Φάση κανονικά η ανάποδα;


S

sk4t4

Guest
Μωρε εχεις φαει προβατινα σε επιροδιομενη σουβλα ?
δεν ξερεις τι χανεις.....πανε ολα τα βαρια μεταλλα στο συκωτι.....και εισαι αλλου..............
(μεταξυ μας ειχα μονστερ καλωδια το 84)
Την προβατινα δε θελω ουτε να τη βλεπω,οποτε...:D
Εχεις δικαιο για τη Monster και τη χρονολογια,αλλα υπαρχει μια διαφορα.Δεν παρηγαγε προιοντα ρευματος,για τα οποια γινεται η κουβεντα,τοτε,η δεν εισαγονταν στην Ελλαδα.Εγω ειχα καλωδια ρευματος Audioquest και Kimber,το 1987.
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
- που να δείτε τι γίνεται στον χώρο της αγωνιστικής αυτοκίνησης με τα μπουζοκαλώδια
Αυτά μεταφέρουν παλμούς υψηλής τάσης, οπότε χρειάζονται καλώδιο με συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά στο εύρος του φάσματος που λειτουργούν, άρα θα υπάρχουν διαφορές, τεχνικά τεκμηριωμένες.
Αλλά γιατί μπουζοκαλώδια; Όλα τα σοβαρά μοτέρ έχουν πηνείο πάνω από κάθε μπουζί.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.407
Reaction score
1.857
Πολύ σχετική αναλογία-απόδειξη !
Το μεταβατικό του σπινθήρα της Μανιέτι-Μαρέλλι με ένα σκασμό Αμπέρ, που κατα Φουριέ ούτε ξέρω τι συχνοτικά ύψη θα αγγίξει από τη μία, και τα 5Α(λέμε τώρα...) των 50Hz στο πρωτεύον των 230V από την άλλη...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.492
Reaction score
50.805
:headbang:

Αν έλεγες διαφορετικά ίσως δεν βάραγα το κεφάλι μου...
- γενικά όταν αρχίζει η υποκειμενική αξιολόγηση ( μου αρέσει , είναι καλύτερο , κλπ ) , τελειώνει η συνεννόηση

- για καφέ να μιλήσουμε ( μου αρέσει : με ή χωρίς γάλα . . . με ή χωρίς και πόση ζάχαρη . . . σε ποια θερμοκρασία κλπ ) , πάλι άκρη δεν θα βγάλουμε






- επί του θέματος , στηρίζω το ''διαφορετικά''
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Για να το κάνει, θα έχει τις αμφιβολίες του.
..βιάζεσαι Πέτρο, βιάζεσαι πολύ και υποπίπτεις σε λάθη.

Σου γνωρίζω ότι δεν έχω προβεί στην αλλαγή των ασφαλειών του τροφοδοτικού του Phono, προέχουν αλλά πράγματα. Συνεπώς δε τίθεται κανένα ζήτημα αμφιβολιών. Η ερώτηση που του έκανα, εντασσόταν στην προσπάθειά μου να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα από το σύστημα.
Και σ' αυτό ακριβώς το πνεύμα ήταν και η απάντησή του.

Εσφαλμένος ο συλλογισμός σου!
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
..βιάζεσαι Πέτρο, βιάζεσαι πολύ και υποπίπτεις σε λάθη.

Εσφαλμένος ο συλλογισμός σου!
ΟΚ, δεκτόν. Εγώ πάντως έχω μεγαλύτερα, πιο θεμελιώδη προβλήματα στα συστήματά μου, ώστε να φτάσω σε αυτές τις τελευταίες λεπτομέρειες. Ευχομαι σε σένα μα μη συμβαίνει αυτό.
Επίσης, συγνώμη για την τόση ευγένεια, δεν ξέρω τι με έπιασε πρωί πρωί!:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.249
περασαν πολλες δεκαδες διαφορετικοι ακροδεκτες,διαφορετικων εταιριων,και για διαφορετικες εφαρμογες, απο το σπιτι μου και εχω βγαλει τα συμπερασματα μου εδω και πολλα χρονια
Μήπως έχεις διαθέσιμη μια μέτρηση χρόνων αντήχησης από το σπίτι σου (πακέτο με σπέκτρογκραμ χαμηλά), μαζί με μια μέτρηση απόκρισης πλάτους; Θα εκτιμηθεί δεόντως και μια μέτρηση THD στη στάθμη αναφοράς, πακέτο με ένα στεπ ρισπονς κι είμαστε έτοιμοι.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Εσυ που τα γραφεις αφτα
εχεις φαει με μαχαιροπηρουνα επιροδιομενα ?
να δεις που πανε οι μετρησεις,.........
εχεις ανοιξει κρασι με ομομεταλλο τυρμπουσον......
εχεις μωρε αναφτηρα με ρικνωση απο ροεζετα ροδιου ?
Εχεις χερουλια κοροιδιου εκει που ακους.............
αν δεν εχεις εισαι ενα τιποτα επιροδιομενο
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
ΟΚ, δεκτόν. Εγώ πάντως έχω μεγαλύτερα, πιο θεμελιώδη προβλήματα στα συστήματά μου, ώστε να φτάσω σε αυτές τις τελευταίες λεπτομέρειες. Ευχομαι σε σένα μα μη συμβαίνει αυτό.
Επίσης, συγνώμη για την τόση ευγένεια, δεν ξέρω τι με έπιασε πρωί πρωί!:p
Συμφωνώ! Γ' αυτό άλλωστε και δεν εχω ασχοληθεί (ακομη), με το θέμα των ασφαλειών. Το ζήτημα είναι εάν είναι σοβαρό να λέει, και να επιμένει καποιος ότι ακούγονται διάφορες. Κατά τον Friedrich Schaefer/ASR, ναι, κατά τον Alex, όχι, θεωρεί ότι είναι γελοιότητες.
Σ' εμάς πλέον εναπόκειται να κρίνουμε ποια πρόταση θα απορρίψουμε, αυτή της ASR, ή αυτή του Αlex;

Eσυ τι λες;
 

S

sk4t4

Guest
Μήπως έχεις διαθέσιμη μια μέτρηση χρόνων αντήχησης από το σπίτι σου (πακέτο με σπέκτρογκραμ χαμηλά), μαζί με μια μέτρηση απόκρισης πλάτους; Θα εκτιμηθεί δεόντως και μια μέτρηση THD στη στάθμη αναφοράς, πακέτο με ένα στεπ ρισπονς κι είμαστε έτοιμοι.
Ειμαι εκτος χομπυ=μονο δικαναλος ηχος πια γι αυτο δεν υπαρχουν μετρησεις.Την εμπειρια μου καταθετω απο τις δοκιμες που εχω κανει και περιμενω να ακουσω και σενα επι του θεματος.
Υ.Γ.1 Περιμενω και κατι αλλο.Διαβασες το π.μ.;
Υ.Γ.2 Δανειζω την πριζα μου, μονο σε αμφισβητιες που κατοικουν στη Αθηνα,με την προυποθεση να παραβρισκομαι στη δοκιμη.Ο πρωτος που θα στειλει σχετικο π.μ. θα ειναι ο τυχερος.Κατοπιν,ας γραψει τις εντυπωσεις του.Προσοχη!Η τρυπα στον τοιχο πρεπει να εχει μεγαλο βαθος,για να χωρεσει η πριζα.
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
Εγώ λέω ότι δεν θα ακούμε διαφορές.

Αν όμως έχουμε τον τέλειο χώρο, τα τέλεια μηχανήματα, το τέλειο υλικό αναπαραγωγής, τότε μόνο θα άξιζε να κάνουμε δοκιμή. Αλλά ακόμα και τότε αν ακούγαμε διαφορές, θα μπορούσαν να εξηγηθούν από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του προς εξέταση αλλαζόμενου εξαρτήματος.
Αν αναφερόμαστε μόνο στο φις τροφοδοσίας, τότε λέω ότι δεν θα ακούμε διαφορά, εκτός αν το ένα από τα 2 προς εξέταση είναι εκτός προδιαγραφών.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.540
Reaction score
126.249
Ειμαι εκτος χομπυ=μονο δικαναλος ηχος πια γι αυτο δεν υπαρχουν μετρησεις.
Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για να μην υπάρχουν μετρήσεις, κι αν δεν υπάρχουν αξιόλογες μετρήσεις δεν μπορούν να υπάρχουν συμπεράσματα ακροάσεων για τίποτα.

Τα υπόλοιπα, ανήκουν σε ένα ωραίο χόμπι σπατάλης χρόνου και χρήματος, με πολύ πλάκα, ατελείωτο χαβαλέ, πίπες ολκής και σκατς. Καλή φάση, εγώ γουστάρω.
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εγώ λέω ότι δεν θα ακούμε διαφορές.

Αν όμως έχουμε τον τέλειο χώρο, τα τέλεια μηχανήματα, το τέλειο υλικό αναπαραγωγής, τότε μόνο θα άξιζε να κάνουμε δοκιμή. Αλλά ακόμα και τότε αν ακούγαμε διαφορές, θα μπορούσαν να εξηγηθούν από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του προς εξέταση αλλαζόμενου εξαρτήματος.
Αν αναφερόμαστε μόνο στο φις τροφοδοσίας, τότε λέω ότι δεν θα ακούμε διαφορά, εκτός αν το ένα από τα 2 προς εξέταση είναι εκτός προδιαγραφών.
Κατανοώ την απάντηση. Μένει να τα αποκτήσεις λοιπόν!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.637
Reaction score
12.238
Καλημέρα Alex. Σε παλαιότερη συνομιλία που είχα με τον κατασκευαστή του Phono Stage (ASR Basic Exclusive Elkos, mod 2016), και σε ερώτησή μου εάν υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάσω ακόμη περισσότερο την απόδοσή του, μου πρότεινε το παρακατω:

"Hello,



there are many producers of HQ fuses, we are using rhodium plates versions.

Read more under :

Fuses in Basis

Pl
ease find an info about the fuses under

Inside there are 8 amp slow fuses, only this fuse have influence on sound.

outside 0,5 Amps- is only for charging, no need to exchange them."

Στη συνέχεια του mail, υποδεικνύει με φωτό ποιες ασφάλειες ακριβώς (2), πρέπει να αναχθούν.

Σε ρωτώ: να αγνοήσω την πρόταση του; Να τη χαρακτηρίσω ως High-endιά και να την προσπεράσω;
Εαν ναι, πώς να να το κάνω, το λέει ο κατασκευαστής μιας σοβαρής θέλω να πιστευω εταιρίας κατασκευής μηχανημάτων ήχου, και όχι μόνον ο sk4t4, ή κάποιος έμπορος που ενδιαφέρεται για πώληση= κέρδος.


Ειλικρινά θα ήθελα την γνώμη σου...
Αν και απευθύνθηκες σε συγκεκριμένο άτομο και όχι γενικά, θα μπω στην διαδικασία να σου απαντήσω.

Εδώ είναι η περίπτωση που λέμε η γνώση είναι δύναμη και ξεφεύγουμε από τις γενικότητες και τα High-Endάδικα τσουβαλιάσματα...
Στο μηχανάκι που αναφέρεις λοιπόν, οι ασφάλεια του 0,5 ampere, που σου είπε πολύ σωστά ο Κυριούλης αυτός να μην πειράξεις, βρίσκεται στο δίκτυο των 230 volts και συγκεκριμένα στην είσοδο του φορτιστή.
Στο εσωτερικό τώρα του μηχανήματος, και συγκεκριμένα επάνω στις δύο τάσεις που τροφοδοτούν τα κυκλώματα του ήχου με DC, όχι όπου να είναι, βρίσκονται οι δύο 8αρες που σου είπε να αλλάξεις με καλύτερες.
Απλά καμία σχέση η συμμετοχή του κάθε τμήματος στο ακουστικό αποτέλεσμα.
 
Last edited:


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Στο εσωτερικό τώρα του μηχανήματος, και συγκεκριμένα επάνω στις δύο τάσεις που τροφοδοτούν τα κυκλώματα του ήχου με DC, όχι όπου να είναι, βρίσκονται οι δύο 8αρες που σου είπε να αλλάξεις με καλύτερες.
Απλά καμία σχέση η συμμετοχή του κάθε τμήματος στο ακουστικό αποτέλεσμα.
..για να το καταλάβω, θεωρείς ότι η πρόταση του "κυριούλη" όπως λες, εγω τον χαρακτηρίζω Κύριο, δε πρόκειται να επιφέρει ουδεμία βελτίωση στον ήχο;
Σωστα;
[DOUBLEPOST=1544701053][/DOUBLEPOST]
Απλά καμία σχέση η συμμετοχή του κάθε τμήματος στο ακουστικό αποτέλεσμα.
..σωστά, απ' όσο μπορώ να καταλάβω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.637
Reaction score
12.238
..για να το καταλάβω, θεωρείς ότι η πρόταση του "κυριούλη" όπως λες, εγω τον χαρακτηρίζω Κύριο, δε πρόκειται να επιφέρει ουδεμία βελτίωση στον ήχο;
Σωστα;
Ξαναδιάβασε ανεπηρέαστα και χαλαρά τι έγραψα. Επίσης όταν έχεις τεχνικό υπόβαθρο δεν θεωρείς, γνωρίζεις το πως και το γιατί.

Υ.Γ. Κυριούλης σημαίνει συμπαθής Κύριος.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.249
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top