Περί καλωδίων ρεύματος


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.311
Ο Μπρούνο έχει φτιάξει κι ένα Ντακ/προ. Ναι, εκείνο με το ωραίο βόλιουμ κοντρόλ (άλλο πρόσφατο θρεντ).
Είδατε μετρήσεις θορύβου τροφοδοσίας, ε; Δεν είδατε; Δείτε. Να η ευκαιρία.

Ξαναδείτε λίγο της μέτρικ. Να μη ξεχνάμε.

Σταματάκος παιδιά, μη ψάχνετε ούτε καν στην αγγλική. Τα έχει μετρήσει ο άνθρωπος.

Μετά δείτε κάνα λαμπάτο. Έτσι για τσόντα. Θέλει και λίγη διασκέδαση η μόρφωση στο χόμπι, να μην είναι κουραστική, με διαλείμματα. Το λένε και τα εκπαιδευτικά πρότυπα.

Μετά από αυτά, ξανασκεφτείτε πίνοντας μια μπυρίτσα, ολα αυτά τα καλώδια ρεύματος. Και γελάστε ελεύθερα, κάνει καλό.

Φυσικά ο μπούτχιας έχει δίκιο, διότι τα υψίσυχνα παράσιτα στο ρεύμα (μιλάμε για γιγαχέρτζ) ευνοούνται τα μάλα από το σωστό καλώδιο ρεύματος που έχει προσεγμένο το επιδερμικό φαινόμενο.

Η ΔΕΗ βέβαια, που μεταφέρει ρεύμα με κάτι χοντρές μονοκόμματες γκουμούτσες, δεν μελέτησε αρκετά το ζήτημα. Άσχετοι παιδί μου, που να ξέρουν από Hi-End...

Όπως και οι κεντρικές εγκαταστάσεις, σπιτιών βρε αδερφέ, αυτές με το μονόκλωνο. Καθόλου Hi-End. Αίσχος.

Και για να πάμε και στο δια ταύτα, ο γίγαντας τεχνογνωσίας καλωδίων με πραγματικούς επιστήμονες (κι όχι τσαρλατάνους ημιμαθείς τσομπαναραιους κατσικοκλεφτες) και σοβαρό r&d που ακούει στο όνομα πχ μογκάμι ή μπέλντεν, έχει εξερευνήσει διεξοδικά το θέμα των καλωδίων, είτε ρεύματος, είτε ιντερκονέκτ, είτε αναλογικού είτε ψηφιακού. Πραγματική επιστήμη, όχι κουράδες. Δείτε τα, μελετήσετε τις προδιαγραφές τους. Αυτοί, ξέρουν. Οι υπόλοιποι, κατσικοκλεφτες.

Αυτά φίλοι μου.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.311
Έχω δώσει ένα σκασμό λεφτά στον αγαπητό μου (και γενικά αξιαγάπητο) κύριο βαν Ντεν χουλ. Ωραίος τύπος, δε ξέρω αν τον γνωρίσατε από κοντά.
Μπροστά στην μπέλντεν ή στην μογκάμι; Παλιάτσος τσομπάνης τσαρλατάνος.
Πολύ τον γουστάρω.
Τι αγοράζω ομως;
Βαργιέμαι να σας βγάλω φωτογραφία το καρούλι το μογκάμι στο χώρο μου.. ;)
Και είναι βέβαιο το αποτέλεσμα, δεν τίθεται θέμα επί τούτου, χωρίς να σκέφτομαι καν το οικονομικό..
Γιατί;
Σπεκς παιδιά, σπεκς.
Όλα είναι μετρήσιμα.
Όποιος λέει το αντίθετο, σας δουλεύει (ή δε ξέρει τι του γίνεται).
 

Μηνύματα
248
Reaction score
34
Καλημερα
Με αφορμή την εξωπραγματική τιμή κάποιων power cables, θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς του χώρου, αν αξίζει το κόπο να δαπανήσει κάποιος ένα σημαντικό ποσό, ειδικα στις εποχές που ζουμε, για την αγορά κάποιου «αξιόλογου» καλωδίου ρεύματος, το οποίο, σύμφωνα με την αδέκαστη γνώμη του «Χ» «αντικειμενικού» και «ανιδιοτελώς σκεπτόμενου» reviewer, απογειωνει την απόδοση του μηχανήματος που τροφοδοτεί!
Οι τεχνικές μου γνώσεις επιεικώς χαρακτηρίζονται ανύπαρκτες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως βελτιώνεται η δεδομένη χαμηλή ποιότητα του ρεύματος που έρχεται από το στύλο της ΔΕΗ στην πρίζα μου, με ένα μέτρο ακριβού καλωδίου ρεύματος!
Θα είχε νόημα η αγορά αυτού του καλωδίου, μόνο αν υπήρχε η ιδεατή δυνατότητα να συνδεθεί απ´ευθειας από το στύλο της ΔΕΗ στον ενισχυτή ή οποιοδήποτε μηχάνημα της αλυσίδας.
Λογικά σκεπτόμενος, αγοράζοντας ένα φτηνό καλώδιο (το οποίο σε κάθε περίπτωση ειναι ποιοτικά ανώτερο από την εσωτερική καλωδίωση της ηλεκτρολογικής εγκατάσταση του διαμερίσματος) γίνεται η δουλειά στο ακέραιο!
Μου διαφεύγει κάτι;;;;
Καλημερα
Με αφορμή την εξωπραγματική τιμή κάποιων power cables, θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς του χώρου, αν αξίζει το κόπο να δαπανήσει κάποιος ένα σημαντικό ποσό, ειδικα στις εποχές που ζουμε, για την αγορά κάποιου «αξιόλογου» καλωδίου ρεύματος, το οποίο, σύμφωνα με την αδέκαστη γνώμη του «Χ» «αντικειμενικού» και «ανιδιοτελώς σκεπτόμενου» reviewer, απογειωνει την απόδοση του μηχανήματος που τροφοδοτεί!
Οι τεχνικές μου γνώσεις επιεικώς χαρακτηρίζονται ανύπαρκτες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως βελτιώνεται η δεδομένη χαμηλή ποιότητα του ρεύματος που έρχεται από το στύλο της ΔΕΗ στην πρίζα μου, με ένα μέτρο ακριβού καλωδίου ρεύματος!
Θα είχε νόημα η αγορά αυτού του καλωδίου, μόνο αν υπήρχε η ιδεατή δυνατότητα να συνδεθεί απ´ευθειας από το στύλο της ΔΕΗ στον ενισχυτή ή οποιοδήποτε μηχάνημα της αλυσίδας.
Λογικά σκεπτόμενος, αγοράζοντας ένα φτηνό καλώδιο (το οποίο σε κάθε περίπτωση ειναι ποιοτικά ανώτερο από την εσωτερική καλωδίωση της ηλεκτρολογικής εγκατάσταση του διαμερίσματος) γίνεται η δουλειά στο ακέραιο!
Μου διαφεύγει κάτι;;;;
Το ρευμα ειναι ροη ελευθερων ηλεκτρονιων σε αγωγο στα ακρα του οποιου εφαρμοζεται ταση.Η ροη αυτη λοιπον εχει σχεση με την διατομη του καλωδιου,το υλικο του (μορια),το σχημα του(τετραγωνος -στρογγυλος κλπ ) αν ειναι μονοκλωνος η πολυκλωνος,ο αριθμος και η διατομη των κλωνων και αλλα πολλα που δεν ξερω γιατι δεν ειμαι τεχνικος ηχου αλλα ζαλισμενος χομπιστας.Επισης ρολο παιζουν και η αυτεπαγωγη,η χωρητικοτητα και η αντισταση του αγωγου(μεγεθος μοριων,πυκνοτητα μοριων).Για αυτον τον λογο χρησιμοποιειται ο χολκος(μαζι με αλλα εξωτικα μεταλλα) και οχι π.χ.μολυβι.Η αντισταση προκυπτει απο την συγκρουση των ηλεκτρονοων με τα μορια του υλικου (ετσι πολλοι αγωγοι ζεσταινονται με τα πολλα αμπερ) και για αυτο μιλαμε και για στρωσιμο καλωδιων ολων των τυπων ηχειων-ρευματος-σηματος στον ηχο.Οι τεχνικοι ηχου των εταιριων χρησιμοποιουν αυτη την γνωση και κατασκευαζουν καλωδια που <ισοσταθμιζουν τον ηχο>,ανολογα με την τσεπη μας και την λοξα μας.Πωλουνται καλωδια πολλων χιλιαδων ευρω το μετρο.Τους πιο τρελλαμενους τυπους εχω γνωρισει στον χωρο του ηχου και της αυτοκινησης,οχι στα τρελλαδικα.
Επι της ουσιας του ερωτηματος σου,εγω χρησιμοποιω ΜΟΝΟΚΛΩΝΑ καλωδια ρευματος αξιας εως 1ευρω το μετρο απο τον Καυκα (3Χ2.5 στον ενισχυτη-παντα λαμπα και 3Χ1.5 στο THULE-τι μαλακια cd player των σκανδιναυων) και εχω τελειο σωμα σε ολο το φασμα,ακομα και στα μεσουψηλα,οπου δεν εχω ακουσει ετσι αλλο καλωδιο σε λογικη κατηγορια τιμης.Επισης ειναι μουσικα,με ταχυτατα μεταβατικα,ωραιο ελεγχομενο χαμηλο και απο οτι ακουω εως τωρα τα ελευθερα ηλεκτρονια τα αγαπουν πολυ και αφου πρωτα τα στρωσουν για τα καλα, δεν σταματουν να κανουν ερωτα μαζι τους.
Σε αφηνω τωρα γιατι πρεπει να τεσταρω και καλωδιο 3Χ2.5 στο THULE πριν το σφεντουριξω απο το μπαλκονι του 3ου για να δω τι ηχο βγαζει οταν συνδεθει με το μπετο της πιλοτης.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Έχω πάρει χαμπάρι γιατί αυτός ο ear είναι παντού αντιδραστικός...... Όπου κι αν πάει τον ποτίζουν ξύδια κι έτσι. Την επόμενη μέρα (ως γνωστών [bhutia talking] είναι αντιδραστικός και την λέει σε όλους χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο..... Έχω κάμει πιο παλιά ένα κίνημα (να πάμε να τον βαρέσουμε) αλλά δεν ευδοκίμησε..... Ποιος είναι μαζί μου ρε; Εγώ θα τον βαράω........ :drinks:
 

Μηνύματα
248
Reaction score
34
Έχω πάρει χαμπάρι γιατί αυτός ο ear είναι παντού αντιδραστικός...... Όπου κι αν πάει τον ποτίζουν ξύδια κι έτσι. Την επόμενη μέρα (ως γνωστών [bhutia talking] είναι αντιδραστικός και την λέει σε όλους χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο..... Έχω κάμει πιο παλιά ένα κίνημα (να πάμε να τον βαρέσουμε) αλλά δεν ευδοκίμησε..... Ποιος είναι μαζί μου ρε; Εγώ θα τον βαράω........ :drinks:
Ειμαι και εγω μεσα με τα μπουνια.Να τον κραταω και εσυ να βαρας,γιατι ειμαι κατα της βιας...
 

Μηνύματα
1.844
Reaction score
3.440
Ακούμε ή νομίζουμε ότι ακούμε διαφορες; Εκεί είναι όλη η ουσία.

Στο μυαλό υπάρχει ένα φίλτρο από νευρώνες το οποίο φιλτράρει τις πληροφορίες που δεχόμαστε βάση των πεποιθήσεων μας.

Αυτό το φίλτρο έχει προγραμματιστεί από εμάς τους ίδιους από το παρελθόν μας και τους ανθρώπους που ήταν δίπλα μας.
Δουλειά του είναι να ψάχνει καθημερινά για αποδείξεις που επιβεβαιώνουν τις πεποιθήσεις μας και μπλοκάρει κάθε νέα πληροφορία.

Αυτό ονομάζεται Confirmation Bias. Δηλαδή πάσχουμε από μια προκατάληψη επιβεβαίωσης. Το μυαλό αγαπάει να διαβάζει πράγματα που συμφωνεί.

Και έρχεται και η σφαλιάρα: το μυαλό δεν μπορεί να καταλάβει τη διαφορά από κάτι που πραγματικά συμβαίνει σε σχέση με αυτό που πιστεύουμε ότι συμβαίνει. Απλό παράδειγμα η κρίση πανικού.

Όποιος θέλει παραπάνω πληροφορία να ψάξει για αυτό: Reticular Activating System

Όλα τα παραπάνω είναι επιστημονικά αποδεδειγμένα, δεν αμφισβητούνται και ότι και να λέμε είναι απλά αυτό που μας συμφέρει.

Όλα αυτά τα ξέρει η βιομηχανία του μάρκετινγκ και τα χρησιμοποιεί με μεγάλη επιτυχία.

Τέλος συζήτησης.
Τα είπες όλα.
Αλλά μας έκαψες τον εγκέφαλο (όσος έχει απομείνει)
Και έρχομαι με την ερώτηση.
Κανα 2 τρύπες που έχω στα μπάσα υπάρχουν πραγματικά ή καταπιεζω τον εαυτό μου??
 

Μηνύματα
248
Reaction score
34
Τα είπες όλα.
Αλλά μας έκαψες τον εγκέφαλο (όσος έχει απομείνει)
Και έρχομαι με την ερώτηση.
Κανα 2 τρύπες που έχω στα μπάσα υπάρχουν πραγματικά ή καταπιεζω τον εαυτό μου??
Εισαι σιγουρος οτι ειναι δυο οι τρυπες,γιατι η μια μπορει να ειναι της φαντασιαε σου.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Έχω δώσει ένα σκασμό λεφτά στον αγαπητό μου (και γενικά αξιαγάπητο) κύριο βαν Ντεν χουλ. Ωραίος τύπος, δε ξέρω αν τον γνωρίσατε από κοντά.
Μπροστά στην μπέλντεν ή στην μογκάμι; Παλιάτσος τσομπάνης τσαρλατάνος.
Πολύ τον γουστάρω.
Τι αγοράζω ομως;
Βαργιέμαι να σας βγάλω φωτογραφία το καρούλι το μογκάμι στο χώρο μου.. ;)
Και είναι βέβαιο το αποτέλεσμα, δεν τίθεται θέμα επί τούτου, χωρίς να σκέφτομαι καν το οικονομικό..
Γιατί;
Σπεκς παιδιά, σπεκς.
Όλα είναι μετρήσιμα.
Όποιος λέει το αντίθετο, σας δουλεύει (ή δε ξέρει τι του γίνεται).

ωρε αυτιανθρωπε που μας πας...........
πρεπει να ηταν 1997 παλαιο αεροδρομιο
και ο γνωστος τεχνικος με τα γυαλια και το μουστακι (πρωην τεχνικος και αυτος στο λυρικ) (μεχρι το 1980 αν θυμάμαι καλα)
συνοδευε στο φευγα......τον πολυ βαν.....τρελλος οικολογος (τον ειχα ρωτησει αν αυτο το τζακετ ειναι σιλικονουχο)
και μου ειχε πει : εγω ειμαι οικολογος .........
Και λεει του μουστακια......αυτες οι σακουλες περα απο αντιαισθητικες , μπορει να πανε με καμμια τουρμπινα.......(με υφος ελαφρα ταραγμανο) απσετ...λαιτ.
Ο συμπαθητικος κατα τα αλλα κυριακος ....(μικρος κυριος)
χρησιμοποιουσε για rf x εξαχνωμενο μολυβδο........οκ......αλλα η αντισταση πηγαινε στον αγιαριστο......
Ο βαν μου αρεσε στο μικρο φτηνιαρικο ρευματος καποτε για πηγες .......πιο πολυ απο το μεγαλο......
Απο εκει και μετα ολα μετριονται ....και ολα ακουγονται........
Αλλα τα καλωδια (χαρακτηρας) ειναι κατι σαν τα κομματια του παζλ.........θελει πολυ κοπο για να το φτιαξεις.....
Οχι να νομιζεις οτι το εφτιαξες.....αλλα να το εχεις κομπλε παντου.......
..και καποια καλωδια <φωναχτα> δεν ακουγονται το ιδιο παντου.......
ειπαμε το #1 λογο στον ηχο τον εχει ο χωρος μας........εμεις ειμαστε φιλοξενουμενοι για λιγο............
Και οπως ελεγε ο krs1 βια δεν ειναι να εχεις ενα παιχνιδι οπλο κατω απο το Χριστ δεντρο.......βια ειναι να εχεις ενα δισκο του krs1
Kαπως ετσι καμποσοι πιστευαν οτι καποτε ηταν χαινταδες.......πιστευαν.................και μετα πιστευαν οτι πλεον δεν ηταν
Και προσπαθουσαν να κανουν το σαλονακι τους (εκει ακουνε μουσικη οι πιοτεροι)
σαν στουντιακι......ηχοφροντιστικα υλικα ....χαρντγουερ σοφτγουερ στουντιο..................χαλοντας και αυτοι μια περιουσια
πιστευοντας οτι αγγιζουν τον ιδανικα μετρησιμο ηχο...........
Απλα ξεχασαν οτι ξανασκασανε μια περιουσια σε ολα τα πιο πανω .........πιστευοντας οτι ο μπαρι γουαιτ θα ακουγεται πιο μαυρος
...απο οτι να ειχαν ενα ταπεινο στερεακι και να φχαριστιοντουσαν μουσικουλα..............
Και δεν σκεφτηκαν οτι δεν μπορουν ολοι να κανουν putαννα το σαλονι τους για να μπορουν να πλησιασουν τον ιδανικο ηχο.
Ολοι κυνηγανε την ουρα τους......απλα καποιοι δεν το εχουν καταλαβει (ακομα)..............
 
Last edited:

Μηνύματα
245
Reaction score
77
Ευχαριστώ από καρδιάς όλους τους συμφορουμιτες για τη προθυμία τους να εκφράσει, ο καθένας με το τρόπο του ειναι αλήθεια, την άποψη του.
Συμπέρασμα ασφαλές δεν έβγαλα, αλλά οι απόψεις όλων ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και όλοι είχαν κάτι να μου δώσουν.
Με την ευκαιρία και υπό τον κίνδυνο να πυροδοτήσω νέο κύκλο αντιπαραθέσεων, θα σταθώ στην άποψη του φίλου jiovani75, ότι όσο μεγαλύτερο ειναι το μήκος (του καλωδίου βεβαίως βεβαίως) τόσο το καλύτερο. Δεν είδα κάποια αντίδραση από κανένα. Να υποθέσω ότι ισχυει κάτι τέτοιο;;
Ωχ τι έκανα!!!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.465
Reaction score
15.243
Ευχαριστώ από καρδιάς όλους τους συμφορουμιτες για τη προθυμία τους να εκφράσει, ο καθένας με το τρόπο του ειναι αλήθεια, την άποψη του.
Συμπέρασμα ασφαλές δεν έβγαλα, αλλά οι απόψεις όλων ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και όλοι είχαν κάτι να μου δώσουν.
Με την ευκαιρία και υπό τον κίνδυνο να πυροδοτήσω νέο κύκλο αντιπαραθέσεων, θα σταθώ στην άποψη του φίλου jiovani75, ότι όσο μεγαλύτερο ειναι το μήκος (του καλωδίου βεβαίως βεβαίως) τόσο το καλύτερο. Δεν είδα κάποια αντίδραση από κανένα. Να υποθέσω ότι ισχυει κάτι τέτοιο;;
Ωχ τι έκανα!!!
Οι ..."καλωδιάκηδες" θα σου πουν πως έτσι καθαρίζει καλύτερα το ρεύμα ή κάτι αντίστοιχο...
Οι ...άλλοι θα σου πουν πως "γιατί να σου πουλήσουν ένα μέτρο αν μπορούν να σου πουλήσουν 3"....
Εγώ είμαι με τους ...άλλους :p
 

Μηνύματα
245
Reaction score
77
Ένα ένα μου ´ρχονται!!!
Γιατί όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές πουλούν πολυ φθηνότερα τα επι πλέον μέτρα;;;; Πχ σου λέει 3.000€ το μέτρο και για κάθε επιπλέον μέτρο 1000€!!!!!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.465
Reaction score
15.243
Ένα ένα μου ´ρχονται!!!
Γιατί όλοι σχεδόν οι κατασκευαστές πουλούν πολυ φθηνότερα τα επι πλέον μέτρα;;;; Πχ σου λέει 3.000€ το μέτρο και για κάθε επιπλέον μέτρο 1000€!!!!!
Επειδή όπως είπα είμαι με τους ..."άλλους" και αφού το 1 μέτρο με 3000€ το θεωρώ κλοπή..... τα 3 μέτρα με 5000€ τα θεωρώ κλοπή+αρπαχτή ....
Παρ' όλα αυτά και για τις 2 τελευταίες ερωτήσεις θα μ' ενδιέφερε και μένα η γνώμη των "καλωδιάκηδων"..... αναμένουμε !
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
.................κοιτα επειδη τα παντα μετριουνται - ακουγονται - αξιολογουνται
Και εδω η δοκιμη βουλωνει στοματα.......ΟΛΑ τα στοματα...........
Αν δανειστεις το ιδιο καλωδιο με τους ιδιους ακροδεκτες στο 1-2-3- μετρα.....
αξιολογεις αν ακους - υπαρχουν διαφορες...........
Γιατι αν ακους ......αν............. (δεν ειναι υποχρεωτικο να ακους) ............
.τοτε αποφασιζεις ...ποιος λεει αληθεια...ψεμματα......ποιος ειναι καλωδιας και ποιος αντικαλωδιας....
Ειναι με τους αλλους.? ...ειναι μαζι σου...? ......
γενικα υπαρχει μια ταση ...εμεις να ειμαστε οι αλλοι ...και εμεις να τον εχουμε πιο μακρυ (που λεει ο αυτιας)...............................

2 εξαρταται τον κατασκευαστη..........καθενας παει τις τιμες του οπως αυτος θελει...............
[DOUBLEPOST=1547793805][/DOUBLEPOST]
Επειδή όπως είπα είμαι με τους ..."άλλους" και αφού το 1 μέτρο με 3000€ το θεωρώ κλοπή..... τα 3 μέτρα με 5000€ τα θεωρώ κλοπή+αρπαχτή ....
Παρ' όλα αυτά και για τις 2 τελευταίες ερωτήσεις θα μ' ενδιέφερε και μένα η γνώμη των "καλωδιάκηδων"..... αναμένουμε !

μην μπεις στην διαδικασια (αν μπορεις) να ακουσεις κανα τετοιο καλωδιο.......
σε βλεπω να ξυριζεις το μουστακι μετα.........ρωτα τον αλεξανδρη τι ηττα εφαγε απο το eather..........
 

TGD

Μηνύματα
7.545
Reaction score
7.538
Εγώ δοκίμασα και άκουσα κάτι ψιλο-διαφορές σε καλώδια ρεύματος, αλλά σε φτηνότερους ενισχυτές. Σε αυτούς με τα βαρβάτα τροφοδοτικά δεν άκουσα διαφορά. Τώρα, αφού είχαν μέσα στο κουτί κάτι μπλε φιδάκια, γιατί να μην τα βάλω, τζάμπα ήταν!
Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ ότι μπορεί να επηρεάσει τον ήχο, είναι αν τα καλώδια ρεύματος ρίχνουν θόρυβο στα καλώδια σήματος πίσω από το ρακ. Αλλά σε αυτό το τελευταίο είμαι γκαντέμης, κάποια εποχή άκουγα δεύτερο πρόγραμμα από το πικάπ, κάπως-κάπου έπιανε το σήμα!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
.............δεν ακουσες ψιλοδιαφορες...νομιζεις οτι ακουσες.............
προφανως σε ειχε πιασει στο ψηστηρι καποιο γατονιο πωλητης........και σου αλλαζε τα καλωδια καποια σαν αυτη
εκει
ναι
βλεπεις
ψιλοδιαφορες
9f3a1d1f58139f9f9714ce49f692cd1e.jpg
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Συμπέρασμα ασφαλές δεν έβγαλα, αλλά οι απόψεις όλων ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και όλοι είχαν κάτι να μου δώσουν.
Με την ευκαιρία και υπό τον κίνδυνο να πυροδοτήσω νέο κύκλο αντιπαραθέσεων, θα σταθώ στην άποψη του φίλου jiovani75, ότι όσο μεγαλύτερο ειναι το μήκος (του καλωδίου βεβαίως βεβαίως) τόσο το καλύτερο. Δεν είδα κάποια αντίδραση από κανένα. Να υποθέσω ότι ισχυει κάτι τέτοιο;;
Εφ' όσον δίνετε σημασία σε άνθρωπο που υποστηρίζει ανερυθρίαστα πως όσο μεγαλύτερο είναι το μήκος του καλωδίου, τόσο το καλύτερο, δεν είστε σε θέση να βγάλετε οιονδήποτε συμπέρασμα - πολλώ δε μάλλον ασφαλές τοιούτο. Κάντε κάτι στην τύχη. Είναι πολύ πιθανότερο πως έτσι θα το κάνετε σωστά.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
1) Γιατί να μην δώσει κάποιος το εξωφρενικό αυτό ποσό για να αναβαθμίσει την συσκευή?
2) Γιατί ο κάθε ΧΨΖ κατασκευαστής δεν βάζει από μόνος του ένα super duper καλώδιο να αναβαθμίσει εξαρχής την συσκευή του?
καλημέρα,
στα ερωτήματα σου υπάρχουν απαντήσεις,
1) δε χρειάζεται κάποιος να δώσει εξωφρενικά ποσά για να αντικαταστήσει ένα καλώδιο ρεύματος στο σύστημα του, απλά χρειάζεται δοκιμές για να δει πιο του κάνει, κι αν κρίνει ότι το κόστος που καλείται να πληρώσει είναι ανάλογο της βελτίωσης, να τ αγοράσει.

2) ο ΧΨΖ κατασκευαστής, αν συμπεριλάμβανε το super καλώδιο στη συσκευή του, θα επιβάρυνε και τη super τιμή του και δε θα ήταν αντιστοίχως ανταγωνιστικός στη τιμή κτήσης με τις ¨αντίπαλες¨ εταιρίες.
Επίσης, το λεγόμενο matching των μηχανημάτων του εκάστοτε τελικού χρήστη, μπορεί να απαιτούσε καλώδιο με άλλα χαρακτηριστικά σε σχέση με το ιδεατό που θα απαιτούσε μεμονομένα η συσκευή.
Δε λέω ότι ντε και καλά ένα ακριβό καλώδιο θα παίξει καλύτερα από το στοκ καλώδιο, ή κάποιο άλλο aftermarket καλώδιο, σίγουρα όμως θα παίξει διαφορετικά. Τώρα αν αυτό το διαφορετικό, ταιριάζει στα γούστα σου, ή βελτιώνει το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα είναι κάτι που μόνο με δοκιμές θα το δεις.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
μην μπειτε στην διαδικασια να ακουσετε κανα καλωδιο πανακριβο......
θα κλαιτε που δεν θα εχετε λεφτα να το αγορασετε....και θα απορείτε πως ενα μετρο καλωδιου μπορει να κανει το συστημα σας να ακουγεται ετσι.....
Η αγνοια βολευει.......ολα τα καλωδια ειναι ιδια ..οπως ολα τα αυτοκινητα και παει λεγοντας.....
μην δοκιμαζετε καλωδια.........
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.011
Μηνύματα
2.885.268
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top