Αλλαγή καλωδίων - αξίζει;

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ψόφια πράγματα...
Χάλασε και το αβουσαιτ..
[DOUBLEPOST=1528753201][/DOUBLEPOST]
Δυστυχώς με τίποτε, εκτός αν αλλάξω σπίτι! Τι διαφορά (αντικειμενική πάντα) κάνουν τα 2 μέτρα vs των 5;
Αλαφρωνουν λιγότερο την τσέπη σου!
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
2x6 καρέ εύκαμπτο ηλεκτρολογικό συνεστραμμένο (περίπου 5-7 συστροφές ανά μέτρο). Κόστος 5-6€, άντε 10. Μπορείς να πάρεις και δύσκαμπτο, solid core, να ενημερώσεις εδώ, και να αρχίσουν οι χαϊεντάδες να πρασινίζουν από τον πανικό τους, μηηηη βγάλτοοοοοοοοο, έχει σκιν ηφέεεεεεεεεεεκτ... Είναι ωραία η ζωή όταν έχει γέλιο...

Αν θες μάρκα για μεταπωλητική αξία και χροιές και ενσωμάτωση στον συρμό, πάρε το 12TC.
Καλώδια έχω. Οπότε δεν είναι θέμα να κατασκευάσω κάτι οικονομικό. Το ερώτημα όμως παραμένει.
Βάσει των συγκεκριμένων προδιαγραφών που έχει το κάθε καλώδιο (αντίσταση, αυτεπαγωγή κ.λ.π κ.λ.π) όπως ανακοινώνονται από την εταιρεία κατασκευής, μπορεί κάποιος να προβλέψει επιστημονικά ποια θα είναι η επίπτωση του καλωδίου στον ήχο του συστήματος; π.χ ας πούμε ότι κατασκευάζω αυτό που πρότεινες. Τι διαφορές θα πρέπει να αναμένω σε σχέση π.χ με το Nordost που έχω οι οποίες όμως να ερμηνεύονται (έστω εν μέρει) βάσει των αντικειμενικών προδιαγραφών των καλωδίων.
Ή άλλη υπόθεση. Ποια επίδραση στον ήχο αναμένεται να υπάρξει αν βάλω ένα Kimber 8VS (9AWG) με 35 ευρώ και ποια με ένα Kimber 12TC (8AWG) των 130 ευρώ;
Ή άλλη υπόθεση τι διαφορές προβλέπεται να υπάρξουν μεταξύ ενός "ακριβού" Mogami 3104 (12AWG) σε σχέση με ένα φτηνότερο Mogami 2972 (15AWG);
Όχι τι διαφορές μπορεί να νομίσω ότι ακούω εγώ ή αυτός ή ο άλλος αλλά διαφορές που να μπορούν μετρηθούν με κάποιο τρόπο και οι οποίες να επιβεβαιώνονται σε επανειλημμένες μετρήσεις.
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τι να περιμένω (από ακουστικής απόψεως) σε σχέση με αυτά που έχω τώρα; Και αν είναι να μπορεί να προβλεφθεί κάποια διαφορά πως αυτή μπορεί να ερμηνευτεί από τις προδιαγραφές των συγκεκριμένων καλωδίων; Και επίσης, γιατί όχι τα Inakoustic με διατομή 4mm; (http://www.odes.gr/shop/kalodia/kal...tik-060244-excellence-speaker-cable-timi.html)
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Καλό μεσημέρι Τάσο,
δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα ερμηνεύοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός καλωδίου να σου πει κάποιος πως ακριβώς θα παίξουν τα ηχεία σου.
Το πιθανότερο είναι να παίξουν διαφορετικά με κάθε καλώδιο.
Αν σου αρέσει το νέο άκουσμα θα εξαρτηθεί απο σένα.
Εγώ πιστεύω οτι το καλώδιο που έχεις είναι μια χαρά και δεν απαιτείται να το αλλάξεις.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα ερμηνεύοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός καλωδίου να σου πει κάποιος πως ακριβώς θα παίξουν τα ηχεία σου.
Το πιθανότερο είναι να παίξουν διαφορετικά με κάθε καλώδιο.
Αν σου αρέσει το νέο άκουσμα θα εξαρτηθεί απο σένα.
- :thumbsup:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
....Αμα θες σαχνεις και μονος σου.....
απο <πλακε> α λα νορντοστ......
μεχρι οτι τραβα η ψυχη σου....
ή και παιζεις....πλακε + και κλωνοι το -
και τουμπαλιν...και οτι σου κατσει στα αυτια σου
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλώδια έχω. Οπότε δεν είναι θέμα να κατασκευάσω κάτι οικονομικό. Το ερώτημα όμως παραμένει.
Βάσει των συγκεκριμένων προδιαγραφών που έχει το κάθε καλώδιο (αντίσταση, αυτεπαγωγή κ.λ.π κ.λ.π) όπως ανακοινώνονται από την εταιρεία κατασκευής, μπορεί κάποιος να προβλέψει επιστημονικά ποια θα είναι η επίπτωση του καλωδίου στον ήχο του συστήματος; π.χ ας πούμε ότι κατασκευάζω αυτό που πρότεινες. Τι διαφορές θα πρέπει να αναμένω σε σχέση π.χ με το Nordost που έχω οι οποίες όμως να ερμηνεύονται (έστω εν μέρει) βάσει των αντικειμενικών προδιαγραφών των καλωδίων.
Ή άλλη υπόθεση. Ποια επίδραση στον ήχο αναμένεται να υπάρξει αν βάλω ένα Kimber 8VS (9AWG) με 35 ευρώ και ποια με ένα Kimber 12TC (8AWG) των 130 ευρώ;
Ή άλλη υπόθεση τι διαφορές προβλέπεται να υπάρξουν μεταξύ ενός "ακριβού" Mogami 3104 (12AWG) σε σχέση με ένα φτηνότερο Mogami 2972 (15AWG);
Όχι τι διαφορές μπορεί να νομίσω ότι ακούω εγώ ή αυτός ή ο άλλος αλλά διαφορές που να μπορούν μετρηθούν με κάποιο τρόπο και οι οποίες να επιβεβαιώνονται σε επανειλημμένες μετρήσεις.
Η διαφορα μεταξυ 8/9 awg ειναι μικρη.Η διαφορα 12/15 ειναι μεγαλυτερη.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τι να περιμένω (από ακουστικής απόψεως) σε σχέση με αυτά που έχω τώρα; Και αν είναι να μπορεί να προβλεφθεί κάποια διαφορά πως αυτή μπορεί να ερμηνευτεί από τις προδιαγραφές των συγκεκριμένων καλωδίων; Και επίσης, γιατί όχι τα Inakoustic με διατομή 4mm; (http://www.odes.gr/shop/kalodia/kal...tik-060244-excellence-speaker-cable-timi.html)
Λογω πολλων μετρων το λιγοτερο 4mm, στα χαρ/κα μεγεθων θες να ειναι οσο ποιο χαμηλα γινεται παντου αλλα δε γινεται:idk:, αναλογως ηχειου και αποστασης απο τον ενισχυτη κανεις συμβιβασμους σε καποια απο αυτα...π.χ. θα δεις οτι μεγαλωνοντας διατομη,συστροφες αυξανει χωρητικοτητα και μειωνονται τα αλλα δυο , η πρωτη επηρεαζει τις υψηλες συχν, και η αντισταση ενταση και ογκο και ελεγχο χαμηλου(df) το μεσαιο θορυβο και γενικα εικονα αυτα σε γενικες γραμμες ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Πρόταση:
Αφού το καλώδιο/ηχείο που εχεις σου δίνει την δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης, δοκίμασέ το. Θα σου ικανοποιηθεί έτσι η ανάγκη της αλλαγής.

Μετά, όταν σου ξαναέρθει, ξαναβάλτα όπως είναι τώρα.

:D
 
Last edited:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Πρόταση:
Αφού το καλώδιο/ηχείο που εχεις σου δίνει την δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης, δοκίμασέ το. Θα σου ικανοποιηθεί έτσι η ανάγκη της αλλαγής.

Μετά, όταν σου ξαναέρθει, ξαναβάλτα όπως είναι τώρα.

:D
χα, χα..σωστός....αυτό θα κάνω! Για κάνε καμιά πρόταση όταν έρθω ξανά Θεσσαλονίκη!
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Η ερώτηση είναι αν, βάσει των τεχνικών χαρακτηριστικών που παραθέτω σε κάθε εικόνα παρακάτω με κάποια υποψήφια καλώδια, μπορεί κάποιος να προβλέψει ότι θα υπάρξει κάποιο όφελος.
Ναι, μπορεί.
Δυστυχώς, το όφελος, είναι σε τεχνικό επίπεδο, κι όχι στο επίπεδο που πιθανώς να επιθυμούσες, υπό την έννοια "καλύτερων μεσαίων" ή, για να το χοντρύνω, "μεστότερων μεσαίων". :p

Η ελαχιστοποίηση της ωμικής αντίστασης, παίζει ένα συγκεκριμένο ρόλο σε τεχνικό επίπεδο, και είναι θεμιτό να συμβεί.

Ομοίως της μιγαδικής αντίστασης, ή εμπέδησης.

Οι σφιχτές επαφές, παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο, κι είναι όλα μετρήσιμα.

Αν θες να ασχοληθείς, σε πείσμα των αρχών του Χάι εντ, οφείλεις να υλοποιήσεις την πρόταση του Κόγια. Τεχνικά, είναι σχεδόν άρτια.

Το σχεδόν, είναι διότι αναφέρεται σε καλώδια που δεν έχουν απλές προδιαγραφές για οντιο, αλλά για κάτι πιο "απαιτητικό", ιδίως από πλευράς ασφάλειας διηλεκτρικού.

Ταυτόχρονα, η έλλειψη ευκαμψίας των αγωγών, μπορεί να σηκώσει κάνα ενισχυτή σούζα, ή να τον πάρει και παραμάζωμα..

Άρτια τεχνικά επιλογή, θα ήταν ένα χοντρό belden ή mogami, χωρίς μπανάνες, γερό σφίξιμο.

Άρτια, διότι είναι εύκαμπτα, για αυτή τη χρήση, ανθεκτικά, κι από εταιρείες που ξέρουν το αντικείμενο, όχι από μπανανέμπορους κλεφτοκοτάδες τσαρλατάνους κατσικοκλέφτες χαϊεντοθήρες.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
από μπανανέμπορους κλεφτοκοτάδες τσαρλατάνους κατσικοκλέφτες χαϊεντοθήρες.

:rofl::rofl::rofl:
[DOUBLEPOST=1528817554][/DOUBLEPOST]
Αφτό δεν είναι χαϊέντ στηρικτικό καβλωδίων ... του κ@λου είναι.:p:p
Κι εγω ετσι θα 'λεγα ... μαλλον σοφτεξ ...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι, μπορεί.
Δυστυχώς, το όφελος, είναι σε τεχνικό επίπεδο, κι όχι στο επίπεδο που πιθανώς να επιθυμούσες, υπό την έννοια "καλύτερων μεσαίων" ή, για να το χοντρύνω, "μεστότερων μεσαίων". :p
Ρε συ Κώστα ,το έχω απορία όμως.
Ποιο ή ποια μπορεί να είναι τα χαρακτηριστικά εκείνα των καλωδίων ,σε σχέση πάντα με τις συσκευές που συνδέουν ,που θα οδηγήσουν σε ξεκάθαρη και πέραν πάσης αμφιβολίας διαφοροποίηση του αποτελέσματος?
Εγώ πχ ,δεν δοκιμάζω ή αλλάζω καλώδια. Από τα ελάχιστα και πάντοτε χαμηλού μπάτζετ καλώδια ηχείων που έχω αλλάξει ,η μοναδική φορά που η διαφοροποίηση εκανε "μπαμ" ,ήταν με καλώδια σαν αυτά που χρησιμοποιεί ο @musicfanatic ,τα Nordost Flatline Gold ,όχι τα MK2 ,τα προηγούμενα.
Με το που τα κούμπωσα ,ήταν σαν να πήρα το ρυθμιστικό του προ για τα treble και να το πήγα στο τέρμα.
Ξεκάθαρη διαφορά (προς το χειρότερο για τα γούστα μου) με όποιο άλλο καλώδιο ηχείων από τα ελάχιστα που έχω δοκιμάσει.
Εκεί λοιπόν ,την θέλω την εξήγηση...σοβαρή εξήγηση από αυτές που δίνεις εσύ (σλουρπ..!) ,όχι γενικότητες περί "πριμάτου χαρακτήρα"...
[DOUBLEPOST=1528818233][/DOUBLEPOST]
Κι εγω ετσι θα 'λεγα ... μαλλον σοφτεξ ...
Λες το Kleenex ,να δίνει καλύτερες χροιές?:p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ποιο ή ποια μπορεί να είναι τα χαρακτηριστικά εκείνα των καλωδίων ,σε σχέση πάντα με τις συσκευές που συνδέουν ,που θα οδηγήσουν σε ξεκάθαρη και πέραν πάσης αμφιβολίας διαφοροποίηση του αποτελέσματος?
Δες εδώ, και μετά όλο το θρεντ.
Μια δεκαετία, τα ίδια λέμε..
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Δες εδώ, και μετά όλο το θρεντ.
Μια δεκαετία, τα ίδια λέμε..
Αυτό, γιατι δεν είναι sticky στα "ΛΟΙΠΑ ΣΥΝΟΔΑ, ΚΑΛΩΔΙΑ"?
Εγω το ειχα κανει pdf για να το εχω προχειρο.
Κοιτα δω πως ησουν στα νιατα σου:
Capture-.JPG
Τσουπωτός, με ωραιο χρωματάκι...
Τωρα, γερασες, ασπρισες...κλαφτα!:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top