Μετρήσεις συσκευών ήχου από το Open Lab - Avmentor

A

AKARL

Guest
Ενώ διάβαζα διάφορα νέα του χώρου στο avmentor.gr το μάτι μου έπεσε σε ένα εικονίδιο το οποίο ουδέποτε είχα προσέξει. Το κλικάρω και διαβάζω τα ακόλουθα:

"Όσοι θέλουν να έχουν μια πλήρη εργαστηριακή αξιολόγηση κάποιας από τις συσκευές που διαθέτουν, τώρα μπορούν να εκμεταλλευθούν το εργαστήριο του avmentor.gr για να αποκτήσουν μια εικόνα για τις επιδόσεις και τις δυνατότητές της παίρνοντας μέρος στο project Open Lab.
...
Με απλά λόγια, το Open Lab δίνει πρόσβαση στην εργαστηριακή υποδομή, τις διαδικασίες και την εμπειρία του avmentor.gr. Το μόνο που έχει να κάνει ο ιδιοκτήτης μια συσκευής είναι να μας την εμπιστευθεί και θα πάρει στα χέρια του μια πλήρη εργαστηριακή αξιολόγηση, παρόμοια με αυτήν που μπορεί να δει στα reviews που δημοσιεύουμε. Οι διαδικασίες που ακολουθούμε είναι ακριβώς οι ίδιες."


Να μια περίπτωση εξαιρετικά χρήσιμης υπηρεσίας για το χόμπυ μας την οποία αγνοούσα. Κρίμα που δε μένω στην Αθήνα.

Έχει κάνει κάποιος μετρήσεις συσκευών του; Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω κάποια εμπειρία μέλους.
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Oxi έχει κάποια χρέωση , που στου στέλνουν τιμοκατάλογο , με mail.
Για δες και πές μας?
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Παρτε σουβλακια τα χρηματα που θα δινατε και θα σας πω εγω πως μετριουνται αυτα που θελετε.
 

A

AKARL

Guest
Παρτε σουβλακια τα χρηματα που θα δινατε και θα σας πω εγω πως μετριουνται αυτα που θελετε.
:rolleyes:

Τα χρήματα όντως θα έπχιαναν καλύτερο τόπο ως αγορές καλαμακίων αν η εναλλακτική ήταν η αγορά "καλών" καβλωδίων, στηρικτικών, αντικραδαζμικών και κάθε άλλου είδους πλασέμπο φιδόλαδου.

Αν, όμως, ψαχνόμουν να αποκτήσω ένα μεταχειριζμένο μηχάνημα σεβαστού κόστους τότε εννοείται ότι θα θεωρούσα υποχρεωτικό τον έλεγχο και τη μέτρησή του (από τον, κατά τεκμήριο, καλύτερο στην πχιάτσα). Λίγα έχουμε δει σε δγιάφορες αγγελίες περί αρίστης λειτουργικής κατάστασης η οποία ζμπραγματικότητα είναι απολύτως ΓΤΠΚ;

Με νιώθεις; :wink:

Δε γνωρίζω το κόστος ενός βασικού (όχι εξονυχιστικού) ελέγχου. Σε περίπτωση, όμως, που είναι προσιτό θεωρώ καλή ιδέα να δημιουργηθεί μια βάση δεδομένων μετρήσεων τύπου Αμίρ (ΑΣΡ) με δγιάφορα μηχανήματα: ενισχυτές κάθε είδους, ηχεία, πικάπ κ.λπ.. Φανταστείτε τη χρησιμότητα τόσο για δυνητικούς αγοραστές όσο και για δυνητικούς πωλητές.

1573729280288.png
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Ποιες συσκευές μπορούν αξιολογηθούν;

Στην πράξη, όλες οι συσκευές αναπαραγωγής ήχου με ηλεκτρικές εισόδους και εξόδους, ηχεία (εκτός από Planar και Line Arrays), αναλογικές πηγές (πλατό/βραχίονες/κεφαλές, μαγνητόφωνα/κασετόφωνα),. . . :rolleyes: . . . όλων των ειδών οι ενισχυτές και επεξεργαστές σήματος καθώς επίσης και συσκευές ψηφιακής επεξεργασίας (DAC, ADC, κλπ) . .
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα αποτελέσματα των μετρήσεων θα ανήκουν στον ιδιοκτήτη της συσκευής ή στην εταιρία που κάνει τη μέτρηση? Στην πρώτη περίπτωση έχει λογική η χρέωση, στη δεύτερη όμως όχι (εκτός κι αν μιλάμε για κάποιο μικρό τυπικό ποσό).
 

A

AKARL

Guest
Τα αποτελέσματα των μετρήσεων θα ανήκουν στον ιδιοκτήτη της συσκευής ή στην εταιρία που κάνει τη μέτρηση? Στην πρώτη περίπτωση έχει λογική η χρέωση, στη δεύτερη όμως όχι (εκτός κι αν μιλάμε για κάποιο μικρό τυπικό ποσό).
"Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω την αξιολόγηση του Open Lab;
Με όποιον τρόπο κρίνετε εσείς σκόπιμο. Σε περίπτωση που επιλέξετε να δημοσιεύσετε κάποιο από τα υλικά που θα πάρετε στα χέρια σας, δεσμεύεστε να κάνετε αναφορά στην πηγή (Μετρήσεις: avmentor.gr/Open Lab)."

"Ποιο είναι το κόστος μιας αξιολόγησης στο Open Lab;Υπάρχει πλήρης τιμοκατάλογος με τις υπηρεσίες μας.
Επικοινωνήστε μαζί μας μέσω e-mail (η διεύθυνση εμφανίζεται στο τέλος αυτού του κειμένου) για να σας τον αποστείλουμε.
info: Open Lab Project, email επικοινωνίας: [email protected]"
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Τα αποτελέσματα των μετρήσεων θα ανήκουν στον ιδιοκτήτη της συσκευής ή στην εταιρία που κάνει τη μέτρηση? Στην πρώτη περίπτωση έχει λογική η χρέωση, στη δεύτερη όμως όχι (εκτός κι αν μιλάμε για κάποιο μικρό τυπικό ποσό).
- λογικά θα ανήκουν στον ιδιοκτήτη , εκτός περιπτώσεων ''ειδικών'' μηχανημάτων ( πολύ ακριβών , σπάνιων κλπ ) , όπου σε συνεννόηση με τον χρήστη , θα κρατούνται και στο αρχείο του avmentor
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
"Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω την αξιολόγηση του Open Lab;
Με όποιον τρόπο κρίνετε εσείς σκόπιμο. Σε περίπτωση που επιλέξετε να δημοσιεύσετε κάποιο από τα υλικά που θα πάρετε στα χέρια σας, δεσμεύεστε να κάνετε αναφορά στην πηγή (Μετρήσεις: avmentor.gr/Open Lab)."

"Ποιο είναι το κόστος μιας αξιολόγησης στο Open Lab;Υπάρχει πλήρης τιμοκατάλογος με τις υπηρεσίες μας.
Επικοινωνήστε μαζί μας μέσω e-mail (η διεύθυνση εμφανίζεται στο τέλος αυτού του κειμένου) για να σας τον αποστείλουμε.
info: Open Lab Project, email επικοινωνίας: [email protected]"
Άλλο είπα εγώ: έχουν δικαίωμα να δημοσιεύσουν οι ίδιοι τα αποτελέσματα? Θα μου πεις βέβαια πως αν τα δημοσιεύσουν πως θα μπορείς εσύ να αποδείξεις πως προέρχονται από τις μετρήσεις της δικής σου συσκευής?

@lakiss51 με 300€ δεν είναι κακή τιμή για κάποιο εξωτικό σύστημα με αναφορά στο review και στον ιδιοκτήτη. Για common people δεν το συζητάμε καν ;) .
 

A

AKARL

Guest
Προ + τελικος γυρω στα 300€ με ρηβιου και μετρησεις (αν θυμαμαι καλα...)
Δηλαδή περί τα 150 ευρώ η συσκευή. Λογικό μου φαίνεται.

Αν κάποιος έχει, ας πούμε, έναν τελικό και σκέφτεται να τον βάλει αγγελία στα 5Κ αξίζει, και με το παραπάνω, να τον συνοδεύει με ένα σετ μετρήσεων από avmentor IMHO. Είναι, δε, προτιμότερο αυτό σε συνδυασμό με μια ρεαλιστική τιμή πώλησης από το να θέτει κανείς μια πολύ υψηλή τιμή πώλησης (η οποία "δε θα κατέβει ποτέ" :lol: ) και στη συνέχεια να προβαίνει σε διαρκείς μειώσεις της τιμής.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
300€ για να δει ο κάτοχος του συστήματος τους δοκιμαστές να τους τρέχουν τα σάλια; Πολύ ματαιόδοξο μου κάνει αυτό.
Post automatically merged:

η οποία "δε θα κατέβει ποτέ"

Πόσο γελάω με προειδοποιήσεις του στυλ "τελευταία μείωση" και μετά ακολουθούν αρκετές αναρτήσεις μειώσεων τιμής. :p
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πόσο γελάω με προειδοποιήσεις του στυλ "τελευταία μείωση" και μετά
Εμένα μου αρέσει το "τελευταία προσπάθεια στα ΧΧΧ ευρώ, αλλιώς φεύγει για e bay.."
Ακούγεται λίγο σαν απειλή!!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Εκτός θέματος εισαστε κύριοι
;)

Το χειρότερο είναι να δωσεις το ακριβό μηχανάκι σου και να σου το βγάλει ...μπάζο. Αυτός ο φόβος (κι όχι η τιμη) είναι κυρίως που αποτρέπει από τέτοιες ενέργειες!
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Εγώ από την άλλη φοβάμαι μην γίνει καμιά ζημιά. Είναι πολύ εύκολο να κάψουν balanced ενιχυτή , με κατά λάθος γείωση του αρνητικού. Εχει γίνει και στο παρελθόν στον ήχο. Είχαν κάψει ένα κανάλι στον AU-X907MR που είχε δώσει η ΕΛΙΝΑ για τεστ στον ήχο. Πέρα από κάποιες γρατσουνιές που απέκτησε το μηχάνημα μετά το τέστ του ήχου.
Και πιστέψτε με , είναι το μόνο που δεν αντέχω. Γρατσουνιές στα τέλεια μηχανήματά μου.
Ασε που δεν σηκώνεται ο τελικός. 38 κιλά ο ένας , 46 ο άλλος. Εντάξει οι πιο μικροί είναι πιο εύκολοι. Αλλά και πάλι.
Γρατσουνιές , ή χαμένες βίδες ή κάτι τέτοιες αηδίες παρόμοιες είναι απλά απαράδεκτο.
Δεν εννοώ ότι θα γίνει σώνει και καλά , αλλά ότι λόγω μεγέθους και βάρους είναι πολύ πιθανόν να συμβεί , και αν συμβεί , μετά δεν ξαναφιάχνεται.
Ασε που , τι να μου πεί δλδ το εργαστήριο του σταμ? πόση παραμόρφωση δεν έχει ο B2301? C2301? το ξέρω πόση δεν έχει και πόση έχει ,γιατί τον έχω μετρήσει σε δικό μου τεχνικό με φηφιακό distortion meter Panasonic , εξαιρετικό και είδα τις τιμές του κατασκευαστή ίσως και λίγο χαμηλότερες. Τι να δω? πόσα βγάζει στα 8 και 4 Ohms το ξέρω αυτό . Απόκριση συχνότητας? την ξέρω επίσης -1db @300khz. Slew rate δεν ξέρω αν μπορεί να μετρήσει , να γελάσει ο κάθε πικραμένος.+-300v/μsec. 350 εσωτερικό στις πλακέτες drivers.
Tι να μετρήσει? δλδ που δεν το έχει κάνει ο δικός μου Ιάπωνας που μου έχει στείλει κάτι MB αρχεία όσο ένα βιβλίο.
Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Και τέλος η τιμή , αν είναι αυτό που διάβασα , προ τελικός 300e, ε όχι. Είναι απλά ανήθικα ακριβό.
Αν μιλούσαμε για 30-50 e το κομάτι , το συζητάγαμε, αλλά 150e το κομμάτι έιναι τουλάχιστον υπερβολικό , όταν με αυτά τα λεφτά κάνεις γενικό refurbishment σε όλο το μηχάνημα. Σαν κόστος εργασίας εννοώ.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Α και κάτι ακόμα. Για να μετρήσεις ηχεία χρειάζεσαι ανηχοικό θάλαμο. Δεν γνωρίζω αν έχουν .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top