Περί καλωδίων ρεύματος

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.112
Reaction score
77.961
Κάνα 2ωρο.
Το phono ανοιγόκλεινε στις αλλαγές των καλωδίων.
Οι δίσκοι καθαρίστηκαν πάνω στο πικάπ.
Πριν το φαγητό.
δεν δίνεις λεπτομέρειες και για τα υπόλοιπα που ρώτησα...

τέσπα...ούτως ή άλλως χόντρυνε το πράμα
αν ήξερα ότι θα αναγνωρίζατε και κόκκους από χρατς θα σας έστελνα το Κουρτσχααρ του θειου μου:lolsign:
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
να ρωτήσω

πόση ώρα κράτησε στο σύνολο η ακρόαση?
οι προ-phono-ενισχυτικά ήταν ανοιχτά από πριν?τα ανοίξατε μόλις ξεκινήσατε?
πόση ώρα το κάθε καλώδιο?επαναλήφθηκε ανάποδα η διαδικασία?
οι δίσκοι βουρτσίστηκαν με dust off βουρτσάκι ή static off?
όλα αυτά πριν το φαί?μετά το φαί?
Γύρω στις δύο ώρες η σύγκριση και μετά βάλαμε cd και στρωθήκαμε στο φαγητό. Δεν παρατήρησα αν ήταν αναμένα τα μηχανήματα πριν την ακρόαση, γιατί ήμουν απασχολημένος με τη γνωριμία με τα παιδιά. Έγινε η σύγκριση με το πρώτο τραγούδι της λίστας ( που εκεί απέκλεισα κατηγορηματικά το μαύρο απο όταν άκουσα το oyaide ακόμα ) και συνεχίσαμε με τη Πασπαλά. Ειδικά η εναλλαγή ανάμεσα στο μαύρο και το Oyaide έγινε πολλές φορές στη Πασπαλά, ακριβώς επειδή στιγμιαία κάτι μου έκανε εντύπωση στο μαύρο ( κάτι στο μπάσο ). Οι δίσκοι βουρτσίστηκαν απο τον Λέανδρο, αλλά ένα ελαφρύ θόρυβο πάντα τον έχεις πιστεύω ( εμπειρικά μιλάω ). Όπως είπα και παραπάνω, πριν το φαΐ. Ο aerinos τσούγκρισε τα αβγά μετά την ακρόαση και κατά τη διάρκεια της μάσας, άρα δεν υπήρξε παρεμβολή απο αυτόν τον παράγοντα κατά τη διάρκεια της ακρόασης. :p
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.649
Reaction score
965
Κάπου έγραψε ο Bhutia για θέμα με τις στάθμες στην αλλαγή των καλωδίων, έχει δίκιο. Σε μία αλλαγή ρώτησα τον Λέανδρο αν έβαλε το καλώδιο στην ίδια στάθμη με το προηγούμενο. Θεώρησα ότι το έβαλε σε χαμηλότερη. Έκανε αλλαγή από το Oyaide στο μαύρο.
Ακούσαμε 4 καλώδια, μαύρο, Oyaide, Neotech & Signalprogects Hydra. Το εργοστασιακό του phono stage, ένα ακριβό και 2 πολύ ακριβά.
Ο Λέανδρος και ο Γιώργος έβγαλαν καλύτερα τα 2 πολύ ακριβά με μικροδιαφορές, μετά το Oyaide και τελευταίο το μαύρο. Ο Νίκος προτίμησε και αυτός τα 2 πολύ ακριβά αλλά ήταν αναποφάσιστος αρχικά σχετικά με το μαύρο και το Oyaide. Με την βοήθεια των άλλων 2 και αφού του εξήγησαν τι να προσέξει προτίμησε και αυτός σαν 3ο το Oyaide.
(συνεχίζεται :D)
Καλημερα,Νικο
Να υπενθυμισω οτι ο σκοπος του τεστ,στο οποιο παρεβρεθεις ηταν η υπαρξη διαφορων των μαυρων καλωδιων συγκρινομενα με τα αφτερμαρκετ
Και προφανως σε καμμια περιπτωση η ηχητικη αποτιμηση των καλωδιων που δοκιμαστηκαν στο τεστ
Πουθενα στην αρχικη παρουσιαση μου δεν αναφερθηκα σε αξιολογικη υπεροχη των καλωδιων του μαυρου του λευκου η των αλλων εν γενει,παρα μονο στην διαπιστωμενη υπαρξη διαφορων που προεκυπταν απο τα τεστ
Τις προτιμησεις μου αξιολογικα,τις εξεφρασα μετα το τελος του τεστ προς εσας ,που εισαστε παροντες,δινοντας σας πληροφοριες για την αρχιτεκτονικη την γεωμετρια κατασκευης και την ηχητικη υπογραφη των δυο επωνυμων καλωδιων που εφερα στην ακροαση
και δεν εξεφρασα την αποψη προτιμησης μου δημοσια,αν δεν με ρωτουσαν για αυτην
Επισης να υπενθυμισω οτι ζητουσα καθ ολη την διαρκεια της ακροαματικης διαδικασιας,την προσοχη μας για το επιπεδο του βολιουμ να ειναι σταθερο στο ιδιο σημειο,προς αποφυγη ενδεχομενων παρερμηνιων απο τους παροντες και τους υπολοιπους θα θα διαβαζαν τις τοποθετησεις μας
Αυτα τα ολιγα επι της διαδικασιας προς ενημερωση αμφοτερων
Ευχαριστω
Τα μηχανηματα ηταν ανοιχτα για περιπου μια ωρα πριν τα τεστ,οι δισκοι καθαριστηκαν και κανα μισαωρο πριν την δοκιμη των δυο δικων μου καλωδιων,τοποθετηθηκαν στο πολυμπριζο για να ζεσταθουν
 
Last edited:


Μηνύματα
342
Reaction score
1
να ρωτήσω

πόση ώρα κράτησε στο σύνολο η ακρόαση?
οι προ-phono-ενισχυτικά ήταν ανοιχτά από πριν?τα ανοίξατε μόλις ξεκινήσατε?
πόση ώρα το κάθε καλώδιο?επαναλήφθηκε ανάποδα η διαδικασία?
οι δίσκοι βουρτσίστηκαν με dust off βουρτσάκι ή static off?
όλα αυτά πριν το φαί?μετά το φαί?

Περίπου 2 ώρες.
Όταν μπήκα έπαιζε το σύστημα και μετά από 1+ ώρα ξεκινήσαμε. Μετά όλα ήταν συνέχεια ανοιχτά εκτός του phono που ανοιγόκλεινε.
Ναι, πάνω στο πικάπ.
Πριν.
[DOUBLEPOST=1557014177][/DOUBLEPOST]
Καλημερα,Νικο
Να υπενθυμισω οτι ο σκοπος του τεστ,στο οποιο παρεβρεθεις ηταν η υπαρξη διαφορων των μαυρων καλωδιων συγκρινομενα με τα αφτερμαρκετ
Και προφανως σε καμμια περιπτωση η ηχητικη αποτιμηση των καλωδιων που δοκιμαστηκαν στο τεστ
Πουθενα στην αρχικη παρουσιαση μου δεν αναφερθηκα σε αξιολογικη υπεροχη των καλωδιων του μαυρου του λευκου η των αλλων εν γενει,παρα μονο στην διαπιστωμενη υπαρξη διαφορων που προεκυπταν απο τα τεστ
Τις προτιμησεις μου αξιολογικα,τις εξεφρασα μετα το τελος του τεστ προς εσας ,που εισαστε παροντες,δινοντας σας πληροφοριες για την αρχιτεκτονικη την γεωμετρια κατασκευης και την ηχητικη υπογραφη των δυο επωνυμων καλωδιων που εφερα στην ακροαση
και δεν εξεφρασα την αποψη προτιμησης μου δημοσια,αν δεν με ρωτουσαν για αυτην
Επισης να υπενθυμισω οτι ζητουσα καθ ολη την διαρκεια της ακροαματικης διαδικασιας,την προσοχη μας για το επιπεδο του βολιουμ να ειναι σταθερο στο ιδιο σημειο,προς αποφυγη ενδεχομενων παρερμηνιων απο τους παροντες και τους υπολοιπους θα θα διαβαζαν τις τοποθετησεις μας
Αυτα τα ολιγα επι της διαδικασιας προς ενημερωση αμφοτερων
Ευχαριστω
Το volume ήταν πάντα σταθερό.
[DOUBLEPOST=1557014379][/DOUBLEPOST]
Ώστε αναλυτικό το μαύρο καλώδιο. Τα άλλα έχαναν πληροφορίες, που έτυχε να είναι ο θόρυβος του βυνιλίου. Αν ακούγατε από κάνα σοβαρό μέσο χωρίς θόρυβο τότε τί; Θα χάνατε τις μικρολεπτομέρειες του προγράμματος με τα 3 καλώδια (εκτός του μαύρου);
Σοβαρό μέσο ακούσαμε.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.649
Reaction score
965
Περίπου 2 ώρες.
Όταν μπήκα έπαιζε το σύστημα και μετά από 1+ ώρα ξεκινήσαμε. Μετά όλα ήταν συνέχεια ανοιχτά εκτός του phono που ανοιγόκλεινε.
Ναι, πάνω στο πικάπ.
Πριν.
[DOUBLEPOST=1557014177][/DOUBLEPOST]
Το volume ήταν πάντα σταθερό.
[DOUBLEPOST=1557014379][/DOUBLEPOST]

Σοβαρό μέσο ακούσαμε.
Καμαρια ,παω για υπνο,τα καλυτερα ερχονται
 


Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
@Petros_Dalipis Αρχικά, γίνεται σαφές ότι επιβεβαιώνεται ο - κύριος - λόγος για τον οποίο μαζευτήκαμε. Μέσω της συγκριτικής ακρόασης να διαπιστώσουμε αν υπάρχουν διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα κατά την εναλλαγή των καλωδίων ρεύματος. Ακόμα και μάπα να ήταν το καρπούζι, το συμπέρασμα είναι ότι οι διαφορές είναι ακουστές. Μάλιστα, το κάθε καλώδιο είχε τον δικό του χαρακτήρα, τον δικό του ήχο.
Τώρα στο θέμα του θορύβου καθώς και της πηγής. Όπως προανέφερα, η πληροφορία ούτε χάθηκε, ούτε έγινε αχταρμάς ( όπως έκανε γενικότερα το μαύρο καλώδιο με τις υπόλοιπες πληροφορίες ). Απλά δεν ήταν μπροστά. Με το μαύρο καλώδιο ήταν σαν να άκουγα τον θόρυβο και μετά όλα τα άλλα. Παράλληλα, με δυσκολία διέκρινα τους λαρυγγισμούς της Πασπαλά και η στερεοφωνική εικόνα των υπολοίπων - επώνυμων καλωδίων, ουτε στα καλύτερα όνειρά του. Για την ακρίβεια, τους λαρυγγισμούς της τους παρατήρησα με το Oyaide αρχικά, στο μαύρο προσπάθησα πολύ για να τους ακούσω, ΑΦΟΥ γνώριζα ότι υπήρχαν ( κατόπιν της δοκιμής με το oyaide ). Τόσο απλά. Και επειδή έχω ακούσει και ένα εντυπωσιακό interconnect που ως διά μαγείας χώνει πληροφορίες στο βάθος και σου πετάει τα πρίμα στα μούτρα ( vdh d102 mk3 ) αλλά μετά απο λίγο το κεφάλι μου γινόταν κουδούνι, ξέρω πότε αποκρύπτεται πληροφορία, πότε μπαίνει στη θέση της και πότε γίνεται προβολική. Ε, η πληροφορία όχι μόνο δεν χάθηκε, στήθηκε μέσα στον "χώρο" και τη ξεχώριζες άνετα. Χωρις τσιρίδες, χωρίς σκληράδα. Δεν μπορώ να πω ότι παρερμηνεύεις τα λεγόμενά μου, αλλά είναι άστοχη η προσπάθεια να χαρακτηριστούν μουντά ή μη αποκαλυπτικά τα επώνυμα καλώδια.
[DOUBLEPOST=1557016133][/DOUBLEPOST]Έλλη Πασπαλά - Αστόρια απο το άλμπουμ "το νησί των λωτοφάγων"
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Μας λέτε ποιό δίσκο και ποιό κομμάτι, για να ακούσουμε κι εμείς σπίτι μας;
Γράφτηκε από τον Γιώργο.....

Ακουσαμε 2 κομματια απο
1,Ελλη Πασπαλα Το ΑΣΤΟΡΙΑ(Απο το Νησι των Λοτοφαγων--Ᾱκτη 467605--1
2,Oakland blues----Conjure(Amercan clave 1006)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.315
Reaction score
27.334
θυμίζω όμως ήταν άστρωτο
Απ' όσο ξέρω, ακόμα και τα αυτοκίνητα έπαψαν να θέλουν στρώσιμο, τα τελευταίων ετών μοντέλα τουλάχιστον. Μονάχα λίγη εγκράτεια στα πρώτα 50-100 χλμ., μην τούς βγάλουμε τα μάτια. Τι θα πει άστρωτο καλώδιο?
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.315
Reaction score
27.334
Στην Lyric ήμουν
Εγώ θυμάμαι που ξεροστάλιαζα έξω από τη βιτρίνα της Lyric Hi-Fi στη Στουρνάρη.
Ή δεν μιλάμε για την ίδια εταιρεία?
[DOUBLEPOST=1557021317][/DOUBLEPOST]
..αυτό που δεν είναι στρωμένο. :prankster:
Και τι θα πει στρωμένο? Έχει μεταβληθεί το υλικό του, η δομή του, τα μόριά του, η απόσταση μεταξύ τους μήπως?
 

Μηνύματα
300
Reaction score
322
Μια μικρή παρένθεση με τη δικιά μου παρουσία, καθώς εξελίσσεται ένας διάλογος που δεν θέλω να διακοψω. Καλώδια ρεύματος, όπως και πολυμπριζα τα έχω ακούσει να αφήνουν το ηχητικό τους στίγμα. Ειδικά τα σπέσιαλ που καλούνται audiophile. Placebo, πεποίθηση, πραγματικό αισθητηριακό βιωμα, το ακούω παντως. Η αίσθηση και απορία συγχρόνως, που επεκτείνεται σε πάσης φύσης καλώδια, κι ας αποφεύγω τις γενικεύσεις, είναι όμως μήπως τελικα η «τέχνη» έγκειται και η βιομηχανία καλωδίων στηρίζεται όχι στην αποφυγή των χρωματισμών αλλά στη δημιουργία τους; Με αλλά λόγια το θέμα να μην είναι το αν ακουγονται αλλά το αν θα πρέπει να ακούγονται διάφορες.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.033
Reaction score
20.582
[...]κανα μισαωρο πριν την δοκιμη των δυο δικων μου καλωδιων,τοποθετηθηκαν στο πολυμπριζο για να ζεσταθουν
Μέχρι τώρα διάβαζα το thread με ενδιαφέρον και για διασκέδαση. Άλλα με το πιο πάνω quoted απόσπασμα, ε, ΟΚ...:headbang:

Να ζεσταθεί το καλώδιο... Το ποιο; Το καλώδιο...:headbang: Δηλαδή το "κρύο" καλώδιο αποδίδει (;;;) διαφορετικά από το "ζεστό". Όπως και το "στρωμένο" από το "άστρωτο". Εντάξει παιδιά, ό,τι πείτε.

Υ.Γ. 1: Τα αυτιά μας "στρώνουν" (=συνηθίζουν), τίποτα άλλο.

Υ.Γ. 2: @Nick Arvanitakis για να θυμούνται οι "παλαιότεροι" και να μαθαίνουν οι "νέοι, πες για άλλη μια φορά, σε παρακαλώ, εκείνη την ιστορία με τον (αείμνηστο, πλέον) επαγγελματία του χώρου που του έφεραν καλώδια και του είπαν να τα αφήσει να ηρεμήσουν.:confused:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και επειδή έχω ακούσει και ένα εντυπωσιακό interconnect που ως διά μαγείας χώνει πληροφορίες στο βάθος και σου πετάει τα πρίμα στα μούτρα ( vdh d102 mk3 ) αλλά μετά απο λίγο το κεφάλι μου γινόταν κουδούνι,
Μήπως το είχες βάλει με ανάποδη φορά? :p:p
 


Μηνύματα
962
Reaction score
1.147
Και επειδή έχω ακούσει και ένα εντυπωσιακό interconnect που ως διά μαγείας χώνει πληροφορίες στο βάθος και σου πετάει τα πρίμα στα μούτρα ( vdh d102 mk3 )
Μόνο πρίμα δεν σου πετάει στα μούτρα το vdh ,μήπως ήταν μούφα -κινέζικα ? Ηχητικά ίδια είναι τα klotz mc 5000 με 3 ευρώ το μέτρο. Sorry για το off topic.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Υ.Γ. 2: @Nick Arvanitakis για να θυμούνται οι "παλαιότεροι" και να μαθαίνουν οι "νέοι, πες για άλλη μια φορά, σε παρακαλώ, εκείνη την ιστορία με τον (αείμνηστο, πλέον) επαγγελματία του χώρου που του έφεραν καλώδια και του είπαν να τα αφήσει να ηρεμήσουν.:confused:
Οι παλιές ιστορίες γράφονται την νύχτα.:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.767
Μηνύματα
2.875.145
Members
37.947
Νεότερο μέλος
ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Top