Ολοκληρωμενος ενισχυτης για Monitor Audio rx6

Μηνύματα
114
Reaction score
35
Καλησπερα, θα ήθελα να ακουσω προτάσεις ‘’κουμπώματος’’ ολοκληρωμένου ενισχυτή με τα ηχεία Monitor Audio rx6 (εδω οι προδιαγραφές τους https://www.monitoraudio.com/en/support/past-products/silver-rx/rx6/ )
Να τονίσω ότι ακούω κυρίως βινύλιο που σημαίνει ότι ψάχνω ενισχυτή με έμφαση στο καλό ενσωματωμένο phono αλλά και να δίνει όγκο/μπάσο.
Πικαπ εχω το Rega planar 3 (οχι το καινουριο) το οποιο φοράει τη Nagaoka MP110. Κινουμαι σε budget γυρω στα 1000€ είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο.
 


gid

Μηνύματα
7.435
Reaction score
8.668
Στη θέση σου με ένα χιλιάρικο στο χέρι θα αγόραζα ένα ταπεινό YAMAHA A-S701 με τα μισά χρήματα και τα υπόλοιπα θα τα έδινα σε υπογούφερ. Σε καμία περίπτωση 1.000Ε σε ενισχυτή αν δεν υπάρχει υπογούφερ στην εξίσωση.
 

Μηνύματα
13.648
Reaction score
6.618
Ta ηχεια ειναι πολυ καλα και αν θελεις να σου δωσουν αυτο που μπορουν, θελεις ενισχυτη στο χιλιαρικο τουλαχιστον.Μερικες προτασεις για να παρεις μια ιδεα,ενισχυτης Musical Fidelity M2-si και με τα υπολοιπα ενα εξωτερικο phono pre,απο Musical Fidelity,Pro-ject,Cambridge audio,Rega κλπ.Aν μπορεις να ανεβεις ακομα λιγο κοιτα και τον Rega Elex-R (εχει τμημα phono),Εxposure 2010S2D (με εξωτερικο phono ή με την εξτρα πλακετα της εταιρειας).
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Θα συμφωνήσω με τον tanto ότι τα ηχεία είναι καλά και αξίζει να δώσεις το κάτι παραπάνω για ενισχυτή, οσο καλύτερα τα ταίζεις τόσο καλύτερα θα ακους.

Εχω τα rx8 και τα οδηγώ με cambridge cx a80 και το ματσάρισμα είναι εξαιρετικό, στα αυτιά μου τουλάχιστον.

Πάντως παλιότερα σε εκθέσεις ήχου τα monitor audio παίζανε με ενισχυτές της cambridge, είναι κλασικό ματσάρισμα. Βέβαια ο cx a80 δεν έχει ενσωματωμένο phono. Ακόμα και τον cx a60 (τον μικρότερο της σειράς) να έπαιρνες δε θεωρώ οτι θα χες πρόβλημα οδήγησης και ίσως με την διαφορά χρημάτων πήγαινες σε ένα αξιόλογο phono όπως της cambridge ή της project.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Επίσης να ξέρεις οτι εμπειρικά μιλώντας στην κατηγορία τιμής που κινείσαι τα phono τα ενσωματωμένα είναι σίγουρα αξιοπρεπή αλλά μέχρι εκεί. Δηλαδή οποιοδήποτε άνω των 100 σαν ξεχωριστή συσκευή θα παίξει καλύτερα.

Καλοδεχούμενο το phono οκ, και γλιτώνεις και μία συσκευή και μία μπρίζα λιγότερη, αλλά δυστυχώς το αυτόνομο θα παίξει και πιο δυνατά και πιο ποιοτικά.

Φαντάσου παλιότερα είχα τον harman kardon 990 ο οποίος είχε ενσωματωμένο Phono με πάρα πολύ καλές μετρήσεις επίσης, δηλαδή ήταν αξιόλογο τουλάχιστον στα αυτιά μου αλλά και στις μετρήσεις σε διάφορα site και περιοδικά.
Ομως, μόνον όταν συνέδεσα ένα project των 150 ευρώ κατάλαβα πόσο υποδεέστερα άκουγα με το δικό του. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν στην ένταση όπου ήταν μέρα με την νύχτα και ακολούθως σε ποιότητα. Επίσης τα πράγματα ησύχασαν περισσότερο.
 


Μηνύματα
299
Reaction score
321
Καλησπέρα. Πολύ την πάω τη Nagaoka.
Σε δεύτερο σύστημά μου παίζει rega planar με ενισχυτή της atoll in 80se και ηχεία monitor audio bronze 6. Πολύ καλό ματσάρισμα. Δεν σημαίνει και πολλά θα μου πεις το σχόλιό μου καθώς μιλάμε για άλλο set up, άλλο ηχείο της ίδιας εταιρίας και άλλο χώρο. Ωστόσο θεωρώ τον atoll εξαιρετικό και μάλιστα για τα λεφτά του. Φαντάζομαι τα ακριβότερα μοντέλα σου δίνουν παρόμοιο ηχόχρωμα και καλύτερη βέβαια οδήγηση.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Με atoll είχα ακούσει τα δικά μου στην ηχοέκφραση και τα ερωτεύτηκα. Σίγουρα κάνει καλό matching επίσης. Δε παίρνεις κανα τηλ. στην ηχοεκφραση μήπως έχει στημένα τα ηχεία σου να πας έτσι να πάρεις μια ιδέα από ενισχυτές;
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Με atoll είχα ακούσει τα δικά μου στην ηχοέκφραση και τα ερωτεύτηκα. Σίγουρα κάνει καλό matching επίσης. Δε παίρνεις κανα τηλ. στην ηχοεκφραση μήπως έχει στημένα τα ηχεία σου να πας έτσι να πάρεις μια ιδέα από ενισχυτές;
Συμφωνώ: XTZ+Lehman phono
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.466
Reaction score
50.669
Να τονίσω ότι ακούω κυρίως βινύλιο που σημαίνει ότι ψάχνω ενισχυτή με έμφαση στο καλό ενσωματωμένο phono αλλά και να δίνει όγκο/μπάσο.
- πέρα από ενισχυτές με ρυθμιστικά τονικότητας ( όπου επεμβαίνεις ηχητικά βάσει προτιμήσεων ) , ουσιαστικά θέλεις όσο το δυνατόν περισσότερα watt , και και υψηλό damping factor , για να μήν ''αδειάζει'' ο ενισχυτής στις ψηλές εντάσεις ή στα βαρυφορτωμένα με χαμηλό προγράμματα . . . το φαινόμενο αυτό ( ''άδειασμα'' ) , το εκλαμβάνουμε ως μείωση των χαμηλών συχνοτήτων , λόγω υποοδήγησης των ηχείων . . .

. . . το damping factor βοηθά στο έλεγχο της διαδρομής των γούφερ , ειδικά στο βινύλιο που πολλές φορές έχουμε rumble


- όχι δεν με έβαλε ο ear να τα γράψω . . . τα πιστεύω :smoke:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Εχω τα rx8 και τα οδηγώ με cambridge cx a80 και το ματσάρισμα είναι εξαιρετικό, στα αυτιά μου τουλάχιστον.
Θέλω εδώ ν αναφέρω πως ο cxa 80 , λόγω αλλαγής μοντέλου απ το 2020 , προσφέρεται πλέον στα 899 ευρώ , από 1099 ευρώ που ήταν η τιμή λιανικής μέχρι τώρα.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Θέλω εδώ ν αναφέρω πως ο cxa 80 , λόγω αλλαγής μοντέλου απ το 2020 , προσφέρεται πλέον στα 899 ευρώ , από 1099 ευρώ που ήταν η τιμή λιανικής μέχρι τώρα.
Wow....ειλικρινα τρελο vfm.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
35
Ευχαριστω για τις προτασεις/απαντησεις. Ωστόσο λόγου χώρου και κόστους είμαι πιο κοντα στο σεναριο περισσοτερα watt απο ολοκληρωμενο με καλο phono, οποτε καλοδεχουμενες και οι αντιςτοιχες προτασεις ακομα κι αν ξεπερναν το budget των 1000ευρω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.076
Reaction score
8.085
Εύκολο ποιοτικό με εντυπωσιακό ήχο ηχείο! Δεν έχει πρόβλημα με οποιονδήποτε ενισχυτή συμπορευτεί. Ασχέτως κόστους! Καλή λύση ακόμη και οι οικονομικές σειρές marantz, yamaha, denon (πάντα σε δικάναλους αναφέρομαι). Για επόμενες οικονομικά σειρές, ασφαλώς οι atoll , C.A. κλπ.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Καλησπερα, θα ήθελα να ακουσω προτάσεις ‘’κουμπώματος’’ ολοκληρωμένου ενισχυτή με τα ηχεία Monitor Audio rx6 (εδω οι προδιαγραφές τους https://www.monitoraudio.com/en/support/past-products/silver-rx/rx6/ )
Να τονίσω ότι ακούω κυρίως βινύλιο που σημαίνει ότι ψάχνω ενισχυτή με έμφαση στο καλό ενσωματωμένο phono αλλά και να δίνει όγκο/μπάσο.
Πικαπ εχω το Rega planar 3 (οχι το καινουριο) το οποιο φοράει τη Nagaoka MP110. Κινουμαι σε budget γυρω στα 1000€ είτε καινούριο είτε μεταχειρισμένο.
Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά (ακοή ακριβέστερα :) ) στον Audiolab?
 




Μηνύματα
114
Reaction score
35
ευχαριστω για τις απαντησεις. σκεφτομαι και το σεναριο αγορας παλιου(μοντελα απο 90 κι επειτα) ενισχυτή με πολλα watt στον οποιο θα κουμπωσει αξιολογο phono ειτε ca ειτε project. αποψεις ή και προτασεις για παλια μοντελα αν ιδανικα υπαρχουν?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.668
Μηνύματα
2.869.578
Members
37.944
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top