hxos + sound vision Απρίλιος-Μάϊος 2019 #16

Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
[QUOTE="coolmind, post: 2433379, member: 356 Σε μερικα χρονια θα ισορροπισει και θα ξαναπαρει την θεση που του αξιζει ,γιατι ηταν και παραμενει η πρωτη αξιολογη πηγη για ολους.[/QUOTE]

Μονο που δυστυχως αυτοι οι "ολοι" τεινουν να εκλειψουν λογω ηλικιας, σε συνδιασμο τα μεσα που ακουνε μουσικη οι νεοτερες γενιες. Εγω οταν απεκτησα τα οικονομικα μεσα για το "αθλημα" περασα κατευθειαν στο CD, καθοτι η παραγωγη δισκων ειχε ηδη παρει την κατηφορα. Ωστοσο παραδεχομαι οτι ο συνδυασμος πικαπ-βινυλιο αποτελεσε (και αποτελει) το πιο ποιοτικο μεσο απολαυσης μουσικου περιεχομενου. Τα μεσα αποθηκευσης μουσικου περιεχομενου (και κατ΄ επεκταση και τα μεσα αναπαραγωγης αυτων) ομως τα καθοριζουν οι πολιτικες των εταιριων παραγωγης και ο πολυς κοσμος απλα ακολουθει.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Μου ήρθε και άλλο παράδειγμα στο μυαλό.τα ρολόγια.Ηταν τέλη του 70 αν δεν κάνω λάθος που εφευρέθηκε ο quartz μηχανισμός.Επανασταση για την ωρολογοποιία σε σχέση με τα αυτόματα η τα κουρδιστά.ακολουθησε το solar και digital
Σήμερα εξακολουθούν να παράγονται και τα τέσσερα είδη μηχανισμών, απλά απευθύνονται σε διαφορετικό κοινο.
Διαβάστε ένα φόρουμ για το ρολόι να δείτε τον πολιτισμό που επικρατεί.
Δεν συγκρινουν ρολόγια διαφορετικής σχολής παρά μόνο της ίδιας...
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Προσωπικα, δε θα ειχα κανενα προβλημα να κλεισει και να πανε στα τσακίδια οι ''δημοσιογραφοι'' του εν λογω ανυποφορου εντυπου. Θα επρεπε μαλιστα, εδω και χρονια να εχει κλεισει...Εν ετει 2019 δοκιμη πικαπ στο εξωφυλλο λες και βρισκομαστε στα 80'ς. Αλλα εκει που η υπέρταση χτυπάει κοκκινο, ειναι φυσικα η δοκιμη των καλωδιων. ΑΙΔΩΣ ΑΧΡΕΙΟΙ. Πληρωνονται για να ταιζουν σανο τον κοσμο και να τον κοιμιζουν ορθιο. Και δε μιλαω μονο για εδω. Τα χάλια των χαιενταδων ειναι...υπερπόντια.:cry:


Θες να κανεις τεστ πικαπ, καλωδιων ή άλλων παρωχημένων ηλιθιοτήτων; Στις τελευταιες σελιδες κανε μια ενοτητα ''Ρετρό χαιφάι'' και βαλτα να πιασει κι ο κοσμος το μηνυμα...
Η αλήθεια δεν είναι στο ένα ούτε στο άλλο άκρο, είναι κάπου στην μέση. Η πλήρης απαξείωση του ενός ή του άλλο "στατοπέδου"είναι κακή και κατακριτέα. Τα σχόλια του post πρέπει αφορούν το εν λόγω περιοδικό και την γενική παρουσία του (ποικιλία θεμάτων, σταθερή κυκλοφορία, αντικειμενικότητα, σωστό στήσιμο και λάθη, ποσοστό διαφημίσεων επί του συνόλου της ύλης κλπ.) και όχι αν το "φηφιακό" είναι καλύτερο από το "αναλογικό" ή αν η αναβίωση του βυνιλίου είναι το "ζόμπυ" της βιομηχανίας ηλεκτρονικών. Για να αναφερθούν και σχολιαστούν ΟΛΑ όσα γίνονται στον τομέα του ήχου και της εικόνας δεν φτάνει ένα περιοδικό (ίσως και δύο και τρία και περισσοτερα) ανά μήνα. Η προσπάθεια από την ομάδα του εν λόγω εντύπου δεν είναι κατακριτέα, απλά παρουσιάζεται σαν ΤΗΝ παρουσία στον Ελληνικό χώρο ενώ δεν είναι. Είναι όμως μια προσπάθεια και σαν τέτοια πρέπει να την δούμε με επιείκεια. Φυσικά έχουμε όλο το διακίωμα να την κρίνουμε.
Όσο αφορά τα σχόλια του (της ; ) γράφων, τι να πω, ίσως ταιριάζουν σε άλλο post με άλλο θέμα...
Φιλικά,
Γιάννης
[DOUBLEPOST=1557818012][/DOUBLEPOST]
...για να ταιζουν σανο τον κοσμο και να τον κοιμιζουν ορθιο....


Θες να κανεις τεστ πικαπ, καλωδιων ή άλλων παρωχημένων ηλιθιοτήτων; Στις τελευταιες σελιδες κανε μια ενοτητα ''Ρετρό χαιφάι'' και βαλτα να πιασει κι ο κοσμος το μηνυμα...
Υ.Γ. Μήπως δεν γίνεται τό ίδιο για όλα αυτά τα groupάκια που εφευρίσκονται σε μια νύχτα, κυκλοφορούν μόνο ψηφιακά, τα πληρώνει ο κόσμος για να φάει "σανό", γιατί μόνο έτσι μπορεί να περιγραφεί, κατά την ταπεινή μου γνώμη, η ποιότητα μουσικής που παράγουν και μετά εξαφανίζονται για να πλουτίζουν στο τέλος οι μεγάλες εταιρίες και οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι-παρατρεχάμενοι; Αυτά δεν είναι "ηλιθιότητες"; Απλά δεν μπορούσα να το αφήσω να πέσει κάτω...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Εδώ και 2 δεκαετίες, ο μόνος λόγος που συνέχιζα (για λίγο καιρό) να αγοράζω τον Ήχο, ήταν μόνο και μόνο, για τη στήλη του Σωκράτη Παπαχατζη

Προσωπικά εκτιμώ (ίσως λανθασμένα) ότι για το αποτέλεσμα , θα μπορούσαν να ευθύνονται οι συγκεκριμένες επιλογές που έκαναν τότε, η Σοφία και ο Κώστας Καβαθάς, για ένα καπρίτσιο κόντρας μεταξύ 4τροχων και Ήχου, το οποίο ξεκίνησε με την ανάθεση έργου στον ΦΦ.
(και μαζί του, ή ελεύθερη πτώση)

Αλλά ας μη γελιόμαστε... για να χρηματοδοτηθει η επιβίωση,
ή θα ξεπούλαγαν σε σπόνσορες (που δεν είναι αρκετοί στον τόπο μας)
ή θα συνέχιζαν με στήριξη από το αδελφό περιοδικό, (πράγμα που μάλλον σταμάτησε να γίνεται) κι έτσι φτάσαμε εδώ. Όταν μαλώνουν οι ελέφαντες, την πληρώνουν τα μυρμήγκια.
Ένα άδοξο τέλος εποχής για εμάς που ζήσαμε την εφηβεία μας, κρατώντας το περιοδικό σαν ευαγγέλιο.
Νοσταλγώ λες και ήταν χθες που διάβαζα τότε για το Hejira της Joni Mitchell και με πιάνει τρόμος για τα χρόνια που περάσανε χωρίς την παρηγορη συντροφιά του Ηχου
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Είμαι με την νιάου
[DOUBLEPOST=1557821385][/DOUBLEPOST]
Αν είδες (εικόνες) από την έκθεση στο Μόναχο θα κατάλαβες ότι οι άνθρωποι που πάνε τον ήχο μπροστά προτείνουν πικαπ σε συντριπτικό ποσοστό.
Μόνο που δεν έπαιζαν τα πικαπ στην συντριπτική πλειοψηφία των αιθουσών, μόνο γυρνούσαν για φιγούρα.;)
Και αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι δεν πάνε τον ήχο μπροστά. Καρναβάλια είναι.
Οι δικοί σου τον πάνε μπροστά.;)
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
...Εν ετει 2019 δοκιμη πικαπ στο εξωφυλλο λες και βρισκομαστε στα 80'ς. ...
- εμπορικό περιοδικό είναι . . . στο εξώφυλλό του λογικό είναι να βάζει αυτά που ''μοστράρονται'' σε εκθέσεις , καταστήματα , forum κλπ
 

P

PMC

Guest
Είμαι με την νιάου
[DOUBLEPOST=1557821385][/DOUBLEPOST]
Μόνο που δεν έπαιζαν τα πικαπ στην συντριπτική πλειοψηφία των αιθουσών, μόνο γυρνούσαν για φιγούρα.;)
Και αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι δεν πάνε τον ήχο μπροστά. Καρναβάλια είναι.
Οι δικοί σου τον πάνε μπροστά.;)

Πρέπει να σεβόμαστε κάποια πράγματα .

Mε την rosinante συμφωνώ σε πολλα αλλα χρησιμοποιεί πολυ αιχμηρή γλώσσα Και νομίζω πως χαλάει λίγο το κλίμα .( νομίζω ειναι και λίγο θέμα επιλογής της .... πως ο μπχουτιας γράφει κάποιες φορές ακαταλαβίστικα...)
Νομίζω οτι είμαστε μια παρέα στο Avsite και καλο ειναι να μην προκαλούμε .( προσωπική άποψη μπορεί να ειμαι και ρομαντικός )
Επισεις κάποιοι δουλεύουν σε αυτο το περιοδικό που ειναι το τελευταίο που έχει μείνει στη χώρα! Οι χαρακτηρισμοί( οι κακοί ) καλο θα ηταν να λείπουν .

Προσωπικά πιστεύω πως και το αναλογικό και το ψηφιακό χρειάζονται .(σε λίγο θα ειμαι και Εγω πολυκαναλος και ελπίζω στην βοήθεια σας ώστε να φτιάξω κάτι αξιόλογο)
Όμως έχω ακούσει και πικαπ και δεν υστερούσε σε τίποτα !( θέλει χρήμα )

Ειναι δυο διαφορετικά πράγματα με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και τα δυο. Ο κάθε ενας απο μας κάνει την η τις επιλογές του.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έγραψα πως είμαι με την @Rosinante, για να διαφωνήσω με όσα γράφτηκαν ως κριτική για το ποστ της, και όχι για να συμφωνήσω με το ύφος της.
[DOUBLEPOST=1557824820][/DOUBLEPOST]
Όμως έχω ακούσει και πικαπ και δεν υστερούσε σε τίποτα !( θέλει χρήμα )
Καλά. Θα σε ξαναρωτήσω του χρόνου.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Άντε πάλι , ένα νήμα ακόμη που καταλήγει σε αναλογικό vs ψηφιακό , πολυκάναλο vs δικάναλο τώρα περιμένω και κάτι για τα ενεργά vs παθητικά....
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Προσωπικα, δε θα ειχα κανενα προβλημα να κλεισει και να πανε στα τσακίδια οι ''δημοσιογραφοι'' του εν λογω ανυποφορου εντυπου. Θα επρεπε μαλιστα, εδω και χρονια να εχει κλεισει...


- δεν καταλαβαίνω την στάση σου . . . εφόσον προφανώς το βρίσκεις ανάξιο ύπαρξης , γιατί τέτοια αρνητικότητα ; . . . εάν θες πραγματικά να το τιμωρήσεις , απλά αδιαφόρησε . . . με τον τρόπο σου έστω έμμεσα το διαφημίζεις , ήδη δημιουργώντας συζήτηση επ΄αυτού


- όσο για εμάς που το αγοράζουμε , όντως δεν περιμένουμε να ενημερωθούμε από αυτό . . . έχουν προηγηθεί κατά κανόνα στο διαδίκτυο σχετικές αναρτήσεις . . . ψυχαγωγούμαστε μαζί του , διαβάζουμε υποκειμενικές κριτικές & γενικά το έχουμε όπως την Κυριακάτικη εφημερίδα πχ , όπου συνοψίζουμε τα όσα ήδη ξέρουμε ( εγώ τουλάχιστον κάπως έτσι το διαβάζω )
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Έχω ακούσει και πολυ ακριβά πικάπ και αντιστοιχα cd και δεν μπορώ εύκολα να διακρίνω διάφορες με δεδομένο οτι δεν ακουσα ακριβως το ίδιο μουσικό θεμα για να τα κρινω , δεδομένου ότι τα flac παραγονται τις περισσότερες φορές από αυτά τα δύο μέσα δεν μπορούν να είναι καλυτερα από το πρότυπο, αλλά αρέσουν σε όλους μας λόγο ευκολίας(ασ είναι καλά ο καναπες).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βέβαια, παίζουν στη πιάτσα και κάτι flac που αποτελούν εγγραφές απο πανάκριβα πικάπ. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί το δικό μου ταπεινό ariston να κοντράρει έστω και σε flac ένα καλοστημένο και άκρως πιο ποιοτικό σύστημα phono. Αλλά συν τοις άλλοις, μερικοί δίσκοι απλά δεν βρίσκονται ( ή θα τους πληρώσεις μια περιουσία ) και βέβαια, είναι και το θέμα της ευκολίας χρήσης.
 



Μηνύματα
97
Reaction score
77
Η αναγνωσή του με διασκεδάζει και με χαλαρώνει , και φυσικά δεν είναι για να πηγαίνει κάποιος, έχοντας το για "ευαγγέλιο," και να επενδύει σε ηχητικό εξοπλισμό. ΟΙ ίδιοι οι συντάκτες του έχουν κατά καιρούς αναφερθεί σε λάθη και ατέλειες και δε χρειάζονται παραπάνω απαξιωτικά ή ισοπεδωτικά σχόλια για την προσπάθεια της συντακτικής ομάδας . Δεν συμπορεύομαι με τις κριτικές τους όσον αφορά τη μουσική , ενώ πιο θετικά βλέπω τα υπόλοιπα. Προσωπικά δεν έχω την παραμικρή σχέση με το εν λόγω έντυπο, θα τους κράξω για τη συρίκνωση της ύλης ή ότι άλλο προκύψει. Αν μου δίναν 10 ζευγάρια ηχείων να τα δοκιμάσω , να τα στήσω όπως πρέπει , να τα ακούω για μια εβδομάδα , και στο τέλος αυτής να παραδώσω και κριτικές-άρθρο-μετρήσεις χωρίς να γίνω "κακός" με κανέναν κατασκευαστή στα μισά θα είχα πάει για ψάρεμα.
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top