Ηγγικεν η ωρα για treatment και subs



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Trinnov.....
Bryston 20 χρόνια ( ήδη μου έχουν αλλάξει ένα ρελε μέσα σε δυο μέρες με μηδέν κόστος )
Pmc 20 χρόνια ( σε οποιοδήποτε εξάρτημα και στα μεγάφωνα )
Svs 5 χρόνια.
τόσα δεν δίνουν ούτε σε μεταμόσχευση :laugh: :lol:
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
μην λες τετοια, δεν ισχυουν......ασε τι λεει ο καθενας.
...οπως παρελαβε ο alfakias ετσι θα παραλαβουν και οι αλλοι.....σιγουρα θα περιμενη καποιο διαστημα, εκτος και αν εχει παρει πραμα και εχει σε αποθηκη, το οποιο δεν το ξερουμε...
Δεν στοκάρει.
@alfakias123 ρίξε μας λίγο φως σε παρακαλώ.
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Λες;

Ο τρινοβ πάντως, έχει μπαγκς.
Κάποιες φορές κλειδώνει στα 1080 με το shield και θέλει ρισταρτ για να πάει 4κ.
Κάποιες φορές δε δουλεύει το auro 3d upmixing, και επίσης θέλει ρισταρτ.

Του ντιμιφουτ έκανε θόρυβο ανεμιστήρι μέσα στο κουτί, και επιστράφηκε για διόρθωση.

Στη δεύτερη hdmi έξοδο, δε μπορείς να αλλάξεις ανάλυση. Ηλιθιότητες...

Κλπ.

Λογικά λες, με τόσα λεφτά ρε φίλε, θα έπρεπε να μυρίζει τέλειο από παντού. Κι όμως, δεν είναι.
Τόσα χρόνια κυκλοφορίας, κι όμως...
Ψιλοπροβλήματα, αλλά υπάρχουν.

Μαραντζ ε;
Βρε λες;
:lol:
Έπρεπε να μπούμε σε πανδημία κορωνοιού για να βγάλετε τα εσώψυχά σας :lolsign:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
οχι 4 το ενα πανω σταλλο καημενε.....θα στο ξουρισω :lolsign:
........μετα αν θελει βαζει απο πανω...;)
ξουρισμένος είμαι λέμε....εδώ και 20 μέρες....
περιμένω πόλεμο αφού :laugh: :lol:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
WTF?:idk:
τι βγάζει αυτή πλέον?
Players, TVs. Ό,τι έχω αγοράσει απ' αυτούς είναι αιώνιο. Μια plasma δεκαετίας που δουλεύει με τσ' ώρες όταν κοιμάμαι, BD player που έχει παίξει χιλιάδες ταινίες, αλλά προς θεού όχι ασύρματα τηλέφωνα.
Ασύρματα μόνο ♥♥♥♥ Siemens ♥♥♥♥ . :p

Α, και ♥♥♥♥ Pioneer ♥♥♥♥



Ιιιιιιιιιιιι! ♥♥♥♥ JVC ♥♥♥♥
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Players, TVs. Ό,τι έχω αγοράσει απ' αυτούς είναι αιώνιο. Μια plasma δεκαετίας που δουλεύει με τσ' ώρες όταν κοιμάμαι, BD player που έχει παίξει χιλιάδες ταινίες, αλλά προς θεού όχι ασύρματα τηλέφωνα. Ασύρματα μόνο Siemens. :p
.....και ψουριστικές μακριά :laugh:
 

T

Tadakis

Guest
Sub φτιάχνεις 'κατά παραγγελία'. Custom δηλαδη. Custom sub που γίνεται βάση προδιαγραφών και δεδομένων. Τέλος. Τα περισσότερα ΣΟΒΑΡΑ Home Theater της Αμερικής, που ξέρετε, έγιναν από ειδικούς. Έκαναν custom room treatment και custom sub woofers. Τίποτα δεν ήταν έτοιμο. Φτιάχτηκε.

Έτοιμο sub παίρνεις για κάτι μιζερα δωματιάκια που είσαι με τη μεζούρα να δεις αν σε παίρνει στο πόντο να το βάλεις η όχι. Το ίδιο και με τα ετοιματζίδικα πανελ, ρουμ τριτμεντ κλπ. Τα καλά και σωστά είναι καστομ. Το ξέρετε. Το λέγανε και οι 'ειδικοί' της ελληνικής αγοράς σαν παπαγάλοι της θεωρίας (που δυστυχώς οι περισσότεροι δεν μπορούν να υποστηρίξουν). Μην τα λέμε αλλιώς για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Έτοιμο sub παίρνεις για κάτι μιζερα δωματιάκια που είσαι με τη μεζούρα να δεις αν σε παίρνει στο πόντο να το βάλεις η όχι. Το ίδιο και με τα ετοιματζίδικα πανελ, ρουμ τριτμεντ κλπ. Τα καλά και σωστά είναι καστομ.
και αυτοί που παίρνουν έτοιμα για μεγάλους χώρους τι φταίει νομίζεις?
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Θεωρείς οτι δεν έχουν δικαίωμα να γράφουν οι χρήστες ανοιχτού forum για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν με εμπόρους και κατασκευαστές; :O_o:
Και με απειλή μήνυσης; :rolleyes:
Αυτο το'χα απορια. Μπορει δλδ ενας επαγγελματιας να βρισκει πελατες απο ανοιχτο φορουμ, να εισπράττει τα ευσημα, αλλα ο πελατης δεν εχει δικαιωμα να πει το οτιδηποτε;

Λοιπον, απο σημερα δηλωνω επαγγελματιας του audio/video. :gotcha:
Στηνω δικαναλα - πολυκαναλα, συμβουλες για τριτμεντ και ολα τα παραφερναλια. :tongue:

Θα παιρνω προκαταβολες, θα πινουμε καφε και μολις σφιγγουν τα γαλατα (και τα νευρα σας) θα επιστρεφω τα χρηματα με μια μικρη παρακρατηση -0,7%, το παρεμβατικο επιτοκιο της ΕΚΤ. Αλλωστε τοκο δεν θα παίρνατε. :fuckyou:

Και μην ακουσω κουβεντα, ειμαι ξεκαθαρος απο την αρχη.

Απ΄ότι καταλαβαίνω ο άνθρωπος παρείγγειλε κάτι από έναν επαγγελματία. Ιδιοκατασκευή σημαίνει ότι θα το έφτιαχνε μόνος του με υλικά που θα αγόραζε πάλι μόνος. Σε κάθε περίπτωση, είτε φτιάχνεις ντουλάπα σε μαραγκό, είτε σαμπ σε επαγγελματία, έχεις ευθύνη καλής λειτουργίας. Όφειλε φυσικά ο επαγγελματίας να του δώσει τα χρήματα του πίσω, για να μην πούμε για το χρόνο που έχασε ο πελάτης που δυστυχώς δεν γυρίζει πίσω.

Ιδιοκατασκευη στην περιπτωση μου σημαινε σχεδια δικα του, κατασκευη σε ξυλουργειο απο αλλους και παραδοση ετοιμου προιοντος σπιτι μου. Εννοειται με ευθυνη καλης λειτουργιας.
Εκει που χαθηκε η μπαλα ηταν η επικοινωνια και ο χρονος παραδοσης.

Δεν ειχα κανενα προβλημα να κανω καστομια. Συμφωνησαμε στην τιμη που ζητησε εξαρχης. Δεν ζητησα εκπτωση, το κεφι μου εκανα. Εδω ρε αγορασα και τρινοβ απο τον Ζαπ, τι να λεμε τωρα.

Στα σοβαρα ομως:

Στις επαγγελματικες και διαπροσωπικες σχεσεις η εμπιστοσυνη ειναι κεφαλαιωδους σημασιας.
Οταν αυτη δεν υπαρχει, βραστα.

Αγαπητέ reactv8 οπως σου προειπαν θα έπρεπε να γνωριζεις ότι μια ιδιοκατασκευη έχει και το ρίσκο της, γιατί ο κάθε Ζαπαντης δεν είναι γραμμή παραγωγής και σχεδιάζει κάτι ειδικά για εσένα που θέλει τον χρόνο του. Στα λέω από πρώτο χέρι γιατί και εγώ πήρα την απόφαση να συνεργαστώ με τον Ζαπαντη για diy subs και θα το ξαναέκανα γιατί για τα χρήματα που έδωσα το αποτέλεσμα άξιζε με το παραπάνω και σε ποιότητα και σε απόδοση. Ο Αλέξης είναι πραγματικά σωστός επαγγελματίας και καλός άνθρωπος. Δεν του αξίζει να τον κρίνεις έτσι δημόσια.

Αγαπητε Διονυση, θα επρεπε να μου εξηγηθει απο τον επαγγελματια στον οποιο απευθυνθηκα, καθοτι εγω ειμαι ασχετος, οτι μια ιδιοκατασκευη θελει εννεα μηνες. (Μια κουζινα και δυο υπνοδωματια σπιτι μου εγιναν σε ενα μηνα... απο επαγγελματια). Σε αυτη την περιπτωση θα επαιρνα κατι ετοιμο γιατι δεν ειχα την υπομονη να περιμενω.

Επισης πουθενα στα γραφομενα μου δεν τον κρινω, χαρακτηριζω. Γεγονοτα αναφερω.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ανακοινώθηκαν επίσημες μετρήσεις από τον κατασκευαστή;
Έχει τίποτα χειροπιαστό;

Εγώ θα πρότεινα να πάει στο μεγάλο genelec.
Για το χώρο του, είναι ο,τι πρέπει.
Και συνοδεύεται από εξαιρετικές επιδόσεις, αναλυτικές μετρήσεις.
το προηγουμενο παντως δεν ....μεχρι το 2016 τοβγαζε !!!!!!

ασε που δεν θελουμε ενα sub ..........ασε που ειναι πανακριβο.... :lolsign:

χα.jpg


μετα τα 105db χαμος ε !!!!!!

χαχ.jpg



το νεο με τα τρια 15ιντσα και τα 10.000e πρεπει ναναι λιγο καλυτερο :biggrin:
 

T

Tadakis

Guest
και αυτοί που παίρνουν έτοιμα για μεγάλους χώρους τι φταίει νομίζεις?
Τιποτα. μειονότητα απλα. Δες και τι λεει ο Κεφάλας παραπάνω. θα καταλάβεις τι φταιει με τα off the shelf.
 

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Δεν στοκάρει.
@alfakias123 ρίξε μας λίγο φως σε παρακαλώ.

Όχι ρε παιδιά, δεν στοκάρει ο άνθρωπος, τουλάχιστον τη σειρά V36XX. Το' χει πει εξάλλου.

Την προηγούμενη εβδομάδα είχα επικοινωνία μαζί του (σκεφτόμουν μήπως κάνω trade in το V3601 και πάρω το TV36 IPAL χε χε).

Όποιος από Ευρώπη πρόλαβε την παραγγελία, θα παραλάβει τον προσεχή Ιούνιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Τιποτα. μειονότητα απλα.
Προφανώς μειονότητα είναι και όσοι αγοράζουν τρινοβ. Τίποτα, μειονότητα.:tongue:

Προς Θεού, μη πάτε να πάρετε. Προτιμήστε μαραντζ, εννοείται.:party:

Τέλος πάντων, το να θεωρείτε μια οποιαδήποτε καστομιά ή τα όποια αρενταλ καλύτερες επιλογές από ένα αναγνωρισμένης αξίας κορυφαίο στούντιο μόνιτορ σαμπ όπως της genelec, προσωπικά δε θα το χαρακτηρίσω, δεν βρίσκω λόγο να φάω μπαν τζάμπα κι άδικα. :lol:

Πιθανώς όμως, όσα δε φτάνει η αλεπού, την ξέρετε τη συνέχεια. :gotcha:


ΥΓ. Ναι, είναι ακριβά. Ναι, δεν είναι για όλες τις τσέπες. Ναι μια χαρά θα βολευτεί ο μέσος κινηματογραφόφιλος με κλιψ και αρενταλ και ένα μαραντζ από πίσω. Αλλά μη μπερδεύετε τις βούρτσες με τις ...
 
Last edited:


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τα ίδια και τα ίδια..... όλοι στουντιακα στο σαλόνι. Και στα στούντιο σαλονάτα...

:headbang::headbang::headbang:


Θα ακούτε και θα βλέπετε με γύψο στο σβέρκο, μη σας δω να κουνιέστε χιλιοστό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Τα ίδια και τα ίδια..... όλοι στουντιακα στο σαλόνι. Και στα στούντιο σαλονάτα...
Έχεις αρχίσει πραγματικά να με κουράζεις.
Τα επιχειρήματά σου είναι επιπέδου ...

Πάνε πάρε άμα γίνεις πλούσιος καμια εντεκάδα ενεργά τζενελεκ, από τα "σαλονάτα" τους μοντέλα, ή κάνα atc, pmc, κλπ, σαλονάτο ρε φίλε, σαλονάτο αν δε θες τις μαύρες επαγγελματικές εκδόσεις, να δεις τι εστί σοβαρός ήχος.

Μέχρι τότε κάτσε ήσυχος με τα κλιψ και τον μαραντζ, δούλευε να μαζέψεις λεφτά, αν σε ενδιαφέρει το θέμα, και μη παριστάνεις τον οσιομάρτυρα του κεφαλα. :lol:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Τα ίδια και τα ίδια..... όλοι στουντιακα στο σαλόνι. Και στα στούντιο σαλονάτα...

:headbang::headbang::headbang:


Θα ακούτε και θα βλέπετε με γύψο στο σβέρκο, μη σας δω να κουνιέστε χιλιοστό.
όλα καλά είναι μωρέ...αρκεί να είναι πολλά :laugh:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top