Μετραει καλα-ακουγεται καλα;







Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Η διασταση ειναι υπαρκτη και πανθομολογουμενη
Ας δουμε τα δεδομενα.
-Λυχνιες και πικαπ συνεχιζουν να παραγονται και κατακλυζουν τις εκθεσεις
παρα τις αθλιες ομολογουμενως μετρησεις τους.
-Μεγαφωνα δεκαετιων γινονται περιζητητα.
-Σχεδιασεις απο τα βαθη του παρελθοντος δεν δειχνουν σημεια κοπωσης.
-Το εμποριο βινυλιου καλα κρατει.
Ολα πληρωνονται αδρα.
Ομαδικη παρακρουση;

Σε τεχνικο επιπεδο, χρειαστηκαν δεκαετιες για να διαπιστωσουν ορισμενοι
οτι η ιδανικη φλατ αποκριση που ουτως η αλλως λιγοι κατασκευαστες
ηθελαν η μπορουσαν να υιοθετησουν
δεν ακουγεται και πολυ ευχαριστα.

Με τα σημερινα επιστημονικα δεδομενα της ψυχοακουστικης
και οχι των μεσων του προηγουμενου αιωνα
που καθιερωθηκαν οι κλασσικες audio μετρησεις
Θεωρω οτι αν ασχοληθει καποιος σοβαρα
μπορει ν'αποδειξει τα τι και γιατι αυτης της διαστασης χαλαρα.

Αναγκαστικα θα κινηθει σε τρεις αξονες.
- Πλατος σηματος (Δεν ειναι τοσο σημαντικος παραγοντας οσο πιστευαμε).
- Χρονος (Πολυ σημαντικος παραγοντας, εδω οι απλες διαταξεις εχουν το προβαδισμα).
- Παραμορφωση - Θορυβος ( Δεν ειναι ολα τα ειδη εξισου αντιληπτα - ενοχλητικα).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η διασταση ειναι υπαρκτη και πανθομολογουμενη
Ας δουμε τα δεδομενα.
-Λυχνιες και πικαπ συνεχιζουν να παραγονται και κατακλυζουν τις εκθεσεις
παρα τις αθλιες ομολογουμενως μετρησεις τους.
-Μεγαφωνα δεκαετιων γινονται περιζητητα.
-Σχεδιασεις απο τα βαθη του παρελθοντος δεν δειχνουν σημεια κοπωσης.
-Το εμποριο βινυλιου καλα κρατει.
Ολα πληρωνονται αδρα.
Ομαδικη παρακρουση;
Μόδα ίσως;
Οι λυχνίες είναι ένα τρεντ, όπως είναι και το βινύλιο. Λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά και πολύ πιο λίγοι αυτοί που έχουν σεβαστά μηχανήματα. Οι υπόλοιποι, στο πουλ μουρ.
Μεγάφωνα δεκαετιών μπορεί να γίνονται περιζήτητα, αλλά όσα παλιά ηχεία έχω δει στα ενδότερά τους, χαρακτηρίζονται απο απουσία απορροφητικού υλικού. Η κουτίλα πάει σύννεφο. Τέτοιου τύπου "ογκώδες" μπάσο ας πούμε, χάρισμά τους.
Όσο για το εμπόριο βινυλίου, πως να μη κρατεί καλά; Τρελή μπίζνα. Ειδικά για κάποιους κwλόφαρδους που όσο αγόρασαν μια ολόκληρη συλλογή, πουλάνε δέκα είκοσι δίσκους. Τι να λέμε τώρα. Και πάλι, το πουλ μουρ πάει σύννεφο.

Υποθέτω ότι μιλάμε για ομαδική παράκρουση σε συνδυασμό με την ανάγκη να ξεχωρίσουν κάποιοι, το πουλ μουρ που ανέφερα παραπάνω. Ευχαριστώ τον καλό Θεούλη που με ώθησε στα τρανζιστοράτα μηχανήματα, με εκτίμηση στον σχετικά έως και απόλυτα ουδέτερο ήχο, χωρίς να με ενθουσιάζουν οι λαμπάτες χροιές ( οι οποίες αντιθέτως, με κουράζουν ).
Και που'σαι... Τώρα επανέρχεται και η κασέτα. Εκεί να δεις γέλια και κλάμματα με τις τιμές που θα πουλάνε τα κασετόφωνα ( ήδη το κάνουν με τις κασέτες ).
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μόδα ίσως;
Οι λυχνίες είναι ένα τρεντ, όπως είναι και το βινύλιο. Λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά και πολύ πιο λίγοι αυτοί που έχουν σεβαστά μηχανήματα. Οι υπόλοιποι, στο πουλ μουρ.
Μεγάφωνα δεκαετιών μπορεί να γίνονται περιζήτητα, αλλά όσα παλιά ηχεία έχω δει στα ενδότερά τους, χαρακτηρίζονται απο απουσία απορροφητικού υλικού. Η κουτίλα πάει σύννεφο. Τέτοιου τύπου "ογκώδες" μπάσο ας πούμε, χάρισμά τους.
Όσο για το εμπόριο βινυλίου, πως να μη κρατεί καλά; Τρελή μπίζνα. Ειδικά για κάποιους κwλόφαρδους που όσο αγόρασαν μια ολόκληρη συλλογή, πουλάνε δέκα είκοσι δίσκους. Τι να λέμε τώρα. Και πάλι, το πουλ μουρ πάει σύννεφο.

Υποθέτω ότι μιλάμε για ομαδική παράκρουση σε συνδυασμό με την ανάγκη να ξεχωρίσουν κάποιοι, το πουλ μουρ που ανέφερα παραπάνω. Ευχαριστώ τον καλό Θεούλη που με ώθησε στα τρανζιστοράτα μηχανήματα, με εκτίμηση στον σχετικά έως και απόλυτα ουδέτερο ήχο, χωρίς να με ενθουσιάζουν οι λαμπάτες χροιές ( οι οποίες αντιθέτως, με κουράζουν ).
Το αν θα ακους την καμπινα,ελαχιστα εχει να κανει με το "γιαλομπαμπακο" μεσα της...
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν ξέρω γιατί έχασα 5 λεπτά από τη ζωή μου να διαβάσω μία υποκειμενική ακουστική κριτική για ένα dac. Μία κριτική ενός ανθρώπου που στα pros έγραψε: You’ll hear every detail, the timing of decays, and how the recording was structured και στα cons έγραψε: Sometimes male and female vocals have the same shades

Άντε βγάλε τώρα συμπέρασμα, είναι σχιζοφρενής ή απλά ήθελε με το ζόρι να γράψει 5-10 μαλακίες από την κοιλιά του?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν ξέρω γιατί έχασα 5 λεπτά από τη ζωή μου να διαβάσω μία υποκειμενική ακουστική κριτική για ένα dac. Μία κριτική ενός ανθρώπου που στα pros έγραψε: You’ll hear every detail, the timing of decays, and how the recording was structured και στα cons έγραψε: Sometimes male and female vocals have the same shades

Άντε βγάλε τώρα συμπέρασμα, είναι σχιζοφρενής ή απλά ήθελε με το ζόρι να γράψει 5-10 μαλακίες από την κοιλιά του?
θα σέβεσαι!
ολόκληρο θέμα ξεκίνησε πάνω σε αυτή την κριτική :lolsign:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Σε τεχνικο επιπεδο, χρειαστηκαν δεκαετιες για να διαπιστωσουν ορισμενοι
οτι η ιδανικη φλατ αποκριση που ουτως η αλλως λιγοι κατασκευαστες
ηθελαν η μπορουσαν να υιοθετησουν
δεν ακουγεται και πολυ ευχαριστα.
Επομένως, μήπως είναι καλύτερα να αλλάξω τον τίτλο σε...
1. Μετραει καλα - ακουγεται ευχάριστα;
2. Μετραει καλα - ακουγεται όπως εμένα μ' αρέσει;
3. Μετραει καλα - ακουγεται όπως εγώ έχω συνηθίσει;
4. Μετραει καλα - ακουγεται όπως θέλει η παντόφλα (γιατί αλλιώς κάηκα);
5. (...)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
θα σέβεσαι!
ολόκληρο θέμα ξεκίνησε πάνω σε αυτή την κριτική :lolsign:
Έτσι κι αλλιώς τον σέβομαι καθώς θεωρώ δύσκολο εγχείρημα να μπορεί κάποιος που δεν είναι ανόητος να γράψει τόσες ανοησίες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Δουλειά του κάθε μηχανήματος είναι να κάνει τη δουλειά που το σχεδίασαν να κάνει χωρίς να περάσει τίποτα στον ήχο. Αν περάσει έχει πάνω την προσωπική άποψη του σχεδιαστή για το "σωστό ήχο".
Τα μηχανήματα που μετράνε καλά δεν έχουν πάνω τους καμία άποψη.
Δίνουν τον ήχο όπως είναι και στο γάμο τέλος της διαδικασίας φέρνεις ότι μπορεί να έρθει με calibration, και μετά του δίνεις το χαρακτήρα που θες εσύ από τη τανα την target curve.

1+1=11

Αυτά.

Αλλά περί άποψης;;;;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
- με πρόλαβε ο ημίθεος . . . over all . . .

- μετράει καλά ( αντικειμενική παράμετρος ) . . . ακούγεται καλά ; ( υποκειμενική παράμετρος , άσε που μπαίνουν τόσοι άλλοι παράγοντες στην αλυσίδα ) . . . όλοι έχουμε μπόλικες από δαύτες , και δεν είναι πάντα σταθερές

- οπότε για το εάν ακούγεται καλά , ρωτάω τον εαυτό μου και την απάντηση δεν την μοιράζομαι με κανένα
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θα απαντησω με ενα παραδειγμα.

Το Chord Dave-που ειναι ισως το καλυτερο Dac που υπαρχει αυτην τη στιγμη στον κοσμο-μετραει ελαχιστα καλυτερα απο το Qutest.Ειναι ομως 5 φορες ακριβοτερο και ηχητικα μερα με νυχτα με το προαναφερθεν!

Τα συμπερασματα προς τους ανοιχτομυαλους...

ΥΓ. Οι υπαρχουσες μετρησεις δεν δειχνουν απολυτα τον ηχητικο χαρακτηρα του εκαστοτε μηχανηματος.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top