Νέος server

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Θέλω να αναβαθμίσω τον υφιστάμενο server στο σπίτι (αυτη τη στιγμή QNAP TS-421) γιατί έχουν σχεδόν γεμίσει οι δίσκοι αλλά και γιατί η μαμά εταιρεία δεν υποστηρίζει της νέας γενιάς και χωρητικότητας δίσκους.

Προσανατολίζομαι να φτιάξω κάτι δικό μου που θα είναι δυνατότερο και ευκολότερα αναβαθμίσημο από το υπάρχον HW.

Εχω καταλήξει στην παρακάτω διαμόρφωση. Λειτουργικό προσανατολίζομαι σε OpenMediaVault για τους εξής λόγους:
1) Βασίζεται σε debian linux
2) Υποστηρίζει snapraid & mergerFS out of the box
3) Τρέχει roon server χωρίς πρόβλημα.

Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά αν μπορώ να αλλάξω κάποια από τα παρακάτω συστατικά, χωρίς να ξεφύγουμε από το budget Που είναι περίπου 1500ΕΥΡΩ. Δλδ, πού θα μπορούσα να πέσω σε ποιότητα και πού θα μπορούσα να ανέβω σε ποιότητα για να έχω καλύτερη απόδοση, δεδομένου ότι η ποιό βαριά διεργασία που θα τρέχει θα είναι το roon.

build no4.jpg
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Κατά την ταπεινή μου άποψη, εάν το ζητούμενο σας είναι να τρέχει ΜΟΝΟ Roon Και να λειτουργεί ταυτόχρονα σαν κουβάς δεδομένων, θα πρέπει να πάτε σε ένα NUC και με τα υπόλοιπα χρήματα να αγοράσετε άλλο ένα φτηνό NAS και δίσκους για καθαρά αποθηκευτικό χώρο.

Οι πόροι που έχει το συγκεκριμένο σύστημα που έχετε, ειδικά με τον XEON τα 600 βατ τροφοδοτικό και το σέρβερ board, θα σας αυξήσουν τρελα την κατανάλωση ρεύματος και δε θα εκμεταλλεύεστε τους πόρους του Καθώς τις περισσότερες ώρες θα κάθεται δίχως να κάνει κάτι.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Κατά την ταπεινή μου άποψη, εάν το ζητούμενο σας είναι να τρέχει ΜΟΝΟ Roon Και να λειτουργεί ταυτόχρονα σαν κουβάς δεδομένων, θα πρέπει να πάτε σε ένα NUC και με τα υπόλοιπα χρήματα να αγοράσετε άλλο ένα φτηνό NAS και δίσκους για καθαρά αποθηκευτικό χώρο.

Οι πόροι που έχει το συγκεκριμένο σύστημα που έχετε, ειδικά με τον XEON τα 600 βατ τροφοδοτικό και το σέρβερ board, θα σας αυξήσουν τρελα την κατανάλωση ρεύματος και δε θα εκμεταλλεύεστε τους πόρους του Καθώς τις περισσότερες ώρες θα κάθεται δίχως να κάνει κάτι.
:hi:

To επόμενο που σκεφτόμουν είναι αυτό:


build no3.jpg
:hi: :hi:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Για αυτά που θες, δεν υπάρχει λόγος για υπερβολές.

Intel Core i3-9100F ( 75€ )
ASRock H370 Pro4 ( 95€ )
Corsair 16GB DDR4-3000 ( 77€ )
Asus GeForce GTX 1650 OC 4GB ( 150€ )
Samsung 970 Evo Plus m.2 NVMe SSD ( 73€ )
Corsair TX550M ( και με λιγότερα Watt είσαι οκ, και φθηνότερο ανάλογο υπάρχει, αλλά το βάζω λόγω της 7ετούς εγγύησης, αγοράζεις μια και ξεμπερδεύεις, δεν αξίζει για 15€ να πάρεις λιγότερα ποιοτικό και αξιόπιστο τροφοδοτικό και στα 3-4 χρόνια να σκάσει εκτός εγγύησης )

Διαλέγεις κουτάκι που σου αρέσει.
Αν το θες ήσυχο αλλάζεις την stock Intel ψύκτρα με μια Noctua και καθάρισες και από φασαρία.

Κάνει τα πάντα, και αντέχει και transcoding αν χτίσεις Plex ή Emby π.χ.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Για αυτά που θες, δεν υπάρχει λόγος για υπερβολές.

Intel Core i3-9100F ( 75€ )
ASRock H370 Pro4 ( 95€ )
Corsair 16GB DDR4-3000 ( 77€ )
Asus GeForce GTX 1650 OC 4GB ( 150€ )
Samsung 970 Evo Plus m.2 NVMe SSD ( 73€ )
Corsair TX550M ( και με λιγότερα Watt είσαι οκ, και φθηνότερο ανάλογο υπάρχει, αλλά το βάζω λόγω της 7ετούς εγγύησης, αγοράζεις μια και ξεμπερδεύεις, δεν αξίζει για 15€ να πάρεις λιγότερα ποιοτικό και αξιόπιστο τροφοδοτικό και στα 3-4 χρόνια να σκάσει εκτός εγγύησης )

Διαλέγεις κουτάκι που σου αρέσει.
Αν το θες ήσυχο αλλάζεις την stock Intel ψύκτρα με μια Noctua και καθάρισες και από φασαρία.

Κάνει τα πάντα, και αντέχει και transcoding αν χτίσεις Plex ή Emby π.χ.
Επειδή δουλεύω plex και ακόμη για ενσωμάτωση εξωτερικών υποτίτλων κάνει transcoding κάτι λιγότερο από i5 δεν θα έβαζα.

Βέβαια όλες οι ταινίες που έχω είναι τουλάχιστον remux 20+gb και τα τελευταία 2 χρόνια 4κ 40-50+gb
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Θέλω να αναβαθμίσω τον υφιστάμενο server στο σπίτι (αυτη τη στιγμή QNAP TS-421) γιατί έχουν σχεδόν γεμίσει οι δίσκοι αλλά και γιατί η μαμά εταιρεία δεν υποστηρίζει της νέας γενιάς και χωρητικότητας δίσκους.

Προσανατολίζομαι να φτιάξω κάτι δικό μου που θα είναι δυνατότερο και ευκολότερα αναβαθμίσημο από το υπάρχον HW.

Εχω καταλήξει στην παρακάτω διαμόρφωση. Λειτουργικό προσανατολίζομαι σε OpenMediaVault για τους εξής λόγους:
1) Βασίζεται σε debian linux
2) Υποστηρίζει snapraid & mergerFS out of the box
3) Τρέχει roon server χωρίς πρόβλημα.

Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά αν μπορώ να αλλάξω κάποια από τα παρακάτω συστατικά, χωρίς να ξεφύγουμε από το budget Που είναι περίπου 1500ΕΥΡΩ. Δλδ, πού θα μπορούσα να πέσω σε ποιότητα και πού θα μπορούσα να ανέβω σε ποιότητα για να έχω καλύτερη απόδοση, δεδομένου ότι η ποιό βαριά διεργασία που θα τρέχει θα είναι το roon.

View attachment 158968
Εκτός του ότι είναι λίγο υπερβολικά τα κομμάτια που διάλεξες, αλλά οκ
δε συμφωνώ με τον ένα δίσκο των 10TB....

Αν χαλάσει όλα τα data ..."στου χαντάκι" ;;;
Γιατί όχι μια συστοιχία RAID (π.χ. RAID 5) με την ίδια χωρητικότητα (ναι ίσως βγει πιο ακριβά αλλά αν κόψεις από τις υπερβολές μπορείς)

Δε θες να μπλέξεις με RAID ;; οκ και πάλι, σπάσε τη χωρητικότητα σε 2-4 δίσκους, οπότε αν κάτι πάει στραβά και χαλάσει ένας δίσκος να μη χαθούν όλα τα data.

(Για την ιστορία έχω 3 RED των 2ΤΒ που παίζουν από 3-4 χρόνια αν θυμάμαι καλά εντελώς απροβλημάτιστα, με το OMV που θες να βάλεις, σε έναν HP Microserver με Celeron & 4GB ram)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Επειδή δουλεύω plex και ακόμη για ενσωμάτωση εξωτερικών υποτίτλων κάνει transcoding κάτι λιγότερο από i5 δεν θα έβαζα.

Βέβαια όλες οι ταινίες που έχω είναι τουλάχιστον remux 20+gb και τα τελευταία 2 χρόνια 4κ 40-50+gb
Με 9100F το έχω δουλέψει με 1 client και παίζει κομπλέ ( full blu-ray source ).
Δεν αναφέρει plex γενικότερα το παιδί.
Αν τώρα έχει 2-3 clients, και θα παίξει και άλλο πέραν από Roon, τότε πάει σε 6πύρηνο + λίγο καλύτερη γραφικών για το hw acceleration στο transcoding.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
:hi:

To επόμενο που σκεφτόμουν είναι αυτό:


View attachment 158978 :hi: :hi:
Η μνήμη δεν ταιριάζει με το motherboard, το οποίο είναι πολύ ακριβό, δεδομένων των προδιαγραφών και της παλαιότητάς του. Και λείπει ο επεξεργαστής.

Αν είναι να δώσετε τόσα χρήματα για motherboard, πάρτε ένα πιο φρέσκο, με C246, ECC μνήμη και συμβατό επεξεργαστή.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Με 9100F το έχω δουλέψει με 1 client και παίζει κομπλέ ( full blu-ray source ).
Δεν αναφέρει plex γενικότερα το παιδί.
Αν τώρα έχει 2-3 clients, και θα παίξει και άλλο πέραν από Roon, τότε πάει σε 6πύρηνο + λίγο καλύτερη γραφικών για το hw acceleration στο transcoding.
το full blueray δεν θα κάνει transcoding αν έχεις επιλέξει απευθείας αναπαραγωγή και αρχική ποιότητα, οπότε το μόνο πρόβλημα θα είναι με το bandwidth του δικτύου.

Πάντα μιλάμε gia streaming σε κάποια συσκευή tv - tv-box.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
@Elysion Το μηχανάκι, όπως,το,είχατε φανταστεί, τι θα τρέχει η ενδεχομένως τρέξει στο μέλλον;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
το full blueray δεν θα κάνει transcoding αν έχεις επιλέξει απευθείας αναπαραγωγή και αρχική ποιότητα, οπότε το μόνο πρόβλημα θα είναι με το bandwidth του δικτύου.

Πάντα μιλάμε gia streaming σε κάποια συσκευή tv - tv-box.
Με transcode έχω δοκιμάσει, σε παλιό tablet αναγκαστικά downscale σε 720p και χαμηλότερο bandwidth λόγω ασύρματου 802.11g ;)

+ προσθήκη υποτίτλων μιας και δεν είχε ελληνικούς το δισκάκι
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
¨Ενα pcακι που έχω στο πατάρι μόνο για torrent και να μοιράζει στα υπόλοιπα pc φτιαγμένο από ότι περισσεύει

(i5-750, 8gb ram, gt730) του έβαλα plex πιο πολύ για να βλέπει ο μικρός παιδικά (youtube downloads)

οτιδήποτε πάνω από 15gb δεν το παίζει ποτέ. cpu - gpu 100%
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Εκτός του ότι είναι λίγο υπερβολικά τα κομμάτια που διάλεξες, αλλά οκ
δε συμφωνώ με τον ένα δίσκο των 10TB....

Αν χαλάσει όλα τα data ..."στου χαντάκι" ;;;
Γιατί όχι μια συστοιχία RAID (π.χ. RAID 5) με την ίδια χωρητικότητα (ναι ίσως βγει πιο ακριβά αλλά αν κόψεις από τις υπερβολές μπορείς)

Δε θες να μπλέξεις με RAID ;; οκ και πάλι, σπάσε τη χωρητικότητα σε 2-4 δίσκους, οπότε αν κάτι πάει στραβά και χαλάσει ένας δίσκος να μη χαθούν όλα τα data.

(Για την ιστορία έχω 3 RED των 2ΤΒ που παίζουν από 3-4 χρόνια αν θυμάμαι καλά εντελώς απροβλημάτιστα, με το OMV που θες να βάλεις, σε έναν HP Microserver με Celeron & 4GB ram)
Αυτός ο μοναδικός δίσκος θα είναι αφοερωμένος για το parity του snapraid. Εχω άλλον έναν που κάθεται και μόλις έρθει το κουτί θα τον βάλω και αυτόν επάνω και θα περάσω την βιβλιοθήκη μου εκεί. Μόλις γίνει αυτό, και αφού εξικοιωθώ με το περιβάλλον του OMV, θα βάλω και τους υπόλοιπους δίσκους από το Qnap που εχω τώρα.

Η μνήμη δεν ταιριάζει με το motherboard, το οποίο είναι πολύ ακριβό, δεδομένων των προδιαγραφών και της παλαιότητάς του. Και λείπει ο επεξεργαστής.

Αν είναι να δώσετε τόσα χρήματα για motherboard, πάρτε ένα πιο φρέσκο, με C246, ECC μνήμη και συμβατό επεξεργαστή.
Το motherboard πρέπει να έχει ενσωματωμένο επεξεργαστή, διότι δεν μου βγάζει καμία επιλογή το σύστημα για να επιλέξω κάποιον άλλον.

Για το άμεσο μέλλον, δεν πρόκειται να ασχοληθεί με ταινίες το μηχανάκι. Εγώ δεν έιμαι φαν αλλά ούτε και το έτερον. Εξάλλου, transcoding, υπότιτλοι κλπ είναι κάτι που έκανα πριν δέκα χρόνια, τώρα αν θέλω να δώ κάτι το νοικιάζω on line και τελειώνει το θέμα.

Αργότερα, με την έλευση τέκνων, ίσως, αλλά μέχρι τότε θα χρειαστεί να αλλάξω ξανά HW.

Οι χρήσεις του θα είναι:
1) Αποθήκευση φωτογραφιών και προσωπικών βίντεο.
2) Αποθήκευση αρχείων μουσική και διαμοιρασμός αυτών.
3) Roon core γιατί το χρησημοποιώ και αυτό κάποιες φορές.
4) Επεκτασημότητα σε δίσκους, γιατί με το Qnap που έχω τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα σχεδόν.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
Το motherboard πρέπει να έχει ενσωματωμένο επεξεργαστή, διότι δεν μου βγάζει καμία επιλογή το σύστημα για να επιλέξω κάποιον άλλον.
Δεν ισχύει αυτό. Το συγκεκριμένο κατάστημα δεν σας βγάζει επιλογή διότι δεν έχει διαθέσιμο ούτε έναν συμβατό επεξεργαστή, (αναμενόμενο). Αυτό βέβαια δεν σας εμποδίζει να βρείτε έναν e3-1230v3 στο ebay, αλλά παραμένει το θέμα της μνήμης, καθώς το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει ούτε μια ECC μνήμη διαθέσιμη. Αν είναι να πάρετε desktop μνήμη, ποιος ο λόγος για τόσο ακριβό motherboard.

Αν θέλετε οπωσδήποτε 8 θύρες sata, αυτή τη στιγμή το C246 είναι μονόδρομος, κάτι σαν αυτό. Του βάζετε έναν i3-9100 και μια 16άρα ddr4-2400 ECC μνήμη και είστε οκ.

Αν βολεύεστε με 6 θύρες sata, πάρτε ένα b365 motherboard με τον ίδιο επεξεργαστή, και μια 16άρα DDR4-2400 desktop μνήμη. Αν στο μέλλον χρειαστείτε κι άλλες θύρες sata, το πιθανότερο είναι πως θα αλλάξετε τους δίσκους με μεγαλύτερους.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Δεν ισχύει αυτό. Το συγκεκριμένο κατάστημα δεν σας βγάζει επιλογή διότι δεν έχει διαθέσιμο ούτε έναν συμβατό επεξεργαστή, (αναμενόμενο). Αυτό βέβαια δεν σας εμποδίζει να βρείτε έναν e3-1230v3 στο ebay, αλλά παραμένει το θέμα της μνήμης, καθώς το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει ούτε μια ECC μνήμη διαθέσιμη. Αν είναι να πάρετε desktop μνήμη, ποιος ο λόγος για τόσο ακριβό motherboard.

Αν θέλετε οπωσδήποτε 8 θύρες sata, αυτή τη στιγμή το C246 είναι μονόδρομος, κάτι σαν αυτό. Του βάζετε έναν i3-9100 και μια 16άρα ddr4-2400 ECC μνήμη και είστε οκ.

Αν βολεύεστε με 6 θύρες sata, πάρτε ένα b365 motherboard με τον ίδιο επεξεργαστή, και μια 16άρα DDR4-2400 desktop μνήμη. Αν στο μέλλον χρειαστείτε κι άλλες θύρες sata, το πιθανότερο είναι πως θα αλλάξετε τους δίσκους με μεγαλύτερους.
σας ευχαριστω ολους για τις τοποθετησεις σας, βασει των οποιων καταληγουμε σε αυτη τη συνθεση

avsite.jpg
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Χρειάζεται τόσο ακριβή mobo?
Η κάρτα γραφικών που χρειάζεται;
Αν χρειαστεί transcode να κάνει hardware acceleration
Και μια καλύτερη ψύκτρα μιας και θα δουλεύει 24/7
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
¨Ενα pcακι που έχω στο πατάρι μόνο για torrent και να μοιράζει στα υπόλοιπα pc φτιαγμένο από ότι περισσεύει

(i5-750, 8gb ram, gt730) του έβαλα plex πιο πολύ για να βλέπει ο μικρός παιδικά (youtube downloads)

οτιδήποτε πάνω από 15gb δεν το παίζει ποτέ. cpu - gpu 100%
Δεν τίθεται καν σύγκριση βρε μεταξύ i5-750 και του 9100.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Γνώμη μου ότι έχετε δώσει διαφορετική βαρύτητα στα parts.

Από την στιγμή που μπαίνει gpu με λίγα περισσότερα θα έβαζα i5 χωρίς ενσωματωμένα γραφικά πχ 9400f.

Και μια πιο οικονομική mobo.

Πόσους δίσκους θα βάλετε και χρειάζεστε τόσο μεγάλο case?
Δεν τίθεται καν σύγκριση βρε μεταξύ i5-750 και του 9100.
Δεν έκανα σύγκριση απλά ανάφερα ένα γεγονός.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
το κουτί παίρνει μέχρι 11 δίσκους και σκοπεύω να τους βάλω όλους. Οχι γιατί εχω τόσα πολλά δεδομένα, αλλά διότι δεν μου αρέσει να αλλάζω δίσκους που δεν έχουν προβλημα. Δλδ στο υπάρχων σερβερ έχω αναβαθμίσει τους δισκους 2 φορές, λόγω πληρότητας, οι δίσκοι δεν έχουν πάθει τίποτα και κάθονται σε ένα κουτι. Πεταμένα λεφτά. Στο μεγάλο κουτί θα τους χρησημοποιήσω και αυτούς.

Χρειάζεται τόσο ακριβή mobo?


Αν χρειαστεί transcode να κάνει hardware acceleration
Και μια καλύτερη ψύκτρα μιας και θα δουλεύει 24/7
Κάποια πρόταση έχουμε;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top