Παρουσίαση συστήματος... PMC

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εδώ σε βρίσκω υπερβολικό αγαπητέ jiovani... όχι για το ότι θα ήταν καλό να το έχουμε φυσικά, αλλά για το ότι θα έπρεπε "να ήταν απαραίτητη προϋπόθεση για όποιον εκφέρει άποψη εδώ μέσα"...
Ε δε θα δώσουμε και εξετάσεις για να αλλάξουμε τις εμπειρίες μας... και λέω για εμπειρίες και όχι για γνώμη/γνώση διότι εκτός της γνώμης/γνώσης μοιραζόμαστε και τις εμπειρίες μας εδώ πέρα... (ακόμη και αυτοί που το έχουν ξεκοκαλίσει, θα τους ακούσεις συχνά να μιλάνε για εμπειρίες...)
Ετσι ακριβως!

Γιατι φαινεται οτι πολλοι που το εχουν διαβασει,κλεινουν ερμητικα τα ματια τους-και τα αυτια τους-προς αλλες αξιοπιστες πηγες γνωσης...ολιγον διαφορετικες αλλα πρακτικως αποδεδειγμενες!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εδώ σε βρίσκω υπερβολικό αγαπητέ jiovani... όχι για το ότι θα ήταν καλό να το έχουμε φυσικά, αλλά για το ότι θα έπρεπε "να ήταν απαραίτητη προϋπόθεση για όποιον εκφέρει άποψη εδώ μέσα"...
Ε δε θα δώσουμε και εξετάσεις για να αλλάξουμε τις εμπειρίες μας... και λέω για εμπειρίες και όχι για γνώμη/γνώση διότι εκτός της γνώμης/γνώσης μοιραζόμαστε και τις εμπειρίες μας εδώ πέρα... (ακόμη και αυτοί που το έχουν ξεκοκαλίσει, θα τους ακούσεις συχνά να μιλάνε για εμπειρίες...)
Ok, εσύ το βρίσκεις υπερβολικό, αλλά έχω άλλη οπτική επί του θέματος.

Η εκτίμησή μου, είναι πως αν θέλουμε πραγματικά να ανέβει το επίπεδο της κουβέντας πάνω στο όντιο, ξεπερνώντας τα γνωστά γραφικά περί πτι φουρ, ένα τέτοιο ανάγνωσμα, από μόνο του, είναι αναγκαία συνθήκη για αυτό το σκοπό.

Όχι ικανή, αλλά αναγκαία.

Ειδάλλως, συνεχίζει ο χαβαλες στα πλαίσια ενός καφενείου, όπου ο καθένας έχει "άποψη" για τον Παπανδρέου, τον ποπαϊ τον Ζορρό, και ακούς τα πάντα όλα, σωστά, αρλουμπες, χαμός.

Ε, διαλέξτε. ;)

Ο,τι και να διαλέξετε, είναι μάλλον σεβαστή η άποψη του Τζιοβάνι, και είναι δεδομένο (όχι άποψη) πως έχει τρομερά εμπεριστατωμένη γνώση και αποδεδειγμένης επιστημονικής αξίας περιεχόμενο, που είναι εκ των πραγμάτων τρομερά χρήσιμο (δεδομένο, όχι άποψη) στον οποιονδήποτε δηλώνει "οντιοφιλ" να έχει αποκτήσει και μελετήσει το βιβλίο του Τουλ, καθώς όποιος έχει όντως διαβάσει το βιβλίο του Τουλ, έχει ξεπεράσει πολλούς υφάλους του γνωστού παραδοσιακού γελοίου Χάι Ενδ. ;)
 

A

amoustakas

Guest
Ok, εσύ το βρίσκεις υπερβολικό, αλλά έχω άλλη οπτική επί του θέματος.

Η εκτίμησή μου, είναι πως αν θέλουμε πραγματικά να ανέβει το επίπεδο της κουβέντας πάνω στο όντιο, ξεπερνώντας τα γνωστά γραφικά περί πτι φουρ, ένα τέτοιο ανάγνωσμα, από μόνο του, είναι αναγκαία συνθήκη για αυτό το σκοπό.

Όχι ικανή, αλλά αναγκαία.

Ειδάλλως, συνεχίζει ο χαβαλες στα πλαίσια ενός καφενείου, όπου ο καθένας έχει "άποψη" για τον Παπανδρέου, τον ποπαϊ τον Ζορρό, και ακούς τα πάντα όλα, σωστά, αρλουμπες, χαμός.

Ε, διαλέξτε. ;)

Ο,τι και να διαλέξετε, είναι μάλλον σεβαστή η άποψη του Τζιοβάνι, και είναι δεδομένο (όχι άποψη) πως έχει τρομερά εμπεριστατωμένη γνώση και αποδεδειγμένης επιστημονικής αξίας περιεχόμενο, που είναι εκ των πραγμάτων τρομερά χρήσιμο (δεδομένο, όχι άποψη) στον οποιονδήποτε δηλώνει "οντιοφιλ" να έχει αποκτήσει και μελετήσει το βιβλίο του Τουλ, καθώς όποιος έχει όντως διαβάσει το βιβλίο του Τουλ, έχει ξεπεράσει πολλούς υφάλους του γνωστού παραδοσιακού γελοίου Χάι Ενδ. ;)
Δηλαδή όποιος δεν έχει τις γνώσεις να προσεγγίσει τα τεχνικά θέματα και ταυτόχρονα στερείται προχωρημένων γνώσεων αγγλικής δε δικαιούται να είναι audiophile;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δηλαδή όποιος δεν έχει τις γνώσεις να προσεγγίσει τα τεχνικά θέματα και ταυτόχρονα στερείται προχωρημένων γνώσεων αγγλικής δε δικαιούται να είναι audiophile;
Δικαιούται .
Απλά να μην επιμένει ότι η η άποψη του είναι σωστή .
Ούτε να την διατυμπανίζει.
Να την εκφέρει κ να πει ότι έχω αυτή την άποψη σας παρακαλώ επιβεβαίωστε ότι είναι σωστή .
Η να πεις ότι η άποψη μου είναι αυτή .
Όχι να βγάζεις τους άλλους άχρηστους χωρίς ποτέ να έχεις κάνει α/β κάτι ...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Πολύ βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν ακούμε. Δεν ξέρουμε να ακούμε.

Ας αρχίσουμε αλλάζοντας πχ αυτό:
"Το πρόβλημα είναι ότι όταν ακούμε, δεν το κάνουνε για να καταλάβουμε αλλά για να απαντήσουμε".
 

A

amoustakas

Guest
Δικαιούται .
Απλά να μην επιμένει ότι η η άποψη του είναι σωστή .
Ούτε να την διατυμπανίζει.
Να την εκφέρει κ να πει ότι έχω αυτή την άποψη σας παρακαλώ επιβεβαίωστε ότι είναι σωστή .
Η να πεις ότι η άποψη μου είναι αυτή .
Όχι να βγάζεις τους άλλους άχρηστους χωρίς ποτέ να έχεις κάνει α/β κάτι ...
Συμφωνώ απόλυτα. Απλά αναφέρθηκε η αναγκαιότητα να έχει διαβάσει κανείς το βιβλίο ως απαραίτητη προϋπόθεση να εκφέρει άποψη εδώ μέσα.
Επί λέξει γράφει ο jiovani #889: Καλό θα ήταν να υπήρχε στα σπίτια όλων μας αυτό το βιβλίο και να ήταν απαραίτητη προϋπόθεση για όποιον εκφέρει άποψη εδώ μέσα.....;)
 

I

iason

Guest
Σας παρακαλώ πολύ όμως μη με προκαλείτε χωρίς λόγο.
(Θα μπορούσα να σου πω πως σύστημα σαν το δικό μου δεν έχεις ακούσει ποτέ στην ζωή σου ) :lolsign:
Αλλά δεν θέλω να το κάνω . Σε παρακαλώ . Μη με προκαλείς.....

Έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν για ελιτίστικη συμπεριφορά, για χυδαία συμπεριφορά, για επίδειξη μέχρι και άσχετο και ανήθικο με είπαν κάποιοι ......:idk:

Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχουν άνθρωποι με καλά συστήματά στο avsite. Τους διώχνετε!
Τους διώχνουν όλοι αυτοι που δεν μπορούν να έχουν κάτι ανάλογο....λυπάμαι πολύ. Εύχομαι ειλικρινά σε όλους να τα καταφέρουν κάποια στιγμή.

Και γω δεν ήθελα να παρουσιάσω το δικό μου . ( το θεώρησε η διοικηση του σάιτ πολύ καλή ιδέα) βέβαια η ευθύνη είναι δίκη μου. Δεν πίστευα ότι θα προκαλέσει τόσο πολύ ......

Καταλαβαίνω πως σε ένα τέτοιο σάιτ μπαίνουν κυριως χομπίστες που τους ενδιαφέρει να γλυτώσουν χρήματα στις μελλοντικές αγορές τους αν και σπάνια αγοράζει κάποιος από αυτούς που συζητάνε σε καθημερινή βάση.....
Όποτε σίγουρα ένα ακριβό ( και λέω ακριβό και όχι καλό γιατί αυτό μάλλον είναι το πρόβλημα) σύστημα ισως και να μην έχει θέση εδώ μέσα.......

( στην δίκη σου βέβαια περίπτωση ισως το πρόβλημα να είναι απλά η ενασχόληση του dimifoot κ τίποτα άλλο)







Σε πληροφορώ φίλε μου ότι τα λέει αρκετά αναλυτικά και ξεκάθαρα. Δεν απευθύνεται σε επιστήμονες το βιβλίο αλλά σε χομπίστες.
Καλό θα ήταν να υπήρχε στα σπίτια όλων μας αυτό το βιβλίο και να ήταν απαραίτητη προϋπόθεση για όποιον εκφέρει άποψη εδώ μέσα.....;)
Από που το πήρες το βιβλίο ?
Δώσε κάνα λινκ εάν θέλεις. Ευχαριστώ.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Εχουν απολυτο δικιο οι υπερμαχοι του βιβλιου. Δεν γινεται να υπερασπιζεσαι την αναμιξη σου σε ενα θεμα απο τη στιγμη που δεν εχεις διαβασει τιποτε πανω σε αυτο. Τελος. Ειναι σα να εισαι χριστιανος και να μην εχεις διαβασει ουτε μια σελιδα απο τη Βιβλο. Σα να εχεις κολλημα με τα αυτοκινητα και να μην ξερεις τι ειναι η σχεση συμπιεσης ή ο αεροδυναμικος συντελεστης. Αν δεν εμβαθυνεις στο ''κολλημα'' σου, εισαι κουκουρούκου.
Εχω διαβασει το μισο και αργησα γιατι εχω βαρεθει τα Αγγλικα. Μαζεψτε χρηματα να σας το μεταφρασω. Θα παραλαβετε εργαλειο, ετοιμο και ιλουστρασιόν.... :p :angel: :angel:
 


A

amoustakas

Guest
Εχουν απολυτο δικιο οι υπερμαχοι του βιβλιου. Δεν γινεται να υπερασπιζεσαι την αναμιξη σου σε ενα θεμα απο τη στιγμη που δεν εχεις διαβασει τιποτε πανω σε αυτο. Τελος. Ειναι σα να εισαι χριστιανος και να μην εχεις διαβασει ουτε μια σελιδα απο τη Βιβλο. Σα να εχεις κολλημα με τα αυτοκινητα και να μην ξερεις τι ειναι η σχεση συμπιεσης ή ο αεροδυναμικος συντελεστης. Αν δεν εμβαθυνεις στο ''κολλημα'' σου, εισαι κουκουρούκου.
Εχω διαβασει το μισο και αργησα γιατι εχω βαρεθει τα Αγγλικα. Μαζεψτε χρηματα να σας το μεταφρασω. Θα παραλαβετε εργαλειο, ετοιμο και ιλουστρασιόν.... :p :angel: :angel:
Πρέπει να δικρίνεις το να είσαι υπέρμαχος του βιβλίου και υπέρμαχος της άποψης να κατέχεις το βιβλίο ώστε να εκφέρεις άποψη εδώ. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εδώ δεν είναι audio science review νομίζω.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Επί λέξει γράφει ο jiovani #889: Καλό θα ήταν να υπήρχε στα σπίτια όλων μας αυτό το βιβλίο και να ήταν απαραίτητη προϋπόθεση για όποιον εκφέρει άποψη εδώ μέσα.....;)
Σκέψου οτι και ο ίδιος δεν το εχει διαβάσει....
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πρέπει να δικρίνεις το να είσαι υπέρμαχος του βιβλίου και υπέρμαχος της άποψης να κατέχεις το βιβλίο ώστε να εκφέρεις άποψη εδώ. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εδώ δεν είναι audio science review νομίζω.
Και μια που μιλαμε για το audio science review,ο ιδιος ο Amirm συμφωνει με τις αποψεις μου,που ειναι σε σημεια αντιθετες με του Toole. ;) Ο ανθρωπος εχει διαβασει κι αλλα-δεν κολλησε σε μια μονο αποψη!
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το να αποκτούμε γνώσεις πάνω σε οποιοδήποτε αντικείμενο μόνο καλό μας κάνει. Το θέμα είναι να μην αναλωθούμε στο πώς δουλεύει αντι να το απολαμβάνουμε.

Γιατι με αυτή τη λόγικη πρεπει να γίνουμε και μηχανικοί και ηλεκτρονικοί και προγραμματιστές. Ώστε να μάθουμε τι περιλαμβάνει ένας av πώς φτιάχνεται ένα ηχείο πώς να προγραμματίσεις ένα app για αντιστάθμιση.

Ένας οδηγός αγώνων έχει βασικές γνώσεις μηχανολογίας δεν ειναι μηχανικός.

Εγώ ξέρω ότι ένα χρόνο αναλώθηκα σε μετρήσεις αντί να βλέπω ή να ακούω.

Και εδώ και 2 μηνες που έκρυψα το mic πλέον απολαμβάνω και τα 2 με όποια ανεκτά προβλήματα ξέρω ότι έχω.

Χρόνια πολλα σε όλους!!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Προφανώς υπάρχει διαφορετική ερμηνεία στο τη είναι άποψη. Ο @jiovani75 πιστεύει ότι πρέπει να την εκφέρει όποιος έχει γνώση. Κάτι το οποίο βρίσκει αντίθετους όσους πιστεύουν ότι άποψη είναι μια οπτική γωνία από την οποία βλέπει κάποιος τα πράγματα. Γωνία βάση εμπειριών.
Αυτές οι εμπειρίες όμως μεταφράζονται σε λέξεις μόνο μέσα από την εκπαίδευση αν θέλουμε να είμαστε σωστοί στη μετάφραση. Δυστυχώς.
Οπότε μάλλον έχει δίκιο.

Αν θέλουμε να γράψουμε review μπορούμε να λέμε ο καθένας ότι καταλαβαίνει.

Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί παραπάνω καλά κάνει και διαβάζει. Επίσης το ίδιο και αυτός που δεν θέλει. Ο χλευασμός περισσεύει θα έλεγα.

Καλή Χρονιά να έχουμε, όπως ο καθένας την επιθυμεί :drinks:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ω ρε φίλε ! σε κατέστρεψαν εδώ μέσα ...
Κανένας δεν κατέστρεψε κανέναν. Ήταν επιλογή του. Αν ήθελε μπορούσε να απευθυνθεί σε επαγγελματία και αυτός απλός να ακούει και να βλέπει.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ω ρε φίλε ! σε κατέστρεψαν εδώ μέσα ...
Οχι το αντίθετο, υπήρχε πολυ βοήθεια και ταυτόχρονα πολύ διάβασμα.

Επιλογή μου ήταν.

Το πρόβλημα είναι ότι πλεον υπάρχει η νοοτροπία ή όλα η τίποτα. Και όποιος πει το αντίθετο πέφτει σε μια λούπα αντιπαράθεσης.

Οπότε ο κάθε ένας ζει με τις επιλογές του. Στη τελική χόμπι είναι.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Εχω διαβασει το μισο και αργησα γιατι εχω βαρεθει τα Αγγλικα. Μαζεψτε χρηματα να σας το μεταφρασω. Θα παραλαβετε εργαλειο, ετοιμο και ιλουστρασιόν
ευγε ροζι μετεφρασετο επιτελους για εμας που δεν ομιλουμε την αγγλικη να δουμε επιτελους τι λεει ο τουλης για να αντιμετωπισουμε στο γυπεδο τους το τρομερο ΄΄αυτι΄΄
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δε χρειαζεται να το αγορασετε, αν θελετε το κατεβαζετε σε pdf αρχειο. Απλως, αυτο που κατεβασα μαλλον ειναι η 1η εκδοση με το πρασινο εξωφυλλο. Ειναι εκδοση 2008

View attachment 148809
Έχει σημαντικές προσθήκες η καινούργια έκδοση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top