Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.029
Μια κουταλιά της σούπας γιαούρτι μέσα στο μίγμα αυγών , λίγο αλάτι, μπόλικο φρέσκο πιπέρι χοντροκομμένο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
γιαούρτι ή και λίγο γάλα κάνει πιο αφράτη την ομελέτα, το γιαούρτι θα προσθέσει και οξύτητα που ίσως να τη χρειάζεται αν έχει πολλά λιπαρά (λάδια, βούτυρα, μπεϊκα και τέτοια)
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
γιαούρτι ή και λίγο γάλα κάνει πιο αφράτη την ομελέτα, το γιαούρτι θα προσθέσει και οξύτητα που ίσως να τη χρειάζεται αν έχει πολλά λιπαρά (λάδια, βούτυρα, μπεϊκα και τέτοια)
Είναι στην ίδια λογική με το γάλα. (όπως λες). Κάνει λιγο πιο σκληροπυρηνικό ,πιο μπρουτάλ. ΟΚ. Περί ορέξεως...
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
γιαούρτι ή και λίγο γάλα κάνει πιο αφράτη την ομελέτα, το γιαούρτι θα προσθέσει και οξύτητα που ίσως να τη χρειάζεται αν έχει πολλά λιπαρά (λάδια, βούτυρα, μπεϊκα και τέτοια)
Δοκίμασε sour cream αντί για γιαούρτι.
Μία αγαπημένη μου παρασκευη είναι αυγά ελαφρώς χτυπημένα τα οποία θα ανακατεύουμε και αφού πέσουν στο τηγάνι, ώστε να σπάσουν και να μη γίνουν μια ενιαία ομελέτα, με φρέσκο κρεμμύδι, ξινοκρεμα και μπόλικο πιπέρι.

Ααα και ψιλοκομμένο κολοκυθάκι που θα το γλυκάνει και θα ισορροπήσει την οξύτητα.
 

thunderace

Επαγγελματίας
Μηνύματα
176
Reaction score
22
Μπιφτεκια με πατατες στο φουρνο...απλα πραματα δλδ.
Απλως η γυναικα μου,βαζει κατι μυστηρια μελια ,αλατια ,πιπερια κλπ και γινετε το ελα να δεις.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Δοκίμασε sour cream αντί για γιαούρτι.
Μία αγαπημένη μου παρασκευη είναι αυγά ελαφρώς χτυπημένα τα οποία θα ανακατεύουμε και αφού πέσουν στο τηγάνι, ώστε να σπάσουν και να μη γίνουν μια ενιαία ομελέτα, με φρέσκο κρεμμύδι, ξινοκρεμα και μπόλικο πιπέρι.

Ααα και ψιλοκομμένο κολοκυθάκι που θα το γλυκάνει και θα ισορροπήσει την οξύτητα.
Έτσι την κάνω την ομελέτα αλλά χωρίς το sour cream...που να τρέχεις με τη τσίμπλα στο μάτι να βρεις sour cream.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
:confused:
Δοκίμασε sour cream αντί για γιαούρτι.
Μία αγαπημένη μου παρασκευη είναι αυγά ελαφρώς χτυπημένα τα οποία θα ανακατεύουμε και αφού πέσουν στο τηγάνι, ώστε να σπάσουν και να μη γίνουν μια ενιαία ομελέτα, με φρέσκο κρεμμύδι, ξινοκρεμα και μπόλικο πιπέρι.

Ααα και ψιλοκομμένο κολοκυθάκι που θα το γλυκάνει και θα ισορροπήσει την οξύτητα.
Τι είναι ρε χαμενε αυτό το σουρ κριμ....;;;;
Συριζαιικο μου ακούγεται.....
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έτσι την κάνω την ομελέτα αλλά χωρίς το sour cream...που να τρέχεις με τη τσίμπλα στο μάτι να βρεις sour cream.
Έλα μωρέ!
Ξύπνα έξι-εφτά ωριτσες νωρίτερα και φτιάχτη μόνος σου!!
Post automatically merged:

:confused:
Τι είναι ρε χαμενε αυτό το σουρ κριμ....;;;;
Συριζαιικο μου ακούγεται.....
Πολύ δημοφιλής κρέμα στη Σοβιετική ένωση και γενικότερα στην ανατολική Ευρώπη... :wink:
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Τι έχεις βάλει μέσα στον κιμά; Μανιτάρια; Κάτι ακόμα;
Μανιτάρια portobello, για πολλή ώρα μαγειρευόταν με χοντροκομμένη καυτερή πιπεριά, στουμπιγμένες σκελίδες σκόρδου και μερικά κοτσάνια φρέσκιας ρίγανης από τη γλάστρα, τα οποία βγήκαν κάποια στιγμή αφού είχαν δώσει όσο έπρεπε να δώσουν.
 








Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.105
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top