Επιλογή προενισχυτή ή άλλη πρόταση για τα ενεργά Genelec 8050B.

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Έχω έναν δικάναλο Marantz PM7003, έναν πολυκάναλο Marantz NR-1501 (έχει πολύ χαμηλό προφίλ επειδή είχα ήδη έπιπλο με δεδομένο ύψος) με τα Klipsch RF-10 και το RC-10.

Μετά από κάποιων μηνών επαφή με άτομο με high-end pedigrees και μουσικότητες και χροιές και κατανύξεις και πολλά ζευγάρια ηχείων, αποφάσισα πως δεν είναι για μένα το σπορ της αέναης αναβάθμισης. Διάβασα όσο μπορώ να καταλάβω και σιγά σιγά ενέδωσα στα προφανή οφέλη των ενεργών και πήρα μεταχειρισμένα Genelec 8050B από αγγελία εντός forum.

Φυσικά ως γνήσιος νουμπάς στον ήχο και επειδή είχα μόνο τελικό μέχρι στιγμής, μαθαίνω οτι θα χρειαστώ προενισχυτή (και δε ξέρω κι εγώ τί άλλο) για να συνδέσω τις πηγές μου. Η οποία προς το παρόν είναι το dvd OPPO 971H και ένα παλιό λαπτοπ που συνδέω πού και πού.

Μετά απ'όλα αυτά, ποιά είναι τα κριτήρια ώστε να επιλέξω προενισχυτή; Σίγουρα θέλω να συνδέω το dvd player, όσο αντέχει ακόμη, και το λαπτοπ. Όμως θα ήθελα να μάθω να θα μπορούσα να έχω συνδεμένα και τα Klipsch μου και να παίζουν όλα μαζί, σαν drag show. Ξέρω οτι δε θα είναι καλό, ίσως πιο πολύ από περιέργεια να θέλω να το κάνω.

Το παιδί που μου πούλησε τα ηχεία μου πρότεινε και τη λύση μίκτη. Δεν έχω ιδέα.
Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Budget δεν είμαι σίγουρος, αλλά σίγουρα δε θέλω να ξεφύγω από 800-1000 ευρό. Αν υπάρχει και λύση με φθηνό παθητικό προενισχυτή (αν το λέω σωστά), το βλέπω κι αυτό.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Έχω έναν δικάναλο Marantz PM7003
Είσαι πολύ τυχερός. Αυτός έχει pre out από πίσω.
Μα καλά δεν ξέρετε τις δυνατότητες από τα μηχανήματά σας; Η ερώτηση δεν αφορά μόνο εσένα, αλλά και άλλο πρόσφατο παράδειγμα.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Οχι δεν καταλαβαίνω ακριβώς τί κάνει το pre-out, νομιζα απλώς ότι το χρησιμοποιείς για να δώσεις σήμα σε κάποιον προενισχυτή ή σε ενα subwoofer. Δηλαδή μπορώ να χρησιμοποιήσω την pre-out και να οδηγήσω τα ενεργά μου παρακάμπτωντας τα ενισχυτικα του ολοκληρωμένου μου;

Αυτά ίσως να είναι αυτονόητα για κάποιους αλλά εμένα δε μου χρησιμευσαν ποτέ κι έτσι δεν έδωσα σημασία στο τί κανουν όλα τα εργαλεία τους.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ναι, αυτό κάνει.
[DOUBLEPOST=1544048337][/DOUBLEPOST]Και εξηγούμαι.
Χρησιμοποιείς το εργαλείο σου ως προενισχυτή - επιλογέα πηγών και παίρνεις το σήμα από το pre-out να το πας όπου θες. Είτε σε τελικό ενισχυτή, είτε στα ενεργά ηχεία σου.
[DOUBLEPOST=1544048522][/DOUBLEPOST]Και με μια μικρή επιφύλαξη μπορώ να πω ότι και τον πολυκάναλο Marantz NR-1501 μπορείς να χρησιμοποιήσεις, Αν και ΜΟΝΟ ΑΝ η έξοδος VCR-out που έχει από πίσω είναι ρυθμιζόμενης έντασης από το ποτεσιόμετρο. Αν είναι, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή και επίσης και την έξοδο SUB-out που έχει ο Marantz NR-1501 για να βάλεις ένα subwoofer.
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Όχι, κάνεις λάθος. Και μάλιστα λάθος διπλή φορά. Η μία είναι ότι το ηχείο επειδή έχει XLR θέλει σόνει και καλά balanced σήμα και η δεύτερη είναι ότι αυτά που λες ότι πρότεινε ο Κώστας κάνουν άλλη δουλειά (σε ψηφιακό σήμα).
Αν ο ιδιοκτήτης των ηχείων ανοίξει το manual των ηχείων του, θα διαβάσει ότι αν από την έξοδο RCA-unbalanced που του είπα πριν, πάρει σήμα με διπλό καλώδιο και θωράκιση, μπορεί να ενώσει ένα XLR βύσμα από την άλλη μεριά και να συνδέσει με unbalanced σύνδεση το ηχείο του.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
το ηχείο επειδή έχει XLR θέλει σόνει και καλά balanced σήμα
Το ηχείο θέλει σόνει και καλά balanced σήμα για να παίξει όσο δυνατά μπορεί να παίξει αλλιώς θα παίζει 3db λιγότερο.
Αυτό που σόνει και καλά θέλει είναι xlr βύσμα.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Σίγουρα θα παίξει μια χαρά. Κάπου στη διατύπωση χαθήκαμε. Μάλλον πιο σωστά το έγραψε ο Dimifoot!
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ευχαριστώ παιδιά, προφανώς και θα το κάνω με, μάλλον, τον Marantz NR-1501 για να βάλω και subwoofer λίαν συντόμως. Παρ'όλ'αυτά, κάποια στιγμή θα βάλω και 2ο sub, και είναι σίγουρο πως θα πάρω προενισχυτή για περισσότερη ευκολία και balanced XLR και άλλα καλούδια.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Ρωτάω διότι δε ξέρω από πού ν αρχίσω να κοιτάω. Κάτι σε ενεργό, αφού έκαναν τόσο τα ηχεία μου, ας τα περιποιηθώ μ' έναν τίμιο προ. Δώστε μου 1-2-3 παραδείγματα για να ξέρω τί κατηγορίας και είδους μηχανήματα πρέπει να ψάχνω.

Επίσης, αν βάλω με σπλιτερ και συνδέσω 2 ενεργά sub στον Marantz υπάρχει θέμα;
 
Last edited:


Μηνύματα
414
Reaction score
891
@Petros_Dalipis δοκίμασα το VCR-out του NR1501 αλλά δυστυχώς δε δέχεται ρύθμιση έντασης, αλλά μπορώ να μειώσω ένταση από το oppo 971H. Με τον PM7003 η pre-out δουλεύει μια χαρά και μπορώ να έχω και τα 2klipsch + κεντρικό ταυτοχρόνως στο speakers A+B. Είναι λίγο τέρας του Φρανκενστάιν, αλλα έχει φάση για τώρα...

Επίσης επειδή το dvd μου έχει volume control μπορώ να συνδέσω τα ηχεία μου κατευθείαν εκεί τελικά... χάνω κάτι σε ποιότητα παίζοντας απευθείας απ' το Oppo? Λίγες γραμμές που εκανα δεν μπόρεσα να διακρίνω κάτι που να είναι ξεκάθαρα ακουστό.

Άρα μελλοντικά θα χρειαστω τουλάχιστον προενισχυτή πολυκάναλο απ' όσο καταλαβαίνω, ιδανικά με XLR; Είναι μια αρχή για να αρχίσω να ψάχνω, έχουμε κι ένα λάπτοπ να συνδεσουμε...
 




Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Επίσης επειδή το dvd μου έχει volume control μπορώ να συνδέσω τα ηχεία μου κατευθείαν εκεί τελικά... χάνω κάτι σε ποιότητα παίζοντας απευθείας απ' το Oppo? Λίγες γραμμές που εκανα δεν μπόρεσα να διακρίνω κάτι που να είναι ξεκάθαρα ακουστό
Φυσικά και μπορείς να τα συνδέσεις εκεί. Καλύτερα είναι, γιατί μεσολαβούν ένα ζευγάρι καλώδια μόνο, αντί για 2 ζευγάρια και μια ολόκληρη συσκευή.[/user]
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Έχω έναν δικάναλο Marantz PM7003, έναν πολυκάναλο Marantz NR-1501 (έχει πολύ χαμηλό προφίλ επειδή είχα ήδη έπιπλο με δεδομένο ύψος) με τα Klipsch RF-10 και το RC-10.

Μετά από κάποιων μηνών επαφή με άτομο με high-end pedigrees και μουσικότητες και χροιές και κατανύξεις και πολλά ζευγάρια ηχείων, αποφάσισα πως δεν είναι για μένα το σπορ της αέναης αναβάθμισης. Διάβασα όσο μπορώ να καταλάβω και σιγά σιγά ενέδωσα στα προφανή οφέλη των ενεργών και πήρα μεταχειρισμένα Genelec 8050B από αγγελία εντός forum.

Φυσικά ως γνήσιος νουμπάς στον ήχο και επειδή είχα μόνο τελικό μέχρι στιγμής, μαθαίνω οτι θα χρειαστώ προενισχυτή (και δε ξέρω κι εγώ τί άλλο) για να συνδέσω τις πηγές μου. Η οποία προς το παρόν είναι το dvd OPPO 971H και ένα παλιό λαπτοπ που συνδέω πού και πού.

Μετά απ'όλα αυτά, ποιά είναι τα κριτήρια ώστε να επιλέξω προενισχυτή; Σίγουρα θέλω να συνδέω το dvd player, όσο αντέχει ακόμη, και το λαπτοπ. Όμως θα ήθελα να μάθω να θα μπορούσα να έχω συνδεμένα και τα Klipsch μου και να παίζουν όλα μαζί, σαν drag show. Ξέρω οτι δε θα είναι καλό, ίσως πιο πολύ από περιέργεια να θέλω να το κάνω.

Το παιδί που μου πούλησε τα ηχεία μου πρότεινε και τη λύση μίκτη. Δεν έχω ιδέα.
Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Budget δεν είμαι σίγουρος, αλλά σίγουρα δε θέλω να ξεφύγω από 800-1000 ευρό. Αν υπάρχει και λύση με φθηνό παθητικό προενισχυτή (αν το λέω σωστά), το βλέπω κι αυτό.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Για πες εντυπώσεις από τα Genelec συγκριτικά με το προηγούμενο set-up σου.
Balanced pro: https://emotiva.com/collections/pre-amps/products/xsp-1
 
Last edited:

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Για πες εντυπώσεις από τα Genelec συγκριτικά με το προηγούμενο set-up σου.
Νομιζω δεν υπάρχει σύγκριση.
Μιλάμε για ανόμοια πράγματα.
Ελπίζω δλδ.
Αν δεν έχει δει βελτίωση χαοτική πρέπει να πηδηχτουμε από τα παράθυρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Πολυκάναλος av με XLR, συμφέρουσα αγορά είναι κι ο γιαμάχα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top