Φωτογράφοι κι όχι μόνο, δείξτε το ταλέντο σας









Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Όμορφα κάδρα με αποτυχία στο φωτισμό ... ουδεμιά λεπτομέρεια στα υποφωτισμένα συν καμμένα τα λευκά επίσης οι κυρίες παραμορφωμένες.
Post automatically merged:


Post automatically merged:

 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.316
Όμορφα κάδρα με αποτυχία στο φωτισμό ... ουδεμιά λεπτομέρεια στα υποφωτισμένα συν καμμένα τα λευκά επίσης οι κυρίες παραμορφωμένες.
Post automatically merged:
ειπα να μη γραψω τιποτα, να μην απαντησω δηλαδη, δεν υπαρχει κανενας λογος, αλλα επειδη ειχαετσι 5 λεπτακια να σου αφιερωσω, βρηκα κατι της στιγμης εντελως ετοιμο και ταιριαστο, που εγραψε ο Κωστας σε αλλο τελειως ασχετο θεμα και που ταιριαζει γαντι και για να μη γραφω παραπανισια,


:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:


Να'σαι καλά, χαρίζεις απλόχερα γέλιο, με κάτι τέτοια που γράφεις σε εκτιμώ βαθύτατα, όπως (αλήθεια) εκτιμώ τον αγαπημένο Σεφερλή, για τον οποίο ήδη έχω κλείσει εισιτήρια για την επόμενη παράσταση στην πόλη μου (35€ έχουν, να ξέρετε). 8-)

Είναι πολύ δύσκολη η κωμωδία, το δυσκολότερο πράγμα να κάνεις τον άλλο να γελάσει, κι όποιος το καταφέρνει, χαίρει της ευγνωμοσύνης μου και της εκτίμησής μου. ;)

Καλημέρες! :drinks:
ειναι παντως με λιγα λογια κακο πραμα ο εγωισμος, οταν πχ σου λενε κατι η δε σου αρεσει το κατιτις , να προσπαθεις να φανεις , να πεις κι εσυ βρε αδερφε το δικο σου, να προσπαθεις να βγεις απο πανω, ν αντιδρασεις ενα πραμα κι εσυ!
κακο πραμα, ειδικα οταν συνοδευεται απο αγνοια και αγνωμοσυνη.
Δεν κακο, κανεις δε γεννηθηκε με το να τα ξερει ολα, οσο ζουμε μαθαινουμε, αλλα βρε παιδι μου, αυτη η μαστιγα του να νομιζουμε πως τα ξερουμε ολα ειναι πολυ κακο πραμα. η ημιμαθεια ειναι παντα χειροτερη απ την αμαθεια..

ξαναλεω , δε θα γραφα τιποτα αγαπητε Απολλωνιε, αλλα ετσι , κατιτις απλα για μια φορα, να μη λες πως το προσπερνω.


Παω να βγαλω καμια φωτο χαλια, καμμενη , παραμορφωμενη, χωρις λεπτομερειες κλπ κλπ δεν θυμαμαι τι αλλο εγραψες, να παρω και για σημερα κανα φραγκακι, και που σαι , νομιμο ε, οχι μαυρη μαυριλα, κανονικα δηλαδη με τιμολογια κλπ.
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Έχω δει δουλειές σου που "μιλάνε" μάλιστα δε κρύβω με ενέπνευσαν, όμως είσαι περίεργο τρένο. Πιστεύεις ότι αν δω κάτι που κτυπάει στο μάτι δε πρέπει να το πω; Αν ναι να το πεις.
.... δε γνωρίζω αν εργάζεσαι "μαύρα" και δε σε κρίνω. Αν υπονοείς ότι εγώ το κάνω πες το καθαρά όχι υπονοούμενα σε παρακαλώ
..μη κρίνεις ίνα μη κριθείς ... ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ- ΚΕΦΑΛΑΙΟ 7 ή μην εκτίθεσαι.
....δεκτή η κριτική σου για τη φωτογραφία μου γι αυτό εκτίθεμαι για θετικά κι τα αρνητικά..
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
ειπα να μη γραψω τιποτα, να μην απαντησω δηλαδη, δεν υπαρχει κανενας λογος, αλλα επειδη ειχαετσι 5 λεπτακια να σου αφιερωσω, βρηκα κατι της στιγμης εντελως ετοιμο και ταιριαστο, που εγραψε ο Κωστας σε αλλο τελειως ασχετο θεμα και που ταιριαζει γαντι και για να μη γραφω παραπανισια,




ειναι παντως με λιγα λογια κακο πραμα ο εγωισμος, οταν πχ σου λενε κατι η δε σου αρεσει το κατιτις , να προσπαθεις να φανεις , να πεις κι εσυ βρε αδερφε το δικο σου, να προσπαθεις να βγεις απο πανω, ν αντιδρασεις ενα πραμα κι εσυ!
κακο πραμα, ειδικα οταν συνοδευεται απο αγνοια και αγνωμοσυνη.
Δεν κακο, κανεις δε γεννηθηκε με το να τα ξερει ολα, οσο ζουμε μαθαινουμε, αλλα βρε παιδι μου, αυτη η μαστιγα του να νομιζουμε πως τα ξερουμε ολα ειναι πολυ κακο πραμα. η ημιμαθεια ειναι παντα χειροτερη απ την αμαθεια..

ξαναλεω , δε θα γραφα τιποτα αγαπητε Απολλωνιε, αλλα ετσι , κατιτις απλα για μια φορα, να μη λες πως το προσπερνω.


Παω να βγαλω καμια φωτο χαλια, καμμενη , παραμορφωμενη, χωρις λεπτομερειες κλπ κλπ δεν θυμαμαι τι αλλο εγραψες, να παρω και για σημερα κανα φραγκακι, και που σαι , νομιμο ε, οχι μαυρη μαυριλα, κανονικα δηλαδη με τιμολογια κλπ.
Πάντως εδώ που τα λέμε, όντως φαίνεται να υπάρχει κάποιο θέμα με τον φωτισμό στις φωτογραφίες του John Kotsidis. Εντάξει ίσως η κριτική του apollwnios να ήταν λίγο αιχμηρή, αλλά και εγώ πιστεύω ότι έχει δίκιο. Έχω δει άλλες φωτό του John Kotsidis και είναι καταπληκτικές. Αυτές όμως, όχι, δεν είναι η καλύτερη δουλειά του σαφέστατα!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.316
Πάντως εδώ που τα λέμε, όντως φαίνεται να υπάρχει κάποιο θέμα με τον φωτισμό στις φωτογραφίες του John Kotsidis. Εντάξει ίσως η κριτική του apollwnios να ήταν λίγο αιχμηρή, αλλά και εγώ πιστεύω ότι έχει δίκιο. Έχω δει άλλες φωτό του John Kotsidis και είναι καταπληκτικές. Αυτές όμως, όχι, δεν είναι η καλύτερη δουλειά του σαφέστατα!
χωρις να επεκταθω πολυ και με λιγα λογια, δεν υπαρχει κανενα θεμα με το φωτισμο, κανενα ομως.
ειναι ετσι οπως φαινεται, σκοτεινο, βαρυ, οπως ακριβως οριζε το project και οπως ακριβως το ζητησε ο πελατης.
Δε χρειαζεται να λαμπει παντα και παντου, ειναι φωτισμενο εκει που πρεπει με την ποσοτητα που πρεπει, με τους χρωματισμους που πρεπει, στα σημεια που πρεπει.
Ειναι φυσικα βαρυ, εντονο και σκοτεινο, αλλα πιστευω το βλεπω κι ο ιδιος, αλλωστε αυτο επιδιωξαμε.
Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
392
Reaction score
980
χωρις να επεκταθω πολυ και με λιγα λογια, δεν υπαρχει κανενα θεμα με το φωτισμο, κανενα ομως.
ειναι ετσι οπως φαινεται, σκοτεινο, βαρυ, οπως ακριβως οριζε το project και οπως ακριβως το ζητησε ο πελατης.
Δε χρειαζεται να λαμπει παντα και παντου, ειναι φωτισμενο εκει που πρεπει με την ποσοτητα που πρεπει, με τους χρωματισμους που πρεπει, στα σημεια που πρεπει.
Ειναι φυσικα βαρυ, εντονο και σκοτεινο, αλλα πιστευω το βλεπω κι ο ιδιος, αλλωστε αυτο επιδιωξαμε.
Ευχαριστω.
Μια χαρά είναι το φως και μου αρέσει που χρησιμοποιηθηκαν και χρώματα! Επίσης πολύ ωραία στημένα τα μοντέλα!περί ορέξεως κολοκυθοπιτα.. Δεν μπορεί κάτι να αρέσει σε όλους θέμα είναι να αρέσει στον πελάτη και στον δημιουργό
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Κάποιοι όταν θα μεγαλώσετε, θα μάθετε. (Όχι ότι εγώ ξέρω, μη παρεξηγείτε, απλώς είμαι ...ψυλιασμένος)

Μέχρι τότε, καλύτερα να μασάς.

Φιλικά...

(γιατί και γω κάποτε πέρασα λόγου χάριν από τα μοτίβα της αιχμηρής τρίχας με τον ουδέτερο φωτισμό, έτσι ένα παράδειγμα λέω, άσχετο, αλλά η "φωτογραφία", όπως και γενικά η καλλιτεχνική δημιουργία, δεν γνωρίζει από τέτοιους φραγμούς, και συχνά είναι τα παραδείγματα ανθρώπων που θέσπισαν τους κανόνες που οι υπόλοιποι ακολουθούν, να δείχνουν πως τους σπας, τους πιο βασικούς κανόνες, κι επιτυχημένα, μεταμορφώνοντας έως και τα λάθη του πρωτάρη σε έργα μεγαλειώδη, γι'αυτό, κοίτα και μη μιλάς, χρυσός κανόνας..)

ΥΓ. Οι συγκεκριμένες φωτογραφίες του Γιαννάκη, που λέτε δηλαδή, κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι απλώς ..εξαιρετικές. και λίγα λέω. Χαίρομαι να τις απολαμβάνω... Επίσης κατά την ταπεινή μου γνώμη, η από κάτω φωτογραφία του απολωνιου, λόγου χάριν και απλώς για λόγους σύγκρισης, είναι τραγική, θρίλερ, σκιάζομαι, φοβούμαι κι ανακατεύομαι, βγάλτε τη από δω... Ως συναίσθημα λέω, όταν τη βλέπω, ενώ τεχνικώς δείχνει να προέρχεται από φακό ξουράφι, μόνο που μ'έκοψε και στο μάτι τόσο ξουράφι πχιά... Αυτά όμως από μένα, που δε ξέρω τίποτα. Μόνο για ηχεία ξερω τα βασικά... :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Ευχαριστώ Δόκτωρ Διαχύσιος για τη κριτική σου καλοδεχούμενη κι ιδιαίτερα που στάθηκες στη φωτογραφία μου.
....από ηχεία προσωπικά δεν έχω ιδέα από φωτογραφία κάτι σκαμπάζω:drinks:

α. Για τα κάδρα του Kotsidis John είπα ότι είναι Όμορφα δε περίμενα φυσικά κάτι λιγότερο λόγω της εμπειρίας του.
β. Μίλησα για λάθη στο φωτισμό κι τα παραθέτω παρακάτω λόγο ότι πήρε έκταση το θέμα.

.... στις αυθεντικές θα τα δείτε καθαρότερα.

ktitiki.jpg


1. δε γίνεται σωστά εμφανής η σιλουέτα
2. δε γίνεται σχεδόν καθόλου εμφανής η σιλουέτα
3. δε γίνεται σχεδόν καθόλου εμφανής η σιλουέτα
4. δε γίνεται σωστά εμφανής η σιλουέτα
5. η φορμα παρουσιάζεται ως φόρμα εργασίας
6. υπερφωτισμένη σιλουέτα
7. διχρωμία skin σε βαθμό έντονο.
8. υπερφωτισμένο πουκάμισο δίχως λεπτομέρειες

Όλα μαζί κάνουν μπαμ προβλήματος κι πάμε πάλι από την αρχή παιδιά. .... γιατί μιλάμε για καλλιτεχνική φωτογραφία.

ktitiki 2.jpg


1. παραμόρφωση προσώπου από σκληρό φωτισμό
2. φλατ η σιλουέτα .. μη εμφανής
3. υποφωτισμένο πανταλόνι δίχως λεπτομέρεια.

Ευχαριστώ για τη προσοχή σας η κριτική δεν έγινε κακοπροαίρετα, αν άρεσαν στο καλλιτεχνικό μάνατζερ ... το Αφεντικό... ποσος τα φραγκάκια να πέφτουν όπως είπε ο δημιουργός.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Προσωπικα, ουδεμία σχέση και γνώση έχω όσον αφορά τη φωτογραφια όσο και αν το πάλεψα.
Βλεποντας τις παρατηρήσεις σας όμως παρατηρώ το εξής.
Οι παρατηρήσεις είναι όλες ίδιες σε όλες τις φωτογραφίες. Ο λογικά σκεπτόμενος θε έλεγε ότι για να είναι όλες έτσι η σημαίνει πως έτσι είναι το κονσεπτ της όλης φωτογραφισης.
Εάν είχε αυτα που παρατηρείτε σε μια από τις φωτογραφίες, τότε θα ήταν λάθος η μια και όχι όλες μαζί. Έτσι δεν είναι η λάθος το αντιλαμβάνομαι;
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Προσωπικα, ουδεμία σχέση και γνώση έχω όσον αφορά τη φωτογραφια όσο και αν το πάλεψα.
Βλεποντας τις παρατηρήσεις σας όμως παρατηρώ το εξής.
Οι παρατηρήσεις είναι όλες ίδιες σε όλες τις φωτογραφίες. Ο λογικά σκεπτόμενος θε έλεγε ότι για να είναι όλες έτσι η σημαίνει πως έτσι είναι το κονσεπτ της όλης φωτογραφισης.
Εάν είχε αυτα που παρατηρείτε σε μια από τις φωτογραφίες, τότε θα ήταν λάθος η μια και όχι όλες μαζί. Έτσι δεν είναι η λάθος το αντιλαμβάνομαι;
κάθε φωτογραφία είναι μοναδική κι όλες μαζί η δουλειά μας.

Αξίζει το χρόνο σας, να κοιτάτε τις φωτογραφίες ως έργα τέχνης, δραματικά θλιμμένα αστεία ρομαντικά μπήτε στη ψυχή του δημιουργού έστω κι αν απέτυχε πχ με τον κύριο που ανέβασα παίζω με ένα φως πασχίζοντας να πλησιάσω λίγο τον Ρέμπραντ .. φυσικά ούτε στο νυχάκι του δε τον φτάνω Δόκτωρ ΔιαXύσιος


Βίντεο παρακάτω που μας δείχνει τι κάνει ο φωτογράφος για να φωτίσει σωστά το θέμα του .... Το αφεντικό και οι ίδιοι προσέχουν τη φήμη τους.



 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.316
Καλα ρε σεις, την παλευετε;

Καθεστε και κανετε κριτικη κ ψαχνετε πραγματα σε .. backstage φωτογραφιες απο το κινητο , που ειμαι και εγω μεσα , οποτε προφανως δεν την τραβηξα εγω, και ειναι με κινητο;

Αληθεια τωρα;

:roflmao::lolsign:
 

Μηνύματα
485
Reaction score
586
σκεφτόμουνα να ανεβάσω κάτι αλλά... πραγματικά στεναχωριέμαι με αυτά που διαβάζω.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι έχει γραφτεί περί κριτικής είναι με φωτογραφικά και μόνο κριτήρια σε αυτό το "ουδέτερο" (δίχως Λόλα) νήμα.

Δεν είναι δύσκολο να συνεχίσει να γίνεται.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.108
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top