Ερώτηση για τα βατ των τελικων

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Έχω μια ερώτηση - απορια για την οποία έχω διαβάσει αντικρουομενες απόψεις, και θα ήθελα την δική σας γνωμη:

Έχουμε ένα προ ενισχυτή με δεδομένη την ένταση (volume)
Ενα τελικό 50 βατ
Μία πηγή π. χ. cd
Και τέλος τα ηχεία μας.

αλλάξουμε τον τελικό με έναν άλλο ο οποίος έχει το ίδιο gain το ίδιο dumping factor αλλά είναι 100 βατ.
(ένταση στον προ, ρυθμίσεις, πηγή, ηχεία παραμένουν αμετάβλητα)

Το σύστημα
Α. Θα παίξει 3db ποιο δυνατά
Β. Θα παίξει στην ίδια ένταση
Γ. Θα παίξει στην ίδια ένταση, αλλά θα βελτιωθούν τα δυναμικά του

Ποια είναι η σωστή απάντηση κατά τη γνώμη σας;
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Θεωρεἰς βεβαἰως δεδομἐνο, οτι ο λὀγος μεταξὐ των αντιστἀσεων : εξὀδου του προ και εισὀδου του τελικοὐ, θα παραμεἰνει σταθερὀς !
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ναι. Όλα αμετάβλητα. Μόνο τα βατ των τελικών αλλάζουν από 50 σε 100
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
893
Reaction score
807
3db με αντιληπτό loudness 1.2
Τίποτα δηλαδή.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως οι δύο ενισχυτές θα οδηγούν σχεδόν το ίδιο το ηχείο.
Πχ ο εκεί που ο ένας ενισχυτής θα κλιπάρει ο άλλος θα έχει άλλο τόσο.
Κλπ.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Amplifier gain is simply the ratio of the output divided-by the input. Gain has no units as its a ratio, but in Electronics it is commonly given the symbol “A”, for Amplification. Then the gain of an amplifier is simply calculated as the “output signal divided by the input signal”.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Οπότε αν δεν αλλάξουμε την ένταση στον προ η διαφορά είναι αμελητέα.
Αν όμως ο μικρός κλιπαρει με την ένταση του προ π. χ. στη μία η ώρα, ο μεγαλύτερος θα συνεχίσει έως τις τέσσερις;
Διαφορά στα περάσματα από ήσυχα σημεία σε δυνατά σημεία, θα υπάρξει; ή σε αυτό παίζει ρόλο το ποσό ρεύμα μπορεί να τραβήξει το τροφοδοτικό, και όχι τα βατ;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
893
Reaction score
807
Το ρεύμα είναι σε συνάρτηση με τα βατ.
Ο μεγαλύτερος ενισχυτής αν υποθέσουμε ότι και οι δύο είναι ίδιας ποιότητας θα έχει μεγαλύτερο Headroom και περισσότερο ρεύμα / τάση για το ίδιο φορτίο με την προϋπόθεση ότι και οι δύο ενισχυτές έχουν ίδια αντίσταση εξόδου.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Έχω μια ερώτηση - απορια για την οποία έχω διαβάσει αντικρουομενες απόψεις, και θα ήθελα την δική σας γνωμη:

Έχουμε ένα προ ενισχυτή με δεδομένη την ένταση (volume)
Ενα τελικό 50 βατ
Μία πηγή π. χ. cd
Και τέλος τα ηχεία μας.

αλλάξουμε τον τελικό με έναν άλλο ο οποίος έχει το ίδιο gain το ίδιο dumping factor αλλά είναι 100 βατ.
(ένταση στον προ, ρυθμίσεις, πηγή, ηχεία παραμένουν αμετάβλητα)

Το σύστημα
Α. Θα παίξει 3db ποιο δυνατά
Β. Θα παίξει στην ίδια ένταση
Γ. Θα παίξει στην ίδια ένταση, αλλά θα βελτιωθούν τα δυναμικά του

Ποια είναι η σωστή απάντηση κατά τη γνώμη σας;
θα παίζουν το ίδιο, εφόσον δεν έχεις ξεπεράσει τα όρια του μικρού ενισχυτή
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.824
Αν όμως και οι δύο τελικοί χρειάζονται την ίδια τάση εισόδου για να δώσουν τη μέγιστη ισχύ τους, τότε ο δεύτερος στο ίδιο σημείο του ποτενσιόμετρου θα παίζει πιο δυνατά. Στις ίδιες όμως στάθμες αναπαραγωγής ( άρα, ανεξάρτητα απο τη θέση του ποτενσιόμετρου => ανεξάρτητα απο τη τάση εξόδου του προενισχυτή ), ο δεύτερος θα έχει μεγαλύτερα περιθώρια για τα δυνατά περάσματα αφού θα είναι πιο μακριά απο το κλιπάρισμα σε σχέση με τον πρώτο μικρότερης ισχύος.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Δείτε και αυτό, που ήταν η αφορμή της ερώτησης. Λέει ότι η ή ένταση δεν θα έχει διαφορά,
θα έχει όμως διαφορά το περιθώριο μέχρι το κλιπαρισμα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Τα 50 από τα 100 βατ, απέχουν μεταξύ τους, όσο ένας κόκκος άμμου στη Σαχάρα.

Για να έχεις μια χειροπιαστή διαφορά από τον αναιμικό ανεπαρκή 50-βαττο ενισχυτάκο, θα πρέπει να πας στα 500 βατ, διαφορά μόλις 10 ντεσιμπέλ.

Κι αυτό θα είναι επαρκές για δορυφόρο.

Δηλαδή, θεωρούμε ότι έχεις ένα ενεργό σαμπ σε κάθε γωνιά, με ένα κιλοβάτ ενισχυτή το καθένα, μπας και βγει το μπάσο.

Η κουβέντα αφορά δορυφόρους.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
@Sonorus
Ναι αλλά ο Paul χρησιμοποιεί στο παράδειγμα του, ένα ενισχυτή 100 βατ και ένα 700 βατ.
Και αφού κάθε φορά που διπλασιαζονται τα βατ ανεβαίνει η ένταση 3db, στο παράδειγμα του θεωρητικά θα πρέπει να υπάρχει διαφορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Να ρωτήσω κάτι και εγώ:
Είναι δυνατόν δύο ενισχυτές solid state, ο ένας 50w και ο άλλος 100w να έχουν το ίδιο dumping factor ; Δεν θα έχει ο 100άρης μεγαλύτερο τροφοδοτικό και μεγαλύτερο capacity σε mf για να αποδώσει τα διπλάσια watt; Αυτά δεν διαμορφώνουν το internal output impedance του ενισχυτή και συνεπώς και το dumping factor ή τα έχω κάνει κουλουβάχατα στο μυαλό μου:
Μπορεί δηλαδή να έχει ένας ενισχυτής ίδιας τοπολογίας με απόδοση 50w μεγαλύτερο dumping factor από έναν 100w;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
893
Reaction score
807
@Sonorus
Ναι αλλά ο Paul χρησιμοποιεί στο παράδειγμα του, ένα ενισχυτή 100 βατ και ένα 700 βατ.
Και αφού κάθε φορά που διπλασιαζονται τα βατ ανεβαίνει η ένταση 3db, στο παράδειγμα του θεωρητικά θα πρέπει να υπάρχει διαφορά.
Να σου πω την αλήθεια δεν είδα το video γιατί είμαι εκτός.
Λοιπόν από τα 100 στα 700 βατ είναι χοντρικά 100*2=200 3db + 200*2=400 3db + 400*2=800 3db σύνολο 9db
Συνεπώς ο 700w θα ακούγεται σχεδόν δύο φορές πιο δυνατά από τον 100w.
10db είναι διπλάσια αντιληπτή ένταση στον ήχο.
Post automatically merged:

Να ρωτήσω κάτι και εγώ:
Είναι δυνατόν δύο ενισχυτές solid state, ο ένας 50w και ο άλλος 100w να έχουν το ίδιο dumping factor ; Δεν θα έχει ο 100άρης μεγαλύτερο τροφοδοτικό και μεγαλύτερο capacity σε mf για να αποδώσει τα διπλάσια watt; Αυτά δεν διαμορφώνουν το internal output impedance του ενισχυτή και συνεπώς και το dumping factor ή τα έχω κάνει κουλουβάχατα στο μυαλό μου:
Μπορεί δηλαδή να έχει ένας ενισχυτής ίδιας τοπολογίας με απόδοση 50w μεγαλύτερο dumping factor από έναν 100w;
Δεν καθορίζει το τροφοδοτικό την αντίσταση εξόδου του ενισχυτή.
Αν ο 50w είναι καλύτερος από τον 100w μπορεί να έχει μεγαλύτερο damping factor.

BTW - το damping factor είναι υπέρ εκτιμημένο και όλες σχεδόν η εταιρείας δίνουν μουφα μετρήσεις συνήθως στο 1khz.
Συνήθως 80 είναι υπέρ αρκετό και η σωστή μέτρηση πρέπει να είναι μια μέση τιμή από 20hz - 20khz ή ενδεικτικές τιμές για πολλές συχνότητες.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μια διευκρίνηση: αυτά τα 3db είναι με την ένταση του προ πάντα στο ίδιο σημείο ή σημαίνει πως
από το σημείο που κλιπαρει ο μικρός έχουμε άλλα 3 db μέχρι να κλιπαρει ο μεγαλύτερος τελικός;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
893
Reaction score
807
Μην τα μπερδεύεις τώρα.
Εγώ γράφω την γενική θεωρία.
Προφανώς στο παράδειγμα σου οι τελικοί θα πρέπει να οδηγούνται ακριβώς το ίδιο και οι τελικοί να έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά.
 



Μηνύματα
252
Reaction score
645
Δεν καθορίζει το τροφοδοτικό την αντίσταση εξόδου του ενισχυτή.
Αν ο 50w είναι καλύτερος από τον 100w μπορεί να έχει μεγαλύτερο damping factor.
Όταν λες καλύτερος τι εννοείς; Σε ποιο πράγμα καλύτερος για να έχει μεγαλύτερο συντελεστή απόσβεσης;
Αυτή έιναι και η αρχική ερώτησή μου
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.509
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top