Roon

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Στην ουσια δηλαδη, θα παιζει το Roon, αφου το εγκαταστησω στον Mac, στον υπαρχοντα υπολογιστη, αντι για το Amarra και το iTunes, κι απ οτι ειδα στα γρηγορα, θα δει αυτοματα ολα τα Playlist Μου, τη βιβλιοθηκη κλπ κλπ?
Και θα δουλευει με τη Metric απ οτι ειδα και θα χω αναβαθμιση στην ποιοτητα φανταζομαι?
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
H metric θα σεταριστεί ως usb dac για το roon. Αυτό που θα ακούσεις ανήκει στο πλαίσιο των διαφορών που ακούς όταν αλλάζεις software players. Δεν χάνεις να δοκιμάσεις.
οταν επαιζα roon με mac το προτιμούσα απο τα άλλα γιατί μου φαινόταν πιο "άφιλτρο". :p Τίγκα υποκειμενικά βέβαια. Δεν νομίζω όμως αυτή η διαφορά να αξίζει 500€ μόνο για τον ήχο εκτός και αν σε βοηθάει και χρηστικά.

Τα roon ready είναι άλλου παππά....
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στην ουσια δηλαδη, θα παιζει το Roon, αφου το εγκαταστησω στον Mac, στον υπαρχοντα υπολογιστη, αντι για το Amarra και το iTunes, κι απ οτι ειδα στα γρηγορα, θα δει αυτοματα ολα τα Playlist Μου, τη βιβλιοθηκη κλπ κλπ?
Και θα δουλευει με τη Metric απ οτι ειδα και θα χω αναβαθμιση στην ποιοτητα φανταζομαι?
Να μην τα ξαναλέμε.
Για σενα Audirvana, 400 ευρώ φτηνότερο
 



Μηνύματα
376
Reaction score
233
Πέρνεις αυτό
https://www.plaisio.gr/desktop-lapt...miniCube-7100-Desktop-Intel-Core-i3-7100U.htm

Μουσική σε εξωτερικό δίσκο ή NAS, έλεγχος από κινητό, ταμπλετ ή άλλο pc και καθάρισες.

Στην αρχή, θα ζοριστεί μέχρι να σκανάρει όλη τη βιβλιοθήκη σου, να κάνει τις συνδέσεις, να συνδεθεί με τη βάση δεδομένων του Roon αλλά αυτό θα γίνει άπαξ και μετά ούτε που θα ιδρώνει το μηχανάκι.

Εννοείται με audiophile optimizer & fidelizer εγκατεστημένα, έχεις σούπερ πηγή σε Win10.

Μου άρεσε περισσότερο σε σχέση με foobar, audirvana, amarra Αλλά υστερεί σε σύγκριση με το MUSIChi
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Roon κύριοι.

Η λίστα των Roon Ready συμπεριλαμβάνει από Dutch and Dutch και merging και trinnov, μέχρι oppo και kii, όλοι είναι εκεί...

Οι Roon Core music servers είναι επίσης άφθονοι, με ονόματα μεγάλα και λεφτά μπόλικα έως πολύ μπόλικα.

22 φίρμες βλέπω στη λίστα των σέρβερ.

Για πείτε, τι κάνουμε; Τι σέρβερ επιλέγουμε;

Ο Χατζησταμος μου μίλησε για τα ινουος με πολύ καλά λόγια. Τα φέρνει κιόλας.
Τι επιλογές προτείνετε όσοι έχετε ασχοληθεί με το θέμα;
´Εχω ασχοληθεί αρκετά με τα streamers. Στην ουσία είναι υπολογιστές τελειοποιημένοι και σεταρισμένοι για το χαι φαι. Ως εκ τούτου παίζουν καλύτερα από ενα pc και αν ανέβεις πάνω από το χιλιάρικο οι διαφορές είναι εύκολα ακουστές.

Το δεύτερο μεγάλο ατού είναι η ευχρηστία. Δεν συγκρίνεται.
Τα περισσότερα έχουν και δικές τους εφαρμογες για τον απομακρισμένο χειρισμό. Κάποια έχουν θέματα αστάθιας και κολλημάτων. Για μένα δώσε μεγάλη σημασια σε αυτό.

Γενικά θεωρώ must την απόκτηση ενος streamer.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.047
Reaction score
20.452
Εγώ πάλι, και διορθώστε με εάν κάνω λάθος (δεν ξέρω εάν μπορούμε να τεκμηριώσουμε εδώ) νομίζω ότι η βασική υπεροχή του Roon δεν είναι το perfect beastreaming (το οποίο προσφέρουν όλοι οι streamers), αλλά ο τρόπος που οργανώνει και εμπλουτίζει την μουσική βιβλιοθήκη και γενικότερα το Interface του.
Ακριβώς αυτό. Κι αν η Roon πενταπλασιάσει τις τιμές της, θα ακούγεται και πέντε φορές καλύτερα.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.047
Reaction score
20.452
Αχχχχχ, τί άλλο πήρε το μάτι μου; Α ναι! Ωντιοφίλ οπτιμάιζερ. Και φιντελάιζερ...

Καλώδια ρεύματος. Και ακίδες. Και καλωδιοακουμπιστήρια. Και καναδυό σκόρδα καλού - κακού.

Και μνημόνια. Επάλληλα. Μέχρι να πεθάνει ο ήλιος.
 


Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Μπορείς να ξεκινησεις από αυτό με ένα raspberry pi , το έχω ακούσει και είναι πολυ καλο,και δεν στοιχίζει ένα νεφρο και ένα χέρι, το interface του εγκαθισταται εύκολα σε tablet η κινητό και είσαι έτοιμος. Το έχει φίλος του φόρουμ και μπορεί να σας πει περισσότερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Οι διαφορές στα bit perfect server player δεν είναι αντίστοιχες των καλωδίων τροφοδοσίας; Τι ασχολείστε;8-)
Σύμφωνοι.
Ασχολούμαστε, για να εγκαταστήσουμε έναν τέτοιο σέρβερ. Όχι για συγκριτικές ακροάσεις. ;)

Ακριβώς αυτό. Κι αν η Roon πενταπλασιάσει τις τιμές της, θα ακούγεται και πέντε φορές καλύτερα.
Μη σου πω και 10.
Και γω μαζί σου, και το φιδόλαδο το μυρίζονται πρώτα τα δικά μου ρουθούνια.

Πάμε στο δια ταύτα:

Υπάρχει ένας τρίνοβ, που είναι ρουν ρεντι.
Αυτό σημαίνει, πως επειδή έχει το συμβατό software, μπορεί να παίζει φλακ και στριμινγκ διαδικτυακές υπηρεσίες, μέσω εθερνετ, δηλαδή με σύνδεση στο δίκτυο εθερνετ του σπιτιού, εφόσον υπάρχει ένας σέρβερ με ρουν software.

Η άλλη επιλογή, είναι να πάρει το σήμα μέσω HDMI από το oppo, από το Nvidia shield, από κάποιο media player ρε παιδί μου, που έχει ένα κάποιο app για να παίζει τέτοια αρχεία. Ωραιότατα.

Άρα από τη μια πλευρά έχεις σύνδεση hdmi και από την άλλη έχεις σύνδεση Ethernet.

Κατ'αρχην δείχνει πολύ ενδιαφέρουσα η σύνδεση μέσω Ethernet, έτσι κι αλλιώς. Παίζει από το τάμπλετ, μέσω app, κατευθείαν από το σκληρό με στριμινγκ κατευθείαν στον τρίνοβ, χωρίς να ανοίγει ας πούμε το blue ray της Σόνυ που έχω, ή το Nvidia shield. Ωραίο μου ακούγεται, εύχρηστο, κι απλό.

Υπ'όψιν, τώρα δεν έχω τέτοια δυνατότητα, παίζω από το σίλντ ή το όππο ή το Σόνυ, κι όλα έχουν κάποια μικρά θέματα το καθένα. Βέβαια κανένα δεν έχει εξαιρετικά metadata για τη μουσική, και κατά βάση μόνο το άλλο media player που έχω επίσης διαθέσιμο, το κινέζικο, βγάζει ωραία εξώφυλλα στις ταινίες, στη μουσική δε το είδα να σου πω τη αλήθεια.

Εντάξει, όλα φιδολαδα, δεκτό. Και το θωρακισμένο καλώδιο εθερνετ φιδόλαδο, και το γραμμικό τροφοδοτικό στο πισί που θα στέλνει με εθερνετ, επίσης φιδόλαδο, δε πείθονται τα εγκεφαλικά μου κύτταρα έτσι εύκολα για ντατα που ταξιδεύουν με εθερνετ, για όνομα...

Όμως έχω το άλλο το μηχάνημα της μέρτζινγκ, που δεν είναι φιδόλαδο, ούτε καν ξέρουν να φτιάξουν φιδόλαδο αυτοί, είναι από το άλλο στρατόπεδο, τα βασικά κοιτάζουν. Ψάξε μέρτζινγκ, θα καταλάβεις. Αυτοί φτιάχνουν τα πρότυπα.... Θα μου πεις πως είναι και Ντακ, άρα οκ τα ρολόγια, οκ όλα τα τζιμπράγκαλα περί τροφοδοσίας και τα διάφορα βάσανα. Αλλά γιατί έχει 16.000€ το ρημαδοπλειερ με ρουν, που δεν είναι φιδόλαδο; Ναι, γαμοπισί είναι, ξέρω. Το γιατί θέλω να μάθω.

Και ξέρεις κάτι; Δε θέλω να στήσω τίποτα. Ούτε πισί. Να πάρω μηχάνημα που να παίζει θέλω.
Δικαιούμαι μηχάνημα, σωστά;
Δε με υποχρεώνει κάποιος να στήσω σέρβερ στον ελεύθερο χρόνο μου, που δεν έχω, σωστά;

Ωραία. Ποιον να πάρω; Που να έχει εγγύηση, κι όταν χαλάσει να τον στείλω για φτιαξιμο.

Αυτό ρωτάμε δω.

Αν ήταν αλλιώς, χωρίς συζήτηση, θα έπαιρνα ένα ινουος με 2 χιλιάρικα και μηδέν ερωτήσεις. Μια χαρά θα παίζει. Πάω και στοίχημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αχχχχχ, τί άλλο πήρε το μάτι μου; Α ναι! Ωντιοφίλ οπτιμάιζερ. Και φιντελάιζερ...

Καλώδια ρεύματος. Και ακίδες. Και καλωδιοακουμπιστήρια. Και καναδυό σκόρδα καλού - κακού.

Και μνημόνια. Επάλληλα. Μέχρι να πεθάνει ο ήλιος.
Οι στρίμερς γενικά έχουν θέματα που το high end καλείται να λύσει. Για παράδειγμα θα χρειαστείς ένα τέτοιο http://www.myhifishop.de/Cables/Digital-Cables/AQVOX-LAN-EDGE-High-End-Network-Cable-Cat-7::81.html αλλά κι ένα τέτοιο http://www.myhifishop.de/Cables/Dig...USB-Cable-0-5-12-0-m-HighRes-HiRes-D::80.html και φυσικά ένα τέτοιο http://www.myhifishop.de/Devices/AQ...h-End-Network-Switch-audio-LAN-isola::87.html . Αυτά σε περίπτωση τοπικού δικτύου, αν το στρίμινγκ γίνεται από τον ιστό τότε θα χρειαστείς και μόντεμ.

Σας ενοχλούσαν τα καλώδια ρεύματος εεε?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Σύμφωνοι.
Ασχολούμαστε, για να εγκαταστήσουμε έναν τέτοιο σέρβερ. Όχι για συγκριτικές ακροάσεις. ;)


Μη σου πω και 10.
Και γω μαζί σου, και το φιδόλαδο το μυρίζονται πρώτα τα δικά μου ρουθούνια.

Πάμε στο δια ταύτα:

Υπάρχει ένας τρίνοβ, που είναι ρουν ρεντι.
Αυτό σημαίνει, πως επειδή έχει το συμβατό software, μπορεί να παίζει φλακ και στριμινγκ διαδικτυακές υπηρεσίες, μέσω εθερνετ, δηλαδή με σύνδεση στο δίκτυο εθερνετ του σπιτιού, εφόσον υπάρχει ένας σέρβερ με ρουν software.

Η άλλη επιλογή, είναι να πάρει το σήμα μέσω HDMI από το oppo, από το Nvidia shield, από κάποιο media player ρε παιδί μου, που έχει ένα κάποιο app για να παίζει τέτοια αρχεία. Ωραιότατα.

Άρα από τη μια πλευρά έχεις σύνδεση hdmi και από την άλλη έχεις σύνδεση Ethernet.

Κατ'αρχην δείχνει πολύ ενδιαφέρουσα η σύνδεση μέσω Ethernet, έτσι κι αλλιώς. Παίζει από το τάμπλετ, μέσω app, κατευθείαν από το σκληρό με στριμινγκ κατευθείαν στον τρίνοβ, χωρίς να ανοίγει ας πούμε το blue ray της Σόνυ που έχω, ή το Nvidia shield. Ωραίο μου ακούγεται, εύχρηστο, κι απλό.

Υπ'όψιν, τώρα δεν έχω τέτοια δυνατότητα, παίζω από το σίλντ ή το όππο ή το Σόνυ, κι όλα έχουν κάποια μικρά θέματα το καθένα. Βέβαια κανένα δεν έχει εξαιρετικά metadata για τη μουσική, και κατά βάση μόνο το άλλο media player που έχω επίσης διαθέσιμο, το κινέζικο, βγάζει ωραία εξώφυλλα στις ταινίες, στη μουσική δε το είδα να σου πω τη αλήθεια.

Εντάξει, όλα φιδολαδα, δεκτό. Και το θωρακισμένο καλώδιο εθερνετ φιδόλαδο, και το γραμμικό τροφοδοτικό στο πισί που θα στέλνει με εθερνετ, επίσης φιδόλαδο, δε πείθονται τα εγκεφαλικά μου κύτταρα έτσι εύκολα για ντατα που ταξιδεύουν με εθερνετ, για όνομα...

Όμως έχω το άλλο το μηχάνημα της μέρτζινγκ, που δεν είναι φιδόλαδο, ούτε καν ξέρουν να φτιάξουν φιδόλαδο αυτοί, είναι από το άλλο στρατόπεδο, τα βασικά κοιτάζουν. Ψάξε μέρτζινγκ, θα καταλάβεις. Αυτοί φτιάχνουν τα πρότυπα.... Θα μου πεις πως είναι και Ντακ, άρα οκ τα ρολόγια, οκ όλα τα τζιμπράγκαλα περί τροφοδοσίας και τα διάφορα βάσανα. Αλλά γιατί έχει 16.000€ το ρημαδοπλειερ με ρουν, που δεν είναι φιδόλαδο; Ναι, γαμοπισί είναι, ξέρω. Το γιατί θέλω να μάθω.

Και ξέρεις κάτι; Δε θέλω να στήσω τίποτα. Ούτε πισί. Να πάρω μηχάνημα που να παίζει θέλω.
Δικαιούμαι μηχάνημα, σωστά;
Δε με υποχρεώνει κάποιος να στήσω σέρβερ στον ελεύθερο χρόνο μου, που δεν έχω, σωστά;

Ωραία. Ποιον να πάρω; Που να έχει εγγύηση, κι όταν χαλάσει να τον στείλω για φτιαξιμο.

Αυτό ρωτάμε δω.

Αν ήταν αλλιώς, χωρίς συζήτηση, θα έπαιρνα ένα ινουος με 2 χιλιάρικα και μηδέν ερωτήσεις. Μια χαρά θα παίζει. Πάω και στοίχημα.
Τι λες βρε χαμένε, όλα παίζουν ρόλο...
Ακόμα και το switch...
Auto merged Βεβαια πειραματα σε πανω απο ενα συστηματα αυτο το ΣΚ (το ενα με Melco και το δευτερο με Roon/Antipodes) εδειξαν οτι εξισου μεγαλη διαφορα στo streaming απο Tidal εκανε η παρεμβολη μεταξυ του server και του modem ενος τετοιου switch
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Μπήκα και διάβασα το γράφουν στο σάιτ του αντίποδα. Αυτοί έχουν πνιγεί στο φιδόλαδο.

Βαργιέμαι να τα κάνω κοπι πειστ, αλλά γίνεται της φιδολαδού το κάγκελο κει πέρα.

Διαβάστε τι γράφουν, με σκοπό τη διασκέδαση στο χέσιμο... Με το γέλιο, πέφτουν κατευθείαν! ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Τι λες βρε χαμένε, όλα παίζουν ρόλο...
Ακόμα και το switch...
Σταμάτα ρε τρελοκομείο...

Εντάξει, και θωρακισμένο καλώδιο ρεύματος θέλει το σουίτς. Οκ. Πάμε τώρα να δούμε ποιο σέρβερ να πάρω;

Και μη μου πεις να πάω στο πλαίσιο να πάρω ένα ιντελ να το στήσω, δε θέλω. Ούτε ρασμπερι δε θέλω, ούτε ζάσταβα για την κίνηση στην πόλη. Ευχαριστώ.

Ένα έτοιμο ρουν σέρβερ, χωρίς φιδόλαδο θέλω.
Το δικό τους το ας πούμε "μαμά" είναι μια ιδέα που μου φαίνεται σχετικώς ενδιαφέρουσα, όπως ενδιαφέρων μου φαίνονται (και έχω) τα τηλέφωνα με λειτουργικό καθαρό αντροιντ, πίξελ θέλω, από τη γκουγκλ. Όχι να το στήνω μόνος μου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top