Τι διάταξη έχουμε στο σπίτι μας, Atmos ή Auro3D;

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.381
οσο πιο ψηλα στηνετε το 5.1 η 7.1 δεν ακουτε τον δρομο που ειναι χαμηλα.....ολα τα γεγονοτα αιωρουνται πανω απο εσας και χανετε σε αισθηση
- τι να πώ & εγώ με διάταξη 2x2 μόνο , κρεμασμένα στο ταβάνι ; . . . στην f1 τα οχήματα μαρσάρουν πάνω από το κεφάλι μου o_O
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.274
εσυ δλδ στον καναπε εισαι στο 1.2μ ..? :laugh:

αυτα ειναι κολπακια της dolby για να μην εχει αποκλισεις με τα ηχεια οροφης :roflmao:
...το 1.2μ ειναι το μεγιστο και καθισμενος σε καρεκλα :fuckyou:
Εσύ μίλα για το Auro που το έχεις εργολαβία, κι άσε την Dolby να λέει για το Atmos που το ξέρει σίγουρα καλύτερα από σένα.

Τουλάχιστον μην μεταφέρεις ανακριβώς τις προδιαγραφές της Dolby.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το 5.1 και 7.1 ειναι το ιδιο για ολους, ουτε αυτο δεν ξερεις....:D
...οποτε απολαυσε αυτο που εχεις και μην λες παραπερα τιποτα...
[DOUBLEPOST=1544699950][/DOUBLEPOST]
- τι να πώ & εγώ με διάταξη 2x2 μόνο , κρεμασμένα στο ταβάνι ; . . . στην f1 τα οχήματα μαρσάρουν πάνω από το κεφάλι μου o_O
μην το λες.....ετσι ακουν την f1 με στησιμο πανω απο 1μ ;)

:lolsign:
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.274
Για ρίξε μια ματιά στους τοίχους, μην έχουν πιάσει υγρασία απ' τη βροχή στα κανάλια..."ύψους" :rofl:, κι άσε τις χαμηλές πτήσεις γι' αυτούς που ξέρουν τι τους γίνεται. :wink:
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Είναι πολύ βολικό το μέγεθος των τζένελεκ για οτιδήποτε, ιδίως στα σπίτια μας..

Δυστυχώς δεν είναι τόσο βολικά τα λεφτά τους, ούτε των σαμπ τους (έχει ένα στη γωνία ο κυριούλης)
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Ποιο δύσκολα γίνεται το σωστό στήσιμο home cinema παρα το

"Υπάρχουν n γλυκά σε μια σακούλα, έξι από τα γλυκά είναι πορτοκαλί και τα υπόλοιπα είναι κίτρινα. Η Χάνα πήρε ένα γλυκό από τη σακούλα και το έφαγε, μετά πήρε ένα ακόμα γλυκό.

Η πιθανότητα η Χάνα να έφαγε δυο πορτοκαλί γλυκά είναι 1/3. Αποδείξτε το n²-n-90=0."
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.381
- αν και δεν είμαι του home cinema , ( παρακολουθώ εγκυκλοπαιδικά κάποια νήματα ) , είχα όμως πάντα 4 αναρτημένα ηχεία στο ταβάνι ( γιά το μπούγιο και πέρα από το δικάναλό μου με τα δαπέδου ( που παίζουν ξεχωριστά εννοείται )) . . .

- σας εφιστώ την προσοχή στο ότι η γήρανσή τους είναι ταχύτερη , μιάς και εκεί πάνω έχει πάντα περισσότερη ζέστη και ξηρασία . . . ξεραίνονται γρηγορότερα οι αναρτήσεις . . . μέχρι πολυμερισμό των συνθετικών γούφερ σε κάποια mission έχω βιώσει , τα οποία ίδια τα βλέπω σε φιλικό μου σπίτι χωρίς κανένα πρόβλημα ( 20ετίας και βάλε , ενώ τα δικά μου σε 12 χρόνια βγήκαν άχρηστα )
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.274
- αν και δεν είμαι του home cinema , ( παρακολουθώ εγκυκλοπαιδικά κάποια νήματα ) , είχα όμως πάντα 4 αναρτημένα ηχεία στο ταβάνι ( γιά το μπούγιο και πέρα από το δικάναλό μου με τα δαπέδου ( που παίζουν ξεχωριστά εννοείται )) . . .

- σας εφιστώ την προσοχή στο ότι η γήρανσή τους είναι ταχύτερη , μιάς και εκεί πάνω έχει πάντα περισσότερη ζέστη και ξηρασία . . . ξεραίνονται γρηγορότερα οι αναρτήσεις . . . μέχρι πολυμερισμό των συνθετικών γούφερ σε κάποια mission έχω βιώσει , τα οποία ίδια τα βλέπω σε φιλικό μου σπίτι χωρίς κανένα πρόβλημα ( 20ετίας και βάλε , ενώ τα δικά μου σε 12 χρόνια βγήκαν άχρηστα )
:o

Καλά, τι ύψος έχει το ταβάνι και έχεις άλλο κλίμα; :tongue:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.381
σε 12 χρονια θα ζουμε βρε ; περασαμε ρα 50 :roflmao:
upload_2018-12-13_17-29-30.jpeg

[DOUBLEPOST=1544715214][/DOUBLEPOST]
:o

Καλά, τι ύψος έχει το ταβάνι και έχεις άλλο κλίμα; :tongue:
2.9m . . . ανέβα σε μία σκάλα σπίτι σου , και θα διαπιστώσεις το ίδιο
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
<< οσο πιο ψηλα στηνετε το 5.1 η 7.1 δεν ακουτε τον δρομο που ειναι χαμηλα.....ολα τα γεγονοτα αιωρουνται πανω απο εσας και χανετε σε αισθηση >>

Ρε Κώστα εξήγησε μου, γιατί στις αίθουσες τα περιφερειακά είναι ψηλά? δεν χάνουν τον δρόμο?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ρε Κώστα εξήγησε μου, γιατί στις αίθουσες τα περιφερειακά είναι ψηλά? δεν χάνουν τον δρόμο?
Γιατί στα σινεμά, δίπλα μας υπάρχουν άλλοι θεατές αλλά και γιατί στις αίθουσες που μετατρέπονται μερικώς, συχνά δεν αλλάζουν το ύψος των surrounds όταν προσθέτουν οροφής.

Πολύ σωστά στα σπίτια αναφέρονται σαν κατάλληλο ύψος τα 1,20, γιατί μπορεί κι εκεί να παρακολουθούν περισσότεροι του ενός. Όλες οι νόρμες κάνουν συμβιβασμούς μέσης οδού. ;)

Η ανάγκη πολύ χαμηλού ύψους (κάτω απο 1,10) των 5-7 κυρίων δεν υφίσταται στα Atmos στησίματα που έχουν object based ηχεία στη οροφή, αποτελεί όμως πρόβλημα σε κατά DTS/Auro στήσιμο όπου μπορεί η διαφορά μοιρών να είναι υπερβολικά μικρή σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις ακρόασης, με τα πιο πίσω παρατεθέντα αποτελέσματα.





Εμείς που είμαστε σχεδόν πάντα 2, έχουμε τα surrounds στο 1,05 και τα SB στο 1,20 λόγω καναπέ και ξάπλας. :D
 

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
Εγω εχω 3Χ8=24 , :lolsign:

Γραψε ενα 5.1 σε εμενα.

Τρελαθηκα με τα συστηματα 5.1.4 , 7.1.4 σαν συστηματα ποδοσφαιρου ειναι αλλα μαζι με τους διαιτητες :D:D

Να τα χαιρεστε ολοι και να τα φερνετε εκει που θελετε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top