Έκθεση hi fi-hi end 2020.

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
οι εποχές όπου στις εκθέσεις έφερναν φορτηγά εμπορεύματα και πουλούσαν από πίσω...έχουν τελειώσει και οι εκθέτες το γνωρίζουν....

Τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα ....
 


Μηνύματα
593
Reaction score
558
Εμένα πάντως μου άρεσε η έκθεση, καφεδάκι, κουβέντα, ωραίοι χώροι, λίγα και καλά μηχανήματα, όλα καλά δεν πληρώσαμε και τα εκατομμύρια. Καλό θα ήταν να συμμετέχουν μερικοί ακόμα αλλά,,,,, πάμε παρακάτω.
 


C

chrispo

Guest
IMG_0318.JPG



...:biggrin:..λοιπόν για να μην κάνετε σαν μερικές, μερικοί....χαλαρώστε, περάστε καμιά βόλτα απ´την έκθεση, πιείτε κανένα καφέ ( αν θέλετε)..και σταματήστε την ΓΚΡΙΝΙΑ:mad:..:dance2:Καλημέρα!
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Υποτίθεται ότι σε μια έκθεση όπως αυτή πας για να παρακολουθήσεις από κοντά και να ακούσεις τις νέες τάσεις της εποχής όσο αφορά τον ήχο & την εικόνα, προκειμένου να μπεις στην πρίζα για να αποκτήσεις ό,τι από αυτά σου επιτρέπει η τσέπη σου ή απλά να ονειρεύεσαι να τα αποκτήσεις εάν και όποτε μπορέσεις.
Επίσης, υποτίθεται ότι τα προϊόντα απευθύνονται πρωτίστως στο ευρύ καταναλωτικό κοινό και όχι μόνο τους λίγους "εκατομμυριούχους" που θα σκάσουν καμιά σαρανταριά χιλιάρικα για ηχεία, άλλα τόσα για πικάπ/κεφαλές, άλλα τόσα για ενισχυτές και άλλα τόσα για transport, καλώδια και σταθεροποιητές ρεύματος. Αυτοί ούτως ή άλλως είναι καλοί πελάτες των αντιπροσωπειών του χώρου και δεν περιμένουν τις εκθέσεις για να ακούσουν και να αποφασίσουν...
Κακά τα ψέμματα, οι νέες τάσεις είναι κυρίως στην μεγάλη και καλή εικόνα (τηλεοράσεις & προβολικά) και στον πολυκάναλο ήχο, κυρίως immersive.
Δεν νοείται κατά τη γνώμη μου να μην υπάρχουν εν έτει 2020 στημένοι χώροι με προβολείς ή μεγάλες τηλεοράσεις με συστήματα Atmos, τόσο σε ταινίες, όσο και μουσική. Το κόστος για ένα βασικό πακέτο (AVR, προβολέας, player, 7-11 δορυφόροι & 1-2 σαμπ) είναι χαμηλότερο από το ένα δέκατο της τιμής για παράδειγμα των Magico και σαφώς μπορούν να το αποκτήσουν πολλοί περισσότεροι.
Η προχειρότητα και η απαξίωση ήταν σαφής πέρισυ στην έκθεση που είχαν έναν προβολέα BenQ 4K και έπαιζε από ένα laptop της κακιάς ώρας, με αποτέλεσμα η εικόνα να κάνει συνεχώς σπασίματα και κολλήματα και να εκνευρίζει όσους προσπαθούσαν να δουν τι μπορεί να κάνει ο προβολέας. Το είχα πει στην κοπέλα που ήταν υπεύθυνη εκεί και απλά σήκωσε τους ώμους, μην ξέροντας τι να μου απαντήσει...
Από την άλλη, ένα τεράστιο δωμάτιο όπου έπαιζαν τα καινούργια Wilson Audio Yvette με συνοδά dCS, καλώδια Nordost και πικάπ δεν θυμάμαι, συνολικής αξίας πάνω από 100,000 € !!
Προφανώς ούτε σνομπάρω, ούτε απαξιώνω τα Magico, τα Wilson Audio και όλα τα υπόλοιπα ονειρικά μηχανήματα, απλά μου κάνει εντύπωση η απαξίωση των σύχρονων φορμά ήχου και εικόνας, τα οποία απ' ότι φαίνεται έχουν μέλλον και γνωρίζουν άνθηση παγκοσμίως.
Τέλος, να πω και αυτό μετά την πρόσφατη έκθεσή μου στο "άθλημα": καλό θα ήταν οι αντιπρόσωποι του χώρου των ενεργών ηχείων να σκεφτούν το ενδεχόμενο της παρουσίας τους στην έκθεση...αλλά από την άλλη επειδή μάλλον θα κλάψουνε μανούλες, άστο καλύτερα μην έχουμε αιματοχυσίες...:biggrin::tongue:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
σταματήστε την ΓΚΡΙΝΙΑ:mad:..:dance2:Καλημέρα!
Καλημέρα.
Θα βγάλω κι εγώ λίγη γκρίνια. 8-)
Δεν μου άρεσε που δεν υπήρχε φυλλάδιο να ξέρουμε ποιός εκθέτης είναι σε ποιό δωμάτιο και ότι απ τον ημιόροφο η έκθεση συνεχιζόταν στον 4ο.(πολύ μικρά ασανσέρ).
 

C

chrispo

Guest
Καλημέρα.
Θα βγάλω κι εγώ λίγη γκρίνια. 8-)
Δεν μου άρεσε που δεν υπήρχε φυλλάδιο να ξέρουμε ποιός εκθέτης είναι σε ποιό δωμάτιο και ότι απ τον ημιόροφο η έκθεση συνεχιζόταν στον 4ο.(πολύ μικρά ασανσέρ).

...μικρό το κακό, εμένα δε μου άρεσε που γίνονται δύο εκθέσεις, αντί ΜΙΑΣ σε διάστημα δύο μηνών και κατάφεραν έτσι να μας αποκλείσουν και από τις 2, καθότι βρισκόμαστε εκτός ,πέραν ¨ακτίνος¨ 300km,...:confused:
 
Last edited by a moderator:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
εμένα δε μου άρεσε που γίνονται δύο εκθέσεις, αντί ΜΙΑΣ σε διάστημα δύο μηνών
Περίμενε και θα ακούσεις κι άλλα ωραία.
Προγραμματίζουν άλλες 2 πριν βγεί το 20.
Μία Νοέμβριο και μια Δεκέμβριο...
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Ποιο το κέρδος πέραν του εγωισμού;
Μηδέν εις το πηλίκον.

Πλησιάζει η εποχή που 2-3 αντ/ποι θα ενώνουν τις δυνάμεις τους , θα κλείνουν αίθουσες ξενοδοχείων σε διάφορες πόλεις και θα εκθέτουν τα προϊόντα τους.
 

C

chrispo

Guest
......απ τον ημιόροφο η έκθεση συνεχιζόταν στον 4ο.(πολύ μικρά ασανσέρ).
....επίτηδες το έκαναν... private ακροάσεις, με πιο ¨αέρινο ¨ ήχο.. :beach:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.265
Reaction score
11.814
Καλημέρα.
Θα βγάλω κι εγώ λίγη γκρίνια. 8-)
Δεν μου άρεσε που δεν υπήρχε φυλλάδιο να ξέρουμε ποιός εκθέτης είναι σε ποιό δωμάτιο και ότι απ τον ημιόροφο η έκθεση συνεχιζόταν στον 4ο.(πολύ μικρά ασανσέρ).
Εγώ που πήγα αργά, το πήρα ποδαράτο απο τον ημιόροφο μέχρι τον τέταρτο. Δεν είχα χρόνο για χάσιμο. :p
 

TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Κι εγώ κατέβηκα μια βόλτα, περισσότερο για την παρέα, παρά ότι είχα προσδοκίες. Κρίμα που δεν είχε ούτε ένα καλό home cinema. Τουλάχιστον είδα δύο πολύ ενδιαφέροντα νέες εταιρίες που δεν ήξερα: τα AKU και τα Thonet & Vander. Τα δεύτερα κομματάκι δύσκολο να τα ακούσω, αλλά στα πρώτα θα αφιερώσω μερικές ώρες όταν ξανακατέβω στην πρωτεύουσα.



Ήταν βέβαια και η "πρώτη" της Fyne, αλλά αυτή την ήξερα!


Τι μου έκανε κλικ και θα άνοιγα το πορτοφόλι; Το πικάπ "Yellow Submarine" της Project. Ωραίο γκάτζετ, ακόμα και να μην είχα δίσκους θα το έβαζα στο σαλόνι!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τι μου έκανε κλικ και θα άνοιγα το πορτοφόλι; Το πικάπ "Yellow Submarine" της Project. Ωραίο γκάτζετ, ακόμα και να μην είχα δίσκους θα το έβαζα στο σαλόνι!
Εδω δεν θα απαντουσα ουτε γω που ζω με πικαπ 45 χρονια ............................... φαν του sgt.Pepper μαλλον 8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Το 0,001% είναι μικρό ποσοστό
Όντως.
Κι "επενδύουν" σε αυτό, με ηχεία που το ζευγάρι πάνε πάνω από 30 χήνες, αντί να επενδύσουν σε πολυκαναλα σεταπ που έχουν τα 9 στα 10 σπίτια... :tongue:

Άσε με παιδάκι μου με τα πικάπ σου... :gotcha:

Πολυκάναλο ήχο για home cinema έχουν τα περισσότερα σπίτια που πάω.
Μη βλέπεις το μέλος Γιάνννηηηης, ακόμα κι ο Λέανδρος έχει ένα Τίβολι για κεντρικό, έλεος κάπου δηλαδή.:biggrin:

Αυτό πάλι που το είδαν και το κάνουν τα εν λόγω μέλη; Είδαν σε καμία έκθεση ένα Τίβολι για κεντρικό;
Δεκαταλαβαίνω.:lol:

Δε χρειάζεται να ξαναπώ αυτό που είχε γράψει πριν 11 χρόνια ο jargonGR. Όχι, δε θα πω τίποτα. Βρείτε τα.


ΥΓ. Τα άκου πολύ μου αρέσουν τελικά

Εύγε στα παλικάρια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ολος ο κοσμος με λαμπες ακουει εκτος απο τους Γαλατες που ανακαλυψαν τον τροχο.
άρα όποιος έχει χρόνο να πηδά μια φορά το μήνα....βολεύεται με το μπάζο
ενώ εκείνος που μπορεί κάθε μέρα πρέπει να κυνηγά τη μνάρα:roflmao:

I bought a vinyl setup to get some thrills
With a truckload of hundred thousand euro bills
Dealer came home to set it up for me
my wife slapped me with a slipper hearing his fee
Adjusting tube bias 'til half-past dawn
Fifty-seven filaments but no hard-on

Well my home entertainment was a bottomless trap
So I took Ear's advice for immersive setup
filled with treatments the walls of my rented house
I set the target curves with a cursor mouse
Violins showed up from the great beyond
There's fifty-seven channels and no hard-on

Made friends with forum members and bought many subs
antagonized each other who had the best tabs
All I got was a slipper to welcome me home
My world is fifty-seven strikes and no hard-on

So I bought a sledgehammer and went to a show
And in the blessed name of Floyd swang ready to blow
Terrorized vendors who thought i'd ruin the place
and was busted for disturbing their almighty grace

Judge said "What you got in your defense man?"
"Fifty-seven systems and no hard-on"
I can see by your eyes friend you shouldn't have gone
Fifty-seven missed curves and no hard-on

Περίμενε και θα ακούσεις κι άλλα ωραία.
Προγραμματίζουν άλλες 2 πριν βγεί το 20.
Μία Νοέμβριο και μια Δεκέμβριο...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Αλήθεια, τόσα στέρεα εκεί, καλιμπραρισμα πόσα είχαν;:gotcha:

Μικρόφωνο διαθέτει κάνας αντιπρόσωπος; :party:

Πόσο χρόνο θέλει να στήσεις ένα (ήδη καλιμπραρισμένο) προβολέα κι ένα πανί;
Ή μια μεγάλη τηλεόραση;
Μη με τρελαίνετε τώρα...

Όσο για το στήσιμο του πολυκάναλου, είδα να έχουν κουβαλήσει εκεί δεκάδες κουτιά παραταγμένα το ένα δίπλα στο άλλο και μεγάλου όγκου και ένα σκασμό πικάπ.

Ένα 9.6.6 με έτοιμες βάσεις δαπέδου στήνεται σε ντετέ, και ένα καλιμπραρισμα πόσο πια θέλει...
10 σουίπς σε 10 θέσεις, αυτοματοποιημένη διαδικασία ισοστάθμισης, και λίγο τσεκαρεις στο τέλος. Σιγά τώρα, σιγά το έργο. Άλλωστε αυτή είναι η δουλειά του εγκαταστάτη, να πάρει 2 βοηθούς να κάνει τη δουλειά σε ένα πρωινό, άντε τώρα...

Ένα ντιρακ ρε αδερφέ;:biggrin::tongue:

Πολλαπλά σαμπ είδατε σε κανένα σεταπ;:lol::lol::lol:

Μα πόσο Τουλ θέλετε στο κεφάλι... :tongue:

Ξυπνάτε παλικαριααααα, 2020 πιάσαμε! 8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.410
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top