Aγορα desktop pc

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Hρθε η ωρα για αγορα ενος desktop pc. Κοστος αγορας ταβανι τα 500€ με ssd σκληρο.
Χρηση,σερφαρισμα,ακροαση μουσικης,και ταινιες σπανια. Καλο στην πορεια να μπορει να αναβαθμιστει.
Θα ηθελα της προτασεις σας για το οσο δυνατον καλυτερο σε αυτα τα χρηματα ετοιμο και οχι σε κομματια λογω μη γνωσης συρναμολογησης
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το δύσκολο είναι να βρεις κομμάτια που να ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους. Η συναρμολόγηση είναι απλή και αν δυσκολευτείς, εδώ είμαστε... Οπότε, ασ'το ανοιχτό για κομμάτια μπας και βρεθεί καμία καλύτερη λύση.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.461
PER.817997
CASE COOLERMASTER MASTERBOX MB600L RED TRIM

Προσθήκη στη wishlist
49.90 €
PER.643362
PSU CORSAIR CS SERIES MODULAR CX550M - 550W

Προσθήκη στη wishlist
97.90 €
PER.614844
ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS PRIME B450-PLUS

Προσθήκη στη wishlist
109.90 €
PER.558557
RAM G.SKILL F4-2133C15S-8GNS 8GB DDR4 2133MHZ VALUE

Προσθήκη στη wishlist
39.00 €
PER.559716
CPU AMD A12-9800 3.80GHZ 4-CORE BOX

Προσθήκη στη wishlist
110.90 €
PER.306241
SSD SAMSUNG MZ-V7S500BW 970 EVO PLUS 500GB V-NAND NVME PCIE GEN 3.0 X4 M.2 2280

Προσθήκη στη wishlist
125.90 €
Αξία προϊόντων συμπερ. ΦΠΑ: 533.50 €
Επόμενο



Αυτα ειναι ολα απο eshop και εκτος απο τον επεξεργαστη ολα τα υπολοιπα ειναι διαθεσιμα.
Υπαρχει αναβαθμισιμοτητα και αν αποφασισεις να το παραγγειλεις τους λες και στο συναρμολογουν εκεινοι χωρις χρεωσεις.
Αδεια windows 10 μπορεις να αγορασεις απο ebay πολυ φθηνα(max 10€).
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Γιατί όχι ένα δυνατό nuc; Εγώ πάντως μετά το PC θα πάω σε nuc με ssd και core i5
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
WTF?:confused:
τι είναι καλέ? ζώδια?:gotcha::lolsign:
Ε, δεν ξέρω. Κάτι στα chipset βλέπω ότι κοιτάζουν οι ειδικοί. Οπότε δεν μπορώ να προτείνω κομμάτια.

PER.817997
CASE COOLERMASTER MASTERBOX MB600L RED TRIM

Προσθήκη στη wishlist
49.90 €
PER.643362
PSU CORSAIR CS SERIES MODULAR CX550M - 550W

Προσθήκη στη wishlist
97.90 €
PER.614844
ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS PRIME B450-PLUS

Προσθήκη στη wishlist
109.90 €
PER.558557
RAM G.SKILL F4-2133C15S-8GNS 8GB DDR4 2133MHZ VALUE

Προσθήκη στη wishlist
39.00 €
PER.559716
CPU AMD A12-9800 3.80GHZ 4-CORE BOX

Προσθήκη στη wishlist
110.90 €
PER.306241
SSD SAMSUNG MZ-V7S500BW 970 EVO PLUS 500GB V-NAND NVME PCIE GEN 3.0 X4 M.2 2280

Προσθήκη στη wishlist
125.90 €
Αξία προϊόντων συμπερ. ΦΠΑ: 533.50 €
Επόμενο



Αυτα ειναι ολα απο eshop και εκτος απο τον επεξεργαστη ολα τα υπολοιπα ειναι διαθεσιμα.
Υπαρχει αναβαθμισιμοτητα και αν αποφασισεις να το παραγγειλεις τους λες και στο συναρμολογουν εκεινοι χωρις χρεωσεις.
Αδεια windows 10 μπορεις να αγορασεις απο ebay πολυ φθηνα(max 10€).
Δεν ξέρω αν χρειάζεται καν η αγορά άδειας ( για home )
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
με έκανες να μπω στο eshop...είχα 2 χρόνια τουλάχιστον8-)

απλά πράματα Γιάννο
αν θέλεις πάρε τον samsung τον evo τον 500άρι...ένα 20 ρικο διαφορά έχουν...
βρες και ένα κουτί με 30+ ευρώ που να σου αρέσει και είσαι κομπλέ;)

pc build.png
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γιατί όχι ένα δυνατό nuc; Εγώ πάντως μετά το PC θα πάω σε nuc με ssd και core i5
Εγώ πάντως το desktop το έβαλα για ύπνο ( το χρησιμοποιώ μόνο σαν server για τα flac μου ) μόλις πήρα το Nuc. Του έχωσα και 16Gb ram να φορτώνω κάθε τραγούδι απευθείας στη μνήμη και τα σπάει. Αλλά θέλει επεκτασιμότητα ( αν και είναι καλή φάση το ότι έχω ένα κουτάκι κάτω απο τη tv και τα κάνει όλα ).
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ένα nuc και μάλιστα όχι δυνατό. Η τεχνολογία τρέχει τόσο γρήγορα που δεν έχει νόημα πλέον αυτό που λέγαμε "αναβάθμιση", μόνο κουτί και τροφοδοτικό μπορείς να κρατήσεις μετά από 2-3 χρόνια. Ένα nuc με i3 το πολύ και είσαι άρχοντας (4πύρηνο πέντιουμ θα έπαιρνα εγώ).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μήπως χρειάζεται περισσότερη μνήμη...? 8Gb για να παίξουν τα windows, να πάρει η κάρτα γραφικών και να τρέξουν οι εφαρμογές, μήπως είναι λίγο? Λέω εγώ τώρα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Hρθε η ωρα για αγορα ενος desktop pc. Κοστος αγορας ταβανι τα 500€ με ssd σκληρο.
Χρηση,σερφαρισμα,ακροαση μουσικης,και ταινιες σπανια. Καλο στην πορεια να μπορει να αναβαθμιστει.
Θα ηθελα της προτασεις σας για το οσο δυνατον καλυτερο σε αυτα τα χρηματα ετοιμο και οχι σε κομματια λογω μη γνωσης συρναμολογησης
σε οθόνη θα συνδεθεί ή σε tv?
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Γιατί όχι ένα δυνατό nuc; Εγώ πάντως μετά το PC θα πάω σε nuc με ssd και core i5
Εγώ πάντως το desktop το έβαλα για ύπνο ( το χρησιμοποιώ μόνο σαν server για τα flac μου ) μόλις πήρα το Nuc. Του έχωσα και 16Gb ram να φορτώνω κάθε τραγούδι απευθείας στη μνήμη και τα σπάει. Αλλά θέλει επεκτασιμότητα ( αν και είναι καλή φάση το ότι έχω ένα κουτάκι κάτω απο τη tv και τα κάνει όλα ).
Ειχα στο νου μου και το Nuc,βολευει παρα πολυ στην τοοθετηση του παντου,απο το να εχεις ολοκληρο κουτι.
Στα χρηματα που διαθετω περνω πληρες Nuc? Σε θεμα αναβαθμισης αργοτερα που μπορει να φτασει, το περνεις και τελος.
[DOUBLEPOST=1558469893][/DOUBLEPOST]
σε οθόνη θα συνδεθεί ή σε tv?
Αρχικα σε οθονη.
[DOUBLEPOST=1558469961][/DOUBLEPOST]
Μήπως χρειάζεται περισσότερη μνήμη...? 8Gb για να παίξουν τα windows, να πάρει η κάρτα γραφικών και να τρέξουν οι εφαρμογές, μήπως είναι λίγο? Λέω εγώ τώρα...
Γιαυτο ρωταω Νικολα εσας που γνωριζεται.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ειχα στο νου μου και το Nuc,βολευει παρα πολυ στην τοοθετηση του παντου,απο το να εχεις ολοκληρο κουτι.
Στα χρηματα που διαθετω περνω πληρες Nuc? Σε θεμα αναβαθμισης αργοτερα που μπορει να φτασει, το περνεις και τελος.
[DOUBLEPOST=1558469893][/DOUBLEPOST]
Αρχικα σε οθονη.
Εγώ το πήρα μεταχειρισμένο με τον msata των 80Gb για δίσκο συστήματος. Του έβαλα ένα wifi-bluetooth module ( όχι ότι το χρησιμοποιώ, αλλά το είχα και καθόταν ), τη μνήμη και ένα σκληρό ( μπορούσα μέχρι 2Gb, αλλά έβαλα 750Gb ). Kodi το παίζει για πλάκα, για μουσική είπα παραπάνω τί κάνει... ΟΚ, δεν το δοκίμασα σε photoshop, αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά του. Με εξαίρεση τον επεξεργαστή, τί άλλο να του βάλεις;
 



gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Το δύσκολο είναι να βρεις κομμάτια που να ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους. Η συναρμολόγηση είναι απλή και αν δυσκολευτείς, εδώ είμαστε... Οπότε, ασ'το ανοιχτό για κομμάτια μπας και βρεθεί καμία καλύτερη λύση.
Χμμμ... Αυτό που ουσιαστικά λες είναι πως, υπάρχουν άτομα που δεν θα έχουν πρόβλημα να κουμπώσουν σωστά όλα τα κομμάτια στο κουτί και βέβαια μεταξύ τους, αλλά θα έχουν πρόβλημα να βρουν μητρική και μνήμη και επεξεργαστή και δίσκο και τροφοδοτικό που να ταιριάζουν. Λες και δεν υπάρχουν πολύ συγκεκριμένες παράμετροι και πρότυπα που ορίζουν αυτό το ταίριασμα, και πάει κανείς ψάχνοντας στα τυφλά.

Δεν παίζει αυτό φίλε.... Σκέψου το.... Αν η συναρμολόγηση είναι εύκολη, η επιλογή είναι παν-εύκολη. ;)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Χμμμ... Αυτό που ουσιαστικά λες είναι πως, υπάρχουν άτομα που δεν θα έχουν πρόβλημα να κουμπώσουν σωστά όλα τα κομμάτια στο κουτί και βέβαια μεταξύ τους, αλλά θα έχουν πρόβλημα να βρουν μητρική και μνήμη και επεξεργαστή και δίσκο και τροφοδοτικό που να ταιριάζουν. Λες και δεν υπάρχουν πολύ συγκεκριμένες παράμετροι και πρότυπα που ορίζουν αυτό το ταίριασμα, και πάει κανείς ψάχνοντας στα τυφλά.

Δεν παίζει αυτό φίλε.... Σκέψου το.... Αν η συναρμολόγηση είναι εύκολη, η επιλογή είναι παν-εύκολη. ;)
Αυτό που λέω είναι ότι εφ'όσον καταλήξει στα υλικά που θα πάρει, τα φέρνει ( ξέρει που ) και του το στήνω για πλάκα, άρα να μη τον απασχολεί αυτό. Απλά, έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι κοιτάζουν επιμέρους χαρακτηριστικά και ίσως ο τρόπος που επέλεγα υλικά παλιότερα να μην ήταν ο σωστός. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά προτιμώ να μην εμπλακώ στη πρόταση συστατικών. ;-)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Αυτό που λέω είναι ότι εφ'όσον καταλήξει στα υλικά που θα πάρει, τα φέρνει ( ξέρει που ) και του το στήνω για πλάκα, άρα να μη τον απασχολεί αυτό. Απλά, έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι κοιτάζουν επιμέρους χαρακτηριστικά και ίσως ο τρόπος που επέλεγα υλικά παλιότερα να μην ήταν ο σωστός. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά προτιμώ να μην εμπλακώ στη πρόταση συστατικών. ;-)
φιλική συμβουλή λόγω επαγγέλματος:)

αυτή η ''πλάκα'' που λες δεν καταλήγει πάντα και τόσο πλάκα;)
προσέχετε όταν αναλαμβάνετε μια ευθύνη (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά:) φαίνεται ότι το κάνεις με την καρδιά σου..)
αλλά
άπειρες φορές βάζουν χέρι σε pc άτομα που ''ξέρουν'' και τα κάνουν μνι με τα λεφτά των άλλων
και τρέχουμε μετά με εγγυήσεις κλπ κλπ

αν είναι να πάρει κομμάτια,,,, να τα πάρει από μαγαζί που θα αναλάβει και την ευθύνη της συναρμολόγησης...πχ eshop;)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
φιλική συμβουλή λόγω επαγγέλματος:)

αυτή η ''πλάκα'' που λες δεν καταλήγει πάντα και τόσο πλάκα;)
προσέχετε όταν αναλαμβάνετε μια ευθύνη (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά:) φαίνεται ότι το κάνεις με την καρδιά σου..)
αλλά
άπειρες φορές βάζουν χέρι σε pc άτομα που ''ξέρουν'' και τα κάνουν μνι με τα λεφτά των άλλων
και τρέχουμε μετά με εγγυήσεις κλπ κλπ

αν είναι να πάρει κομμάτια,,,, να τα πάρει από μαγαζί που θα αναλάβει και την ευθύνη της συναρμολόγησης...πχ eshop;)
Καλά, αυτό σίγουρα. Αφού προσφέρεται δωρεάν η συναρμολόγηση, δεν υπάρχει λόγος να εμπλακώ και σε αυτό ( δεν το έθεσα σωστά στη προηγούμενη απάντησή μου ).
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Καλά, αυτό σίγουρα. Αφού προσφέρεται δωρεάν η συναρμολόγηση, δεν υπάρχει λόγος να εμπλακώ και σε αυτό ( δεν το έθεσα σωστά στη προηγούμενη απάντησή μου ).
κατάλαβες πως το είπα...:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top