Μεμβρανες παραθυρων

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Θα ηθελα να κανω φιμε τα τζαμια του αυτοκινητου και δεν εχω ιδεα προς τα που να κινηθω. Εχει κανεις καποιο καταστημα να προτεινει? Θα βολευε περιοχη κοντα στο Παγκρατι αν γινεται για ευκολια. Βασικα θα ηθελα καθαρη δουλεια χωρις φυσαλιδες και ατελειες, με καλης ποιοτητας υλικο για να αντεξει.

Ευχαριστω παιδες!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Θα βάλω την επόμενη εβδομάδα πολύ ήπιο "νόμιμο" Avery Dennison στα 4 πίσω πλαϊνά. Αν έχεις υπομονή θα ενημερώσω.
Για πες, γιατί Avery Dennison και όχι πχ 3Μ;

Με την ευκαιρία, το σκέφτομαι χρόνια, αλλά έχω δει τόσες αποτυχημένες εφαρμογές που δεν τολμώ να προχωρήσω. Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Για πες, γιατί Avery Dennison και όχι πχ 3Μ;
Είναι κορυφαία υποτίθεται και δεν θα αφαιρεθούν τα carts/panels. Αν αποδειχθεί μούφα θα τα ξηλώσω.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Για κάνε και μια ερώτηση αν κόβουν το ραδιοφωνικό/τηλεοπτικό σήμα ή περιορίζουν την λήψη των κινητών.
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Η καλύτερη αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις στο αυτοκίνητο είναι.
Έχω βάλει τόσα χρόνια αρκετές.
Οι καλύτερες που έβαλα ήταν illumar και 3m.
Τελευταία έβαλα madico και το μετάνιωσα.
Νομίζω οι παραπάνω είναι ανώτερης ποιότητας Μεμβράνες και δεν δημιουργούν θέματα στον εγκατάστατη και ατέλειες στο αποτέλεσμα.
 

S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Από της καλύτερες μεμβράνες ( τιμή - ποιότητα) που έχω βάλει είναι η LIummar και την πιο σωστή τοποθέτηση στο κατάστημα της Γλυφάδας .
Διεύθυνση: Λεωφόρος Βουλιαγμένης 8Α, Γλυφάδα 166 75
Τηλέφωνο: 21 0962 2410
Θα βάλω την επόμενη εβδομάδα ήπιο "νόμιμο" Avery Dennison στα 4 πίσω πλαϊνά. Αν έχεις υπομονή θα ενημερώσω.
Έχεις κλείσει ραντεβού η άπλα υποθέτεις:p
Για κάνε και μια ερώτηση αν κόβουν το ραδιοφωνικό/τηλεοπτικό σήμα ή περιορίζουν την λήψη των κινητών.
Πάντα είχα μεμβράνες διαφόρων μάρκων και σκουρότητας και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα λήψης σημάτων ,και ούτε κάποιος πελάτης μου έχει αναφέρει κάτι,προχώρα άφοβα στην τοποθέτηση η διαφορά στην θερμοκρασία το καλοκαίρι είναι μεγάλη.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
ψιλο-αδιάβαστους σας βρίσκω όλους...:p
μιλάτε για μεμβράνες συμβατικής τεχνολογίας δεκαετιών, σα να λέμε πχ ότι θα πάρω καινούργιο τηλέφωνο 2G...
Αν θέλετε να πιάσουν τόπο πραγματικά τα λεφτά που θα δώσετε (...θα δώσετε και κάτι παραπάνω) κοιτάξτε για κεραμικές μεμβράνες. Η 3Μ έχει την crystaline και κορυφαίες μάρκες, που δύσκολα όμως θα βρείτε (σε κεραμική πάντα) είναι η XPEL και η Nexgard.
Η διαφορά είναι χαοτική, μιας και η κεραμική μεμβράνη κόβει εώς και το 99% της IR ακτινοβολίας, που είναι υπεύθυνη για το "βράσιμο" του εσωτερικού κάτω από τον ήλιο, ακόμα και χωρίς να έχει σκουρότητα. Με λίγα λόγια, ακόμα και διάφανη εντελώς κεραμική να βάλετε, απλά το αυτοκίνητο θα είναι δροσερό!

Απο την άλλη, μέχρι και πέρυσι που το έψαχνα πολύ, είναι ελάχιστοι αυτοί που φέρνουν κεραμικές μεμβράνες! Είναι το μέλλον όμως, οπότε προσωπικά δε θα έβαζα κάτι άλλο.

Πριν 15 χρόνια είχα βάλει τις 3Μ (CS35) , οι οποίες για συμβατικές, μια χαρά ήταν και με εφ'όρου ζωής εγγύηση.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Θα βάλω την επόμενη εβδομάδα ήπιο "νόμιμο" Avery Dennison στα 4 πίσω πλαϊνά. Αν έχεις υπομονή θα ενημερώσω.
Ελεγα να κανονισω για τελος του μηνα, αρα δεν υπαρχει προβλημα. Που θα το πας για εγκατασταση?
Παρατηρησα οτι στο ελληνικο σαιτ η Llummar που προτεινε ο S2000 εχει 4 διαφορετικες ποιοτητες, και θα ηθελα πιστευω μια θα ειναι η κεραμικη;
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Με λίγα λόγια, ακόμα και διάφανη εντελώς κεραμική να βάλετε, απλά το αυτοκίνητο θα είναι δροσερό!
Να κάτι ενδιαφέρον, διαφανής μεμβράνη με υψηλή προστασία UV/IR. Μισώ το tint με πάθος και είναι ο λόγος που δεν έβαλα εργοστασιακά στο συγκεκριμένο. Στο άλλο μου (και στα προηγούμενα 2 σε μικρότερο βαθμό) με εργοστασιακά, κάθεσαι πίσω και είναι σχεδόν νύχτα τη μέρα. Τη νύχτα δε βλέπεις έξω. >:(>:(

Δεν είμαι μαφιόζος ούτε έχω φωτοευαισθησίες, θέλω φως. :p:biggrin:
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
υστερα απο πολλες εφαρμογες που εχω δει,λόγω ιδιοτητας μου, οι εταιρείες που αξιζουν προσοχης θα λεγα πως ειναι:

Madico (προσοχη εχει κ τις μουφες που τις πουλανε για γνησιες)
Solarscreen (αξιολογη εταιρεία με φοβερη διαύγεια)
Lummar (σταθερη αξια,ναι στο καταστημα της γλυφαδας που ανεφερε ο S2000 aν μενετε νοτια)

δεν υπαρχει πλεον το φουσκαλες,ξεθωριασμα.αλλωστε δινουν εφορου ζωης εγγυση.
ναι στη διαφανη μεμβρανη,ειδικα την κεραμικη,κανει δουλεια ακομα κ μπροστα.
βαλτε ολοι χτες,δεν ειναι το θεμα η σκιαση,αλλα να κοβεις τις uv για σενα και τ'αμαξι εσωτερικα.και παλι φως θα εχετε.τις uv τις κοβει κ η διαφανη. η σκουρες κανουν τη σκιαση.υπαρχουν κ ελαφριες,οι 55αρες.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
lummar έχω βάλει σε 3 αυτοκίνητα με άψογη εφαρμογή και χωρίς να βγει η να γίνει το παραμικρό στο car, οι τελευταίες πριν 3 χρόνια κοντά στα ikea στο ποτάμι.

βέβαια παρακολουθώ το θέμα και έχουν εξελιχθεί πολύ γενικά οι μεμβράνες και τα αυτοκόλλητα είτε προστασίας είτε αλλαγής εμφάνισης.
 

Attachments


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
lummar έχω βάλει σε 3 αυτοκίνητα με άψογη εφαρμογή και χωρίς να βγει η να γίνει το παραμικρό στο car, οι τελευταίες πριν 3 χρόνια κοντά στα ikea στο ποτάμι.

βέβαια παρακολουθώ το θέμα και έχουν εξελιχθεί πολύ γενικά οι μεμβράνες και τα αυτοκόλλητα είτε προστασίας είτε αλλαγής εμφάνισης.
To δικο σου ειναι αυτο? Τι ποσοστο διαλεξες? Εβαλες το ιδιο μπρος πισω?
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
φίλε μου δε θυμάμαι έχουν περάσει 3 χρόνια. έβαλα μπροστά ώστε να έρθουν στον ίδιο βαθμό με τα μαμά πίσω.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Eχω lummar εγκατασταση στον ιδιο με του ankokdog απο το 2004,αποχρωση alu light.
Δεν γνωριζω εαν βγαινει ακομη ειναι μια κατω απο τελιως σκουρα...
Η 3M βγαζει κατηγοριες δεν γνωριζω μη με ρωτατε ,συγκριση που εκανα παντως με μια 3M εξωτερικα ηταν σχεδον ιδια απο μεσα ομως καμια σχεση ,ειδικα το βραδυ...Δεν γνωριζω εαν ηταν η φτηνη σειρα της 3Μ .
Τα φωτα το βραδυ δεν ειναι ενοχλητικα, αλλα κοβει ομως καποιο φως, δεν εχω βαλει παμπριζ...
Λενε οτι συγκρατει και σε περιπτωσεις θραυσης...το ελαφρως σκουρο δε θα κανει ορατα πιθανα ξεχασμενα αντικειμενα ευκολα...και αυτος γιατι αθροιστικα ολα τα παραθυρα το ελαφρως γινεται σκουρο απεξω...;)
Καλοκαιρι το κλιματιστικο εχει καλυτερη αποδοση και πλεον δεν ζεσταινεται η πλευρα του προσωπου απο το παραθυρο και δροσιζεται η αριστερη (για τον οδηγο) ,ουτε σκιαστρα πετσετες κλπ πατεντες για τους πισω :gotcha:
 


Μηνύματα
8
Reaction score
23
Τοποθετώντας κάποιος μεμβράνες στο αυτοκίνητο είναι νόμιμη ενέργεια ή παράνομη ; Πέφτει δηλαδή καμπάνα άμα σε πιάσει η τροχαία ;
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Τοποθετώντας κάποιος μεμβράνες στο αυτοκίνητο είναι νόμιμη ενέργεια ή παράνομη ; Πέφτει δηλαδή καμπάνα άμα σε πιάσει η τροχαία ;
Τα μπροστινα παραθυρα πρεπει να επιτρεπουν 70% του φωτος να περναει. Στα υπολοιπα κανεις ο'τι θελεις. Στην Αγγλια εχουν φωτομετρο και το μετρανε επιτοπου. Δε γινεται 'με το ματι' δηλαδη του αστυνομικου. Αν ειναι κατω απο 50% νομιζω στο ξηλωνει επιτοπου και δε σε αφηνει να οδηγησεις!
Στο αλλο αυτοκινητο εχω 15% πισω και 30% μπροστα. Οταν δω αστυνομικο κατεβαζω παραθυρο παντως... Το βραδυ το 30% μπροστα ειναι σαν το πισω, δε βλεπεις τιποτα μεσα.
Μου εχουν κανει δυο παρατηρησεις εως τωρα, και μαλιστα τη μια φορα ειχε φωτομετρο ο τυπος και το εβγαλε οντως 30% το μπροστα. Εγω μεσα μου χαρηκα γιατι ηταν οντως 30%...:roflmao:
Ηθελε να το ξηλωσω μπροστα του αλλα εκανα τις μαιμουδιες μου και με αφησε τελικα. Απο τοτε κατεβαζω παραθυρο.

Ελλαδα παντως απ'οτι βλεπω ειναι τιγκα στο φιμε μπροστα, αρα δεν πρεπει να το κυνηγανε και τοσο?
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Τοποθετώντας κάποιος μεμβράνες στο αυτοκίνητο είναι νόμιμη ενέργεια ή παράνομη ; Πέφτει δηλαδή καμπάνα άμα σε πιάσει η τροχαία ;
75% στο παρμπρίζ.
70% δεξιά και αριστερά στον οδηγό
Ότι θες από την κολόνα και πίσω. Ακόμα και μαύρο φτάνει το όχημα να έχει καθρέφτες.

Τα ποσοστά αφορούν υαλοπίνακα και μεμβράνη στο σύνολο.

Screenshot_20200105_155844.jpg
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top