Reference level ?!

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Re: Reference level ?!

'Αντε πάλι. Βρε Κωστάκη οι προδιαγραφές δεν βγήκαν για το σπίτι του Γιακουμή με παράθυρο στη Συγγρου και 600db ηχορύπανση ούτε βάση εσωτερικής ηχορύπανσης του δωματίου που παίζει ο καθένας.

Είναι αυτές που είναι με δυναμικό εύρος 22-105 κι αν μπορείς παίξε σύμφωνα με αυτές. Και όπως έγραψα παραπάνω αυτά για τα 8 κυρίως κανάλια. Για το sub + bass management πάμε και πάνω από 121db που είναι μια λεπτομέρεια που διαφεύγει στους περισσότερους γιατι το μπερδεύουν με το LFE.

Το reference ΔΕΝ είναι μετράμε με το SPL της πλάκας 2-3 κορυφές στη θέση ακρόασης ή MAX SPL 115db και αυτό ήταν. Κολυκύθια στη σούβλα με σως παραμόρφωσης και δυναμικής συμπίεσης μετράνε στη συντριπτική πλοιοψηφία με όργανα της πλάκας και νούμερα στο καντράν ακόμο πιο άσχετα με την πραγματικότητα.

Και ναι χρειάζεται αν θες ν'ακούς τα πάντα εντός δυναμικού εύρους. Εναλλακτικά είτε χάνεις πληροφορία (που παίζει ρόλο και ο χώρος με το ανάλο noise floor του) ή ενεργοποιείς κανένα dynamic compression και πορεύεσαι. Ούτως η άλλως αν δεν έχεις τα σωστά ηχεία αναλόγως του μεγέθους του χώρου και της απόστασης ακρόασης Reference δεν ακούς.

Αν συνυπολογίσεις και τις τραγικές συνέπειες του κάθε αφρόντιστου χώρου στον ήχο τότε χαιρέτα μου τον πλάτανο ειδικά στα μπάσα. Και αυτές δεν διορθώνονται ετσι απλά ούτε με Audyssey ούτε με MCACC των AVR που προσωπικά τα θεωρώ ΑΣΤΕΙΑ. Πρέπει ν'ασχοληθείς σε βάθος ή να φέρεις επαγγελματία και για τους περισσότερους το δεύτερο είναι η καλύτερη λύση.

Με λίγα λόγια:

- Σωστός χώρος (φροντισμένος) και με μινιμουμ κρίσιμο μέγεθος
- Ικανά ηχεία κι ενισχυτές σε σχέση με το χώρο (όχι Hi-Fi πλην ελλαχίστων περιπτώσεων και ΠΟΛΥ ακριβών όπως τα JBL Synthesis)
- Επεμβάσεις στο χώρο και παθητικές κι ενεργητικές

Αυτά για το Reference, για το preference ή καλύτερα ακόμα για το βολεψence ή volefence ότι μπορεί ο καθένας κάνει. Δεν είναι και απαραίτητο συστατικό της ευτυχίας στη ζωή.
τελικα δεν αντεχεις θες να τακουσεις.......:116:

οταν θα μου βρεις τον φροντισμενο σωστο χωρο τοτε ισχυουν ολα τα αλλα...

κατα τα αλλα ρυθμιζεις reference και ακους οσο αντεχει ο χωρος....

κοψε το πολυ διαβασμα γιατι βλαπτει...:116:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Reference level ?!

καλα σου λεει
:143:
οπου ρυθμιζω = ρεγουλαρω*






*( μην παει ο νους σου στο ρεγουλαρισμα καραφας)(φτου πιπερι)


σωτηρη εχεις ρεγουλαρει τον ρεγουλατορο σου ?
ρεγουλαρισου :114:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: Reference level ?!

καλα σου λεει ....

....αυτος τα ειχε τελεια και χωρο και ρυθμιση....:142:

αλλα οπως του αρεσει......:143:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Reference level ?!

ναι , τα μπουκαλια παντα ορθια, γιατι αμα σου μουλιασει ο φελλος........
θα σου κανει το νεκταρ .........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Reference level ?!

και μιας και μιλαγαμε πιο πριν για σαμπ (αφου τα ξεχωρισαμε απο το ποτα)
παρε την απαντηση απο ενα μεγαλο αξιοσεβαστο κατασκευαστη
(απο μειλ)


1 There are some advantages to having one sub on each wall; this can possibly give more even distribution of sound. But in many rooms, there is not enough space to do this, or it just may not look good.
There are advantages to having all subs at the front; the sound is more easy to mentally connect with the visual image, which is also at the front of the room. This is usually more visually acceptable, and may fit the room's decor better.
Either way, the subs should not be positioned exactly symmetrically. It doesn't take a lot of "off-symmetrical" positioning to fix most standing wave problems; typically only 3-12 inches. In many cases, this is not even visible to most people - they don't even notice it.

What you don't want is to have all subs towards the rear; then, the sound is "disconnected" from the visual image. Nor do you want them to be exactly symmetrical, this tends to worsen standing wave problems (unless you intentionally want to do that, of course).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Reference level ?!

o σκαρπελι εχει καμμια σχεση με το σκαρπελο ?
τα σπαγγετι σκαρπιελι ?
Περαν του σκαπανακια
η σταθμη αναφορας , παραμενει σταθμη
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Άσε με Κεφάλα, άσε με. Δεν ξέρω τι να φτιάξω πρώτα! Αυτή τη φορά άνοιξα το θέμα ΠΟΛΥ! Μετρήσεις, room treatments, ειδικές βάσεις ηχείων, μικρόφωνα, FIR, PEQ, ενεργά cross, μεταβλητοί μετασχηματισμοί Linkwitz, δεν με βλέπω να τελειώνω σύντομα. Θ'ανοίξω thread όταν είμαι υποτυποδώς έτοιμος με το Jargon's Home Theater 2.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Reference level ?!

με αυτους που πας και μπλεκεις , σε βλεπω να ξυριζεις το μουστακι......
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Απάντηση: Reference level ?!

Ρε καθήστε κι απολαύστε τις ταινιούλες σας, που μου ψάχνεστε μην σας ξεφύγει κανένα db από το reference level....

Kι έχετε σηκώσει καναπέδες, πολυθρόνες, τραπεζάκια, μοκέτες, συσκευές και ηχεία, μπας και κρύφτηκε κάπου... :116:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Reference level ?!

Ρε καθήστε κι απολαύστε τις ταινιούλες σας, που μου ψάχνεστε μην σας ξεφύγει κανένα db από το reference level....

Kι έχετε σηκώσει καναπέδες, πολυθρόνες, τραπεζάκια, μοκέτες, συσκευές και ηχεία, μπας και κρύφτηκε κάπου... :116:
+1 :403:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Απάντηση: Reference level ?!

Ρε καθήστε κι απολαύστε τις ταινιούλες σας, που μου ψάχνεστε μην σας ξεφύγει κανένα db από το reference level....

Kι έχετε σηκώσει καναπέδες, πολυθρόνες, τραπεζάκια, μοκέτες, συσκευές και ηχεία, μπας και κρύφτηκε κάπου... :116:


Συμφωνώ με Rose, πολύ χρήσιμα πάντως όλα όσα γράφονται εδώ, μου λύθηκαν αρκετές απορίες, thanks avsite!!
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μια που ξεθάφτηκε το θέμα, αν κάποιος έχει το dolby atmos demo disk του 15 και αυτό του 18 σας φαίνεται ότι είναι μιξαρισμενα στο ίδιο level;
Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι το καινούργιο του 18 "παίζει ποιο σιγά" για να το πω όσο ποιο απλά μπορώ.
Αν πράγματι είναι έτσι, και δεν είναι ιδέα μου, πως γίνεται 2 demo δισκάκια να είναι μιξαρισμενα σε διαφορετικό level;
Παρακαλώ απαντήστε μετά που θα ακούσετε τα 2 δισκάκια.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.839
Reaction score
77.411
Συμφωνώ με Rose, πολύ χρήσιμα πάντως όλα όσα γράφονται εδώ, μου λύθηκαν αρκετές απορίες, thanks avsite!!
Alfee κάνε μια μαγκιά τώρα που το πήρες ζεστά ....βρες το πρώτο ποστ του avsite

...θα σε στηρίξουμε:biggrin:
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μία που έχεις marantz με audyssey φαντάζομαι ότι μετά που τρέχεις το audyssey κάνεις κάποιες διορθώσεις στα levels. (level match) αυτό το κανεις με τα test tones του AVR ή με κάποιο calibration disk με θόρυβο;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μία που έχεις marantz με audyssey φαντάζομαι ότι μετά που τρέχεις το audyssey κάνεις κάποιες διορθώσεις στα levels. (level match) αυτό το κανεις με τα test tones του AVR ή με κάποιο calibration disk με θόρυβο;
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο τα λέει. πρέπει να έχεις μια εικόνα της συμπεριφοράς των ηχείων στην θέση ακρόασης ώστε να γίνει σωστά το καλυμπράρισμα.
To audyssey τα βγάζει καρφί 75db το οποίο κατά περίπτωση είναι σωστό.

Αλλά. πρέπει να δείς με rew στο σημείο cross που παίζει το ηχείο και που τα sub.
στη δική μου περίπτωση τα sub 20-120 έχουν απόκριση 1-2 db αλλά 55-70 μετράνε ένα peak λόγο χώρου +7db.

οπότε αν δεν ξέρεις, για ένα φάσμα μόνο 15hz έχεις ίδιες στάθμες spl το οποίο όμως δεν είναι σωστό. οπότε από επιλογή μου δεν το έχω κόψει αυτό το peak γιατί είναι ωραίο το χτύπημα και το έχω + 6db το sub για να ματσάρει στο cross με τα ηχεία.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.787
Μη νομίζεις πως το κάνω επίτηδες, απλά ψάχνω κάτι και στην αναζήτηση μου βγάζει παλιά threads. :biggrin:
ξανανοιξε καινουργια.....................απο την αρχη οπως κανουν ολοι οι περισσοτεροι.... 8-)
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.347
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top