YELLOWBOX MAGAZINE - Το νέο περιοδικό για τον ήχο & την εικόνα!

C

chrispo

Guest
Όλες οι συσκευές παίζουν αλλά κάποιες για αυτό που προσφέρουν για πχ. είναι υπερκοστολογημένες. Πείτε μας.
Αναδείξτε και κάποια αρνητικά σημεία που δεν σας άρεσαν. Αποκτήστε άποψη ξεχωριστή από αυτή του αντιπροσώπου.
Όταν ένας αντιπρόσωπος , δίνει ένα μηχάνημα για τέστ, σαφώς δε το δίνει για ¨θάψιμο ¨. Είναι σχεδόν ανέφικτο, αυτό να γίνει, έως αδύνατο.
Και να θέλει να το γράψει ο reviewer, δε νομίζω να τον αφήσει το ´περιοδικό ¨. ( για το παρόν , δε νομίζω να διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα )
Οπότε, όλα καλά είναι. ( μακάρι να διαψευστώ)
 

Μηνύματα
365
Reaction score
382
Όταν ένας αντιπρόσωπος , δίνει ένα μηχάνημα για τέστ, σαφώς δε το δίνει για ¨θάψιμο ¨. Είναι σχεδόν ανέφικτο, αυτό να γίνει, έως αδύνατο.
Και να θέλει να το γράψει ο reviewer, δε νομίζω να τον αφήσει το ´περιοδικό ¨. ( για το παρόν , δε νομίζω να διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα )
Οπότε, όλα καλά είναι. ( μακάρι να διαψευστώ)
Υπάρχουν πάντα λάθος εκτιμήσεις και προσδοκίες και να βγάλουμε κάτι νέο στην αγορά για να φαινόμαστε. Διότι για παράδειγμα, χίλια δίκια έχει ο αντιπρόσωπος, αυτό βγήκε, αυτό πρέπει να προωθήσει. Αλλά ο κατασκευαστής, τι δικαιολογία έχει;
 

C

chrispo

Guest
Ας μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για εμπόριο, με ό,τι συνεπάγεται αυτό ,σε κέρδος και συμφέρον. (για όλους τους εμπλεκόμενους του χώρου..έτσι απλά)
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
Το βρήκα σε κεντρικό περίπτερο της πόλης του Άργους και μου φάνηκε είχε αρκετά αντίτυπα!
Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Η πρώτη εντύπωση που μου έκανε είναι η καλύτερη. Θα το μελετήσω και επανέρχομαι.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Δεν νομίζω ότι η αγορά μας μπορεί να σηκώσει ένα επιπλέον περιοδικό, πολύ περισσότερο που δεν διαφοροποιείται ουσιωδώς από τον Ήχο. Δεν είδα αναλυτικές μετρήσεις,δεν είδα πλήρη πίνακα χαρακτηριστικών σε κάθε συσκευή, δεν είδα συγκριτικό τεστ, δεν είδα βαθμολογίες, δεν είδα καμία συσκευή να κατακρίνεται, είδα τελείως ελλιπή δισκοκριτική (μόνο κλασική και τζαζ), δεν είδα καν τιμές σε αρκετές παρουσιάσεις, ούτε καν στα αφιερώματα στο στρήμινγκ μουσικής και βίντεο. Δεν είδα καν αρθρογραφία γνώμης.
Το πιο ενδιαφέρον άρθρο ήταν αυτό του κ Σταματάκου για το jitter .Μου άρεσε ακόμα η σελιδοποίηση, αρκετά φρέσκια και όμορφη.
Δεν έχει νόημα η έκδοση ενός ακόμα περιοδικού σύντομης παρουσίασης συσκευών εκ του καταλόγου των αντιπροσώπων.
Ίσως του ξαναδώσω άλλη μια ευκαιρία, αλλά είμαι απαισιόδοξος. Δυστυχώς όσο τα τεχνικά περιοδικά εξαρτώνται από την γνώμη - και τις διαφημίσεις - των αντιπροσώπων κι όχι από τον οβολό των αναγνωστών τους, δεν υπάρχει λόγος έκδοσης.
 

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Δεν νομίζω ότι η αγορά μας μπορεί να σηκώσει ένα επιπλέον περιοδικό, πολύ περισσότερο που δεν διαφοροποιείται ουσιωδώς από τον Ήχο. Δεν είδα αναλυτικές μετρήσεις,δεν είδα πλήρη πίνακα χαρακτηριστικών σε κάθε συσκευή, δεν είδα συγκριτικό τεστ, δεν είδα βαθμολογίες, δεν είδα καμία συσκευή να κατακρίνεται, είδα τελείως ελλιπή δισκοκριτική (μόνο κλασική και τζαζ), δεν είδα καν τιμές σε αρκετές παρουσιάσεις, ούτε καν στα αφιερώματα στο στρήμινγκ μουσικής και βίντεο. Δεν είδα καν αρθρογραφία γνώμης.
Το πιο ενδιαφέρον άρθρο ήταν αυτό του κ Σταματάκου για το jitter .Μου άρεσε ακόμα η σελιδοποίηση, αρκετά φρέσκια και όμορφη.
Δεν έχει νόημα η έκδοση ενός ακόμα περιοδικού σύντομης παρουσίασης συσκευών εκ του καταλόγου των αντιπροσώπων.
Ίσως του ξαναδώσω άλλη μια ευκαιρία, αλλά είμαι απαισιόδοξος. Δυστυχώς όσο τα τεχνικά περιοδικά εξαρτώνται από την γνώμη - και τις διαφημίσεις - των αντιπροσώπων κι όχι από τον οβολό των αναγνωστών τους, δεν υπάρχει λόγος έκδοσης.
Ευχαριστούμε για την κριτική - απαντώ στα σημεία τα οποία θεωρώ ότι έχουμε κάτι να συζητήσουμε:
Αν κάποιος διαβάσει το YELLOWBOX και τον ήχο θα παρατηρήσει ότι δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση παρά μόνο στο ότι αναφέρονται στον ίδιο χώρο.
Πλήρη πίνακα χαρακτηριστικών μπορεί κάποιος να βρει στους αντιπροσώπους ή στους κατασκευαστές, δεν υπάρχει λόγος να κουράζουμε τον αναγνώση με πολύ ειδικές λεπτομέρειες.
Συγκριτικά τέστ σε επόμενα τεύχη, θέλουν πολύ χρόνο, συντονισμό &προετοιμασία - χρόνο τον οποίο δεν είχαμε.
Δεν θα δείτε βαθμολογίες, θεωρώ ότι είναι άκυρο να βάζουμε βαθμολογίες τύπου 4,68 ή 4,72 - τι ακριβώς σημαίνει αυτό και ποιος ο λόγος ύπαρξης? Θα δείτε όμως ένα πιο χρήσιμο τρόπο βαθμολόγησης συσκευών.
Για την δισκοκριτική, τα είπαμε. Θα μεγαλώσει και θα βελτιωθεί.

Κάτι πιο σημαντικό από τα παραπάνω:
Όλα τα περιοδικά - παγκοσμίως - εξαρτώνται οικονομικά από τις διαφημίσεις των αντιπροσώπων αλλά προσοχή: η γνώμη των συντακτών του YELLOWBOX δεν καθοδηγείται από τους αντιπροσώπους! Τι θέλετε να σας πω? Ότι οι συντάκτες δεν ξέρουν τους αντιπρόσωπους? Δεν είναι δυνατόν αυτό να συμβαίνει. Αλλά ο ομφάλιος λώρος μεταξύ της γνωριμίας και της κριτικής έχει κοπεί. Κανείς δε θα μας πει τι θα βάλουμε εξώφυλλο ή ποια θέματα θα καλύψουμε. Αν πρέπει να βάλουμε ένα θέμα για τους αναγνώστες μας θα το βάλουμε χωρίς να απαιτούμε διαφήμιση από τον αντιπρόσωπο (αν και θέλουμε την διαφήμιση όπως αντιλαμβάνεστε) - αν μελετήσετε το περιοδικό θα δείτε ότι αυτό συμβαίνει.
Η δική σας στήριξη θα δυναμώσει το περιοδικό - μην το ξεχνάτε.

Όλα τα παραπάνω γράφονται με καλή διάθεση!

Καλό βράδυ
Όταν ένας αντιπρόσωπος , δίνει ένα μηχάνημα για τέστ, σαφώς δε το δίνει για ¨θάψιμο ¨. Είναι σχεδόν ανέφικτο, αυτό να γίνει, έως αδύνατο.
Και να θέλει να το γράψει ο reviewer, δε νομίζω να τον αφήσει το ´περιοδικό ¨. ( για το παρόν , δε νομίζω να διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα )
Οπότε, όλα καλά είναι. ( μακάρι να διαψευστώ)
Προφανώς όταν ένας αντιπρόσωπος δίνει ένα μηχάνημα για test δε το δίνει για θάψιμο. Αυτό νομίζω είναι κοινή λογική..
Το συγκεκριμένο περιοδικο ΔΕΝ απαίτησε από ΚΑΝΕΝΑΝ συντάκτη να γράψει θετικά σχόλια για τις συσκευές. Και το λέω από πρώτο χέρι - μπορείτε να ρωτήσετε όποιον συντάκτη θέλετε για αυτό (αν τους ξέρετε προσωπικά ακόμα καλύτερα).
Τα κείμενα τα είδαμε τελευταία στιγμή και δεν πείραξαμε ούτε κόμμα! Διορθώθηκαν ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ και ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ μόνο από ειδικό επαγγελματία.
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αρχαία ελληνική ιστορία.
Όλοι ξέρουμε την δουλειά των άλλων καλύτερα κι ας μη την έχουμε κάνει ποτέ!

Βγαίνει περιοδικό , τι είναι αυτά που γράφει.
Δεν βγαίνει για ένα μήνα το περιοδικό, είναι άχρηστοι .

Τα ίδια ακριβώς και με τις εκθέσεις ήχου.

Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι ο ανταγωνισμός θα μας κάνει όλους καλύτερους.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αρχαία ελληνική ιστορία.
Όλοι ξέρουμε την δουλειά των άλλων καλύτερα κι ας μη την έχουμε κάνει ποτέ!

Βγαίνει περιοδικό , τι είναι αυτά που γράφει.
Δεν βγαίνει για ένα μήνα το περιοδικό, είναι άχρηστοι .

Τα ίδια ακριβώς και με τις εκθέσεις ήχου.

Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι ο ανταγωνισμός θα μας κάνει όλους καλύτερους.
Σόρυ που γέλασα αλλά πραγματικά έτσι είναι τα πράγματα.
Το έθεσες φοβερά!:thumbsup:

( 45 ευρώ αν θυμάμαι καλά = 6 τεύχη συν βινυλιάκι ή σιντί συν στην πόρτα σου φρέσκια προσπάθεια έλεος δηλαδή )
 

C

chrispo

Guest
..Προφανώς όταν ένας αντιπρόσωπος δίνει ένα μηχάνημα για test δε το δίνει για θάψιμο. Αυτό νομίζω είναι κοινή λογική..
Το συγκεκριμένο περιοδικο ΔΕΝ απαίτησε από ΚΑΝΕΝΑΝ συντάκτη να γράψει θετικά σχόλια για τις συσκευές. Και το λέω από πρώτο χέρι - μπορείτε να ρωτήσετε όποιον συντάκτη θέλετε για αυτό (αν τους ξέρετε προσωπικά ακόμα καλύτερα).
Τα κείμενα τα είδαμε τελευταία στιγμή και δεν πείραξαμε ούτε κόμμα! Διορθώθηκαν ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΑ και ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ μόνο από ειδικό επαγγελματία.

Μακάρι να υπάρξει ο αντίλογος και να φέρετε κάτι καινούργιο στο χώρο.
Μαζί σας και γώ. ( Ίδωμεν)
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Όταν ένας αντιπρόσωπος , δίνει ένα μηχάνημα για τέστ, σαφώς δε το δίνει για ¨θάψιμο ¨. Είναι σχεδόν ανέφικτο, αυτό να γίνει, έως αδύνατο.
Και να θέλει να το γράψει ο reviewer, δε νομίζω να τον αφήσει το ´περιοδικό ¨. ( για το παρόν , δε νομίζω να διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα )
Οπότε, όλα καλά είναι. ( μακάρι να διαψευστώ)
- μπορεί να γίνει διακριτικά ( όπως ήδη ανέφερε ο @Jimman πάνω στην κοστολόγηση ) . . . πχ : το μηχάνημα πληρεί τις προϋποθέσεις αλλά έξω στην αγορά υπάρχουν άλλα φτηνότερα και εξ΄ίσου αξιόλογα . . . ή κάτι ανάλογο ( ο ανταγωνισμός εκεί έξω είναι σκληρός )

- έτσι χωρίς να θάβεται το προϊόν , αξιολογικά παίρνει την θέση που του αρμόζει . . . όλοι ξέρουμε πως δυστυχώς κάποια ( πολλά ) ''βαριά'' brand names υπερκοστολογούν
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αυτά που λέτε - θέλετε δεν γίνονται.

Κακό review, ή κείμενο που δεν θα αρέσει στην τσέπη του αντιπροσώπου, γιατί πλήρωσε διαφήμιση και στη διπλανή σελίδα, μπορεί και σαλόνι, μπορεί και οπισθόφυλλο, μπορεί και τη δεύτερη ολόκληρη σελίδα μετά το εξώφυλλο, συνεπάγεται διακοπή συνεργασίας.
Δηλαδή δεν έχει ούτε μηχανήματα, ούτε διαφήμιση.
SORRY που το λέω έτσι ξερά.
Εμπόριο είναι παίδες, καθαρό εμπόριο.
Μόνο για μια πολύ μικρή μερίδα, πάρα πολύ μικρή, είναι χόμπι.
Αν καταλάβετε αυτό, τα υπόλοιπα θα γίνουν ξεκάθαρα.
Το καλύτερο που μπορούν να κάνουν τα περιοδικά είναι ότι κάνει και το ASR. Τα υπόλοιπα δεν μας ενδιαφέρουν, εμένα τουλάχιστον και αρκετούς ακόμα, συν ότι βάζει σε κίνδυνο την αξιοπιστία και τη βιωσιμότητα τους.
Τα έχουν πει άλλοι που ξέρουν 1000 φορές παραπάνω πράγματα από εμένα.
Review ηχείου πχ είναι άχρηστο γιατί..
1) στο χώρο του αντιπροσώπου ακούς το χώρο.
2) στο χώρο του περιοδικού ακούς το χώρο.
Ακόμα και φροντισμένος να είναι. Συνεχίζεις να ακούς το χώρο, απλά έχεις μειώσει την επίδραση του να συνδράμει στο χάος.
Ακόμα και μετρήσεις να βγουν αφορούν την απόδοση του ηχείου στο συγκεκριμένο χώρο.

Οι αναγνώστες των περιοδικών ήχου για μένα είναι όσοι πιστεύουν σε χαρακτήρες, χροιές και υγρασίες και σε αυτούς που τους αρέσει το οφθαλμόλουτρο.
Αργά ή γρήγορα όσοι ψάχνουν reviews τύπου Klippel θα σταματήσουν το ξεφύλλισμα.

Άποψη μου βέβαια.
Άλλοι θα συμφωνήσουν άλλοι πάλι όχι.
Βαράτε ελεύθερα.
Καλή καρδιά.

μπορεί να γίνει διακριτικά ( όπως ήδη ανέφερε ο @Jimman πάνω στην κοστολόγηση ) . . . πχ : το μηχάνημα πληρεί τις προϋποθέσεις αλλά έξω στην αγορά υπάρχουν άλλα φτηνότερα και εξ΄ίσου αξιόλογα . . . ή κάτι ανάλογο ( ο ανταγωνισμός εκεί έξω είναι σκληρός )
Αν αυτό είναι "διακριτικό", το θάψιμο ποιό είναι;
Στο λέει ξεκάθαρα. Μακριά.
 


Μηνύματα
88
Reaction score
16
Αν το Χ περιοδικό αποκτήσει την οικονομική δύναμη να στηρίζεται στη κυκλοφορία και στις συνδρομές των αναγνωστών του ,τότε θα μπορεί να γράφει πιό <ελεύθερα> την άποψη του για το μηχάνημα που δοκιμάζει .
Από τη στιγμή που βασίζεται οικονομικά σε μεγάλο ή μικρό μέρος στη διαφήμιση των αντιπροσώπων των μηχανημάτων που δοκιμάζει , τότε θα ακολουθεί την πεπατημένη .
Καλή επιτυχία στην νέα προσπάθεια που κάνει το yellowbox
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Είμαστε μικρή αγορά δεδομένο. Αν ένα περιοδικό ειδικού τύπου, έχει στηρίξει την επιβίωση του μόνο στη διαφήμιση από τους αντιπροσώπους, είναι μία επιλογή αλλά δεν ξέρω για πόσο βιώσιμη. Άντε και με μία έκθεση κάτω από φυσιολογικές συνθήκες.
Σίγουρα οι άνθρωποι του περιοδικού έχουν κάνει τα επιχειρηματικά τους πλάνα και ξέρουν.

Υ.Γ. Πέρα από τι θα ήθελα εγώ να διαβάζω (αν ποτέ γίνει αυτό εφικτό) το χειρότερο είναι ότι το διάβασα και είμαι σίγουρος ότι δεν θα ανατρέξω ξανά σε αυτό. Αν το πάρει η κόρη μου και κόψει τις φωτογραφίες, δεν θα τη μαλώσω. Ελπίζω στα επόμενα τεύχη ,να αλλάξει αυτό.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Εγω σαν μελλοντικος (αν υπηρχε ιντερνικη εκδοση , οχι απαραιτητα κατεβασματος αλλα αναγνωσης , θα το ειχα τσιμπησει ηδη, τωρα λογω καραντινας δεν ξεμυτιζω ) υποψηφιος πελατης θελω και συσκευες χαμηλου κοστολογιου.Streaming συσκευες, media players , ενισχυτες .Πραγματα για κοινους θνητους , με 100-200-500 ευρω
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αν το Χ περιοδικό αποκτήσει την οικονομική δύναμη να στηρίζεται στη κυκλοφορία και στις συνδρομές των αναγνωστών του ,τότε θα μπορεί να γράφει πιό <ελεύθερα> την άποψη του για το μηχάνημα που δοκιμάζει .
Από τη στιγμή που βασίζεται οικονομικά σε μεγάλο ή μικρό μέρος στη διαφήμιση των αντιπροσώπων των μηχανημάτων που δοκιμάζει , τότε θα ακολουθεί την πεπατημένη .
Καλή επιτυχία στην νέα προσπάθεια που κάνει το yellowbox
Δεν διασφαλίζει την ποικιλία της ύλης καθώς δεν θα είναι όλοι διατεθειμένοι να δώσουν μηχανήματα.

Ο όρος συνεργασία τα λέει όλα.
Πρέπει και οι δύο πλευρές να είναι ευχαριστημένες.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Μακάρι να ήταν σαν το ASR. Το ASR θάβει κυριολεκτικά τα ακατάλληλα κατά την άποψη του προϊόντα. Και βασίζεται σε μετρήσεις και αρκετή διαφάνεια.
Όταν όλα τα ρηβιού είναι θετικά, δεν υπάρχει επί της ουσίας καμία σύγκριση και καμία μέτρηση, τότε δεν έχει νόημα η κυκλοφορία, παρά σαν κατάλογος επίδειξης μηχανημάτων. Χρήσιμο για κάποιους, εμένα δεν με ενδιαφέρει.
Θα μπορούσε το περιοδικό τουλάχιστον να περιέχει ορισμένα χρηστικά άρθρα με τη μορφή οδηγών. Όπως πχ πως τοποθετούμε τα ηχεία ανάλογα με το χώρο μας και την τεχνολογία τους, ή πως ρυθμίζουμε υποβαθύφωνα ( :) ) ή έναν αναλυτικό οδηγό ρύθμισης ενός μοντέρνου ενισχυτή AV., ή πως εγκαθιστούμε και ρυθμίζουμε volumio σε raspberry pie.
Τα γράφουμε μήπως εισακουστούμε σε μελλοντικές κυκλοφορίες...

Αυτά που λέτε - θέλετε δεν γίνονται.

Κακό review, ή κείμενο που δεν θα αρέσει στην τσέπη του αντιπροσώπου, γιατί πλήρωσε διαφήμιση και στη διπλανή σελίδα, μπορεί και σαλόνι, μπορεί και οπισθόφυλλο, μπορεί και τη δεύτερη ολόκληρη σελίδα μετά το εξώφυλλο, συνεπάγεται διακοπή συνεργασίας.
Δηλαδή δεν έχει ούτε μηχανήματα, ούτε διαφήμιση.
SORRY που το λέω έτσι ξερά.
Εμπόριο είναι παίδες, καθαρό εμπόριο.
Μόνο για μια πολύ μικρή μερίδα, πάρα πολύ μικρή, είναι χόμπι.
Αν καταλάβετε αυτό, τα υπόλοιπα θα γίνουν ξεκάθαρα.
Το καλύτερο που μπορούν να κάνουν τα περιοδικά είναι ότι κάνει και το ASR. Τα υπόλοιπα δεν μας ενδιαφέρουν, εμένα τουλάχιστον και αρκετούς ακόμα, συν ότι βάζει σε κίνδυνο την αξιοπιστία και τη βιωσιμότητα τους.
Τα έχουν πει άλλοι που ξέρουν 1000 φορές παραπάνω πράγματα από εμένα.
Review ηχείου πχ είναι άχρηστο γιατί..
1) στο χώρο του αντιπροσώπου ακούς το χώρο.
2) στο χώρο του περιοδικού ακούς το χώρο.
Ακόμα και φροντισμένος να είναι. Συνεχίζεις να ακούς το χώρο, απλά έχεις μειώσει την επίδραση του να συνδράμει στο χάος.
Ακόμα και μετρήσεις να βγουν αφορούν την απόδοση του ηχείου στο συγκεκριμένο χώρο.

Οι αναγνώστες των περιοδικών ήχου για μένα είναι όσοι πιστεύουν σε χαρακτήρες, χροιές και υγρασίες και σε αυτούς που τους αρέσει το οφθαλμόλουτρο.
Αργά ή γρήγορα όσοι ψάχνουν reviews τύπου Klippel θα σταματήσουν το ξεφύλλισμα.

Άποψη μου βέβαια.
Άλλοι θα συμφωνήσουν άλλοι πάλι όχι.
Βαράτε ελεύθερα.
Καλή καρδιά.


Αν αυτό είναι "διακριτικό", το θάψιμο ποιό είναι;
Στο λέει ξεκάθαρα. Μακριά.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top