Ιδιοκατασκευή subwoofer

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Καλησπέρα συνφορουμίτες...

Μου λείπει ένα sub απ'το σαλόνι και επειδή δεν μπορώ να δώσω χρήματα με τη μία για ένα καινουργιο/μεταχειρισμένο, σκέφτηκα μήπως φτιάξω σιγά σιγά ένα...

Επειδή έχω αιώνες να πιάσω κολλητήρι, αλλά πιάνουν τα χέρια μου με τις κατασκευές, σκέφτηκα (επειδή θεωρώ πως ειναι απλή κατασκευή) να αγοράσω ως κομμάτια, έναν ενισχυτή πλατης έτοιμο, ένα μεγάφωνο και να κατασκευάσω (αφού βρεθεί άκρη με θεωρία;;;) την καμπίνα.

Εχω καταλήξει (σχετικο αυτό) στα κατωθι (περισσότερο ως ταβάνι τιμών) :

https://www.soundimports.eu/en/spa250.html

https://www.soundimports.eu/en/xxls-p835017.html

Χωρίς να ειναι δεσμευτικά τα άνωθεν...

Η ερώτηση μου ειναι η εξής: τα 250+250+100 ας πουμε η καμπινα, θα μου δώσουν αντάξιο ήχο με ενα έτοιμο sub των 600ε ή απλά θα ικανοποιήσω τη κατασκευαστική μου...μανία;
 

gid

Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.615
Το μεγάφωνο που παραθέτεις αφενός δεν σηκώνει τα 250 βατ του ενισχυτή κι αφετέρου είναι μάλλον αναίσθητο, κανονικοποιημένη στο 1 βατ η ευαισθησία του είναι 85.6 ντιμπί...

Στην ερώτησή σου θα απαντούσα το δεύτερο.... Στα 600Ε υπάρχει ένα SVS 300 βατ με 12άρι, και δεν πιστεύω πως με την πρώτη σου κιόλας προσπάθεια υπάρχει καμία πιθανότητα να το φτάσεις....
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.317
Καλησπέρα συνφορουμίτες...

Μου λείπει ένα sub απ'το σαλόνι και επειδή δεν μπορώ να δώσω χρήματα με τη μία για ένα καινουργιο/μεταχειρισμένο, σκέφτηκα μήπως φτιάξω σιγά σιγά ένα...

Επειδή έχω αιώνες να πιάσω κολλητήρι, αλλά πιάνουν τα χέρια μου με τις κατασκευές, σκέφτηκα (επειδή θεωρώ πως ειναι απλή κατασκευή) να αγοράσω ως κομμάτια, έναν ενισχυτή πλατης έτοιμο, ένα μεγάφωνο και να κατασκευάσω (αφού βρεθεί άκρη με θεωρία;;;) την καμπίνα.

Εχω καταλήξει (σχετικο αυτό) στα κατωθι (περισσότερο ως ταβάνι τιμών) :

https://www.soundimports.eu/en/spa250.html

https://www.soundimports.eu/en/xxls-p835017.html

Χωρίς να ειναι δεσμευτικά τα άνωθεν...

Η ερώτηση μου ειναι η εξής: τα 250+250+100 ας πουμε η καμπινα, θα μου δώσουν αντάξιο ήχο με ενα έτοιμο sub των 600ε ή απλά θα ικανοποιήσω τη κατασκευαστική μου...μανία;
μην κολλάς σε plate amp
ένας μπέρυ με dsp θα σου την κάνει την δουλειά
https://www.thomann.de/gr/behringer_nx3000d.htm :thumbsup:;)
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Ο γνωστός ο kane? Μη μου πεις......
Τρέλανε με...να στειλω κάνα 5ρι ?
[DOUBLEPOST=1550960684][/DOUBLEPOST]
Το μεγάφωνο που παραθέτεις αφενός δεν σηκώνει τα 250 βατ του ενισχυτή κι αφετέρου είναι μάλλον αναίσθητο, κανονικοποιημένη στο 1 βατ η ευαισθησία του είναι 85.6 ντιμπί...

Στην ερώτησή σου θα απαντούσα το δεύτερο.... Στα 600Ε υπάρχει ένα SVS 300 βατ με 12άρι, και δεν πιστεύω πως με την πρώτη σου κιόλας προσπάθεια υπάρχει καμία πιθανότητα να το φτάσεις....
Έβαλα ενδεικτικά τα Κομμάτια, περισσότερο για το ταβάνι τιμων, δε τα μελετησα καν.
Σιγουρα δε διαθετω τα 600€ με τη μία. Για αυτό και είπα να τα πάρω σιγά σιγά...
Αλλά με αποθαρρύνει αυτο που μου πες :(
 

gid

Μηνύματα
7.375
Reaction score
8.615
Αλλά με αποθαρρύνει αυτο που μου πες :(
Εγώ αν (και μόνο αν) είχα τα εργαλεία και τις δεξιότητες μαραγκού, θα το έκανα 100%. Χρησιμοποιώντας τελικό τύπου ΡΑ.
 


Μηνύματα
3.661
Reaction score
5.495
Behringer ναι αλλα woofer κατι καλυτερο
https://www.soundimports.eu/en/um15-22.html
Καντο 18αρι και εσυ ρε καρμοιρη...;)
Σοβαρα τωρα και δε μπορω να μιλησω γενικα και για κανενα αλλα εγω θα πηγαινα σε diy μονο σε συγκεκριμενες υλοποιήσεις που μπορεις να βρεις μετρήσεις στο διαδίκτυο και σε καμιά περιπτωση στα τυφλά. Αν το budget σου ειναι κοντα στα 500 - 600 ευρω το svs ειναι πολυ καλη λυση. Το dayton που σου προτεινε ο @TERMATOGAZI ειναι πολυ σοβαρη λυση αλλα με ενα ενισχυτη behri η crown xls. Για τη καμπινα δε ξερω κατα ποσον θα τα κατεφερεις μονος σου αν δεν εχεις καποια βασικα εργαλεια. Αν τωρα παρεις τα σχεδια και πας σε ενα μαραγκο να σου τα φτιαξει θα σου βγει σιγουρα στο 200αρι (μεσες ακρες χωρις βαψιμο καπου τοσο παει) η καμπινα. Αρα 300 ευρω το driver+ 300 ευρω ενας behri+ 200 Η καμπινα εισαι στο 800αρι. Επειδη εδω υπαρχει νομος ομως και αν μας παρει χαμπαρι ο @Dimifoot τη κατσαμε τη βαρκα ειμαι αναγκασμενος δια νομου να σου πω οτι εισαι υποχρεωμενος να αγορασεις και δευτερο sub. Εδω τα νεα ειναι σαφως καλυτερα γιατι μπορεις να φτιαξεις και ενα δευτερο σαμπ με 500 ευρω και να παρεις το δευτερο καναλι του behri. Αρα συνολικο κοστος 1300 ευρω για δυο 15αρια σαμπ. Δεν ειναι και ασχημα ;)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Χωρίς να ειναι δεσμευτικά τα άνωθεν...

Η ερώτηση μου ειναι η εξής: τα 250+250+100 ας πουμε η καμπινα, θα μου δώσουν αντάξιο ήχο με ενα έτοιμο sub των 600ε ή απλά θα ικανοποιήσω τη κατασκευαστική μου...μανία;
Προτού καν μπεις στο τριπάκι των εντυπωσιακών μεγαφώνων κι ενισχυτικών-οδηγητών τους....

Γνωρίζεις καλά τί είναι οι παράμετροι Thiele-Small και πώς εφαρμόζονται αυτές ως προς διάφορα χαρακτηριστικά καμπίνας;
Έχεις υπόψιν - αν δεν φτιάξεις κλειστή καμπίνα - τί εστί group delay κι ευθυγραμμίσεις ως προς τις διατάξεις ενίσχυσης χαμηλών;
Ξέρεις τί σημαίνει ο συντελεστής διαρροής;

Εάν όχι,τότε είναι καλύτερο ν'αγοράσεις έτοιμο από κάποιον επίσημο κατασκευαστή που γνωρίζει καλά πριν από εσένα για σένα...;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Σκέψου επίσης τον επιθυμητό όγκο μιας τέτοιας κατασκευής και πως θα φαίνεται μέσα στο σαλόνι σου.
Με δυο λόγια, τις αντιδράσεις από τα υπόλοιπα μέρη της οικογένειας.
Καλό το 15ιντσο, αλλά χρειάζεται καμπίνα ψυγειάκι.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Έχουν δίκιο τα παιδιά στο θέμα του όγκου. Μιλαμε για πολύ όγκο, που δεν ξέρω ποσό ταιριαζει σε ένα οικογενειακό σαλόνι σήμερα.

Από την άλλη, π.χ. με δυο από αυτά
https://www.soundimports.eu/en/rss315ho-4.html

Που θέλουν μικρή καμπίνα σαν σφραγισμένα-shield, γύρω στα 30-40 λιτρα, μπορείς να έχεις 2 τούμπανα subs, με πολύ δυναμη, διακριτικά στο χώρο και εγγυημένα καλή απόδοση.

Τώρα στο θέμα τις κατασκευής είναι θέμα, αν δεν το έχεις και πας σε ξύλουργο θα σου βγει σαφώς ποιο ακριβό από το αν θα το έκανες εσυ. Τώρα απο τη μια θα έχεις την ιδανική διάσταση και φινίρισμα που θες, από την άλλη όμως θα σου πάει σχετικά ακριβά σε σχέση με ένα έτοιμο.

Και αφού κανεις ολα αυτά, οποία λύση και να ακολουθήσεις, θα χρειαστείς μια μικρή και τυπική ισοσταθμιση. Αναλογως τι σύστημα έχεις κτλ, ίσως χρειαστεί και ένα μικρό κόστος και εκεί. Γιατί μόνο με ισοσταθμιση θα μπορέσεις να πάρεις από ένα sub αυτό που πραγματικά μπορεί να σου δώσει.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
5.558
Σχετικα με το μεγαφωνο,αν αποφασισεις για peerless δεν υπαρχει λογος να δωσες 250 ,θα βρεις ευκολα μεταχειρισμενο Ελλαδα με περιπου 100,Δεν υπαρχει κατι που να παθαινει αυτο το μεγαφωνο και να μην επισκευαζεται σωστα και φθηνα. Οπως σου εγραψαν και ποιο πανω ειναι αναισθητο και αντεχει πολλα περισσοτερα(σε υλοποιησεις αυτοκινητων για spl τα εχω δει να παιζουν για καιρο με 2.5 kw χωρις θεματα)απο οσα γραφει.Εχουν περασει απο τα χερια μου 5 απο δαυτα ,και στο σαλονι μου εχω ενα σε μια τροποποιημενη κουτα απο yamaha sw 300.Γνωση για το συγκεκριμενο μεγαφωνο υπαρχει αν χρειαστεις κατι.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Τι δε θα τον γεφυρώσει;
Δεν γεφυρωνεται ο 6000 και ο 12000, ουσιαστικα ειναι 2 3000 γεφυρωμενοι
[DOUBLEPOST=1550995959][/DOUBLEPOST]Οσον αφορα τον ογκο , το 15αρι dayton με μια κλειστη καμπινα 50 χ50 χ50 παιζει μια χαρα και οποιοδηποτε 12ιντσο ported εμποριου εχει μεγαλυτερο ογκο .
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Τρέλανε με...να στειλω κάνα 5ρι ?
[DOUBLEPOST=1550960684][/DOUBLEPOST]
χαχαχα μπα τον τελευταίο καιρό βολευόμαστε με θέαση.....

Δεν παίρνεις ένα έτοιμο sub να τελειώνεις. Τι παιδεύεσαι?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
2 πρισόνους 10-άρια.
Στην αρχή παίρνεις το πρώτο,
Μετά, μόλις μαζέψεις τα ρέστα,το δεύτερο.

Κι είσαι στα λεφτά σου.

Κι άμα θες να ξοδέψεις κι άλλα λεφτά, παίρνεις τρίτο και τέταρτο.

Μικρά, βολικά.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
169
για το κομμάτι της ενίσχυσης αν ήμουν στη θέση σου θα κοίταγα και εδώ
μιας και η ενσωμάτωση DSP είναι κάτι που αν ασχοληθείς θα σου λύσει τα χέρια
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
2 πρισόνους 10-άρια.
Στην αρχή παίρνεις το πρώτο,
Μετά, μόλις μαζέψεις τα ρέστα,το δεύτερο.

Κι είσαι στα λεφτά σου.

Κι άμα θες να ξοδέψεις κι άλλα λεφτά, παίρνεις τρίτο και τέταρτο.

Μικρά, βολικά.
Εμένα γιατί μου είπες να πάρω δύο απευθείας? Το ίδιο επάγγελμα με τον kane κάνω και εγώ, που να περισσέψουν χρήματα σήμερα....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.436
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top