Ηχητική παραποίηση χώρου ακρόασης

Status
Not open for further replies.

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
τωρα που εσιαξες της προκοπης ηλεκτρολογικη εγκατασταση να σου στειλω ενα πολυπριζο της προκοπης ααα σουπερ ντουπερ και να ακους σωστα τα ιμερσιβια και τα ντι πι εσια και τον μομπυ :gamer: :gamer::drinks:;)
Μη φοβάσαι Χρήστο μου,
σιγά-σιγά γίνεται 'άρχοντας του ρεύματος" ο ντόκτορ... :wink: :wink: ...
...και το πολύμπριζο σου θα πάρει...
''και καλωδιάρες ρεύματος θα βάλει....
... και με τους επίχρυσους, τους επιροδιομένους, τους επάργυρους ακροδέκτες κι όλα αυτά!!:biggrin::biggrin:
απλά, το πάει "λάου-λάου"να μη τον κράξουνε "οι γνωστοί"!!:tongue::tongue:...
είμαστε μαζί σου ντόκτορ!!!:thumbsup::thumbsup:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
καλα με τόσα φορτια δεν έβαλες ένα 3χ6μμ;
το πάει "λάου-λάου"να μη τον κράξουνε "οι γνωστοί"!
εμ...κάτσε κι εσύ...πού βιάζεσαι!!
είπαμε...
σιγά-σιγά.. :wink: :wink:
άσε να κατακάτσει ο κουρνιαχτός και σε 5-6 μήνες, όταν θα έχουν όλα ξεχαστεί, μέχρι..acoustic revive τονε κόβω να χώνει μέσα στο dediceted λέμε! :biggrin: :biggrin:
 

P

PMC

Guest
Μη φοβάσαι Χρήστο μου,
σιγά-σιγά γίνεται 'άρχοντας του ρεύματος" ο ντόκτορ... :wink: :wink: ...
...και το πολύμπριζο σου θα πάρει...
''και καλωδιάρες ρεύματος θα βάλει....
... και με τους επίχρυσους, τους επιροδιομένους, τους επάργυρους ακροδέκτες κι όλα αυτά!!:biggrin::biggrin:
απλά, το πάει "λάου-λάου"να μη τον κράξουνε "οι γνωστοί"!!:tongue::tongue:...
είμαστε μαζί σου ντόκτορ!!!:thumbsup::thumbsup:
Οι βελτιώσεις που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας είναι πολλές....
Υπάρχουν όμως προτεραιότητες ....
Τι να το κανείς το καλώδιο αν δεν έχεις σαμπ?
Όταν έχεις ολοκληρώσει τα βασικά.....τότε ασχολείσαι και με τα υπόλοιπα ( καλωδια )
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
εμ...κάτσε κι εσύ...πού βιάζεσαι!!
είπαμε...
σιγά-σιγά.. :wink: :wink:
άσε να κατακάτσει ο κουρνιαχτός και σε 5-6 μήνες, όταν θα έχουν όλα ξεχαστεί, μέχρι..acoustic revive τονε κόβω να χώνει μέσα στο dediceted λέμε! :biggrin: :biggrin:
δε θα το δεις ποτε
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οι βελτιώσεις που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας είναι πολλές....
Υπάρχουν όμως προτεραιότητες ....
Τι να το κανείς το καλώδιο αν δεν έχεις σαμπ?
Όταν έχεις ολοκληρώσει τα βασικά.....τότε ασχολείσαι και με τα υπόλοιπα ( καλωδια )
τώρα που επιτέλους ψιλοαρχίζει να τροφοδοτεί λίιιιιγο καλύτερα τα μηχανάκια του, θ'αρχίζει ν'αφαιρεί σταδιακά τα περιττά subs! :wink: ..ρεύμα θέλανε τα δύσμοιρα για να παίξουν jio, ρεύμα!!
 


P

PMC

Guest
τώρα που επιτέλους ψιλοαρχίζει να τροφοδοτεί λίιιιιγο καλύτερα τα μηχανάκια του, θ'αρχίζει ν'αφαιρεί σταδιακά τα περιττά subs! :wink: ..ρεύμα θέλανε τα δύσμοιρα για να παίξουν jio, ρεύμα!!
Βάλε σαμπ!
 




leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μπήκαν φώτα περιμετρικά της γυψοσανίδας οροφής, κι έχει ξεκινήσει η επανατοποθέτηση των παλιών μου διαχυτών:

View attachment 107430

Φαίνεται και το Χάι εντ πολύμπριζο, για την μπρίζα που κρύβεται ένθεν κι ένθεν. Φυσικά, ως χάι τεκ πολύμπριζο, διαθέτει και διακόπτη. Φωτιζόμενο παρακαλώ..

View attachment 107431

Έτσι η ωραία η δουλειά.

View attachment 107432

View attachment 107433
Τώρα πια είναι αργά, πακτώθηκε, δεν αλλάζει το πολύμπριζο.
Θα έχει τη χαρά και την τιμή να δώσει ρεύμα στη μέτρικ και σε ένα Κλάιν μαϊν ενεργό σκατοηχείο, μπορεί και σε ένα σαμπ 870.


Α, πιθανώς και σε ένα επιδαπέδιο φωτιστικό. Και σε ένα σαμπ ακόμα, ή το χρέπι ή το JBL.
Εγώ για το καλό το στέρεο ψωνίζω πολύμπριζο από εδώ:

https://www.isispc-eshop.gr/προϊόντ...,groundpin,switch,1,5mwhite5901299902431.html

Δηλαδή αυτό:




Στα 2,53€.

Ούτε τλία ευλώ δε δίνω. Καλύτερα να τα φάω σε διαχυτές του Λαζαράκη..
Οι χροιές είναι σα τις γκόμενες, για να τις έχεις, δε πρέπει να τις κυνηγάς. ;)

Αυτοί που κυνηγάνε τις χροιές με κάθε τρόπο και μέσο, είναι καμμένα χαρτιά. Προσωπικά τις έχω εντελώς χεσμένες, στήνω το στέρεο το κατά δύναμιν by the book, και τις έχω εκεί, φορτωμένες στο κεφάλι μου, ατόφιες και αληθοφανέστατες. Εσείς; Feel free να αναβαθμίζετε πολύμπριζα.. ;)
κοίτα, αυτά έγραφε ο ντόκ προ 13 μηνών και ήδη άλλαξε όχι μόνο τη στάση του αλλά και τη γραμμή τροφοδοσίας του:hi:, μιας κι έριχνε τον υποσταθμό της ΔΕΗ της περιοχής του μ αυτή τη γραμμή που είχε..:wink::wink:
ίσως εντέλει να έχετε δίκιο!!....:idk::idk:
μάλλον ,,,,νωρίτερα από τους 5-6 μήνες που έγραψα αρχικά θα βάλει επιτέλους ένα πολύμπριζο και καμιά δεκαπενταριά τερματικά καλώδια ρεύματος της προκοπής που επιτέλους να περνάει από μέσα τους το ρεύμα, κι όχι με...αυτεπαγωγή!! :biggrin: :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.696
Μη δεις καβλώδιο βρε λέανδρεεεεεεεεε, να τρέξεις σα τη χήρα που βρήκε χαρά στα σκέλια της! :lol:

Άμα δεν έβγαζε αντικειμενικά θέμα η ηλεκτρολογική εγκατάσταση, σιγά που θα ασχολιόμουν! :tongue:

Πάντως μου αρέσει η ιδέα να τα ανάβω από τον πίνακα σα το θερμοσίφωνα, έχει πολύ πλάκα! :party:

Τέλος με τα καλώδια, εσείς οι φαν των καβλωδίων, πάτε σε άλλη παραλία να παίξετε με τα κουβαδάκια σας, εδώ είμεθα σοβαροί. :tongue:
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
Λέανδρε, αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα καλώδια αυτό γίνεται στο τέλος και μόνο. Όταν τελειώσει με όλα τα προβλήματα του χώρου, την αγορά όλων των απαιτούμενων μηχανημάτων και ηχείων κλπ. Μόνο τότε. Ότι άλλο νωρίτερα είναι καθαρή ανοησία.
Το λέγανε ακόμα και μερικοί σοβαροί έμποροι, προς τιμή τους. Και όχι ακρότητες.
 

A

amoustakas

Guest
Λέανδρε, αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τα καλώδια αυτό γίνεται στο τέλος και μόνο. Όταν τελειώσει με όλα τα προβλήματα του χώρου, την αγορά όλων των απαιτούμενων μηχανημάτων και ηχείων κλπ. Μόνο τότε. Ότι άλλο νωρίτερα είναι καθαρή ανοησία.
Το λέγανε ακόμα και μερικοί σοβαροί έμποροι, προς τιμή τους. Και όχι ακρότητες.
Σου διαφεύγει ότι ο Λέανδρος είναι ήδη στο τέλος του δρόμου. 8-)
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Βέβαια. Ο χώρος μάλιστα είναι λουκουμάκι ηχητικό.
ο χώρος @alexis είναι δεδομένος, period!
Επομένως, όπως σου είπε ο @amoustakas είμαι ήδη πολύ κοντά (αν όχι ήδη)στο δικό μου "τέλος του δρόμου".

Αν φυσικά ποτέ μπεις στη διαδικασία να περάσεις μόνος ή με παρέα το φίλο amoustakas, ;ή οποίον άλλο θέλει, να σε κεράσω και ν' ακούσεις, είναι βέβαιο ότι θ'αναθεωρήσεις πολλές από τις παγιωμένες απόψεις σου. :):)...

Πχ, το ταβάνι στο" ηχητικό λουκουμάκι" που λες, ίσως και να έχει τη καλύτερη ηχητική συμπεριφορά σε αφρόντιστο χώρο, αλλά και σε σχέση με μερικά φροντισμένους χώρους σαλονιών μιας και δεν έχει πουθενά ορθή γωνία, αλλά το ταβάνι ενώνεται με τους τοίχους με ακτινική διπλή γυψοσανίδα γεμισμένη με πετροβάμβακα και με radius 300mm.

Επίσης, η επιφάνεια πάνω από το σαλόνι είναι χωρισμένη και σε διαφορετικό υψομετρικό επίπεδο σε σχέση με το χώρο μπροστά από το ασανσέρ, αλλά και πάνω από τη φούσκα του τζακιού τα οποία είναι χαμηλότερα κατά 300mm σε σχέση με το ύψος του σαλονιού,και τέλος το ταβάνι πάνω από τη κουζίνα έχει τη μορφή πυραμίδας με υψομετρική διαφορά των πλευρών από τη κορυφή κατά..300mm.
Όλο το ταβάνι τέλος είναι βαμμένο σαγρέ για βελτιστοποίηση της διάχυσης.
Δες λίγο προσεκτικά τις φωτογραφίες και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Φυσικά, όταν κάποιος βγάζει συμπεράσματα ..εξ αποστάσεως, σχεδόν πάντα πέφτει έξω!!

Υ,Σ 1, και μη ξεχνάς ότι κι ο ντόκτορ, στο "τέλος του δικού του δρόμου" είναι!:thumbsup:

'Υ.Σ.2Αλήθεια alexis, ο δικός σου χώρος, πόσο πιο λουκουμάκι είναι???
IMG_20191120_225711.jpg
IMG_20191120_230430.jpg
IMG_20191120_230451.jpg
IMG_20191120_230500.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό στη δεύτερη φώτο δίπλα στη ραφιερα με τα CD τι είναι βρε Λέανδρε?
Στο βάθος πίσω από την τηλεόραση, ένα μαύρο πράγμα στον τοίχο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Post automatically merged:

Αυτό στη δεύτερη φώτο δίπλα στη ραφιερα με τα CD τι είναι βρε Λέανδρε?
Στο βάθος πίσω από την τηλεόραση, ένα μαύρο πράγμα στον τοίχο.
b&w lcr 60 s3 κεντρικό, μιας κι έχω και 5.1 στημένο για καμιά ταινία.
άλλωστε, αν δεις το προφίλ μου θα δεις όλο τα setup μου
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.531
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top