Επιλογή κεφαλής σε budget ~500€

Μηνύματα
41
Reaction score
99
Φτιάχνοντας το ποιο "σοβαρο" πικαπ της μεχρι σημερα σταδιοδρομιας μου θα ηθελα τη γνωμη σας για κεφαλες (Mm η Mc) με βαλάντιο περι τα 500 ευρωπουλα.

Ακουω Jazz, Soul, Latin κλπ, τα ηχεια ειναι B&W 804S και στα ενισχυτικα παιζει λαμπα.

Πλατω Michell Gyrodec
Tonearm Rega RB900 με Cardas

Ευχαριστω τους συναδελφους εκ των προτερων
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Εάν διαθέτεις και ένα καλό προενισχυτή ικανό να αναδείξει την διαφορά ποιότητος, θα σου πρότεινα την Gold note Boboli II για MC. Για MM, την Gold note Vasari Gold.
 



Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
αν θες MC θα κοιτάξεις πάνω από 750 ευρώ ... διαφορετικά βρίσκεις φθηνότερες εξαιρετικές ΜΜ / ΜΙ
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- ότι μπορείς ( οικονομικά ) σε audio technica . . . το αναλογικό σου σύστημα πάντως σηκώνει πολύ ακριβότερες . . . μήπως να μάζευες κανα χιλιάρικο και να πήγαινε σε dynavector ? . . .

1576501933182.png


TypeHigh/Low output moving coil cartridge with flux damper and softened magnetism
Output Voltage2.8mV / 0.3mV (at 1KHz, 5cm/sec.)
Channel Separation25 dB (at 1KHz)
Channel balance1.0 dB (at 1KHz)
Frequency response20 - 20,000Hz (± 1dB)
Compliance12 mm/N
Tracking force1.8 - 2.2 g
Impedance150 ohms / 5 ohms
Recommended load impedance> 1,000 ohms / > 30 ohms
Cantilever6mm length, hard aluminium pipe
Stylus tipMicro Ridge Nude diamond
Weight9.2 g
 

Μηνύματα
41
Reaction score
99
Δηλαδή ότι MC και να πάρει κάποιος γύρω στα 500 θα βγεί "μάπα το καρπούζι"?
Έχει κανείς άποψη ή είναι κάτοχος καμίας απο τις παρακάτω ?

Grado Statement Platinum 2
Sumiko BPS EVO III
Hana EL Low Output MC
Benz Micro MC Gold
Benz Micro MC Silver
 
Last edited:




Μηνύματα
267
Reaction score
133
Εάν διαθέτεις και ένα καλό προενισχυτή ικανό να αναδείξει την διαφορά ποιότητος, θα σου πρότεινα την Gold note Boboli II για MC. Για MM, την Gold note Vasari Gold.
Εάν θέλεις να κρατήσεις τον προενισχυτή σου, το Project, μια κεφαλή σαν την Audiotechnica AT100 ή την Nagaoka MP110 θα είναι υπερ-υπεραρκετή.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
99
Το Phono θα πάει στο 2ο σύστημα προσεχώς. Θα μπεί σοβαρό phono στο σύστημα άμεσα. Απλά δεν γίνονται όλα μαζί :D
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πρώτα να αλλάξεις phono και μετά κεφαλή. Μια μέτρια κεφαλή σε καλό phono παίζει καλύτερα από μια καλή κεφαλή σε μέτριο phono.
Αυτό θεωρώ και εγώ ότι είναι μία βασική αρχή!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Δηλαδή ότι MC και να πάρει κάποιος γύρω στα 500 θα βγεί "μάπα το καρπούζι"?
Έχει κανείς άποψη ή είναι κάτοχος καμίας απο τις παρακάτω ?

Grado Statement Platinum 2
Sumiko BPS EVO III
Hana EL Low Output MC
Benz Micro MC Gold
Benz Micro MC Silver
- έχω την grado sonata II . . . o ήχος όλων των grado είναι ίδιος και συγκεκριμένος ( απλά ανεβαίνοντας γίνονται όλο και ποιό αναλυτικές )

- λοιπόν : . . . έχουν φουσκωμένο μπάσο , η ευρύτερη μεσαία είναι 1 με 2 db κάτω , πικάρουν στα 7 με 12 khz και μετά σχεδόν τίποτα

- αποτέλεσμα : . . . ήχος σχετικά ζεστός μαλακός με έντονο μπάσο και όχι αέρα ψηλά . . . καταπληκτικές για φωνές και μονόδρομος για κακές εγγραφές

- μου αρέσουν αλλά τις συστήνω μόνον κατόπιν ακρόασης διότι στους περισσότερους δεν αρέσουν δεν είναι καθόλου flat

- την χρησιμοποιώ ως δεύτερη κεφαλή για punk , garage , ψυχεδέλεια 60s και κακές παραγωγές/εγγραφές
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλά τα λέτε συνάδελφοι, εγώ τι να κάνω όμως που έχω το πλατώ χωρίς κεφαλή και θέλω να το ακούσω χθές ?
Υπομονή!
Μεγάλη αρετή η ρημάδα και σχεδόν πάντα κερδίζεις με αυτήν. Το σχεδόν ήταν για τον χρόνο ο οποίος δεν νικιέται με την καμία αλλά με την υπομονή (αν κάνεις ) γίνεται σύμμαχος σου...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Πάρε οποιαδήποτε από τις προταθείσες, αρκεί να υπολογίσεις σωστά τον ιδιοσυντονισμό με το βραχίονα, και να έχεις φόνο που να συνεργάζεται με τα χαρακτηριστικά της κεφαλής.

Αν σκοπεύεις να αλλάξεις φόνο, βρες πρώτα ποιο θα πάρεις που να συνεργάζεται άριστα με την εν λόγω κεφαλή που σκοπεύεις να πάρεις, σε όλα τα αναγκαία τεχνικά χαρακτηριστικά.
 


Μηνύματα
41
Reaction score
99
Σας ευχαριστώ όλους αλλά χωρίς να θέλω να κάνω κατάχρηση του νήματος, τί προτάσεις συνδυασμών phono + κεφάλης θα προτείνατε σε budget 1500€ +/- 20%
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Οπότε, θα σου δώσουμε μια της κακιάς ώρας για να προθερμάνεις το πλατό μέχρι να έλθει μια καλή :)
Σας ευχαριστώ όλους αλλά χωρίς να θέλω να κάνω κατάχρηση του νήματος, τί προτάσεις συνδυασμών phono + κεφάλης θα προτείνατε σε budget 1500€ +/- 20%
Ιδού, η ευκαιρία.

 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Υπάρχουν κάποιοι φίλοι εδώ που είναι πολύ δυνατοί και θα σου προτείνουν πιο σωστά από εμένα. Εγώ θα μιλήσω μόνο για phono stage γιατί ετυχε και έκανα κάποιες δοκιμές πριν κάτι μήνες σε 5-6 μηχανάκια εντός οικονομικού πλαισίου σου. Dynavector τελευταίο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top