Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Δεν θέλω να καταλάβω, πως ένα σήμα μετά από όλο αυτό ψηφιακό βασανισμό, -μέσα από δεκάδες χρονικά σκαλοπάτια που παλεύουν στη κόψη του φεμτο να φέρουν σε αλληλουχία τις μικρό αντηχήσεις και το βαθύ συναίσθημα που έχουν συλλάβει τα δύο Neumanns U-67 από το πιάνο του Tsuyoshi Yamamoto στο δίσκο What A Wonderful Trιο - σίγουρα δεν είναι "audiophile" , αλληλούια!
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Μια αφαίρεση σημάτων κάνει για τα περιφερειακά και μια σύγκριση για το κεντρικό. (στο περίπου, έτσι)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.137
Η ζωή του ανθρώπου καθορίζεται κατά 5% από το τμήμα του μυαλού που ονομάζεται συνειδητό και κατά 95% από ένα άλλο που λέγεται υποσυνείδητο. Το 5% αφορά αυτό που γίνεται τώρα τη στιγμή που μιλάμε και το άλλο 95% από αυτά που έχουν γίνει στο παρελθόν.
Αυτό το 95% έχει σχεδιαστεί να ζει με το παρελθόν, και δουλειά του είναι να ψάχνει για αυτό και να επιβεβαιώνει ότι έχει αποθηκευμένο. Δουλεύει σαν πρόγραμμα και είναι πολύ πιο δυνατό "σε επεξεργαστική δύναμη" , από το συνειδητό. Δεν χωράει ο νους σας τη διαφορά. Τα έχω ξανά πει αυτά. Όλη μας η ζωή τρέχει πάνω σε ένα πρόγραμμα και εξαρτάται από αυτό.
Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που έχουμε αντίρρηση σε ότι νέο, δεν προσαρμοζόμαστε εύκολα, ίσως και ποτέ, και θεωρούμε ότι είναι και επιλογή μας. Τρομάρα μας.
Ο μόνος τρόπος για να το προγραμματίσουμε ξανά είναι πρώτα από όλα να θέλουμε και δεύτερον να δράσουμε πάνω σε νέα πράγματα.

H νευροεπιστήμη πλέον εξελίσσεται καθημερινά. Νέες πανεπιστημιακες έρευνες αλλάζουν τα πράγματα όπως τα ξέραμε. Νέα μηχανήματα σχεδιάζονται για να βοηθήσουν τις έρευνες αυτές. Είναι τόσο ανατρεπτικά τα νέα δεδομένα που ακόμα και η συντηρητική επιστημονική κοινότητα δεν τα δέχεται εύκολα έως καθόλου. Αν είναι δυνατόν, συντηρητική επιστημονική κοινότητα. Και μόνο ο όρος τρομάζει. Αυτό λέγεται άρνηση σε νέα δεδομένα, και έρχεται σε αντίθεση με αυτά που πρέπει να κάνουν.
Προτρέπω όλους να ασχοληθούν με την νευροεπιστήμη, να την παρακολουθούν γιατί θα τους αλλάξει τη ζωή επειδή θα τους αλλάξει τη σκέψη.
Θα μου γράψουν μερικοί τη σχέση έχει αυτό με την κουβέντα μας.
Απόλυτη είναι η απάντηση. Όχι μόνο στο παρόν θέμα αλλά παντού.
Πολύ ωραία όλα αυτά αλλά η μη μετάβαση από δικάναλο σε πολυκάναλο δεν είναι πάντα άρνηση σε νέα δεδομένα...
Υπάρχουν 2 παράμετροι ακόμη για να μην το κάνεις...
  • Κόστος κτήσης. Άλλο κοστίζουν 2 ενεργά, 2 sub & 1 dac και άλλο 7-11 ενεργα, 2 sub και ένας AV pro...Βέβαια επειδή εδώ μέσα υπάρχει κόσμος που διαθέτει αυτά τα χρήματα για ...καλώδια, δεν το πολυβάζουμε στη συζήτηση... αλλά δεν παύει να μην έχουν έχουν όλοι αυτή τη δυνατότητα...
  • Απαιτήσεις από το χώρο. 2 ενεργά (& 2 sub) μπορούν να βολευτούν σε κάθε σχεδόν σαλόνι/γραφείο/δωμάτιο.... τα 7-11 ενεργά με απαίτηση 2,3m το καθένα από τη θέση ακρόασης απαιτεί αφιερωμένο δωμάτιο 6χ6 !!! που θα έχεις μόνο μια πολυθρόνα (άντε πολυθρόνα για 2) στη μέση.... πράγμα ανέφικτο για τους περισσότερους...
Προσωπικά αν και το δεύτερο είναι δύσκολο για τους περισσότερους, θα μπορούσα να κάνω κατάληψη σε σαλόνι 6χ7 (η παντόφλα έπαψε να ισχύει για μένα από τη στιγμή που η γυναίκα συνειδητοποίησε πως το σπίτι είναι για να υπηρετεί εμάς και όχι το αντίθετο...) οπότε με εμποδίζει μόνο το πρώτο...
 

D

Deleted member 38719

Guest
Δεν υπάρχει καμία μάχη ανάμεσα σε αυτά τα δύο
Γιατί το λέτε αυτό? θέλετε να μου πείτε πως ζούμε σε 2 διαφορετικούς κόσμους ταυτόχρονα... δηλ. είμαι ζωντανός νεκρός! ίσως αν το έθετα έτσι "μάχη" είμαι σίγουρος πως με καταλαβαίνετε!
Ωστόσο δεν θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σας, τις αντιθέσεις μου παραθέτω....
Όμως, Γιατρέ, ίσως είστε Γιατρός -νευρολόγος, δεν ξέρω, γιαυτό το λέω, έχω καλό σκοπό, και θετική σκέψη, σκεφτείτε λίγο, μήπως όλη αυτή την συζήτηση και τη σπατάλη θεϊκής ουσίας θα έπρεπε να τη αποδίδουμε για να ανακαλύψουμε ανώτερα αγαθά... όπως το πως θα ταΐσουμε τα παιδιά μας, πως θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι κλπ... παρά να "παλεύουμε" να αποδείξουμε την ανάγκη για 2ch ή 5-7-11... έστω κι αν αυτό είναι κάτι το τεχνολογικά ανεπτυγμένο, όποτε -δυνητικά- θα μας κάνει καλό, δεν παύει να είναι ένα δευτερεύον ζήτημα.... νομίζω δεν αξίζει! Όποιος γουστάρει 2ch είναι ok, όποιος multi channel ok, όποιος και τα δύο μαζί πάλι ok
'Όλα αρχίζουν και τελειώνουν στον τίτλο αυτού του νήματος... ο οποίος κατ΄ εμε είναι λάθος και το λιγότερο αποπροσανατολιστικός!
Τα ΄σεβη μου!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Πολύ λίγοι av δέχονται Dirac, οπότε αν έχουμε έναν 7.1 ή ακόμα καλλίτερα 9.1 μπορούμε με το minidsp nanoavr DL να εκμεταλλευτούμε το Dirac;
Αν έχουμε μέχρι 7.1 είναι τέλεια λύση. Υπάρχει μικρός περιορισμός στο HDMI 1.4.
 


A

AKARL

Guest
η παντόφλα έπαψε να ισχύει για μένα
ΣΣΣΣΣωραίοςςςςςς, ΣΣΣΣΣαρχηγόςςςςςςς! :hi:

από τη στιγμή που η γυναίκα συνειδητοποίησε πως το σπίτι είναι για να υπηρετεί εμάς και όχι το αντίθετο...
:o:o:o:o

Αφτό πως, ακριβώς, το κατάφερες βρε μπαγάσα;;;;;; :D
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Γιατί το λέτε αυτό? θέλετε να μου πείτε πως ζούμε σε 2 διαφορετικούς κόσμους ταυτόχρονα... δηλ. είμαι ζωντανός νεκρός! ίσως αν το έθετα έτσι "μάχη" είμαι σίγουρος πως με καταλαβαίνετε!
Ωστόσο δεν θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σας, τις αντιθέσεις μου παραθέτω....
Όμως, Γιατρέ, ίσως είστε Γιατρός -νευρολόγος, δεν ξέρω, γιαυτό το λέω, έχω καλό σκοπό, και θετική σκέψη, σκεφτείτε λίγο, μήπως όλη αυτή την συζήτηση και τη σπατάλη θεϊκής ουσίας θα έπρεπε να τη αποδίδουμε για να ανακαλύψουμε ανώτερα αγαθά... όπως το πως θα ταΐσουμε τα παιδιά μας, πως θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι κλπ... παρά να "παλεύουμε" να αποδείξουμε την ανάγκη για 2ch ή 5-7-11... έστω κι αν αυτό είναι κάτι το τεχνολογικά ανεπτυγμένο, όποτε -δυνητικά- θα μας κάνει καλό, δεν παύει να είναι ένα δευτερεύον ζήτημα.... νομίζω δεν αξίζει! Όποιος γουστάρει 2ch είναι ok, όποιος multi channel ok, όποιος και τα δύο μαζί πάλι ok
'Όλα αρχίζουν και τελειώνουν στον τίτλο αυτού του νήματος... ο οποίος κατ΄ εμε είναι λάθος και το λιγότερο αποπροσανατολιστικός!
Τα ΄σεβη μου!
πλακα μας κανεις ετσι ε;;;;;;
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Ρε συ Λεανδρε, θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω με δικά σου λόγια..
Το έχεις ακούσει? :roflmao::roflmao:
Σου θυμίζω, ότι ούτε εσύ ή αυτός το δικό μου setupιον:p:p...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.720
Reaction score
28.078
Γιατί το λέτε αυτό? θέλετε να μου πείτε πως ζούμε σε 2 διαφορετικούς κόσμους ταυτόχρονα... δηλ. είμαι ζωντανός νεκρός! ίσως αν το έθετα έτσι "μάχη" είμαι σίγουρος πως με καταλαβαίνετε!
Ωστόσο δεν θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σας, τις αντιθέσεις μου παραθέτω....
Όμως, Γιατρέ, ίσως είστε Γιατρός -νευρολόγος, δεν ξέρω, γιαυτό το λέω, έχω καλό σκοπό, και θετική σκέψη, σκεφτείτε λίγο, μήπως όλη αυτή την συζήτηση και τη σπατάλη θεϊκής ουσίας θα έπρεπε να τη αποδίδουμε για να ανακαλύψουμε ανώτερα αγαθά... όπως το πως θα ταΐσουμε τα παιδιά μας, πως θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι κλπ... παρά να "παλεύουμε" να αποδείξουμε την ανάγκη για 2ch ή 5-7-11... έστω κι αν αυτό είναι κάτι το τεχνολογικά ανεπτυγμένο, όποτε -δυνητικά- θα μας κάνει καλό, δεν παύει να είναι ένα δευτερεύον ζήτημα.... νομίζω δεν αξίζει! Όποιος γουστάρει 2ch είναι ok, όποιος multi channel ok, όποιος και τα δύο μαζί πάλι ok
'Όλα αρχίζουν και τελειώνουν στον τίτλο αυτού του νήματος... ο οποίος κατ΄ εμε είναι λάθος και το λιγότερο αποπροσανατολιστικός!
Τα ΄σεβη μου!
Δεν ζούμε σε 2 δύο διαφορετικούς κόσμους ταυτόχρονα. Δεν είναι σε μάχη αλλά σε συνεργασία.
Ότι σκεφτόμαστε αυτή τη στιγμή βγαίνει από το συνειδητό. Όλα τα άλλα από το υποσυνείδητο. Σκέφτομαι ότι θέλω να ανοίξω την πόρτα πχ. Συνειδητά θέλω να πάω στο άλλο δωμάτιο αλλά όμως ξέρω από πριν ότι αν κατεβάσω το πόμολο η πόρτα θα ανοίξει. Αυτή η πληροφορία για το πόμολο έχει γραφτεί πολλά χρόνια πίσω, από την παιδική ηλικία, και η επανάληψη την πράξης αυτής έχει περάσει στο δίσκο που λέγετε υποσυνείδητο. Άλλες βασικές λειτουργίες του δίσκου αυτού είναι η ομιλία, το περπάτημα κ.α. Δεν μαθαίνουμε κάθε μέρα τα πρώτα βήματα. Τα μάθαμε αυτά, πάει. Γιατί δεν μιλάμε Αγγλικά από το νηπιαγωγείο πχ; Γιατί μεγαλώσαμε σε ένα σπίτι που μίλαγε Ελληνικά και ο δίσκος γράφει ακόμα και στην κοιλιά της μάνας.
Γιατί δεν μαθαίνουμε κάθε μέρα να οδηγαμε; Γιατί μάθαμε μια φορά, φτάνει. Έχει περάσει στο δίσκο με την επανάληψη. Και πάρα μα πάρα πολλά ακόμα. Για αυτό λένε, όχι εγώ, ότι ζούμε κατά 95% στον αυτόματο πιλότο όλο το 24ωρο. Την ώρα του ύπνου μάλιστα ήμαστε κατά 100% σε auto pilot.
Ελπίζω να έγινε ποιο εύκολο τώρα.
 
Last edited:

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Κι έτσι...έγινε πουτ@ν@ και αυτό το θρεντ.:(

Πάμε γι' αλλα...

Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να γίνει μια συζήτηση και να ακουστούν όλες οι απόψεις χωρίς να ξεφύγουν τα πράγματα;:idk:
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Γιατί δεν μαθαίνουμε κάθε μέρα να οδηγαμε; Γιατί μάθαμε μια φορά, φτάνει. Έχει περάσει στο δίσκο με την επανάληψη. Και πάρα μα πάρα πολλά ακόμα. Για αυτό λένε, όχι εγώ, ότι ζούμε κατά 95% στον αυτόματο πιλότο όλο το 24ωρο. Την ώρα του ύπνου μάλιστα ήμαστε κατά 100% σε auto pilot.
Ελπίζω να έγινε ποιο εύκολο τώρα.
δυστυχώς, αρκετοί απο εμάς ούτε μάθαμε, ούτε λέμε να μάθουμε, αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης. Για τέτοιες περιπτώσεις όμως αναρωτιέμαι, φορμάτ γίνεται σε αυτόν τον ρημαδιασμένο δίσκο, μπας και δούμε προκοπη;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.416
Reaction score
79.700
δεν αναφέρει αυτήν την απαίτηση σε δικάναλο...
Το έχει αναφέρει αλλού, ακούει και upmix για δικάναλο σε καποιες ηχογραφήσεις, σε κάποιες άλλες δεν του αρέσει. Εχει χρησιμοποιήσει Auro3D και έναν αλγόριθμο της Anthem που δεν τον ξέρω, και έλεγε πως σκόπευε να πάρει prepro JBL/Trinnov. Ελπίζω να του κάνανε έκπτωση τα τέως αφεντικά του :D.

Like για το κείμενο, αν και διαφωνώ σε πολλά. :drinks:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.720
Reaction score
28.078
δυστυχώς, αρκετοί απο εμάς ούτε μάθαμε, ούτε λέμε να μάθουμε, αλλά αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης. Για τέτοιες περιπτώσεις όμως αναρωτιέμαι, φορμάτ γίνεται σε αυτόν τον ρημαδιασμένο δίσκο, μπας και δούμε προκοπη;
Γίνεται. Φτάνει να το θέλουμε.
 




Μηνύματα
1.340
Reaction score
661
Αν έχουμε μέχρι 7.1 είναι τέλεια λύση. Υπάρχει μικρός περιορισμός στο HDMI 1.4.
άρα δηλαδή αν το σκέφτομαι καλά, έστω οτι ο av διαθέτει 7.1, θα βγεί το σήμα κροσσαρισμένο απο τον av μου αποκωδικοποιημένο (dolby atmos, auro 3d ότι διαθέτει δηλ ο av μου) θα μπεί στο nanoavr και εκεί μετά θα κάνει το dirac το room correction?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.416
Reaction score
79.700
Μπράβο @Kostas Kefalas, καλή ανακάλυψη, δεν είχα διαβάσει την τελική του μορφή μέχρι τώρα.

Διαβάστε το καλά, τα μισά των μισών να καταλάβετε, κέρδος θα είναι.

Έχει πάρει ρε...
Είχα μείνει στον Anthem. Μεγειές μεγειές
[DOUBLEPOST=1557483089][/DOUBLEPOST]
άρα δηλαδή αν το σκέφτομαι καλά, έστω οτι ο av διαθέτει 7.1, θα βγεί το σήμα κροσσαρισμένο απο τον av μου αποκωδικοποιημένο (dolby atmos, auro 3d ότι διαθέτει δηλ ο av μου) θα μπεί στο nanoavr και εκεί μετά θα κάνει το dirac το room correction?
Οχι, μπαίνει ανάμεσα στην πηγη και τον av, με hdmi, αφού έχει κάνει το σήμα PCM η πηγή. (Προαπαιτούμενο)
Atmos/auro δεν επεξεργάζεται.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.220
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top