επιλογη nuc για βασικο pc ?

Μηνύματα
3
Reaction score
2
Καλημερα σε ολους και καλως ηρθα στην παρεα σας! Ετοιμαζομαι για αναβαθμιση υπολογιστη και επειδη ο χωρος μου ειναι περιορισμενος καθως το γραφειο μου ειναι αιωρουμενο και θελω να αποφυγω τα καλωδια που κρεμονται και φαινονται ασχημα σκεφτομαι να προβω στην αγορα ενος nuc .το ποσο που διαθετω ειναι 1200 ευρω μαζι με οθονη πληκτρολογιο (ποντικι εχω) ...για πληκτρολογιο και οθονη υπολογιζω γυρω στα 350-400 ευρω καθως θελω μια 25αρα 4k. Η χρηση για την οποια προοριζεται το pc ειναι απλη, youtube streaming 4k,facebook , γενικα σερφαρισμα ,μουσικη και ως αποθηκευτικος χωρος φωτογραφιων και βιντεο καθως και λιγο word. Η βασικη μου απαιτηση ειναι να μην κολλαει ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ οτι και αν κανω απο αυτα ,οσο παραθυρα και αν εχω ανοιχτα . Δεν ειμαι εμπειρος κομπιουτερακιας οποτε νομιζω θα ιεναι ευκολη υποθεση για τα χρηματα που διαθετω. σκεφτηκα ενα nuc με i7, 16 gb ram και 500gb ssd m.2 . Ειναι σωστος ο προσανατολισμος μου σε nuc για βασικο pc? πιστευετε οτι θα μου βγαλει μια 7 ετια απροβληματιστα? ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια απαντηση
 

Μηνύματα
14.876
Reaction score
20.421
εγω στο γραφειο εχω nuc i3
δεν παιζω 4κ γιατι δεν εχω που να τα δω , αλλα ανοιγω κανα σχεδιο που και που
το αφηνω ανοικτο μονιμα για μερες (δεν καιει τιποτα) , 2 χρονια τωρα εχω ξεχασει οτι εχω υπολογιστη.

αν δεν παιζεις παιχνιδια η δεν χρειαζεσαι καποιου ειδους επεξεργασια κινουμενης εικονας δεν εχεις κανενα λογο να μην εχεις nuc
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Ειναι σωστος ο προσανατολισμος μου σε nuc για βασικο pc? πιστευετε οτι θα μου βγαλει μια 7 ετια απροβληματιστα?
Ναι, αλλ' υπό προϋποθέσεις. i7 8ης γενιάς με RX Vega, και πρέπει να βάλετε το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη, για ram και SSD.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Πρόσφατα πήρα μεταχειρισμένο ένα Nuc με i3 4010, το οποίο είχε μέσα 80Gb m2 sata για το λειτουργικό και 4Gb ram. Το χρησιμοποιώ για Kodi και για αναπαραγωγή μουσικής μέσω jriver και μέσω usb interface, οδηγεί το dac μου. Βέβαια, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο το φόρτωσα με ram ( σκεφτόμουν να του βάλω επιπλέον 8Gb αλλά τελικά το πήγα στα 16 έτσι για να βρίσκονται, η διαφορά στη τιμή ήταν μικρή ), έβαλα και ένα σκληρό hdd των 750Gb και ξεμπέρδεψα. Δεν έχω δοκιμάσει καμία βαριά εφαρμογή π.χ. σχεδιαστικό μεν, αλλά για ταινίες και μουσική παίζει απροβλημάτιστα χωρίς κολλήματα. Επίσης δεν έχω δοκιμάσει να παίξω 4K ταινία γιατί δεν έχω που να τη δω, αλλά δεν νομίζω ότι θα κολλήσει. Ο χώρος που πιάνει είναι ανεπαίσθητος. Εγώ δεν το αφήνω ανοιχτό μεν, αλλά το ενεργοποιώ απο το δίκτυο μέ wakeup οπουδήποτε και αν βρίσκομαι μέσα στο δίκτυο ( πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό κατά τη γνώμη μου ). Αν πας και σε i7 τελευταίας γενιάς, λογικά θα τα σπάει.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Πολλα λεφτα για απλη χρηση .400 ε για 25 '' ? Με τοσα λεφτα παιρνεις 50 -55'' 4κ και streamαρεις 4κ youtube σε αυτην μεσω του vlc πχ
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Δηλαδη αν αγορασεις ενα κανονικο pc ,αλλα με μικρη σε μεγεθος pc case και το βαλεις στο δαπεδο (σε βαση με ροδακια εννοω) και το μονο καλωδιο που ερχεται απο εκει ειναι το hdmi στην οθονη,θα εχεις τοσο σοβαρο προβλημα? (πληκτρολογιο+ποντικι ασυρματα,ενω εκτυπωτες κλπ με wifi συνδεση). Θα κανεις την ιδια δουλεια (και καλυτερα) με λιγοτερα χρηματα,ενω θα εχεις και το περιθωριο αναβαθμισης και σαφως πανευκολης επισκευης αν κατι χαλασει.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
2
Δηλαδη αν αγορασεις ενα κανονικο pc ,αλλα με μικρη σε μεγεθος pc case και το βαλεις στο δαπεδο (σε βαση με ροδακια εννοω) και το μονο καλωδιο που ερχεται απο εκει ειναι το hdmi στην οθονη,θα εχεις τοσο σοβαρο προβλημα? (πληκτρολογιο+ποντικι ασυρματα,ενω εκτυπωτες κλπ με wifi συνδεση). Θα κανεις την ιδια δουλεια (και καλυτερα) με λιγοτερα χρηματα,ενω θα εχεις και το περιθωριο αναβαθμισης και σαφως πανευκολης επισκευης αν κατι χαλασει.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. ναι θα εχω προβλημα αισθητικου καθαρα χαρακτηρα.δεν θελω να εχω πυργο καθολου.ενω το nuc θα τον τοποθετησω σε μια προθηκη κατω απο το γραφειο που δεν θα φαινεται καθολου. Απλα σκεφτομαι ,αν παρεις υπολογιστη με επεξεργαστη i7 8ης γενιας , ssd 500gb , 16 gb ram μνημη γτ να θελω αναβαθμιση ?και προφανως μιλαμε για αναβαθμιση σε βαθος 7-8 ετων....που δεν θα με νοιαζει...θα εχει κανει την αποσβεση του με το παραπανω. Συμφωνειτε?
[DOUBLEPOST=1555409226][/DOUBLEPOST]
Πολλα λεφτα για απλη χρηση .400 ε για 25 '' ? Με τοσα λεφτα παιρνεις 50 -55'' 4κ και streamαρεις 4κ youtube σε αυτην μεσω του vlc πχ

350 θα ριξω για οθονη και ενα 50αρικο για πληκτρολογιο... το γραφειο ειναι μικρο και εχει στην πλατη του παραθυρο οποτε και δεν μπορω να βαλω μεγαλυτερη των 25 ιντσων... για να streamαρω σε μεγαλυτερη εχω απο πισω μου μια 70αρα sony 4k οποτε με καλυπτει...
[DOUBLEPOST=1555409266][/DOUBLEPOST]
Ναι, αλλ' υπό προϋποθέσεις. i7 8ης γενιάς με RX Vega, και πρέπει να βάλετε το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη, για ram και SSD.

αυτο το nuc αναβαινει τοσο στην τιμη μονο και μονο για την καρτα γραφικων του? ευχαριστω
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απλα σκεφτομαι ,αν παρεις υπολογιστη με επεξεργαστη i7 8ης γενιας , ssd 500gb , 16 gb ram μνημη γτ να θελω αναβαθμιση ?και προφανως μιλαμε για αναβαθμιση σε βαθος 7-8 ετων....που δεν θα με νοιαζει...θα εχει κανει την αποσβεση του με το παραπανω. Συμφωνειτε?
[DOUBLEPOST=1555409226][/DOUBLEPOST]
Αν δεν παιζεις παιχνιδια και δεν το χρησιμοποιεις σαν htpc με 4κ-madvr φιλτρα κλπ δεν θες καρτα γραφικων.Τωρα το αποσβεση ειναι σχετικο , για αλλον ειναι οι επιδοσεις , για αλλον η ψυχικη ηρεμια και η συμβατοτητα ,για αλλον η 5ετη εγγυση ενος part :D
Aλλα σιγουρα, οσο πιο γρηγορος και μεγαλυτερος επεξεργαστης-ram-ssd τοσο καλυτερα.

Το θεμα ειναι να μην αλλαξεις γνωμη για την χρηση του σε αυτα τα χρονια και θελεις να βαλεις καρτα και σε περιοριζει το μεγεθος του κουτιου.Αλλα μεχρι τοτε...αλλαζεις και κουτι αν χρειαστει και μετακομιζεις το εσωτερικο του pc .Aσε που θα αυτα θα ειναι πλεον ''απαρχαιωμενα''
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ειμαι υπερ του σεταρισμα πισι , επειτα οτιδηποτε αλλο.. αλλα ειμαι και μαιμου..
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Παιδιά εγώ πρόσφατα πήρα το κορυφαίο NUC της INTEL το Intel NUC Kit NUC8i7HVK.
Το έφερα από γερμανία την προηγούμενη εβδομάδα στα 850€
Εδώ από 980€ κ πάνω..
Τι να σας πώ..:eek:
8πύρηνος i7 3.100Ghz o οποίος ανεβαίνει στα 3.800Ghz ανάλογα την χρήση..16gb Ram, SSD 512. 4gb RXVEGA..
Εχει έναν απίστευτο φωτισμό με την νεκροκεφαλή!:geek:
Πανγρήγορο σε ότι κάνεις κ εντελώς αθόρυβο..
Του πέρασα win 10 Pro κ όλα τα σχετικά..
Το έχω συνδέσει μόνιμα στην Smart Tv με Hdmi κ γενικώς το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Ορίστε κ οι φωτό του ανοίγματος κ σεταρίσματος..

DSC03156_2048x1365.JPG


DSC03157_2048x1365.JPG


DSC03158_2048x1365.JPG


DSC03159_2048x1365.JPG


DSC03166_2048x1365.JPG





 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Φοβερός ο φωτισμός την ώρα λειτουργίας..

DSC03161_2048x1365.JPG


DSC03164_2048x1365.JPG


Κ το μέγεθός του κ το βάρος του σαν μία βιντεοκασσέτα!

Απίστευτο εργαλείο της INTEL!:hi:
Τσιμπάει λίγο η τιμή αλλά κάνεις τα πάντα!!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
2
Παιδιά εγώ πρόσφατα πήρα το κορυφαίο NUC της INTEL το Intel NUC Kit NUC8i7HVK.
Το έφερα από γερμανία την προηγούμενη εβδομάδα στα 850€
Εδώ από 980€ κ πάνω..
Τι να σας πώ..:eek:
8πύρηνος i7 3.100Ghz o οποίος ανεβαίνει στα 3.800Ghz ανάλογα την χρήση..16gb Ram, SSD 512. 4gb RXVEGA..
Εχει έναν απίστευτο φωτισμό με την νεκροκεφαλή!:geek:
Πανγρήγορο σε ότι κάνεις κ εντελώς αθόρυβο..
Του πέρασα win 10 Pro κ όλα τα σχετικά..
Το έχω συνδέσει μόνιμα στην Smart Tv με Hdmi κ γενικώς το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Ορίστε κ οι φωτό του ανοίγματος κ σεταρίσματος..

View attachment 123966

View attachment 123967

View attachment 123968

View attachment 123969

View attachment 123970






φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! εγω σκεφτομαι να παρω αυτοhttps://www.e-gate.gr/681932/intel-...i7-8705gradeon-rx-vega-m-gl-4gb-boxnuc8i7hnk2

δεν σου κολλαει πουθενα? θα ελεγες ας πουμε οτι ειναι ισαξιο με ενα αντιστοιχο desktop? σε 4κ αναλυσεις ,ολα απροβληματιστα?
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! εγω σκεφτομαι να παρω αυτοhttps://www.e-gate.gr/681932/intel-...i7-8705gradeon-rx-vega-m-gl-4gb-boxnuc8i7hnk2

δεν σου κολλαει πουθενα? θα ελεγες ας πουμε οτι ειναι ισαξιο με ενα αντιστοιχο desktop? σε 4κ αναλυσεις ,ολα απροβληματιστα?
Φοβερό είναι..
Πάρτο άφοβα..
Είναι INTEL!!!
Δεν κολλάει πουθενά!
Στο Pc Mark έβγαλε τρελλό σκόρ..
Αθόρυβο, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες, αν κ εγώ το έβαλα σε έπιπλο πάνω σε βάση laptop με ανεμιστήρα από κάτω..
Ισάξιο σε όλα!
Επεξεργαστής που δουλεύει μέσο όρο στα 3.6GHZ, 16GB Ram, που σε υπερκαλύπτουν κ για επεξεργασία Photo & Video, Πανγρήγορος Samsung EVO σκληρός, ανεξάρτητη κάρτα γραφικών εμένα έχει Nvidia ενσωματωμένη κ RX VEGA 4GB ανεξάρτητη η οποία παίζει άνετα όλα τα παιχνίδια..
Συνδέσεις καμιά 10ριά USB 3.0 & 3.1κ ότι άλλο φανταστείς..
Θα παρατήσεις το Desktop ειλικρινά αν δεν είναι τελευταίας γενιάς θηριάκι..
Εγώ λόγω δουλειάς το ήθελα, κ για mobility!
Σε 4Κ που το σύνδεσα σε μία SONY 55" στον αδελφό μου που το πήγα να του το δείξω, παίζαμε διαδικτυακά Fortnite LOL κλπ καμιά ώρα κ δεν κατάλαβε τίποτα, κ ήταν κοντά στο τζάκι να φανταστείς!
Κολλήματα κλπ τα ξεχνάς εντελώς με τέτοιας γενιάς επεξεργαστή, μνήμη κ Μ2 σκληρό!!
Εγώ του έβαλα τα Win 10 Pro 1809 έκδοση κ πετάει!
Γύρω στα 4.0 sec το boot του για την αρχική οθόνη....!!!
Α..! κ ο i7 φτάνει τα 4.20 GHZ αυτόματα , όχι 3.8 πού είπα εξ' αρχής!
 
Last edited:

D

Dimkal

Guest
είναι προφανες οτι δεν εχεις ιδεα απο υπολογιστες.
Τα 16 γιγα ραμ δεν σου προσφέρουν απολυτως τιποτα περα απο το να χασεις λεφτα.
Εμενα μουμπροσφερουν γιατι ειμαι μηχανικος με autocad, προγραμματα φωτορεαλισμου κλπ.
Γι αυτα που θελεις μακρυα απο τα windows.
Προτιμησε Linux η κατι κε mac
Δε θα σου χαλασει.ποτε δεν θανεχεις virus να σου διαλυουν τα παντα.
Αν δεν μεινεις ευχαριστημενος θανσου δωσω πισω τα λεφτα σου.
Παρε μια οθονη και καρτα για τα εργα σου, αν δεν εισαι παιχνιδας δεν εχεις αναγκη 3d suxu muxu, βαλε ενα ωραιο Linux και καλα γεραματα.
 





Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
είναι προφανες οτι δεν εχεις ιδεα απο υπολογιστες.
Τα 16 γιγα ραμ δεν σου προσφέρουν απολυτως τιποτα περα απο το να χασεις λεφτα.
Εμενα μουμπροσφερουν γιατι ειμαι μηχανικος με autocad, προγραμματα φωτορεαλισμου κλπ.
Γι αυτα που θελεις μακρυα απο τα windows.
Προτιμησε Linux η κατι κε mac
Δε θα σου χαλασει.ποτε δεν θανεχεις virus να σου διαλυουν τα παντα.
Αν δεν μεινεις ευχαριστημενος θανσου δωσω πισω τα λεφτα σου.
Παρε μια οθονη και καρτα για τα εργα σου, αν δεν εισαι παιχνιδας δεν εχεις αναγκη 3d suxu muxu, βαλε ενα ωραιο Linux και καλα γεραματα.
Τα 8 απο τα 16 giga απέχουν γύρω στα 50€, πολύ μικρό κόστος για να μη τη βάλει κάποιος που ήδη διαθέτει ένα ποσό για υπολογιστή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top