Focal από Athens pro audio


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα εχεις δει ? o_O>:(o_O
Ναι.
Και τα μεγαλύτερα της φίρμας.
Νομίζω πως λίγα είναι τα ηχεία που δεν έχω δει, και λίγα αυτά που δεν έχω "ακούσει", αν και το τελευταίο δε λέει τίποτα.
 

P

PMC

Guest
Είναι λίγο πιο ακριβά από τα 901 της me Geithain, ενώ είναι παθητικά και τα 901 ενεργά.

Ειλικρινά δηλαδή.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο υπάρχουν ακριβότερα ηχεία από τα 901 της me Geithain.

Δεν βρίσκω κανένα λόγο.
Απολύτως κανένα.
Μηδέν.

Κατά την προσωπική μου εκτίμηση των διαθέσιμων ηχείων στον παγκόσμιο χάρτη, το κόστος θα έπρεπε να σταματάει στα ~5.800 που κοστίζει το ένα me Geithain 901.

Βγάλτε ο,τι θέλετε, αλλά πιο φτηνά παρακαλώ, και ενεργό.
Ή έστω παθητικό, και 500€ φτηνότερα, να μπει ένα χυπεξ.

Πιο ακριβά όμως;
Και παθητικό;
Έλα μνι στον τόπο σου...

Μπορείς να βάλεις ένα λινκ που να φαίνεται η τιμη του ενός από τα Ηχεια που λες κάτω από 6250€?
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση των διαθέσιμων ηχείων στον παγκόσμιο χάρτη, το κόστος θα έπρεπε να σταματάει στα ~5.800 που κοστίζει το ένα me Geithain 901.
Τονε πιάσανε κότσο τον @jiovani75 που έδωσε λίιιιγα παραπάνω; :p
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Conclusions

These Geithains excel in every parameter one seeks in huge speakers: extension, neutrality, dynamics, grandeur of sound. Futhermore, we have here a loudspeaker system that, while perhaps not so extremely detailed, still in many respects, and especially in sheer listenability, surpasses the also-big B&W 801 / Krell combination I tested earlier (but please note that such statements are very system-dependent, and prospective buyers always should listen for themselves), and this at less than one third of the package price: surely something to be applauded.

Now if only the manufacturer could bring us the same sound in a less aesthetically challenged package ...
:cool: :cool: :cool:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τονε πιάσανε κότσο τον @jiovani75 που έδωσε λίιιιγα παραπάνω; :p
Προσωπική εκτίμηση, όσον αφορά το κοστολογιο, ναι. ;)

Ομοίως για τα μεγάλα ATC. 8-)

Όπως και για πολλά άλλα πράγματα, όταν εισέρχονται στην κατηγορία του ας πούμε "πολυτελούς".

Είναι γνωστό και το έχουμε πει κατ'επαναληψιν πως μερικές φίρμες δεν κοστολογούν "νορμάλ", αλλά αντιθέτως, τσιμπάνε γερά στις τιμές, ανεξαρτήτως αν τα ηχεία είναι κορυφαία ή όχι.
Τα ATC και τα PMC, είναι στην ίδια κατηγορία, τσιμπάνε άγρια, αλλά τουλάχιστον διαθέτουν εξαιρετικής ποιότητας και πιστότητας προϊόντα, ενώ άλλες φίρμες τσιμπάνε άγρια και διαθέτουν καυσόξυλα.

Τα μικρά PMC, πολύ θα τα ήθελα για το δικό μου σεταπ. Ομοίως τα ATC. Αλλά στην κατηγορία τιμής που τα διαθέτουν; Όχι.

Βεβαίως, δεν κατακρίνω διόλου αυτόν που θα πάρει ας πούμε τα ATC που κι εγώ θα ήθελα, και πέραν της στεγνής λογικής, τον ζηλεύω, με καλό τρόπο, διότι έδωσε το συγκεκριμένο βαλαντιο για να χαίρεται στο σπίτι του αυτό το σοβαρό ηχείο, και μαγκια του.

Το ίδιο και για τα φοκαλ που πραγματεύεται το θρεντ.

Ωστόσο, αν ήμουν στη θέση τους, ή αν με ρωτούσανε, θα τους έλεγα να τα φαν στις γκόμενες και να πάρουν τα φτηνότερα 901, για τους γνωστούς λόγους που ήδη έχω αναφέρει. ;)

Μάλιστα, πέραν των μικροδιαφορών που θα υπάρχουν στο φάσμα των μεσαιοπρίμων, ιδίως στο φάσμα των χαμηλών συχνοτήτων, τα 901 θα έχουν αναμενόμενα καλύτερες επιδόσεις σε οποιοδήποτε σπίτι, λόγω της καρδιοειδούς εκπομπής, και επιπροσθέτως η ομοαξονική αρχιτεκτονική θα έχει ένα ακόμα προβάδισμα.

Αλλά εντάξει, εμφανισιακά τα Focal ας πούμε, είναι κοσμήματα, κακά τα ψέματα. Φακτς οφ λάιφ. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
τα 901 θα έχουν αναμενόμενα καλύτερες επιδόσεις σε οποιοδήποτε σπίτι, λόγω της καρδιοειδούς εκπομπής, και επιπροσθέτως η ομοαξονική αρχιτεκτονική θα έχει ένα ακόμα προβάδισμα.

Αλλά εντάξει, εμφανισιακά τα Focal ας πούμε, είναι κοσμήματα, κακά τα ψέματα. Φακτς οφ λάιφ. ;)
Τί να το κάνεις το κόσμημα αν σου δημιουργεί προβλήματα το μπάσο στο σπίτι;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Οκ. Βάλε και ένα χιπεξ ενισχυτή ( 500€) στο φοκαλ......880 ευρώ η διαφορα τους.
6250+500=6750(ενεργό )
5869 .....ο κύβος .

Διαλέξτε !!!




View attachment 153453



View attachment 153448
Easy
Ανάμεσα σε αυτά τα δύο..
Για σαλόνι που θα πρέπει να τα βλέπω Focal.
Αν ήταν Bat Cave όλα μαυρίλα ή τα έβαζα όλα εντοιχισμένα, ακόμα και στο σαλόνι, Geithain.

Και το 2026 τα ίδια έλεγα, ότι δηλαδή η εμφάνιση για μένα είναι πολύ σημαντική.

Δεν άλλαξε κάτι.
Συνεχίζω να θέλω τα ίδια, εφόσον τα βλέπω. Εντάξει άλλαξαν τα μυαλά από τότε, ευτυχώς, αλλά όχι για θέματα εμφάνισης.
Genelecάκια ΤΗΕ ONES πάντως μια χαρά τα βάζω σαλονάτα να τα βλέπω. :biggrin:
 





C

chrispo

Guest
Προσωπική εκτίμηση, όσον αφορά το κοστολογιο, ναι. ;)

Ομοίως για τα μεγάλα ATC. 8-)

Είναι γνωστό και το έχουμε πει κατ'επαναληψιν πως μερικές φίρμες δεν κοστολογούν "νορμάλ", αλλά αντιθέτως, τσιμπάνε γερά στις τιμές, ανεξαρτήτως αν τα ηχεία είναι κορυφαία ή όχι.
Τα ATC και τα PMC, είναι στην ίδια κατηγορία, τσιμπάνε άγρια, αλλά τουλάχιστον διαθέτουν εξαιρετικής ποιότητας και πιστότητας προϊόντα, ενώ άλλες φίρμες τσιμπάνε άγρια και διαθέτουν καυσόξυλα.

Τα μικρά PMC, πολύ θα τα ήθελα για το δικό μου σεταπ. Ομοίως τα ATC. Αλλά στην κατηγορία τιμής που τα διαθέτουν; Όχι....

Σαφώς και όχι:wink:
Το πιο τίμιο ηχείο της Atc, είναι το 19 άρι και σε active είναι super. (<6000€)
Τσιμπάς και 2 σαμπ sealed box , της svs και είσαι ok. Τα μεγάλα 3δρομα δεν έχουν την ομοιογένεια του 19..( όσο κατεβαίνει, αλλά σε ένα ¨γύρω γύρω όλοι ¨ σύστημα, δε σε ενδιαφέρει γιατί το κενό θα το καλύψουν τα σάμπ)....οπότε δεν έχει νόημα να πετάς λεφτά σε μεγάλα 3δρομα ηχεία...εκτός αν έχεις πολύ μεγάλο χώρο:biggrin:...
 


C

chrispo

Guest
Ούτως ή αλλιώς η Atc , είναι my favorite..:smile:

(Παρεπιπτόντως, έχω ακούσει 100 άρια σε κάτι χώρους ¨ κοτέτσια ¨...:roflmao: ...έτσι για να λέμε ότι ¨ φοράμε ¨ Big Atc..:tongue:)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Τα εχεις δει ? o_O>:(o_O
Στο youtube υπήρχε πριν 5-6 χρόνια βίντεο από έκθεση στη ρωσια με την πολιτική έκδοση του 901 αν θυμαμαι καλά.. ίσως υπάρχει ακόμα. Ψάξε και Άκου είναι εμφανής η διαύγεια του ήχου. Εξ ορισμού το καλύτερο μπάσο θα βγάλει ένα ενεργό σε σχέση με το αντίστοιχο παθητικό.
Η meg έγινε πολύ μεγάλη όταν ανέλαβε έργα κάλυψης μεγάλων εκδηλώσεων μετά την ενοποίηση των γερμανιων. Πριν την πτώση του τοίχους ήταν κορυφαία στην ανατολική Γερμανία στα στούντιο που υπήρχαν εκεί.
Στο youtube υπήρχε πριν 5-6 χρόνια βίντεο από έκθεση στη ρωσια με την πολιτική έκδοση του 901 αν θυμαμαι καλά.. ίσως υπάρχει ακόμα. Ψάξε και Άκου είναι εμφανής η διαύγεια του ήχου. Εξ ορισμού το καλύτερο μπάσο θα βγάλει ένα ενεργό σε σχέση με το αντίστοιχο παθητικό.
Η meg έγινε πολύ μεγάλη όταν ανέλαβε έργα κάλυψης μεγάλων εκδηλώσεων μετά την ενοποίηση των γερμανιων. Πριν την πτώση του τοίχους ήταν κορυφαία στην ανατολική Γερμανία στα στούντιο που υπήρχαν εκεί.
Νομίζω ότι το είχατε καλύψει και στο avsite, μια δοκιμή (που 'σαι λέανδρε) που είχε κάνει ένας ηχολήπτης με πολλά studio monitors. αν θυμάμαι καλά είχε καταλήξει στα 901 και κάποια genelec ξλπ
Τότε λοιπόν είχα πάρει επαφή με τον sales της megeithain. Μου κάνε εντύπωση ότι μου δώσε μεν προσφορά, αλλά μετά από 1-2 μήνες, και δεν Μάρκο ακόντιο και Παζάρ σε μένα τον βαλκανιο.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.059
30.000€ τα ηχεία και άλλα 30.000 οι ενισχυτές 60.000.
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση των διαθέσιμων ηχείων στον παγκόσμιο χάρτη, το κόστος θα έπρεπε να σταματάει στα ~5.800 που κοστίζει το ένα me Geithain 901.

Βγάλτε ο,τι θέλετε, αλλά πιο φτηνά παρακαλώ, και ενεργό.
Ή έστω παθητικό, και 500€ φτηνότερα, να μπει ένα χυπεξ.
Τι απ' τα δύο ισχύει;

Απαιτούνται 6 χιλιάρικα ή 500 ευρώ ανά μονάδα;
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top