Καλημέρα, καλησπέρα και καληνύχτα











Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
- καλημέρα . . .


Καλημέρα..!
Μικρός που είναι ο κόσμος τελικά καλέ μου Mr. Spock!!
Δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η φωτογραφία είναι δική σου, αλλά ο συγκεκριμένος είναι ο Πατήρ Νικόδημος (τον ξέρω πολύ καλά) από την Καλύβη της Ιεράς Αποτομής του Τιμίου Προδρόμου στην Σκήτη της Αγίας Αννης.
Τον ξέρω προσωπικά δηλαδή..
Πρέπει η συγκεκριμένη φωτό να είναι από τον αρσανά κάτω στην προβλήτα..
Εχω πάει πολλές φορές κ τους ξέρω προσωπικά όλους εκεί..
Για του λόγου το αληθές δες τον εδώ πάνω στην Καλύβη να μιλά με τον φίλο μου σε κάποιο από τα ταξίδια μου..
Η φωτογραφία μου είναι του 2014.

DSC03620.JPG
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
Καλημέρα..!
Μικρός που είναι ο κόσμος τελικά καλέ μου Mr. Spock!!
Δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η φωτογραφία είναι δική σου, αλλά ο συγκεκριμένος είναι ο Πατήρ Νικόδημος (τον ξέρω πολύ καλά) από την Καλύβη της Ιεράς Αποτομής του Τιμίου Προδρόμου στην Σκήτη της Αγίας Αννης.
Τον ξέρω προσωπικά δηλαδή..
Πρέπει η συγκεκριμένη φωτό να είναι από τον αρσανά κάτω στην προβλήτα..
- όχι δεν είναι δική μου , χαίρομαι πάντως για τις γνωριμίες σου :) . . . το εν λόγω μέρος μου ασκεί έλξη , ( λόγω του ότι είναι , αλλά και πέρα & ανεξάρτητα της ταυτότητάς Του )
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
- όχι δεν είναι δική μου , χαίρομαι πάντως για τις γνωριμίες σου :) . . . το εν λόγω μέρος μου ασκεί έλξη , ( λόγω του ότι είναι , αλλά και πέρα & ανεξάρτητα της ταυτότητάς Του )
Οντως..!
Αισθάνεσαι αυτό ακριβώς εκεί πάνω και είναι αυτό ακριβώς που λέει.. <<Πιστεύοντες κ μή πιστεύοντες, πάντες ελθόντες προς εμού και γνώσεσθε την αλήθειαν, και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς>>

Εχω δεί στα εκάστοτε ταξίδια μου προσκυνητές, αλλά κ απλούς περιηγητές / επισκέπτες από όλες τις φυλές κ τις θρησκείες του κόσμου, κ σε όλων τα πρόσωπα βλέπεις πέρα από την "έκσταση" κ τον θαυμασμό, την εσωτερική γαλήνη κ ηρεμία πνεύματος που μόνο εκείνο το "Μέρος" μπορεί να ασκήσει με τέτοια μη εχθρική "επιβολή" μέσα τους..!

Δεν είναι το κατάλληλο βήμα βεβαίως εδώ για τέτοιου συγκεκριμένου θέματος βαθυστόχαστους "περιπάτους" :D

Anyway Mr. Spock χαίρομαι κ εγώ που έχεις τέτοιες ψυχικές αναζητήσεις!!:drinks:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Καλημέρα..!
Μικρός που είναι ο κόσμος τελικά καλέ μου Mr. Spock!!
Δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η φωτογραφία είναι δική σου, αλλά ο συγκεκριμένος είναι ο Πατήρ Νικόδημος (τον ξέρω πολύ καλά) από την Καλύβη της Ιεράς Αποτομής του Τιμίου Προδρόμου στην Σκήτη της Αγίας Αννης.
Τον ξέρω προσωπικά δηλαδή..
Πρέπει η συγκεκριμένη φωτό να είναι από τον αρσανά κάτω στην προβλήτα..
Εχω πάει πολλές φορές κ τους ξέρω προσωπικά όλους εκεί..
Για του λόγου το αληθές δες τον εδώ πάνω στην Καλύβη να μιλά με τον φίλο μου σε κάποιο από τα ταξίδια μου..
Η φωτογραφία μου είναι του 2014.

View attachment 120837

αμα σκαρφαλωνες και καμποσο πιο ψηλα.....και πριν 20 χρονια θα εβρισκες τον αδερφο της μανας μου
(παλαια Σκητη)
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
αμα σκαρφαλωνες και καμποσο πιο ψηλα.....και πριν 20 χρονια θα εβρισκες τον αδερφο της μανας μου
(παλαια Σκητη)
Εχω σκαρφαλώσει αρκετά, μην νομίζεις..
Εχω φτάσει στην κορυφή του Αθως..
Στην Παλαιά Σκήτη συνήθως πηγαίνω πλέον.. αλλά φυσικά έχω "γυρίσει" κ αλλού..
Πρωτοπήγα το 2004!
Ο θείος σου πώς λεγόταν?
Μιάς κ ανέφερες σκαρφάλωμα..
Να σου πώ ότι από όλο το Αγιον Ορος το πιό σκαρφάλωμα το έχει η Σκήτη της Αγίας Αννης..
Αν εξαιρέσεις το δύσβατο της Σιμωνόπετρας, το οποίο έχει κ αυτό σκαρφάλωμα αλλά όχι τόσα σκαλοπάτια!
Από τον Αρσανα (προβλήτα) κάτω μέχρι την καλύβη είναι 1.700 σκαλοπάτια περίπου.
Από εκεί κ μέχρι το Μοναστήρι κ το Κυριακό / Αρχονταρίκι άλλα 700 σκαλοπάτια.
Σε περίοδο Πάσχα (Μεγάλη Εβδομάδα) έχω συνολικά ανεβοκατεβεί περίπου 30.000 σκαλοπάτια μέσο όρο.
1.700 το ανέβασμα να πάς κ 1.700 να κατέβεις φεύγοντας.
Βάλε κ από 700 από την καλύβη στο Μοναστήρι και 700 επιστροφή 2 με τρείς φορές την ημέρα λόγω
συχνών ακολουθιών λόγω Μεγάλης Εβδομάδας κλπ..!!!
Αστα εγώ λαχάνιαζα κάπως κ έβλεπα γέροντες με το μπαστούνι να με προσπερνούν!!
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377

Το πρωινό αυτό είναι τουρκικό.Ειναι στην περιοχή που ήμουν περισι.Απο την πλευρά του Αιγαίου.
[DOUBLEPOST=1552506570][/DOUBLEPOST]
- απόκριες τέλος . . .


View attachment 120712
. . .

View attachment 120713
Ευτυχώς,γιατί θα μπορούσες να τραυματισθείς σοβαρά με το πιστολάκι στο στήθος.:D
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top