Τι είδαμε, τι θα δούμε





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.726
Reaction score
83.482
In the Shadow of the Moon (2019)


Ως τώρα το έχω δει σε τέσσερις συνέχειες και έχω άλλο ένα τέταρτο. Λόγω ύπνου... :biggrin: Η σύζυγος επιμένει να το τελειώσουμε παρόλο που κοιμάται κι εκείνη.
Ταξίδια στον χρόνο, όρεξη για υπαρξιακά και το "τελειότερο": Πρωταγωνιστής τύπου ANTIFA! :lolsign:

Η συνηθισμένη ταινία παραγωγής Netflix.
Δεν φτάνει που είναι φτηνές, θέλουν να το παίξουν και διαφορετικές. :o
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ξεκινάει για 8αρι και μετά το τραβάνε με κουραστικους διαλόγους .
SONY και καλά να βγαλει και άλλο επεισόδιο....
Τα τελευταία 2 τα ψιλοκοιταγα.....
5 /10
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.592
Adua e le compagne (1960)

1570007911785.png



- τέσσερις πουτ@νες ( sory , αλλά ακριβώς έτσι παίζουν ) , αποφασίζουν να ξεκόψουν από το πεζοδρόμιο ανοίγοντας μιά τρατορία

- το κτήριο είναι γιαπί και όλα πάνε κατά διαόλου . . . εμφανίζεται και ο Μαστρογιάννι ως ζιγκολό γιά να τους αποσπάσει ότι μπορεί από το ελάχιστο εισόδημά τους

- ατελείωτη γυναικεία μαγκιά αλλά και ευαισθησία , τσιγαρίσιες φωνές , ωραία σκηνοθεσία , μαυρόασπρη κλασική φωτογραφία και απίθανο τζαζ σάουντρακ


1570007954096.png


1570007998790.png





- καλή θέαση . . . 8,0/10 . . .



Adua e le compagne - Simone Signoret, Marcello Mastroianni




. . . συνοδέψτε το με μαργκερίτα και κιάντι





.
 


Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.501
Uzak ( Μακρια) — 2002 του Νουρί Μπιλγκέ Τσεϊλάν (Χειμερία Νάρκη,Κάποτε στην Ανατολή )
7/10

Μέγα βραβείο Φεστιβάλ Καννών σε μια ταινία στοχασμού πάνω στην αποξένωση των σχέσεων στη μεγαλούπολη.



Το «Uzak», από την άλλη, είναι μια καθαρά «αντρική» ταινία.
...ίδιος ο Τσεϊλάν λέει ότι το μόνο που θέλει είναι να δείξει μια πραγματικότητα. «Δεν ξέρω αν η ταινία έχει κρυμμένα μηνύματα», είπε στην «K», σε μια συζήτηση που είχε με έξι δημοσιογράφους του διεθνούς Τύπου, οι οποίοι παρασυρμένοι από τις εικόνες της συννεφιασμένης και χιονισμένης Κωνσταντινούπολης στην ταινία, αναζητούσαμε εναλλακτικές ερμηνείες. «Αυτό που ήθελα να δείξω ήταν μια κατάσταση γύρω μου και μια κατάσταση δική μου. Οτι οι σχέσεις είναι πια διαφορετικές μεταξύ των ανθρώπων της πόλης και της επαρχίας. Είναι αλήθεια ότι όταν πηγαίνω στην επαρχία νιώθω ένοχος απέναντι στους δικούς μου ανθρώπους που μένουν εκεί. Οταν ζεις στην πόλη δεν προσφέρεις στους άλλους τόσο πολλά όσο εκείνοι που μένουν σ' ένα χωριό».

Οσο για τη συμμετοχή της ταινίας στις Κάννες, ο Τσεϊλάν φαίνεται ψύχραιμος: «Είναι ένα μέρος καλύτερο για να πουλήσεις την ταινία σου στο εξωτερικό». Ειδικά όταν το τουρκικό κοινό δεν την αντιμετώπισε θερμά (μόλις 15.000 εισιτήρια). «Οπως όλες τις ταινίες μου. Οι κριτικές ήταν καλές, αλλά για τον περισσότερο κόσμο είναι μια παράξενη, βαρετή ταινία». — https://www.kathimerini.gr/149636/a...moy/to-uzak-toy-tseilan-kerdise-thn-parastash

„Η προσέγγισή του, λιτή, ειλικρινής, εικαστικά έξοχη, θυμίζει τον ιαπωνικό κινηματογράφο του Γιασουτζίρο Οτζου. Στις αρετές της ταινίας, και οι ερμηνείες των δύο ηθοποιών - δυστυχώς ο ηθοποιός που με τόση ευαισθησία ερμηνεύει τον Γιουσούφ σκοτώθηκε σε αυτοκινητικό δυστύχημα λίγο μετά το γύρισμα της ταινίας.“

H δημιουργία του Σεϊλάν είναι ευλογημένη από τα μαθήματα του Κισλόφσκι και του Ταρκόφσκι. Με τις σιωπές φτιάχνει τη μουσική του, με τα βλέμματα, τους στίχους και με τους φωτισμούς τούς «μουσικούς» του. Εν ολίγοις, το πιο μοντέρνο, το πιο μπλουζ μοιρολόι που «άκουσα» τα τελευταία χρόνια και μου πήρε τη ματιά!

H δημιουργία του Σεϊλάν είναι ευλογημένη από τα μαθήματα του Κισλόφσκι και του Ταρκόφσκι. Με τις σιωπές φτιάχνει τη μουσική του, με τα βλέμματα, τους στίχους και με τους φωτισμούς τούς «μουσικούς» του. Εν ολίγοις, το πιο μοντέρνο, το πιο μπλουζ μοιρολόι που «άκουσα» τα τελευταία χρόνια και μου πήρε τη ματιά!“

http://www.provoles.gr/movie's_04-05/041001.htm

Η ταινία είναι αφιερωμένη στη σύζυγο του Ceylan,Ebru,που παίζει ένα μικρό ρόλο στην ταινία.
Την είδα ολοκληρη σαν να παρακολουθούσα ένα ρυάκι που κυλά....
Για σινεφίλ.
 




Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Για να πω την αλήθεια, ποτέ δεν υπήρξα ένθερμος οπαδός της Batman φιλολογίας. Είτε στην εκδοχή του Tim Burton τον οποίο αγαπώ είτε στην εκδοχή του Nolan τον οποίο εκτιμώ.

Και έρχεται κάποιος Todd Phillips με του οποίου το Hangover χαζογέλασα πριν κάποια χρόνια και μου παίρνει τα σώβρακα από τα αποδυτήρια!
Με την εξαιρετική γκρίζα ατμόσφαιρα της μεγαλούπολης και με ένα βιολοντσέλο που ταυτίζεται πλήρως με την ψυχολογία του κεντρικού χαρακτήρα.

Joker, ένας σούπερ αντι-ήρωας της εποχής μας, ένας batman από τα κάτω.

Δώστε εδώ και τώρα το όσκαρ στον Joaquin Phoenix!

Φόβος και παράνοια στην Gotham City!

Από τις σπάνιες περιπτώσεις που μια ταινία συσπειρώνει όλο το φιλοθεάμον κοινό, από την πιτσιρικαρία των Village μέχρι τα υψωμένα φρύδια σκληροπυρηνικών σινεφίλ.

Υποκλίνομαι!

 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.909
Για να πω την αλήθεια, ποτέ δεν υπήρξα ένθερμος οπαδός της Batman φιλολογίας. Είτε στην εκδοχή του Tim Burton τον οποίο αγαπώ είτε στην εκδοχή του Nolan τον οποίο εκτιμώ.

Και έρχεται κάποιος Todd Phillips με του οποίου το Hangover χαζογέλασα πριν κάποια χρόνια και μου παίρνει τα σώβρακα από τα αποδυτήρια!
Με την εξαιρετική γκρίζα ατμόσφαιρα της μεγαλούπολης και με ένα βιολοντσέλο που ταυτίζεται πλήρως με την ψυχολογία του κεντρικού χαρακτήρα.

Joker, ένας σούπερ αντι-ήρωας της εποχής μας, ένας batman από τα κάτω.

Δώστε εδώ και τώρα το όσκαρ στον Joaquin Phoenix!

Φόβος και παράνοια στην Gotham City!

Από τις σπάνιες περιπτώσεις που μια ταινία συσπειρώνει όλο το φιλοθεάμον κοινό, από την πιτσιρικαρία των Village μέχρι τα υψωμένα φρύδια σκληροπυρηνικών σινεφίλ.

Υποκλίνομαι!

Να δω πότε θα αξιωθώ να πάω...
Thank you..
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.501
The Black List — 2013....


8/10

Μερικά επεισόδια έχουν ποιότητα ταινιών δράσης βαθμολογημένα με 9/10.

Ο James Spader ( Sex,lies and videotape— The secretary ) είναι συμπαραγωγός και η ψυχή της καταπληκτικής σειράς .
95E37045-448E-476F-B641-6D1FD1F8E140.jpeg


Εξαιρετική εισαγωγή και ακόμα καλύτερη συνέχεια....


Από κάποιον που βαριέται εύκολα με τις σειρές: Enjoy! (εχθές με καθήλωσαν τα επεισόδια της δεύτερης σαιζόν μέχρι τις τέσσερις το πρωί.)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Είδα και τον Alladin με τον Will Smith.
Αν και δεν μ΄αρέσουν τα μιούσικαλ, την βρήκα διασκεδαστική σαν ταινία και στο τέλος είπα: "καλά περάσαμε".
Ωραία σκηνικά, ωραία χρώματα, κάποιες έξυπνες χιουμοριστικές πινελιές, μια χαρά ήταν.
Δεν μπορώ να την ξαναδώ όμως.
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Για να πω την αλήθεια, ποτέ δεν υπήρξα ένθερμος οπαδός της Batman φιλολογίας. Είτε στην εκδοχή του Tim Burton τον οποίο αγαπώ είτε στην εκδοχή του Nolan τον οποίο εκτιμώ.

Και έρχεται κάποιος Todd Phillips με του οποίου το Hangover χαζογέλασα πριν κάποια χρόνια και μου παίρνει τα σώβρακα από τα αποδυτήρια!
Με την εξαιρετική γκρίζα ατμόσφαιρα της μεγαλούπολης και με ένα βιολοντσέλο που ταυτίζεται πλήρως με την ψυχολογία του κεντρικού χαρακτήρα.

Joker, ένας σούπερ αντι-ήρωας της εποχής μας, ένας batman από τα κάτω.

Δώστε εδώ και τώρα το όσκαρ στον Joaquin Phoenix!

Φόβος και παράνοια στην Gotham City!

Από τις σπάνιες περιπτώσεις που μια ταινία συσπειρώνει όλο το φιλοθεάμον κοινό, από την πιτσιρικαρία των Village μέχρι τα υψωμένα φρύδια σκληροπυρηνικών σινεφίλ.

Υποκλίνομαι!


+1000000

7η τέχνη.
 

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
The Black List — 2013....


8/10

Μερικά επεισόδια έχουν ποιότητα ταινιών δράσης βαθμολογημένα με 9/10.

Ο James Spader ( Sex,lies and videotape— The secretary ) είναι συμπαραγωγός και η ψυχή της καταπληκτικής σειράς .
View attachment 139658

Εξαιρετική εισαγωγή και ακόμα καλύτερη συνέχεια....


Από κάποιον που βαριέται εύκολα με τις σειρές: Enjoy! (εχθές με καθήλωσαν τα επεισόδια της δεύτερης σαιζόν μέχρι τις τέσσερις το πρωί.)
ΧΕ ΧΕ...παρακατω να δεις!!!!
Post automatically merged:

3 from hell (2019) O Rob Zombie όσο πάει και βελτιώνεται με την πάροδο του χρόνου..... 7/10
View attachment 139663

Ειχα δει εκεινο το
The Devil's Rejects του 05 και μπορω να πω οτι μου αρεσε...
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Yesterday (2019) 7/10
Φοβερό σαν ιδέα αλλά χωρίς την ανάλογη συνέχεια στο σενάριο.
Βλέπεται ευχάριστα ως το σημείο που το ρίχνουν στα ρομαντικά με συνέπεια για τουλάχιστον 15' να την δω σε FF.

 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.785
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top