αλλο ενα θεμα επιλογης οχηματος (compact suv)

Μηνύματα
14.990
Reaction score
20.670
σε περιπτωσεις απελπισιας θα επερνε με περισσοτερη χαρα ενα τετοιο
https://www.car.gr/13745641-honda-hr-v
η ενα τετοιο
https://www.car.gr/14107623-honda-hr-v

και μεταξυ μας μακαρι να το επερνα και να τελειωναμε αλλα (εν μερη δικιο) "θα δωσουμε αυτοκινητο του 04 για να παρουμε του 05;"
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
τα mini υπαρχουν σε αφθονες ποσοτητες σαν μεταχειρισμενα , με λιγα που ρωτησα και εμαθα μαλλον προκειται για ρημαδια τυπου vw και χειροτερο - μακρυα απο μας.

Όποιον ρωτησεις αυτό θα σου πει ,Σίγουρα τα παλεοτερα Mini και ειδικά οι εκδοσεις s δεν ήταν τέρατα αξιοπηστιας πλέον τα πράγματα από το 2014 και μετά με τα F μοντελα είναι διαφορετικά.
Το καινούργιο Countryman >2017είναι ένα τροποποιημένο BMW X1 που λογο του συγκεκριμένου εξοπλισμού κρατάει χαμηλούς τους δασμούς εισαγωγής .
 

Μηνύματα
14.990
Reaction score
20.670
μπορει αλλα δεν θα το παιζα στο στοιχημα.

ειδα το φορντακι απο κοντα , νταξει απο εξοπλισμο παιρνει πολλα πραμματα εχει ανετα καθισματα και εξυπνους χωρους γενικα.
δειχνει μια φθηνια περιμετρικα της οθοναρας απο αποψη υλικων.

εχει ημιακαμπτο αξονα πισω (κλασσικα) και ταμπουρα.
ρωτησα για αυτοματο παραγγελια μου ειπε καλα χριστουγεννα.
βγαινει καπου 27000 με τα απαντα - δηλαδη οσο το κονα , χμμμ δεν τα λες λιγα αν τα βαλιες διπλα διπλα.

αυριο θα δω το στονικ απο κοντα.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Πάρε το jimmy.
Το καινούργιο.
Δες το εδώ καμαρωτό, πάνω στα πετραδάκια.

89A18CE9-1A46-479D-9CED-CB8948CB3F0F.jpeg

Αν θέλει πιο κοντό, πάρε το Ignis.

3F603597-1E15-4FA5-90DB-00F0D826D916.jpeg


Αν της φαίνεται κι αυτό μακρύ, βάλε τα σε προθεσμιακή.
 

Μηνύματα
14.990
Reaction score
20.670
το jimny ειναι τελιεως εκτος δρομου και δεν εχει χωρους
το ignis ειναι πιο ασχημο και απο το sx4 αλλιως ηταν κομπλε.

παναδω το στονικ σημερα.
ειπε και το κοριτσι μια ιδεα καλη, να δωκουμε το φιεστα τωρα που το θελει ο πελατης, να κρατησουμε το μαυρο σκλι το hrv που εχω αφησει στο χωριο για τα δυσκολα στις ελιες και οτνα ερθει το οποιο παραγγειλουμε το παω πισω.
 

D

Deleted member 23222

Guest
το jimny ειναι τελιεως εκτος δρομου και δεν εχει χωρους
το ignis ειναι πιο ασχημο και απο το sx4 αλλιως ηταν κομπλε.

παναδω το στονικ σημερα.
ειπε και το κοριτσι μια ιδεα καλη, να δωκουμε το φιεστα τωρα που το θελει ο πελατης, να κρατησουμε το μαυρο σκλι το hrv που εχω αφησει στο χωριο για τα δυσκολα στις ελιες και οτνα ερθει το οποιο παραγγειλουμε το παω πισω.
Fiesta θέλει και ένας γνωστός συμφορουμιτη, χωρίς πρόσβαση.
Πιάσε τον zizik να τον ψήσει.
Θα το τσιπώσουμε, θα βάλουμε και ένα μπουρί να βογκάει, και θα του το πασάρουμε...:D
 

Μηνύματα
14.990
Reaction score
20.670
και εχει και ηλιοροφη αμεεε
πστ ζιζικ , εχω καβατζα ενα μοτερακι 2.3 απο το μαζντα , με gtx2867r φουλ ροικες/εκκεντροφορους/σφυρηλατα/χιτωνια/κλπ
το βανεις πανω και αμα λαχει εχω και ενα σετακι μεταδοση να το κανεις 4κουνα
βασιλισσα θα σε κανω
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Ξεπερνα το οριο των 30.000 ευρω που εχει τεθει,περιθωριακο,δικτυο αντιπροσωπων και 2.000 κυβικα την εποχη των τουρμπο;Για την εμφανιση,περι ορεξεως...
Kαι ποιος είπε ότι η δίλιτρη έκδοση είναι η μοναδική του Subaru XV; Προσωπικά έχω εμπειρία από το 1.6 (το συγκεκριμένο είχε κοστίσει προ τριετίας νομίζω περί τις 26.000) και το αυτοκίνητο είναι εξαιρετικό, τόσο σε ανοιχτό δρόμο όσο και εκτός, σε ιδιαίτερα απαιτητικές καταστάσεις.

http://subaru.net.gr/assets/files/18XV_Spec_EC_GR.pdf

Μια επίσκεψη μέχρι τη Subaru στη λεωφόρο Κηφησίας στο Χαλάνδρι αξίζει τον κόπο.
By the way, στο κέντρο του Χαλανδρίου για ψώνια ούτε με τρίμετρο παρκάρεις.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.729
και εχει και ηλιοροφη αμεεε
πστ ζιζικ , εχω καβατζα ενα μοτερακι 2.3 απο το μαζντα , με gtx2867r φουλ ροικες/εκκεντροφορους/σφυρηλατα/χιτωνια/κλπ
το βανεις πανω και αμα λαχει εχω και ενα σετακι μεταδοση να το κανεις 4κουνα
βασιλισσα θα σε κανω
Πρέπει να είναι απ' αυτά που μόλις τα φτιάξεις ησυχάζεις δια παντός από τα συνεργεία λόγω αξιοπιστίας. :laugh:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Προσωπικά έχω εμπειρία από το 1.6 (το συγκεκριμένο είχε κοστίσει προ τριετίας νομίζω περί τις 26.000) και το αυτοκίνητο είναι εξαιρετικό, τόσο σε ανοιχτό δρόμο όσο και εκτός, σε ιδιαίτερα απαιτητικές καταστάσεις.

Αυτό έχει επιδόσεις '80s καλέ. :D 13,9 και 175.
Το πρόβλημα με τη Subaru είναι η μεγάλη προσκόλληση στην αγορά των ΗΠΑ. Έχουν μείνει πολύ πίσω τεχνολογικά και είναι πολύ ακριβοί στην Ελλάδα.
 

Μηνύματα
14.990
Reaction score
20.670
Τα subaru είναι εκπληκτικές κατασκευές αλλά δυστυχώς το μήκος είναι απαγορευτικό για ψυχολογικούς λόγους
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Αυτό έχει επιδόσεις 80s καλέ. :D 13,9 και 175.
Το πρόβλημα με τη Subaru είναι η μεγάλη προσκόλληση στην αγορά των ΗΠΑ. Έχουν μείνει πολύ πίσω τεχνολογικά και είναι πολύ ακριβοί στην Ελλάδα.
Α, οι επιδόσεις ...ναι, ναι, ναι.
Ο.Κ. δε θα επιμείνω άλλο.
Όπως έγραψε και ένας άλλος φίλος, περί ορέξεως...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.391
Reaction score
74.659
Α, οι επιδόσεις ...ναι, ναι, ναι.
Ο.Κ. δε θα επιμείνω άλλο.
Όπως έγραψε και ένας άλλος φίλος, περί ορέξεως...
Σαφώς. Μπορείς όμως να αμφισβητήσεις την πραγματική ανάγκη αξιοπρεπών επιδόσεων όταν ένα όχημα κινείται εκτός πόλης και εθνικών οδών στην Ελλάδα;

Τα CVT, η χωρίς δυνατότητα συντήρησης (πρόβλημα; = αλλαγή) κατάρα της ιαπωνικής αυτοκινητοβιομηχανίας, πνίγουν τις όποιες επιδόσεις ενός οχήματος και όταν αυτά συνδυάζονται με ασθενικούς κινητήρες λόγω φορολογίας σε βαριά οχήματα με υψηλές απώλειες τριβών, ο χρήστης (και κατά τη γνώμη μου, η ασφάλεια) υποφέρει.
Η Subaru, που πουλάει το 70% της παραγωγής της στις ΗΠΑ, έχει επιλέξει έναν δρόμο που κατά τη άποψή μου δεν ταιριάζει στη χώρα μας.


https://en.wikipedia.org/wiki/Jatco
 

Μηνύματα
14.990
Reaction score
20.670
ολιγον φθηνο και το στονικ στη μεσαια εκδοση (δεν ειχε premium το καταστημα) χειροτερα καθισματα και λιγοτερο χρησιμο χωρο αποσκευων σε σχεση με το φορντακι.
ωστοσο , αυτοματο με 120 αλογα , διχρωμια , premium επιπεδο κοτσαδορο και προειδοποιηση τυφλου σημειου/αλλαγη λωριδας κλπ κατω απο τα 23000 τελικη - φυσικα τα χριστουγεννα

θα δω και το κονα αν προλαβω και σκεφτομαι να δω το hrv που ειναι αλλο επιπεδο μεν αλλα μακρυτερο δε (ποτε δεν ξερεις)
ωστοσο το hrv αυτοματο ειναι με cvt - χονταρα μεν αλλα cvt , αντεχει αραγε;
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Παναγιωτη το nissan qashqai το εχετε δει;
Υπαρχει και 4χ4 και ειναι λιγο κατω απ τα 4.40.
 

Μηνύματα
14.990
Reaction score
20.670
Δηλαδή πάνω από τα 419.9999 οπότε δεν το δείχνω καν.

Είδα το κονα
Ποιοτικώς δείχνει καλύτερο από το στονικ εσωτερικά και από το φορδ.
Το φορδ εξακολουθεί να έχει καλύτερα καθίσματα.
Θέλει φυσικά 5 μήνες γιατί η έκδοση distinctive είτε 1.6 είτε 1.0 είναι μόνο παραγγελία
Σαν τετρακίνητο έχει καλύτερη ανάρτηση πίσω πολλαπλών συνδέσμων έναντι άξονα που έχουν όλα τα προσθιοκινητα.

Το γέλιο έχει η τουρμπίνα στα χιλιαρια. Έχει αστείο μέγεθος , παίζει να χωρά σε γυναικεία τσάντα μαζί με το κραγιον
 


Μηνύματα
64
Reaction score
46
To καινούργιο Jimnaki τα σπάει...αλλά είμαι πολύ προκατειλλημένος, έχω Samurai του ΄93 και είχαμε στην εταιρεία Jimny μέχρι που το κλέψανε το προηγούμενο καλοκαίρι...
Στο θέμα μεγέθους είναι το τέλειο για να παρκάρεις σε περιοχές με πρόβλημα. Είναι αρκετά ψηλό για να έχεις πολύ καλή ορατότητα γύρω-γύρω, αλλά δεν καλύπτει πολλά από τα προαπαιτούμενα.
Για ΚΙΑ θα σου πω μην το σκέφτεσαι που δεν είναι Γιαπωνέζικα, αυτή την στιγμή είναι τουλάχιστον εφάμιλλα. Έχω ένα VENGA που το οδηγεί κυρίως η σύζυγος και την καλύπτει πλήρως από χώρους, ορατότητες, μέγεθος....και στην εταιρεία έχουμε ένα Picanto (το προτελευταίο μοντέλο) που οδηγώ κυρίως εγώ.
Και τα 2 έχουν ηλιοοροφή. Ειδικά στο VENGA είναι όλη η οροφή...ναι δεν λέω ωραία είναι, αλλά άντε να την έχουμε ανοίξει 20-25 φορές σε σχεδόν 7 χρόνια που το έχουμε. Και πάντα απογευματάκι να έχει πέσει ο ήλιος ή βράδυ ή με συννεφιά...
Μία φορά βέβαια στον κάμπο κοντά στην Καρδίτσα σε επιστροφή από ταξίδι, με ανοιχτή την Ηλιοροφή περνώντας κοντά από ένα ποτιστικό που έριχνε κοντά 30 μέτρα ψηλά, μας έκανε ένα εκπληκτικό μπάνιο...τα παιδιά που καθόταν πίσω και ήταν τα μόνα που βράχηκαν, ξετρελάθηκαν! Με λίγα λόγια, ωραία η ηλιοοροφή, αλλά ίσως λίγο άχρηστη...

Τα ΚΙΑ έχουν φτηνά service, είναι αξιόπιστα, 7 χρόνια εγγύηση και αν κάτι θα έπρεπε να σχολιάσω είναι η ίσως λίγο αυξημένη κατανάλωση (ειδικά στο VENGA), οπότε αν πας για KONA προτίμησε τον χιλιάρη turbo. Τα αδέρφια τους τα συμπαθώ εξίσου. Είχα πριν το VENGA το i20 μέχρι που με τρακάρανε και πήγε άκλαφτο, αλλά επέζησα!

(δεν ειναι τυχαίο που και η δική μου σύζυγος όταν κοιτούσαμε και πήραμε το VENGA τα σχόλια ήταν πολύ κοντά στα σχόλια της δικής σου...)
 

Μηνύματα
14.990
Reaction score
20.670
Ο κόσμος είναι βλαμμένος.
Βαριωσαντω να δουλέψουν και θέλουν να πουλάνε αυτοκινητα.

Ψάχνω να βρω stonic premium σε έκθεση για να το δω. Παίρνω από δω παίρνω από κει τίποτα όλοι uptown. Παίρνω στο ποτάμι στην fms με λέει έχω το τεστ ντραιβ έλα από Δευτέρα να το δεις . Μαστα αλλά επειδή θα διακοπευω θα έρθω αργότερα . Μπιρι μπιρι για πες μου το premium με αυτό εκείνο το άλλο ποσό θέλει τόσα και τότε , ναι εντάξει ηλιοροφή να μην ρωτήσω γιατί θα μου πεις ότι δεν παίρνει - βεβαίως και παιρνει αλλά παραγγελια. Τι είπες αντίχριστε έρχομαι από κει.

Μπιρι μπιρι , παίρνει ηλιοροφή στα 600 , τι καινούριο πακέτο ασφάλειας φθηνότερο συν ανακλεινομενους καθρέπτες μέσα δικέ μου, συν πορτοκαλί πακέτο δωρεάν και όχι με χρέωση 350 που είπαν οι άλλοι κλπ

Δύο μαγαζια μου είπαν ηλιοροφή όχι και δεν το έψαξαν καθόλου και αυτός μου έδειξε email από τον εισαγωγέα ότι διατίθεται σε συγκεκριμένη τιμή και δεν συνδυάζεταιε διχρωμια.
Μπερδεύει βέβαια η υπόθεση γιατί η αξία προ φόρων πάει κοντά ή πάνω από τα 17000 οπότε αλλάζει ο συντελεστής του τέλους ταξινόμησης αλλά δεγα είναι διαθέσιμο. Από βδομάδα θα μου στείλει τελική τιμή και βλέπουμε.
Με το μάτι με όσα ζήτησα θα πάει κάπου 24000 παρα αλλά θα του λείπει μόνο η τετρακίνηση και η ιαπωνική καταγωγή.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.948
Reaction score
20.455
Ηχοσύστημα θα του αλλάξεις ή θα μείνεις με το stock;:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.710
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top