κάτοχός του να συνδέεται και απομακρυσμένα στα αρχεία του ανά πάσα στιγμή. Πας διακοπές πχ και δε χρειάζεται να κουβαλάς τη δισκοθήκη σου, αρκεί να έχεις αφήσει ανοικτό το router και το NAS στο σπίτι. Γενικά όποιος έχει πολλά ψηφιακά αρχεία ένα NAS είναι απαραίτητο, τα gb στις μέρες μας είναι φθηνά (το μόνο πράγμα στην αγορά των υπολογιστών που οι τιμές του πέφτουν).
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Απο αυτό που λέει από κάτω το ταμπελάκι του
WD40000H2NC
Τον βρήκα με την ονομασία του. Ορίστε λοιπόν
WD 4 TB My Book World Edition-II
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Επωφελούμενος της συζητήσεως...
Έχω ένα Νας και το δούλευα ένα δίσκο. Βάζοντας δεύτερο δίσκο δεν τον αναγνωρίζει Προφανώς και πρέπει να το κάνω RAID0, στην περίπτωση αυτή θα γίνει format και θα διαγραφούν τα αρχεία μου?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Επωφελούμενος της συζητήσεως...
Έχω ένα Νας και το δούλευα ένα δίσκο. Βάζοντας δεύτερο δίσκο δεν τον αναγνωρίζει Προφανώς και πρέπει να το κάνω RAID0, στην περίπτωση αυτή θα γίνει format και θα διαγραφούν τα αρχεία μου?
Εξαρτάται πάντα από τη συσκευή αλλά λογικά θα πρέπει από το λειτουργικό της να ορίσεις τον δίσκο για να τον δει. Από εκεί θα ορίσεις και το raid αν θα είναι mirrored οι δίσκοι ή όχι. Κανονικά δε θα πρέπει αν γίνει format αν πχ επιλέξεις raid1 θα τον κάνει κλώνο, κι αν επιλέξεις όπως λες raid0 απλά θα τον προσθέσει. Όλα αυτά επαναλαμβάνω έχουν να κάνουν με τη συσκευή.
 

ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.976
Απο αυτό που λέει από κάτω το ταμπελάκι του
WD40000H2NC
Τον βρήκα με την ονομασία του. Ορίστε λοιπόν
WD 4 TB My Book World Edition-II
Είναι προγενέστερο μοντέλο και όντως λένε για αργή μεταφορά αρχείων.
Τα 30Mb/s μπορεί να είναι ικανοποιητικά για χρήση ως server, αλλά θέλει υπομονή για να φορτωθούν τα αρχεία από το PC.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
786
Επωφελούμενος της συζητήσεως...
Έχω ένα Νας και το δούλευα ένα δίσκο. Βάζοντας δεύτερο δίσκο δεν τον αναγνωρίζει Προφανώς και πρέπει να το κάνω RAID0, στην περίπτωση αυτή θα γίνει format και θα διαγραφούν τα αρχεία μου?
Σε raid1 θα περιμεναμε να γινει αντιγραφο (αν υπαρχει σωστη υλοποιηση software).
Σε raid0 θα περιμενα να γινει φορματ και να χασεις τα αρχεια σου διοτι γινεται διαμοιρασμος blocks στους δυο δισκους για λογους ταχυτητας.
Σε jbob πιθανοτατα θα προσθεσει ελευθερο χωρο, χωρις να διαγραψει τα αρχεια σου (δεν ενδιαφερει η ταχυτητα εδω).

Προσοχη: δεν σου εγγυώμαι οτι αυτος που υλοποιησε το software δεν θα κάνει format ετσι κι αλλιως γιατι ετσι τον βολευε... :)
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Απο ότι δείχνει το όλο θέμα θα μείνω με δυο δίσκους.
Δεν είναι και άσχημα.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Να κάνω μια ακόμα ερώτηση?
Ο δυκτιακος δίσκος μόνο σε pc και ρουτερ μπορεί να συνδεθεί?
Δλδ εάν τον συνδέσω σε μια συσκευή που έχει είσοδο δυκτιου δεν ....?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.866
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top