Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Πολύ λιγότερο από τα καλώδια κάποιων. :p:D

Για τα υπόλοιπα περί χροιών και παρεμφερή, αν δεν ακούσεις, εσύ κι οι όμοιοί σου που μόνο τα αφτιά σας εμπιστεύεσαι, μη λες πολλά, εκτίθεσαι. 8-)
Συνεχίζεις και βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. Είναι και αυτό μια άμυνα όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα.

Το ποσό πες μας, έστω και χονδρικά.

Δεν έχω αμφιβολία ότι το σύστημα σου είναι καλό. Έχεις σκάσει χρήματα, το ψάχνεις, το βελτιώνεις, το ψειρίζεις. Όλα σε υπερβολικό βαθμό. Η συντριπτική πλειοψηφία όμως δεν μπορεί να έχει αποκλειστικό χώρο (με αυτή την αισθητική) για να ακούει τη μουσική του όπως μπορεί. Η συντριπτική πλειοψηφία έχει σαλόνι που ζουν, κινούνται και μοιράζονται και άλλοι μέσα σε αυτό. Εκεί είναι η πρόκληση, να έχεις κάτι οικονομικά, τεχνικά και αισθητικά αποδεκτό. Ο Δρ.Τουλ το είπε βέβαια στο γνωστό βίντεο, "μην ασχολείσαι πολύ γιατί τελικά δεν θα μπορέσεις να κάνεις τη δραματική διαφορά στην ακουστική του δεδομένου δωματίου" (κάπως έτσι). Αν τώρα κάποιος έχει κάνει την δραματική διαφορά και παράλληλα το σύστημα του είναι: οικονομικό, τεχνικά μετρήσιμο και αισθητικά αποδεκτό, αναμένω με αγωνία να το δω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.346
Reaction score
125.287
Επισης,δεν συνεχισαν με καποιες αλλες συγκρισεις,π.χ. το Wadia στη θεση του Sony και αντιστροφα,τα επωνυμα καλωδια στο συστημα Α και τα καλωδια πορτατιφ στο Β.
Πολύ θα ήθελα να σε βάλω κάτω σε τυφλό τεστ με αυτά που λες..8-)
 

S

sk4t4

Guest
Πολύ θα ήθελα να σε βάλω κάτω σε τυφλό τεστ με αυτά που λες..8-)
Παντοτε προθυμος,αφου ομως προηγηθει το αντιστοιχο,οχι τυφλο,δικο σου τεστ.Φανεροτατο,για να βλεπεις και ποσο κοστιζουν τα πριζοβυσματοαντικραδασμικα.;):D
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Μερικές παρατηρήσεις επί των παρατηρήσεων:

1) Τι σημασία έχει αυτό; Ο ΥΒΑ έχει τα καλά τα βατ αφού (αυτό δεν λέει η χαλιεντική μυθολογία, ότι τα λίγα και καλά βατ ξεσκίζουν τα πολλά και κακά;)! Ο Μπέρυ, από την άλλη μεργιά, έχει τα πολλά και κακά σκ4τ4 βατ, σωστά; :D
2) "On april 28th thru may 2nd" 2006. Καλύφθηκες; :D
3) Όσο ακριβώς "ταιριάστηκε" και το φτηνό, ώστε να μην παραπονιέται κανένα απ΄τα δγυό.;)
4) Εδώ είναι το ζουμί αγαπητέ σκ4τ4.
Και για όσους δεν το κατάλαβαν ακόμα:

Αναμετρήθηκε ένα σύστημα των 700 ντόλλαρζ αποτελούμενο από ένα Ντιβιντί πλέηερ(!) Sony DVP-NS355 και έναν τελικό Μπέρυ Behringer A500 με καλώδια απ΄το πανέρι τση λαϊκής:


ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΣΕ ΜΝΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΣΥΛΙΝΗ:



Από την άλλη μεργιά ήταν ένα σκ4τοσύστημα που αποτελούταν από:
Προενισχυτή Classe CAP-80
Τελικό YBA 2A
Σιντί πλέηερ Wadia 6, VRDS
Καβλώδια ιντερκοννέ MIT Terminator 3 proline XLR
Καβλώδιο ρέβματος Audican και
Ρακ Lovan

Πως σου φαίνεται αγαπητέ σκ4τ4 είναι δίκαιη η σύγκριση ή επιθυμείς και καλύτερο ταίργιαζμα για το καημένο το σετάπιον των 12.000 ντόλλαρζ; :rofl::rofl:

Συμμετείχαν 38 νοματαίοι, ας δούμε τι τους άρεσε:

The results showed:

38 persons participated on this test
14 chose the "A" system as the best sounding one (Το φτηνό των 700 ντόλλαρζ)
10 chose the "B" system as the best sounding one (Το ακριβό των 12.000 ντόλλαρζ)
14 were not able to hear differences or didn't choose any as the best.



The results speaks by itself:

How can it be possible that a basic system with such a price difference against the "reference" one, poorly placed, using the cheapest signal cables found, couldn't be distinguished from the more expensive one?
And, most of it all, how come the cheap system was chosen by so many people as the best sounding of the two?
Shouldn't the differences be so evident that it'd be a child's game to pick the best?
Well, we think that each can reach to its own conclussion...

"Οσο για τα 14 κουφαλογα που δεν ακουσαν διαφορες..." θα ήθελα και ένα αντίστοιχο σχόλιο για τσι χρυσαφτχιάδες που "ακούν" τσι τεράστιες δγιαφορές συσκευών ή παρελκομένων όντας μνιά ομάδα (που ο ένας ουδόλως επηρεάζει εκείνη τη στιγμή τον άλλο) που βλέπουν τι "ακούν" και κσέρουν και πόσο κοστίζει αφτό που "ακούν"... Θα μπορούσα να έχω ένα αντίστοιχο σχόλιο; :D
Γ δαγκωτό
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Σε ερώτηση στην Ολλανδία σε ειδικούς να μετρήσουμε το χώρο ζητήσαν 500 ευρώ .Και η φροντίδα για σαλόνι αναλογως τις αναγκες ξεκινα απο 2500 ευρώ μεχρι 7500 ευρώ χωρις ακρότητες μου είπε.
Στη Ζιμπάμπουε, πόσο κοστίζει;
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Έψαξα σε όλο το thread αλλά δε βρήκα κάποια αναφορά σε ενεργά ηχεία με λάμπες. Γιατί;
Best of both worlds, ξεκάθαρα. Ειδικά οι δονήσεις στις λυχνίες δίνουν έξτρα PRaT στον ήχο (foot tapping factor = extreme).
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.346
Reaction score
125.287
"14 were not able to hear differences or didn't choose any as the best."

Κάπου καλύτερο το ένα, κάπου το άλλο, αναλόγως ηχογραφήσεων και συχνοτικού περιεχομένου, καθώς και αναλόγως χώρου και συμπεριφοράς αυτού.

Πόσο παράξενο να σου φανεί; Η πιο λογική επιλογή είναι. ;)

Το ηχείο μπορεί να είναι αξιοπρεπές, αλλά ο συνδυασμός του με το χώρο, όχι.

Η δε έλλειψη της άκρως αναγκαίας ισοστάθμισης στις προβλεπόμενες τάργκετ κερβ, καθώς και η μη ενασχόληση με τη συμπεριφορά του χώρου (χωρίς μετρήσεις χρόνων αντήχησης) υποδηλώνουν ένα ανέκδοτο ακουστικών εκτιμήσεων, ανάλογο αυτών που κάνουν αυτοί που ακούν την όποια συσκευή πριν την πάρουν.

Ανέκδοτο.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
εγω, δεν εχω καταλαβει γιατι το σαλονι να μην ειναι (εστω εν μερη) φροντισμενος χωρος?
"companion" acceptance factor καπου επιβαλεται να καταργηθει 2019 εχουμε για ονομα.. θ ανοιξω σχετικο θρεντ δια αυτο..
:offtopic:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πολύ θα ήθελα να σε βάλω κάτω σε τυφλό τεστ με αυτά που λες..8-)
Ποιος μωρέ να κάνει τυφλό τεστ?
Αυτός που θεωρεί πως ο κακομοίρης ο YBA αδικήθηκε γιατί δεν έπαιξε με ηχεία που να του ταιργιάζουν?
Αυτός που θεωρεί πως το φτηνό σετ απ ευνοήθηκε γιατί του μπήκαν καλώδια που του αρμόζουν (δηλαδή του κιλού..) ,ενώ δεν έγινε αντίστοιχη "μελέτη" για να μπουν τα κατάλληλα καλώδια που θα "ματσάρουν" με το ακριβό σετ απ?
Ή αυτός που θα βγάλει κουφάλογα ,μόνο όσους από τους συμμετέχοντες δεν εξυπηρετούν την άποψή του?
Άσε μας καημένε τώρα που θα κάνει και τυφλό τεστ.....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.354
Reaction score
79.370
Ο Δρ.Τουλ το είπε βέβαια στο γνωστό βίντεο, "μην ασχολείσαι πολύ γιατί τελικά δεν θα μπορέσεις να κάνεις τη δραματική διαφορά στην ακουστική του δεδομένου δωματίου" (κάπως έτσι).
Ασε τον Toole βρε kkaram, αστον. Δεν το χεις
Πιάσε Dawkins
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Τα τυφλά τεστ έχουν το χαβαλέ τους αλλά πρακτικά καμμία αξία. Αν δεν βιώσεις το κάθε σύστημα σε βάθος χρόνου τα όποια συμπεράσματα είναι πρόχειρα. Πρόσφατα μου έφερε φίλος ψηφιακό ενισχυτή εξαιρετικά υλοποιημένο. Εντυπωσιακός τις 2-3 πρώτες μέρες σε βάζει σε τρυπάκι. Στις 10 μέρες έχασε τη λάμψη του (τον συνήθισα κιόλας). Στις 15 στεγνός και άψυχος. Δεν θα ζούσα μαζί του παραπάνω.
Σε blind test θα τσίμπαγα εύκολα.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Με μικρές λύσεις μπορείς να έχεις καλό αποτέλεσμα στο σαλόνι σου.
Π.χ. λίγο η γωνία συγκλισης να αλλάξει, λίγο να σηκωθεί το ηχείο να έρθει το tweeter στο ύψος του αυτιού, λίγο παχύτερη κουρτίνα μπροστά από τις μπαλκονόπορτες, κάνα καδράκι στους τοίχους στην 1η ανάκλαση, κάνουν ουσιαστικές διαφορές προς το καλύτερο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.354
Reaction score
79.370
Σε ερώτηση στην Ολλανδία σε ειδικούς να μετρήσουμε το χώρο ζητήσαν 500 ευρώ .Και η φροντίδα για σαλόνι αναλογως τις αναγκες ξεκινα απο 2500 ευρώ μεχρι 7500 ευρώ χωρις ακρότητες μου είπε.
Ισως λίγο τραβηγμένο προς τα πάνω, το κάτω όριο φροντίδας.
1500 θα έλεγα, με προϊόντα γνωστών εταιριών, οχι ιδιοκατασκευές.
Πάνω όριο δεν υπάρχει 8-)
 

S

sk4t4

Guest
Ποιος μωρέ να κάνει τυφλό τεστ?
Αυτός που θεωρεί πως ο κακομοίρης ο YBA αδικήθηκε γιατί δεν έπαιξε με ηχεία που να του ταιργιάζουν?
Αυτός που θεωρεί πως το φτηνό σετ απ ευνοήθηκε γιατί του μπήκαν καλώδια που του αρμόζουν (δηλαδή του κιλού..) ,ενώ δεν έγινε αντίστοιχη "μελέτη" για να μπουν τα κατάλληλα καλώδια που θα "ματσάρουν" με το ακριβό σετ απ?
Ή αυτός που θα βγάλει κουφάλογα ,μόνο όσους από τους συμμετέχοντες δεν εξυπηρετούν την άποψή του?
Άσε μας καημένε τώρα που θα κάνει και τυφλό τεστ.....
Κομμουνιστικε δακτυλε:D μη με ερμηνευεις οπως σε "βολευει".Το οτι το ATC χρειαζεται περισσοτερη ισχυ δεν το θεωρω εγω,αλλα ο κατασκευαστης του.Για το ταιριασμα,δεν αναφερομαι στα καλωδια αλλα στο ταιριασμα προενισχυτη τελικου.Κουφαλογα,και λιαν επιεικης ο χαρακτηρισμος,δεν απεκαλεσα αυτους που ειπαν οτι το φθηνο συστημα επαιζε καλυτερα απο το ακριβο αλλα τους "δεν γνωριζω δεν απαντω".
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Ασε τον Toole βρε kkaram, αστον. Δεν το χεις
Πιάσε Dawkins
Ε, άμα το λέει ιατρός, θα τον αφήσω! Πάω να εγχειρίσω κάποιον, είμαι ερασιτέχνης χειρουργός.

Έχω κάποιους ενδοιασμούς για την χρησιμότητα της μετατροπής ενός κανονικού χώρου, στον οποίο ζουν και άλλοι άνθρωποι, σε σπηλιά :dance2: Ο Δρ.Τουλ το επιβεβαιώνει. Τα 8πλα, 16πλα υπογούφερ και τα διάφορα υλικά ακουστικής φροντίδας είναι για άλλες καταστάσεις. Παίξτε, δεν κάνει κακό. Αλλά αφήστε και τον Λάκη να κάνει τις τράμπες του ή τον οποιονδήποτε άλλο που του αρέσουν οι λαμπίτσες του να την βρίσκει έτσι.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το οτι το ATC χρειαζεται περισσοτερη ισχυ δεν το θεωρω εγω,αλλα ο κατασκευαστης του.
Τα 70 καλά (να μην ξεχνιόμαστε) βαττ του YBA είναι εντός των προδιαγραφών του κατασκευαστή ,αν ισχύουν τα σπεκς που βρήκα εδώ.
Κοντά στο μίνιμουμ μεν που είναι 50βαττ ,αλλά εντός. Αποφασίστε επιτέλους ,πότε τα λίγα αλλά καλά βαττ φτάνουν και πότε όχι....;)

.Για το ταιριασμα,δεν αναφερομαι στα καλωδια αλλα στο ταιριασμα προενισχυτη τελικου.
Το μοναδικό μετρήσιμο "ματσάρισμα" προενισχυτή και τελικού ,είναι αυτό ανάμεσα στη στάθμη εξόδου του προενισχυτή και την ευαισθησία εισόδου του τελικού.Όλα τα άλλα "ματσαρίσματα" είναι ιστορίες "χαιενδικής φαντασίας". Δεν έχω όρεξη να ψάξω το output του Classe και το sensitivity του YBA. Αν το κάνεις εσύ και από τα νούμερα προκύψει πως ο προενισχυτής οδηγούσε ανεπαρκώς τον τελικο ,θα σου αναγνωρίσω ένα δίκιο.

.Κουφαλογα,και λιαν επιεικης ο χαρακτηρισμος,δεν απεκαλεσα αυτους που ειπαν οτι το φθηνο συστημα επαιζε καλυτερα απο το ακριβο αλλα τους "δεν γνωριζω δεν απαντω".
Σου απάντησε ήδη ο αφτιάς πως το "δεν ξέρω δεν απαντώ" ,δε σημαίνει απαραίτητα πως"δεν άκουσα διαφορές" ,αλλά σημαίνει επίσης πως δεν μπόρεσα τελικά να αποφασίσω ποιο μου άρεσε περισσότερο.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Το μοναδικό μετρήσιμο "ματσάρισμα" προενισχυτή και τελικού ,είναι αυτό ανάμεσα στη στάθμη εξόδου του προενισχυτή και την ευαισθησία εισόδου του τελικού.
Έχει και δεύτερο. Την αντίσταση εξόδου του ενός και εισόδου του άλλου. Υπάρχουν λίγες περιπτώσεις που συνδιασμοί των δύο, δεν ταιριάζουν.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.277
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top