Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)

D

Deleted member 23222

Guest
Η επικοινωνία είναι...τέχνη και μερικοί δεν το έχουν...

Πολλά μηνύματα περνούν, αλλά τα απαύγασμα είναι ότι αν είσαι....φτωχός και άθεος τη μπούτσισες....
Σε δηλώσεις στα μέσα, κι όχι σε μια χαβαλεδιάρικη παρέα...
Πάντα καλά να είναι ο άνθρωπος γιατί πιο άδικος χαμός από τέτοιου είδους, δεν υπάρχει!!

ΥΓ. Άσε δε που αν πιστέψουμε τα δημοσιεύματα, φορούσε χειμερινά ελαστικά και πήγαινε τον...κωλ0 του!!!
Οπότε, μάλλον πιο χρήσιμο θα ήταν να είχε αναφέρει και αυτή τη...Θεϊκή παράλειψη του...
 
Last edited by a moderator:

C

chrispo

Guest
Τυχεροί στην ατυχία τους...:thumbsup:
Το σημαντικότερο , είναι ότι βγήκαν σώοι, από ένα σοβαρότατο ατύχημα.
Λάστιχα σκάνε σχετικά σπανίως από μόνα τους, εφόσον είναι ¨φρέσκα ¨ και σωστών προδιαγραφών , ανάλογα με τη χρήση που προορίζονται.
Βέβαια , ας μην παραβλέπουμε και την περίπτωση να πάτησε ξένο σώμα ( μεταλλικό ?), στο οδόστρωμα και να προκλήθηκε ακαριαία ρήξη του ελαστικού. Θυμηθείτε πώς συνετρίβη το Concorde στο Παρίσι..


"...Σύμφωνα με το πόρισμα των εμπειρογνωμόνων, το δυστύχημα προκλήθηκε εξαιτίας μεταλλικού ελάσματος που αποκολλήθηκε από ένα αεροπλάνο DC-10 της Continental, το οποίο απογειώθηκε λίγο πριν από το υπερηχητικό αεροσκάφος της Air France από τον ίδιο διάδρομο απογείωσης. Το Cοncorde χτύπησε το έλασμα από τιτάνιο, με αποτέλεσμα να κατακερματιστεί ένα ελαστικό των τροχών. Τμήμα σκληρού ελαστικού τρύπησε τη δεξαμενή καυσίμων με αποτέλεσμα να διαρρεύσει κηροζίνη, η οποία άρπαξε φωτιά προκαλώντας την έκρηξη...."
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Βέβαια , ας μην παραβλέπουμε και την περίπτωση να πάτησε ξένο σώμα ( μεταλλικό ?), στο οδόστρωμα και να προκλήθηκε ακαριαία ρήξη του ελαστικού. Θυμηθείτε πώς συνετρίβη το Concorde στο Παρίσι..
Μου συνέβη πριν τρία χρόνια στην Εθνική, κοντά στην Αθήνα. Τεράστια τρύπα στο πίσω λάστιχο.
 

C

chrispo

Guest
...στο παρακάτω video, γίνεται αυτό ακριβώς.
Ο οδηγός φαίνεται να πατάει ¨ξένο αντικείμενο¨, από προπορευόμενο μάλλον όχημα με το πίσω λάστιχο, το οποίο σκάει ακαριαία , χάνοντας αμέσως τον έλεγχο του αυτοκινήτου και βγαίνει εκτός πορείας και κτλ, κτλ...( βλέπετε τι έγινε μετά).

 




D

Deleted member 23222

Guest
Χουνέρι!!!

Πόσο η τεχνολογία έχει αλλάξει τη ζωή μας...
Αυτοκίνητα που τα θυμόμαστε τόσο καθαρά, που σήμερα θα φοβόμασταν να πάμε μέχρι το περίπτερο...
 
Last edited by a moderator:


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
 

D

Deleted member 23222

Guest

Στην Τουρκία στήνουν εργοστάσια ενώ σε εμάς θα τα αμολάνε να δουν αν πάνε και μόνα τους???
Ούτε τηλεγράφημα στη Θάσο... :laugh: :laugh:


ΥΓ. Καλά τα νέα πάντως!!;):thumbsup:
 


D

Deleted member 23222

Guest
Δεν είναι και τόσο καινούργιο θέμα, ενώ η BMW ως συνήθως, έκανε τη πάπια για καιρό.

Tελικά, είναι τα κάτωθι:

  • BMW 1 Series (114d, 116d, 118d, 120d, 125d), manufactured between November 2011 and September 2017.
  • BMW 2 Series Coupe and Convertibles (218d, 220d, 225d), manufactured between July 2013 and December 2017.
  • BMW 3 Series Saloon, Touring and Gran Turismo (316d, 318d, 320d, 320ed, 325d, 330d, 335d), manufactured between December 2011 and November 2017.
  • BMW 4 Series Coupe, Convertible and Gran Coupe (418d, 420d, 425d, 430d, 435d), manufactured between May 2013 to July 2017.
  • BMW 5 Series Saloon, Touring and Gran Turismo (518d, 520d, 525d, 530d, 535d), manufactured between March 2011 and December 2017.
  • BMW 6 Series Coupe, Convertible and Gran Coupe (640d), manufactured between March 2011 and April 2015.
  • BMW 7 Series Saloon and LWB (725d, 730d, 740d), manufactured between January 2012 and April 2015.
  • BMW X1 (s20d, x25d), manufactured between May 2011 and April 2015.
  • BMW X3 (18d, 20d, 30d, 35d), manufactured between August 2010 and October 2017.
  • BMW X4 (20d, 30d, 35d), manufactured between December 2013 and June 2017.
  • BMW X5 (25d, 30d, 40d), manufactured between April 2013 and June 2017.
  • BMW X6 (30d, 40d), manufactured between March 2014 and June 2015.
The DVSA’s head of vehicle engineering, Neil Barlow, told Which?: “Our engineers have worked closely with BMW to ensure that the fix is satisfactory and appropriate for UK models and conditions.
“We continue to ensure BMW contacts owners of affected vehicles so their cars can be assessed and made safe.”
To find out if your vehicle has been affected by a recall, use the Driver and Vehicle Standards Agency (DVSA) website.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Οι B47/Β57 (απο το '14) δεν έχουν θέμα.
Οι N47/N57 το είχαν.

As the cars equipped with this engine are coming of age, some hoses in the engine bay can start to break down. This is not to be ignored, even though this does not illuminate the CEL, it just sets a code in the ECU. If the vacuum hose supplying the EGR cooler bypass valve gets a hole rubbed in it, or breaks down from old age and oil spray, the EGR cooler won't get bypassed during the engine warmup period. This causes excessive buildup in the cooler matrix, and when the engine warms up these solid chunks of buildup can detach from the EGR cooler and get sucked into the plastic intake tube, melting holes in the intake tube, causing a massive boost leak and in very rare cases an engine fire.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.776
Εγώ πήγα και μου το άλλαξαν αλλά χρειάστηκε να φάω 2 μέρες από τη ζωή μου.

Την πρώτη έπρεπε να πάω για να ελέγξουν με μικροκάμερα αν όντως έχει παρουσιάσει πρόβλημα και μόνο αν έβλεπαν πρόβλημα θα το άλλαζαν (αφού έκαναν παραγγελία το ανταλλακτικό, οπότε δεν γινόταν να το κάνουν την ίδια μέρα).

Δηλαδή έπρεπε να ταλαιπωρηθώ εγώ για να μην μπει η BMW σε παραπάνω έξοδα και αλλάξει προληπτικά και κάποιο που δεν έχει παρουσιάσει μέχρι στιγμής πρόβλημα. Λες και αποκλείεται να παρουσιάσει αργότερα, εφόσον ήδη ξέρουν ότι πρόκειται για προβληματικό εξάρτημα!

Για να μην πω ότι το πλασάρουν ως "καμπάνια" (δεν το λένε ανάκληση) και δεν το είχαν ανακοινώσει στα μέσα, τυχαία το έμαθα.

Το μόνο θετικό ότι μαζί με το ψυγείο αλλάζουν και τη βαλβίδα AGR η οποία μου είχε χαλάσει ΞΑΝΑ, μέσα σε 6-7 μήνες από όταν την είχα αλλάξει και πάλι. Αν με ξαναπιάσουν πελάτη σφυρίξτε μου... >:(
Οι B47/Β57 (απο το '14) δεν έχουν θέμα.
Οι N47/N57 το είχαν.
Είσαι 100% σίγουρος; Γιατί εμένα είναι B47 και όπως είπα μου το άλλαξαν, αφού πρώτα επιβεβαίωσαν πως είχε πρόβλημα.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
Χουνέρι!!!


Πόσο η τεχνολογία έχει αλλάξει τη ζωή μας...
Αυτοκίνητα που τα θυμόμαστε τόσο καθαρά, που σήμερα θα φοβόμασταν να πάμε μέχρι το περίπτερο...
το σκεφτομουν το νεο εσπας να το παρω για να αλλαξω το c4 grand picasso, αλλαηταν πολυ μεγαλη η διαφορα στα χρηματα...
Το σκεφτομαι ακομα βεβαια
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.193
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top